SVERIGE: Jättebråk på skola

2023 09 26

Polisen har gjort en stor insats vid en gymnasieskola.

Under tisdagen har ett mycket stort bråk ägt rum på en gymnasieskola.

Det är i Karlstad som bråket bröt ut, polisen har inte gått ut med uppgifter om vilken skola det gäller, men det ska ha varit en betydande insats.

Flera människor var inblandade och situationen eskalerade på ett sådant sätt att flera polispatruller var tvungna att ta sig till platsen.

– Bortom vårt förstånd, säger gymnasiechefen till Nya Wermlands-Tidningen.

20-tal personer

Enligt uppgifter ska det ha varit utomstående som startade bråket som ett 20-tal personer var inblandade i.

Enligt NWT har man gått in och begärt väktare en tid framöver.

– Under dagen kontaktades polisen med anledning av ett pågående bråk på en gymnasieskola i Karlstad. På platsen uppskattades att ett 20-tal individer var inblandade, framhåller polisen angående händelsen.

Stannade kvar efteråt

I samband med situationen beslutade polisen att stanna kvar på skolan efter att man åtgärdat bråket.

– Alla parter särades åt och polispatruller upprättade en anmälan gällande misshandel. Det saknas uppgifter om någon person sökt sjukvård. Polispatrull kvarstannade efter bråket och ägnade sig åt trygghetsskapande åtgärder någon timma.

Även i Härnösand

Bråket på gymnasieskolan i Karlstad är dock inte det enda som förekommit på svenska skolor under tisdagen.

Även i Härnösand har polisen larmats till en skola på grund av ett bråk.

– Det är ett bråk utanför skolan mellan ett antal tonårspojkar. Polisen åker till området och pratar med pojkarna. En av dem får åka till sjukvård för kontroll. Polisen upprättar en anmälan gällande olaga hot, framhåller polisen via sin webbsida.

Misshandel i Tierp

Polisen har även arbetat med flera andra fall av misshandel på olika håll i Sverige under dagen.

I Tierp har en man i 20-årsåldern blivit misshandlad av flera män som använt något slags tillhygge.

Personen har förts till sjukhus och händelsen rubriceras som försök till rån.

Arkivfoto: Polisen Norrmalm FB

Text: Redaktionen


24 juli 2026

Många får samma samtal just nu – lägg på direkt

2026 07 24

Polisen går ut med en skarp varning för bedrägerisamtal.

Under den senaste tiden har polisen noterat en ökning av bedrägerisamtal.

Bedragarna använder sig av en återkommande metod – datorröster som låter som att de kommer från polisen.

Myndigheten går nu därför ut med en varning i syfte att förhindra fullbordade bedrägerier – som kan leda till att offer förlorar stora pengar.

Polisen varnar

Just nu ser polisen en ökning av antalet bedrägerisamtal där en datorröst utger sig vara från polisen. 

Polisen understryker att de aldrig ringer med automatiserade röster.

Därför uppmanas alla som mottar den här typen av samtal att lägga på luren direkt för att undvika att bli bedragna.

Av olika skäl

Bedragarna utger sig för att vara från polisen eller “Swedish Police Authority” och motiverar sina samtal med olika saker.

– Det kan exempelvis vara att id-kort har varit inblandat i ett brott eller att det finns en arresteringsorder, och att det tilltänkta offret är efterlyst, förklarar polisen.

Bedragaren uppmanar sedan personen att göra ett knappval för att kopplas till polisen.

Läs mer: Trump varnar Putin

“Lägg på luren”

Björn Seeth på polisens nationella bedrägericenter uppmanar alla som får samtalet att lägga på direkt.

– Det är ett tillvägagångssätt hos bedragarna som återkommer i lite olika former. Polisen ringer aldrig dig med automatiserade röster. Om du mottar ett sådant samtal, lägg på luren, säger han.

Kan förlora stora pengar

Bedrägerivågen fortsätter, och många svenskar har förlorat pengar till den besvärande trenden under de senaste åren.

Bedragarna utger sig ofta komma från pålitliga myndigheter eller företag för att vagga in det tilltänkta offret i en falsk känsla av trygghet.

Det är inte ovanligt att de försöker stressa personen i samtalet.

Såväl polisen som storbankerna har råd och tips om hur man på bästa sätt undviker bedragarnas försök.

Läs mer: Missiler har slagit ner i Ryssland

Foto: T. Repin

Text: Redaktionen


25 jul 26

Enorma eldklot över Ryssland

2026 07 25

Stora eldklot lyser upp den ryska natthimlen.

Kraftiga explosioner och stora bränder rapporteras i flera ryska regioner.

En ny våg av ukrainska drönarattacker har slagit till, rapporterar Kyiv Independent.

Explosioner och bränder

Ukrainska drönare ska ha slagit mot lagerbyggnader och energiinfrastruktur i den ryska staden Belgorod under natten.

Enligt ryska myndigheter och sociala medier utbröt flera bränder efter attackerna, där bland annat logistiklager och energianläggningar ska ha träffats.

Filmer som spridits av boende i området visar kraftiga explosioner och stora lågor som lyser upp natthimlen.

Regionens myndigheter uppger att en byggnad för bostäder, en gasledning och okänd "kommersiell egendom" skadades i attacken.

Borgmästaren i Belgorod, Valentin Demidov, uppger att en person skadades och fördes till sjukhus.

– Tillförordnade guvernören i Belgorodregionen, Alexander Shuvaev, uppgav också att flera personer skadades i attackerna mot regionen. Han sade att räddningspersonal fortsatt arbetade med att släcka bränder runt om i staden Belgorod och att de skadade fick medicinsk vård, skriver tidningen.

LÄS MER: Helt slut vid fronten – ryska soldater larmar

Massiv brand i Rostovregionen

Samtidigt rapporteras även explosioner och omfattande bränder i Rostovregionen i södra Ryssland.

Boende i Rostov-na-Donu uppgav att de sett kraftig rök stiga över staden under natten.

Det är ännu oklart vilka mål som träffades i området.

Övervakningskanaler uppger samtidigt, med hänvisning till satellitbilder, att attacker kan ha riktats mot ett värmekraftverk i Belgorod samt en elektrisk transformatorstation.

Uppgifterna har dock inte kunnat verifieras av Kyiv Independent.

Sjätte natten i rad

Nattens händelser är en del av en längre serie ukrainska attacker mot rysk infrastruktur.

Enligt rapporter är detta den sjätte natten i rad som ryska lager och logistikcenter utsätts för attacker.

Ett av företagen som återkommande har drabbats är Wildberries – Rysslands motsvarighet till Amazon – vars lageranläggningar har attackerats vid flera tillfällen.

Under natten till igår träffades företagets logistikcenter i Sankt Petersburg, vilket beskrevs som en ovanlig attack mot Rysslands näst största stad.

– Det är viktigt att operationen också fortsätter mot den ryska logistiken, som förser ockupationsarmén med komponenter till drönare, navigationsutrustning och annan utrustning, sade Ukrainas president Zelenskyj i samband med attackerna.

LÄS MER: Marco Rubio avslöjar Ryssland – ”chockerande”

Foto: Sociala medier

Text: Redaktionen