17 aug 26

SVERIGE: Kraftig kritik mot invandringsförslag

2023 04 23

Liberalerna riktar kritik mot förslag från Tidöpartierna.

Tidöpartierna har lagt fram ett förslag om att bland annat lärare ska anmäla papperslösa.

Många lärare har tagit ställning mot förslaget, och nu riktas även hård kritik från Liberalerna i Stockholm.

L-toppen Jan Jönsson menar att anställda inom vård, skola och socialtjänst bör undantas från anmälningsplikten, rapporterar DN.

– Det blir helt enkelt oetiskt för många anställda i skolans, socialtjänstens och sjukvårdens värld om man tvingas till den här informationsplikten. En lärare har sin huvudlojalitet hos eleverna och deras lärande, en lärare mot patienternas hälsa och en socialsekreterare mot sin klients sociala behov, säger han.

Mycket skeptiska

Jönsson, som är verksam som oppositionsborgarråd i Stockholms stad, menar att det på håll finns stöd bland Liberalerna angående att undvika samarbete med SD.

Samtidigt förhåller sig många liberaler mycket skeptiskt till Tidöavtalet.

Problem för Liberaler

Med erfarenhet inom läraryrket anser Jönsson att en anmälningsplikt kan skada förtroendet för myndigheter för många.

– Min upplevelse är att man inom Liberalerna som parti inte alls tycker om det här förslaget. Det sitter i ryggraden hos varje liberal att det inte blir några goda samhällen om man börjar införa krav på angiveri för stora yrkesgrupper, säger han.

Från flera håll

En annan som riktat kritik mot förslaget är Centerpartiets regionråd i Jönköping, Per Eriksson.

Han vill se en diskussion angående det uppmärksammade förslaget.

– Jag tycker inte att det första besöket till en nyförlöst kvinna på förlossningen ska vara från polisen, säger Eriksson till SVT.

En av flera reformer

Förslaget om anmälningsplikt gällande papperslösa är ett av flera reformförslag som har med migration och integration att göra.

I december månad protesterade tusentals vårdanställda mot delar av Tidöavtalet, och kampanjer har initierats för att motverka förslaget.

Foto: T. Flowe

Text: Redaktionen


23 sep 2026

S-ledarens första regeringsbesked

2026 09 23

Socialdemokraterna kommer att få ihop en ny regering för Sverige.

Så lyder beskedet från Magdalena Andersson (S) på onsdagseftermiddagen.

Det är första gången som S-ledaren kommenterar en eventuell regeringsbildning efter att ha fått sonderingsuppdraget från talmannen i fredags.

– Jag har haft bra samtal med flera, eller de flesta, av partiledarna i Sveriges riksdag, säger Andersson till SR.

Beskedet: "Ja"

Under eftermiddagen har Magdalena Andersson haft möte med Moderatledaren Ulf Kristersson, som i torsdags meddelade att han avgår som statsminister.

Enligt S-ledaren har de pågående samtalen gett “en bra bild över vilka partier som det är meningsfullt att fortsätta samtalen med”. Hon har tidigare sagt att hon ska tala med sex partier, vilket betyder samtliga riksdagspartier förutom Sverigedemokraterna.

På frågan om S kommer få ihop en regering ger Andersson ett kort svar.

– Ja, säger partiledaren.

Bildar "kartell"

Tidigare idag meddelade Socialdemokraterna, Miljöpartiet, Vänsterparitet och Centerpartiet om att de fyra partierna bildat en “kartell” i riksdagen. Samarbetet handlar om vilka som ska ta plats i riksdagens utskott och vilka som ska bli nya talmän.

– Vi går ihop och bildar kartell. Våra 176 mandat ska ställas mot Tidös 173, för då får vi majoritet i alla utskott, säger Socialdemokraternas gruppledare Lena Hallengren till DN.

Läs också: Vindkraft stoppas i Sverige

Vill inte ha Norlén

Enligt Lena Hallengren är det “självklart” att nuvarande talman Andreas Norlén inte ska sitta kvar på sin post. 

– Det är Tidös kandidat. Vi backade upp honom sist för att det inte skulle bli en sverigedemokratisk talman. 

Hallengren menar att S, i egenskap av att vara största parti, bör ha talmansposten.

Läs mer: S lovar satsning för 500 000 svenskar – ”det första vi ska göra”

Arkivfoto: Socialdemokraterna, pressträff

Text: Redaktionen


23 sep 26

Stor förvirring: Vänsterpartiet hävdar missförstånd

2026 09 23

Det misstänkta valfusket i Borlänge fortsätter att jaga Vänsterpartiet.

Under gårdagen uppgav partiet att 30-årige Mohamed Ali, som oväntat kryssats in i riksdagen, kommer att ta en ”timeout” från sitt riksdagsuppdrag med anledning av polisutredningen. Ali valdes oväntat in i riksdagen med över 600 personkryss.

–  Vi har kommit överens om att Mohamed Abdukardir Ali tar en time out och inte kommer tjänstgöra som riksdagsledamot från mandatperiodens början på grund av den pågående utredningen om valfusk, framhöll V:s partisekreterare Maria Forsberg under tisdagen.

Samtidigt rapporterade Borlänge Tidning att Ali erbjudits en tjänst på V:s partikansli med en månadslön på 81 400 kronor. Summan motsvarar en månadslön för en riksdagsledamot.

Nu slår Vänsterpartiet tillbaka mot uppgifterna. Enligt V:s presstjänst är det ett ”missförstånd” att Ali ska ha erbjudits en tjänst på partikansliet, rapporterar SvD.

En V-källa, som citeras av Expressen, ger en liknande bild. Enligt källan ”verkar det röra sig om ett missförstånd”.

Stor förvirring

Samtidigt uppger Vänsterpartiets presstjänst i ett annat uttalande att man inte känner till uppgifterna om att det skulle röra sig om ett ”missförstånd”, rapporterar Ekot.

Vidare meddelar presstjänsten att man inte vill kommentera uppgifterna ytterligare.

Partiledaren Nooshi Dadgostars pressekreterare Silan Erman vill inte heller kommentera frågan. Hon kan inte ge något besked om när Dadgostar kommer att uttala sig om uppgifterna.

– Det vet jag inte, men jag antar att vi kommer att höra av oss när vi har en kommentar, säger Erman till SvD.

LÄS OCKSÅ: 10 500 måste anställas – 40 000 kronor i snittlön

Uppgifter: Vägrar att lämna

Enligt uppgifter till SVT vägrar Mohamed Abdukardir Ali att lämna sin riksdagsplats, trots påtryckningar från partiet.

– Jag fick ett sms på vägen hit om att time outen inte innebär att han lämnar riksdagen. Han vill åtminstone inte det, sade SVT:s reporter Marijana Dragic i tisdagskvällens Aktuellt.

ANDRA LÄSER: Världsledare gör sig redo – ska berätta ”sanningen”

Foto: Agnes Stuber Vänsterpartiet 

Text: Redaktionen