SVERIGE: Inför 18-årsgräns för att köpa ägg

2022 10 31

För att stoppa äggkastning mot såväl människor som bilar inför nu en ICA-butik i Göteborg förbud avseende alla som är under 18 år som vill handla ägg.

Det gäller ICA Nära i Hindås utanför Göteborg.

Attackerar förbipasserande

– Det grundar sig på kundönskemål, säger butikschef Johanna Karlsson.

Bakgrunden är att man vill sätta stopp för ungdomar som köper ägg för att attackera förbipasserande fordon samt kastar på andra människor.

Vandalismen och äggattackerna har fått ICA:s kunder att reagera starkt.

Kastat på hus och fönster

– Flera kunder såg gärna att vi satte ålderkontroll på äggen, säger butikschefen.

TV4 rapporterar att de äggkastande ungdomarna i Göteborgstrakten även har gett sig på hus.

– Äggkastning förstör. Det har tidigare år skrivits i olika Facebookgrupper att ungdomar kastat ägg på fönster och husfasader, rapporterar TV4.

Inget roligt bus

Butikschefen menar att butiken måste bidra till att hindra ungdomarna.

– Det handlar om att hjälpas åt.

– Vi gör det vi kan i butiken för att minimera skadegörelse under Halloween. Äggkastning är inget roligt bus, framhåller Johanna Karlsson till TV4.

Besökarna som kommer in i ICA-butiken möts av ett anslag med följande text:

”För att undvika skadegörelse har vi valt att införa en tillfällig 18-årsgräns på all äggförsäljning”.

Ägg till brödbak godkänns

Frågan är emellertid hur butikspersonalen gör om det exempelvis kommer en 16-åring som ska köpa ägg för att baka eller laga mat.

– Vi får utgå från situation till situation och gå på känsla – lita på våra kunder, säger butikschefen.

– Om de säger att de ska hem och baka så blir det givetvis inte ett förbud. Så det är inte hugget i sten, säger Johanna Karlsson.

Positiva reaktioner

Reaktionerna från kunderna har varit mycket goda enligt ICA-butiken.

– Det har bara varit positivt. Vi gör det vi kan i butiken.

Butikschefen vill att föräldrar tar ett samtal med barnen kopplat till halloweenfirandet.

–  Äggkastning förstör mer än att det är det roligt bus, poängterar hon.

Foto: E Gilles

Text: Redaktionen


11 augusti 2026

Ica stoppar ost – ”Lämna tillbaka om du köpt den”

2026 08 12

Ica återkallar hamburgerost.

Under tisdagskvällen meddelar dagligvarukedjan att de stoppar hamburgerost.

Det handlar om Icas egen hamburgerost med smak av cheddar.

Produkten återkallas som en försiktighetsåtgärd då den kan innehålla metallbitar – och alla som har köpt den berörda produkten uppmanas att lämna tillbaka den till Ica.

Återkallar ost

Återkallelsen berör endast produkter med bäst före datum 03-05-2027 och batch nr B6 131 LAP V. 

– I samband med planerat underhåll av den berörda produktionslinjen uppstod en avvikelse vid återmonteringen som kan ha lett till förekomst av metallpartiklar i produkten, säger kvalitetschef Niklas Larsson i ett pressmeddelande.

– Nödvändiga åtgärder har vidtagits och händelsen är begränsad till den aktuella produktionsdagen och den berörda batchen. 

“Ser allvarligt på det”

Larsson förklarar vidare att Ica kommer att undersöka exakt vad det är som har hänt, och vad som behöver göras för att det inte ska upprepas.

– Vi ser allvarligt på det inträffade och utreder nu tillsammans med leverantören hur detta kunnat ske och hur vi säkerställer att det inte händer igen, säger han.

Läs mer: Ica Maxi-butik når drömgränsen – tredje i hela landet

“Lämna tillbaka”

I och med att Ica nu har återkallat produkten är den inte längre möjliga att köpa i butik.

Ica uppmanar kunder som har köpt deras hamburgerost med smak av cheddar, med bäst före datum 03-05-2027 och batch nr B6 131 LAP V, att lämna tillbaka den.

Den ska lämnas tillbaka i den butik där den köptes, reklameras via deras hemsida eller så uppmanas kunder att ta kontakt med kundtjänst.

Så lyder reglerna

Ett återkallande ska alltid göras av ett livsmedelsföretag om de livsmedel de säljer kan vara hälsorisk och har nått konsumenter. 

Livsmedelsverket förklarar att företaget måste i det fallet informera konsumenter om vilka livsmedel som berörs. 

Läs mer: Putin jublar – EU-land importerar bara från Ryssland

Foto: Icagruppen

Text: Redaktionen


12 augusti 2026

Kunderna dumpar matkedjan – historiskt bakslag

2026 08 12

Ica och Willys har fortsatt starka marknadspositioner.

Det visar en ny kartläggning som har genomförts av Yougov.

Ica och Axfood lockar föga förvånande flest konsumenter, och i synnerhet Ica har en urstark position på dagligvarumarknaden just nu.

Kedjan nådde under andra kvartalet så mycket som 87,4 procent av alla hushåll, rapporterar Dagligvarunytt.

Sämre för City Gross

Axfoods lysande stjärna Willys fortsätter även att gå starkt.

Sämre går det för Axfoodkoncernens nyförvärv City Gross.

Enligt den nya datan har City Gross kundstock sjunkit ytterligare – och ligger nu på 15,5 procent, den sämsta siffran hittills.

– Till och med Tempo och Willys Hemma har närmare band till sina kunder än City Gross, säger Yougovs analytiker Fredrik Bendz.

Mindre populärt

Stängningar av City Gross stormarknader slår mot penetrationen, men det finns flera förklaringar till kedjans problem.

– City Gross tappar samtidigt bland barnfamiljerna, fortsätter Bendz.

– Kostnadsmedvetna hushåll vänder sig i ökad utsträckning till andra aktörer för att handla dagligvaror.

Läs mer: Europeisk gigant i konkurs – har 2 000 anställda

Vdn:s ord

City Gross har varit ett bekymmer sedan Axfood förvärvade matkedjan.

I Axfoods senaste kvartalsrapport uttryckte vd Simone Margulies sina tankar.

– Vår ambition att nå lönsamhet någon gång under det andra halvåret ligger fast.

Imponerad av Hemköp

Samtidigt äger Axfood som bekant även kedjor som Willys och Hemköp.

Simone Margulies var synnerligen imponerad av Hemköp under det senaste kvartalet.

– Hemköp fortsatte att leverera en imponerande utveckling med en tillväxt på hela 7,4 procent, vilket speglar det långsiktiga arbetet med att stärka butikskedjans marknadsposition, sade hon i samband med rapporten.

Läs mer: Så mycket pengar sparar svenskarna

Foto: Ica-Gruppen resp Willys, City Gross och Coop

Text: Redaktionen