SVERIGE: Inför 18-årsgräns för att köpa ägg

2022 10 31

För att stoppa äggkastning mot såväl människor som bilar inför nu en ICA-butik i Göteborg förbud avseende alla som är under 18 år som vill handla ägg.

Det gäller ICA Nära i Hindås utanför Göteborg.

Attackerar förbipasserande

– Det grundar sig på kundönskemål, säger butikschef Johanna Karlsson.

Bakgrunden är att man vill sätta stopp för ungdomar som köper ägg för att attackera förbipasserande fordon samt kastar på andra människor.

Vandalismen och äggattackerna har fått ICA:s kunder att reagera starkt.

Kastat på hus och fönster

– Flera kunder såg gärna att vi satte ålderkontroll på äggen, säger butikschefen.

TV4 rapporterar att de äggkastande ungdomarna i Göteborgstrakten även har gett sig på hus.

– Äggkastning förstör. Det har tidigare år skrivits i olika Facebookgrupper att ungdomar kastat ägg på fönster och husfasader, rapporterar TV4.

Inget roligt bus

Butikschefen menar att butiken måste bidra till att hindra ungdomarna.

– Det handlar om att hjälpas åt.

– Vi gör det vi kan i butiken för att minimera skadegörelse under Halloween. Äggkastning är inget roligt bus, framhåller Johanna Karlsson till TV4.

Besökarna som kommer in i ICA-butiken möts av ett anslag med följande text:

”För att undvika skadegörelse har vi valt att införa en tillfällig 18-årsgräns på all äggförsäljning”.

Ägg till brödbak godkänns

Frågan är emellertid hur butikspersonalen gör om det exempelvis kommer en 16-åring som ska köpa ägg för att baka eller laga mat.

– Vi får utgå från situation till situation och gå på känsla – lita på våra kunder, säger butikschefen.

– Om de säger att de ska hem och baka så blir det givetvis inte ett förbud. Så det är inte hugget i sten, säger Johanna Karlsson.

Positiva reaktioner

Reaktionerna från kunderna har varit mycket goda enligt ICA-butiken.

– Det har bara varit positivt. Vi gör det vi kan i butiken.

Butikschefen vill att föräldrar tar ett samtal med barnen kopplat till halloweenfirandet.

–  Äggkastning förstör mer än att det är det roligt bus, poängterar hon.

Foto: E Gilles

Text: Redaktionen


3 augusti 2026

30-gradig värme sveper in över Sverige

2026 08 03

Ett nytt varmluftsområde är på väg in över landet.

I förra veckan fick delar av Sverige känna på riktigt höga temperaturer. Men under helgen har värmen sjunkit tillbaka något.

Inledningen av veckan fortsätter i samma fotspår men sedan ser ett nytt område med riktigt varm luft ut att vara på väg söderifrån.

Samtidigt får delar av landet kraftigt regn och inslag av åska.

– Tisdagen bjuder på väder likt måndagen men från kvällen rör sig ett omfattande regnområde in över Värmland som under onsdagen berör landets mellersta delar med inslag av åska. I landskapen kring Vänern kan det röra sig om stora regnmängder på kort tid, uppger SMHI.

– Samtidigt sveper varmare luft in över de södra delarna som i sydost kan ge närmare 30 grader.

Drar vidare

Efter några dagar med riktigt varma temperaturer i södra Sverige väntas värmen dra vidare i slutet av veckan.

När det gäller regnet är riktningen mer osäker.

– Den allra varmaste luften i sydost ser ut att dra vidare bort österut redan under fredagen, framhåller väderinstitutet.

– Regnet dröjer delvis kvar i söder men i nuläget är det osäkert om regnets tyngdpunkt tar sig vidare upp över landets norra delar eller om det utan omväg tar sikte på Finland.

Läs också: Mer pengar till svenska lantbrukare

Stora risker

SMHI varnar för att risken för skogsbrand är stor just nu. Varningen gäller i princip hela Götaland och Svealand.

Allmänheten uppmanas därför att kontrollera om eldningsförbud råder i det område där man bor och att vara mycket försiktig vid eldning eller arbete med stora maskiner utomhus.

Vattenbrist

Samtidigt råder risk för vattenbrist i stora delar i södra Sverige, då grundvattennivåerna är låga.

SMHI uppmanar till sparsamhet.

- Du som använder kommunalt vatten bör vara uppmärksam på att kommunen kan utfärda restriktioner och uppmana till vattenbesparande åtgärder.

- Du som har enskilt vatten från egen eller delad brunn bör vara sparsam med vattenförbrukningen eftersom låga grundvattennivåer kan minska uttagskapaciteten och försämra vattenkvaliteten.

- Låga vattennivåer kan ha negativ påverkan på växt- och djurliv inom jordbruket och i naturen.

Andra läser: Svenskarna binder sina bolån

Foto: D. Schludi

Text: Redaktionen


3 augusti 2026

Total kollaps – helt land har slocknat

2026 08 03

Omkring tio miljoner människor famlar i mörker.

Elnätet har kollapsat.

Allt ljus slocknade bums.

Nu är hela Kuba utan ström, rapporterar Reuters.

– Avbrottet följer tre landsomfattande strömavbrott i juli och kommer samtidigt som en USA-införd oljeblockad ytterligare belastar öns åldrande energiinfrastruktur, skriver nyhetsbyrån.

"Total frånkoppling"

Den oljeblockad som USA och president Donald Trump satte in efter att ha tillfångatagit Venezuelas diktator Nicolás Maduro i januari har slagit hårt mot Kuba, som köpt majoriteten av sin olja från just Venezuela.

Nattens haveri kom strax före klockan 23 i natt, lokal tid.

– En total frånkoppling av det nationella elkraftsystemet har inträffat, skriver det statliga elbolaget UNE på X.

Stort missnöje utbröt

När ljuset plötsligt slocknade i huvudstaden Havanna i natt utbröt ett stort missnöje bland invånarna på stan, rapporterar AFP.

Avbrottet kommer bara 24 timmar efter att västra delen av Kuba satts i mörker.

Strömavbrotten har gjort det normala livet nästan omöjligt, och varje avbrott innebär också att vattenförsörjningen sipprar ut och takfläktarna stannar av, skriver nyhetsbyrån.

Andra läser: “Vi har inte tillräckligt” – krisbesked från Ryssland

Sätter eld på sopor

I de värst drabbade områdena har många invånare uttryckt sin frustration genom att sätta eld på sopor eller skapa oväsen genom att slå på grytor och stekpannor.

– Det är en växande påfrestning för ett samhälle som är vant vid motgångar men nu fast i en flera månader lång kris som inte har något uppenbart slut i sikte, erfar AFP.

Det är kombinationen av brist på bränsle och en föråldrad infrastruktur som får elnätet på Kuba att återkommande kollapsa.

USA har fortsatt att vägra släppa in ny olja till önationen.

Andra läser: Ryssland har attackerat amerikansk anläggning

Arkivfoto: X

Text: Redaktionen