Sverige kommer strida till sista soldaten stupat

2022 05 22

– Vi kommer slåss till sista soldat, till sista sjöman. Vi är mycket starkare i dag än vi var för ett antal år sedan.

Det säger Sveriges överbefälhavare Micael Bydén till Aftonbladet i samband med luftförsvarsövningen LFÖ 22 som pågått hela den gångna veckan.

Dagen före nyårsafton 2012 gick dåvarande överbefälhavare Sverker Göransson ut med ett såväl, modigt som kritiserat men framförallt korrekt uttalande om det så kallade enveckasförsvaret.

Ungefär en vecka

– Vi kan försvara oss mot ett angrepp med ett begränsat mål. Vi talar om ungefär en vecka på egen hand, framhöll överbefälhavare Sverker Göransson då till SvD.

– Därefter måste vi få hjälp av andra länder.

Väldiga satsningar

Nuvarande överbefälhavare Micael Bydén klargör att Sverige i dag är mycket starkare än förr och regeringen har också gjort mycket kraftiga satsningar på Sveriges försvar de senaste åren och ännu större satsningar ska göras framöver på kort tid.

Slåss till sista soldat

– Vi kommer slåss till sista soldat, till sista sjöman. Det handlar inte längre om att definiera en tid, säger ÖB till tidningen.

– Vi är mycket starkare i dag än vi var för ett antal år sedan.

Den pågående Luftförsvarsövningen LFÖ 22 genomförs tillsammans med Finland.

Övningen som utgörs av ett högkonfliktscenario involverar över 2 000 personer och sträcker sig över 240 timmar i följd.

Största övningen på 20 år

– För oss här på F7 är det här den största och mest komplexa övningen vi gjort på 20 års tid, säger överste Malin Persson vid Skaraborgs flygflottilj till Aftonbladet.

Ryska grymheter

Övningen sker samtidigt som diktaturen Ryssland genomför ett brutalt anfallskrig på sitt fredliga grannland Ukraina.

Den brutalitet som kriget genomförs på där Putins armé gör sig skyldig till massmord, folkmord, massvåldtäkter, tortyr och mängder av bombningar av sjukvård, vårdcentraler och skolor har chockat en hel värld.

På väg in i Nato

Kriget ligger bakom att Sverige och Finland nu har ansökt om medlemskap i Nato.

Foto: Försvarsmakten

Text: Redaktionen


JUST NU: Ryssland stoppar oljeexport efter attack

2025 11 14

2 procent av världens olja har stoppats efter storskalig attack i Ryssland.

En ukrainsk drönarattack mot Novorossiysk har lett till att Ryssland tillfälligt stoppat hamnens oljeexport, vilket motsvarar cirka 2 % av den globala oljetillgången, rapporterar Reuters.

Attack mot oljeinfrastruktur

Novorossiysk är en viktig oljehamn vid Svarta havet och en central del av Rysslands oljeexport.

Lokala myndigheter uppger att en drönarattack skadat två kajer vid Sheskharis-terminalen, en oljehamn, samt ett kajfartyg och en oljedepå. Tre besättningsmän har skadats.

– Novorossiysk drabbades mest. Mer än 170 personer och 50 enheter har hanterat konsekvenserna av attacken, genom att snabbt släcka bränder och assistera invånare, skriver Veniamin Kondratyev, guvernör i Krasnodarregionen, där Novorossiysk ligger, på sociala medier.

LÄS MER: UPPGIFTER: Rysk drönarbas sprängd

Påverkan på oljeexport

Att Novorossiysk stoppat sin oljeexport innebär att 2,2 miljoner fat per dag, eller 2 % av den globala oljetillgången påverkas, enligt industrikällor,

Enligt industrikällor exporterade Novorossiysk 3,22 miljoner ton råolja i oktober, motsvarande 761 000 fat per dag, och totalt 24,716 miljoner ton under årets första tio månader. 

Attacken på oljehamnen har snabbt lett till att oljepriserna stigit med över 2 % på grund av oro för minskad tillgång.

Transneft, Rysslands pipeline-monopol, har också tillfälligt tvingats att avbryta leveranser till Novorossiysk, men företaget har ännu inte kommenterat situationen.

Tidigare attacker

Attacken är en av de största mot rysk oljeinfrastruktur de senaste månaderna.

Ukrainas långdistans drönar- och sjöattacker har tidigare riktats mot både baltiska och svarta havs-hamnar samt raffinerier, i syfte att försvåra Rysslands finansiering av kriget.

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj bekräftar att Kyiv även avfyrat långdistans-kryssningsmissiler “Long Neptune” mot mål i Ryssland under natten, och att sådana attacker blivit alltmer framgångsrika.

– Vi producerar mer, sade Zelenskyj, tillsammans med videon där Long Neptune-missiler avfyras mot ryska mål, uppger Newsweek.

Förutom oljehamnen skadades även bostadshus och kustnära strukturer, och delar av drönarna föll på ryska spannmålsdepåer.

Rapporter uppger även att en kran och flera containers har skadats skadades, samt att ett icke-sanktionerat containerskepp träffats.

LÄS MER: Putin desperat – vänder sig till Rysslands fattigaste

Foto: President of Russia Office resp WORKSITE

Text: Redaktionen


SMHI: “En del platser kan få säsongens första snöfall”

2025 11 14

SMHI ger besked om att snöfall kan vara att vänta i de södra delarna av landet.

Vintern är på väg och det blir allt kallare i Sverige.

På håll i de norra delarna av landet har det redan börjat snöa – och nu ger SMHI besked om att säsongens första snöfall i södra Sverige är på gång.

Då kommer det

Kyla drar in över landet under helgen och kommer att stanna kvar även nästa vecka.

Samtidigt kan det börja snöa på håll i de södra delarna av landet.

– Nästa vecka ser ut att bli ännu lite kallare och då kan även en del platser i södra Sverige få säsongens första snöfall, meddelar SMHI.

I dag fredag

Kalluften har avancerat söderut över landet på fredagen och gav en kall morgon med minusgrader i stora delar av landet. 

I norra Götaland och södra Svealand, där det kom regn eller blötsnö igår, är det enligt SMHI bra att vara uppmärksam på att det kan ha frusit till och blivit halt.

Läs mer: ”Snart 100 butiker” – lågprisutmanare växer i raketfart

En del sol

Den kallare och torrare luften innebär också att det blir en hel del sol.

Norrland påverkas dock fortsatt av lågtryck och får en del moln, främst i fjällen också snöbyar. 

Även längst i söder hänger moln kvar, de är kopplade till en frontzon som ligger och trycker strax söder om landet.

Så blir helgen

Under helgen stannar kalluften kvar. 

Över Sydsverige förstärks en högtrycksrygg och ger soligt väder. 

Norra Svealand och Norrland får mycket moln, lite blåsigt och i fjällen och i delar av inlandet tidvis snöfall.

– På söndag väntas allmänt mer varierande molnighet, i fjällen fortsatt en del snöbyar. Över mellersta Norrland passerar ett lågtryck med snöfall, framhåller vädermyndigheten i den senaste rapporten.

Gula varningar har utfärdats för vind i kombination med snöfall i Lapplandsfjällen, Jämtlandsfjällen och Härjedalsfjällen

Läs mer: Tog godis med händerna i butik – så mycket tvingas han betala

Foto: Tony Ross

Text: Redaktionen