Sverige i mångmiljardaffär – stor framgång

2024 11 10

Sverige är på väg att ingå i en mångmiljardaffär som innebär en stor framgång för näringslivet.

Sveriges försvarsminister Pål Jonson (M) och Brasiliens försvarsminister José Múcio har undertecknat en avsiktsförklaring på lördagen.

Det meddelar regeringen i ett uttalande.

Det handlar om en stor affär där båda länderna vill köpa dyrgripar av varandra.

Samarbete och miljardaffär

Affären handlar dels om att Brasilien planerar att utöka kontraktet på Jas 39 Gripen från Sverige, uppger regeringen.

Samtidigt vill Sverige köpa transportplan av typen Embraer C-390 från Brasilien.

– Samarbetet på flygområdet är viktigt för både Sverige och Brasilien. Den nya avsiktsförklaringen gör att vi kan fördjupa samarbetet ytterligare, säger försvarsminister Pål Jonson i ett uttalande.

Affären är också en stor framgång för Gripentillverkaren Saab och för det svenska näringslivet.

Utökas med 25 procent

Sverige och Brasilien har sedan tidigare ingått i ett strategiskt partnerskap. Det är ett samarbete som avser försvarsmateriel.

Och nu ska länderna alltså utöka samarbetet på flygområdet.

Redan 2014 tecknade Brasilien ett avtal med Saab.

Det avtalet avsåg köp av 36 stycken plan av modellen Jas 39 Gripen.

Nu ska avtalet utökas med 25 procent, vilket innebär att Brasilien köper nio nya Gripenplan.

Framgång för Saab

Saab samarbetar också med Embraer, som tillverkar de transportplan som Sverige nu alltså vill köpa av Brasilien.

Embraer och Saab har också startat en gemensam tillverkning av Gripenplan i Brasilien.

Och nu har FMV och Försvarsmakten alltså börjat förhandla om att köpa transportplan från Embraer.

I avsiktsförklaringen slår man fast att länderna önskar att ingå i mångmiljardaffären.

I samband med ett besök i Brasilien har Sveriges försvarsminister också besökt flygplanövningen Cruzex 2024, där Brasilien deltar med sina Gripenplan, uppger regeringen.

Foto: Riksbanken

Text: Redaktionen


JUST NU: Minister avgår

2025 09 08

Sjukvårdsminister Acko Ankarberg Johansson (KD) avgår med omedelbar verkan.

Ankarberg Johansson kommer under tisdagen att lämna sitt uppdrag som statsråd och sjukvårdsminister, uppger Kristdemokraterna i ett pressmeddelande.

Hon kommer också att lämna sitt uppdrag som riksdagsledamot för Jönköpings län.

– Acko har med sitt varma engagemang varit en ledstjärna för många när det kommer till ambitionsnivå och strävan efter det gemensamma bästa, säger Liza-Maria Norlin, partisekreterare. 

Politisk veteran

Acko Ankaberg Johansson har sedan 1986 varit förtroendevald för Kristdemokraterna. Under sin långa politiska karriär har hon bland annat varit kommunalråd under tolv år, partisekreterare under åtta år, riksdagsledamot och minister.

Foto:

Text: Redaktionen


JUST NU: 86 000 svenskar får pengar på kontot

2025 09 08

För omkring fyra år sedan föll domarna mot pensionsbolaget Allras grundare Alexander Ernstberger och tre andra Allra-profiler i Svea hovrätt. 

De dömdes till mångåriga fängelsestraff för mutbrott och för att ha berikat sig på pensionssparares bekostnad. Samtidigt tilldömdes Pensionsmyndigheten ett stort belopp i skadestånd som ska fördelas till drabbade kunder. 

Nu meddelar Pensionsmyndigheten att ytterligare en utbetalning påbörjas – 86 000 svenskar kommer att få pengar insatta på sina konton.

– Pensionsmyndigheten har lyckats kräva tillbaka ytterligare nästan 48 miljoner kronor kopplade till Allra. Pengarna återbetalas nu till de drygt 86 000 sparare och pensionärer som drabbades av bland annat mutbrott och trolöshet mot huvudman som skedde i Allra under 2012, framhåller myndigheten i ett uttalande.

”Ekonomisk upprättelse”

Totalt kommer 48 miljoner kronor att fördelas. Det handlar om enskilda utbetalningar på mellan 100 och 1 000 kronor, uppger Pensionsmyndigheten.

– Jag är glad för de sparare som nu får ekonomisk upprättelse. Det här är en del av pensionen som sparare och pensionärer i Allra berövades 2012, säger Pensionsmyndighetens generaldirektör Anna Pettersson Westerberg.

Då kommer pengarna

Pengarna kommer att betalas ut automatiskt till de drabbades premiepensionskonton. Hur stor summan blir beror på tid för och storleken på innehavet.

Enligt Pensionsmyndigheten väntas inbetalningarna nå berörda personers konto under måndagen. De kommer att synas som ”korrigering” om man loggar in på Mina sidor på pensionsmyndigheten.se.

– Pensionsmyndigheten arbetar fortsatt intensivt för att hitta, ta tillbaka och betala tillbaka pengarna som förlorades i Allra och annan brottslighet på fondtorget. Vi är fortsatt uthålliga i vår strävan att ta tillbaka pengarna. Vi kommer inte ge oss förrän vi har fått tillbaka pengarna till pensionärer och pensionssparare, säger Anna Pettersson Westerberg.

170 miljoner kronor

Pensionsmyndigheten har tidigare betalat ut drygt 95 miljoner kronor till sparare och pensionärer som drabbats i Allra-härvan. Totalt uppgår skadeståndet till 170 miljoner kronor plus ränta. Berörda personer kan förvänta sig nya utbetalningar eftersom omkring 27 miljoner kronor återstår av skadeståndet.

LÄS MER: Jättebesked om Klarna – tar stort kliv

Fakta utbetalning Allra

Totalt belopp: 47 886 124 kronor

Antal sparare: 86 401

Högsta belopp: 2616,66 kronor 

Medianbelopp: 574,40 kronor

LÄS MER: Var fjärde svensk riskerar ekonomiskt bakslag – redan i höst 

Foto: J. Schnobrich

Text: Redaktionen