SVERIGE: Hundratals ukrainska flyktingar nekas ersättning

2022 05 10

Nästan 700 ukrainska flyktingar har fått avslag på ansökningar om dagersättning på grund av var de bor någonstans.

De ukrainare som flytt till Sverige från det ryska anfallskriget i hemlandet omfattas av massflyktsdirektivet och får därmed uppehållstillstånd.

Det ger flyktingarna även rätt att ansöka om så kallad dagersättning från Migrationsverket på samma villkor som asylsökande.

Får avslag

Men nästan 700 ukrainska flyktingar i Sverige har fått avslag på sådana ersättningar. Anledningen beror på att de har valt att bo i vad Migrationsverket klassar som socialt utsatta områden, uppger Sveriges Radio.

– Vi kan inte köpa nya kläder. Vi tog bara med oss vinterkläder när vi kom hit, säger Khrystyna, en ukrainsk kvinna som inte vill ställa upp med sitt efternamn.

Socialt utsatta områden

Khrystyna kom till Sverige tillsammans med sin sexåriga dotter och fick möjlighet att bo hos en svägerska i Södertälje. Hon ansökte om dagersättning. En ansökan som avslogs.

– På grund av att vi bor i ett socialt utsatt område. Jag förstår inte varför, säger hon.

Två år gammal lag

Bakgrunden till avslaget är en relativt ny lag om eget boende som infördes 2020. 

Justeringen infördes på grund av stor kritik mot att en större mängd flyktingar flyttade in hos släktingar och vänner i städer och områden där det redan bodde många nyanlända och där det rådde hög arbetslöshet.

Migrationsverket listar områden

Dessa områden har kartlagts av Migrationsverket som därför ger avslag på ansökningar om dagersättning för de människor som bosätter sig där.

– Vi förstår självklart att det är många som väljer att bo där man har släktingar och så vidare, men vi har de här reglerna att förhålla oss till, säger Lisa Danling, presskommunikatör på Migrationsverket, till SR.

Samma dagersättning i 30 år

Flera flyktingar och frivilligorganisationer har sedan tidigare larmat om att en stor del av de ukrainska flyktingarna i Sverige kämpar hårt när det gäller ekonomin.

Dagersättningen som ukrainarna kan ansöka om är samma summa som för 30 år sedan, trots ökade priser på bland annat livsmedel, rapporterar TV4 Nyheterna.

“Skrämmande”

Jolex i Helsingborg är en av dessa frivilligorganisationer. Föreningen får ungefär 500 förfrågningar i veckan från ukrainska flyktingar i nöd.

– Den mängden förfrågningar vi får här, den är skrämmande. Någonstans måste det ju brista, när vi levererar så mycket mat, säger volontären Johanna Lindell till tv-kanalen.

Max 71 kronor om dagen

Migrationsverkets dagersättning för en vuxen flykting ligger på max 71 kronor vid eget boende och som lägst 19 kronor om man bor i något av Migrationsverkets boenden.

Enligt FN har 5,7 miljoner människor flytt från Ukraina sedan Rysslands invasion. Drygt 36 000 har kommit till Sverige.

Foto: Migrationsverket

Text: Redaktionen


Anmälningar väller in – skarp uppmaning till alla med utemöbler

2026 06 19

Svenskar med utemöbler uppmanas att låsa fast dessa med en låsvajer.

Många svenskar njuter av det fina sommarvädret på uteplatser, altaner och trädgårdar.

Men samtidigt som möblerna ställs ut passar även tjuvar runt om i landet på att försöka stjäla dyra stolar och bord.

Den här tiden på året står exklusiva utemöbler högt på deras önskelista – och Länsförsäkringar riktar en skarp uppmaning till alla med utemöbler om att säkra dessa.

Anmälningar väller in

Exklusiva utemöbler med högt andrahandsvärde är enligt Länsförsäkringar extra stöldbegärliga.  

– Under sommaren får vi in anmälningar om stulna utemöbler i princip varje vecka, säger Caroline Josefsson, affärsområdeschef skador och skadeförebygg på Länsförsäkringar Göteborg och Bohuslän. 

Ju mer eftertraktad och lättsåld en möbel är, desto större är risken att den försvinner.  

Tips från proffsen

Länsförsäkringar har upprättat sex tips till den som vill skydda sina utemöbler – i synnerhet om det rör sig om dyra sådana:

- Lås fast möblerna med exempelvis en låsvajer.

- Om du ska resa bort – flytta in möblerna i ett låst förråd om du har möjlighet.

- Töm dynboxar, ställ in dynor och kuddar när de inte används – även dessa kan vara stöldbegärliga.

- Märk och dokumentera dina möbler – fotografera dem och spara kvitton.

- Gör alltid en polisanmälan om du blir bestulen och spara en kopia.

- Kontakta ditt försäkringsbolag för att göra en skadeanmälan.

Läs mer: Sverige slår USA – hamnar en plats före

“Tjuvarnas första val”

Caroline Josefsson säger vidare att “några enkla åtgärder kan göra stor skillnad”.

– Det är lätt att tro att utemöblerna står säkert på tomten, men vi ser att exklusiva möbler som lämnas utan uppsikt ofta är tjuvarnas första val, säger hon i ett pressmeddelande.

– Vi skulle inte lämna andra värdesaker för tiotusentals kronor framme utan skydd en längre period, och på samma sätt är det klokt att vara lite extra rädd om sina utemöbler. 

Så funkar det

Stöld av utemöbler omfattas ofta av hemförsäkringen.

För att kunna få ersättning krävs alltid en polisanmälan, och det är viktigt att spara en kopia av anmälan när man kontaktar sitt försäkringsbolag.  

Ersättningen baseras på möblernas värde och ålder.

Läs mer: Lägre priser i sommar – orsakar rusning

Foto: C. Banks

Text: Redaktionen


Åskoväder i halva Sverige – då drar det igång

2026 06 19

Kraftig åska och regn är att vänta i stora delar av landet under helgen.

Det blir en paus i det fina sommarvädret nu i helgen.

SMHI har gått ut med gula varningar för åskoväder som täcker halva Sverige.

På lördagseftermiddagen väntas ovädret dra igång – men i västra Götaland och sydvästra Svealand har en varning utfärdats redan från morgonen.

SMHI varnar

SMHI har utfärdat gula varningar som gäller:

- Östra Götaland, östra Svealand och sydöstra Norrland (12.00-22.00)

- Västra Götaland och sydvästra Svealand (08.00-18.00)

- Sydöstra Götaland och Öland (17.00-23.00)

- Delar av mellersta Norrland (16.00-23.00)

På vädermyndighetens hemsida har ett område motsvarande mer än halva landets yta gulmarkerats.

Ordentligt oväder

Det är ett ordentligt oväder som ser ut att dra in.

– Under lördag eftermiddag och kväll bildas regnskurar med risk för kraftig åska, framhåller SMHI om varningen som berör östra Götaland, östra Svealand samt sydöstra Norrland.

– I samband med åskskurarna kan även mycket hårda vindbyar förekomma samt stora regnmängder på kort tid. 

Läs mer: Sverige slår USA – hamnar en plats före

“Tänk på detta”

SMHI har gått ut med information till svenskarna om hur man kan förbereda sig på ovädret.

Det handlar bland annat om att rensa hängrännor, dagvattenbrunnar och andra vattenvägar så att vattnet kan rinna bort obehindrat. 

– Det kan vara farligt att vistas utomhus när det blixtrar mycket. Håll dig borta från höga saker, till exempel träd och stolpar, och undvik att bada.

Oklart exakt vart

Lokalt kan större mängder regn falla i samband med åskskurarna. 

Det återstår dock att se exakt vart de största regnmängderna och den värsta åskan kommer att vara.

– Restider kan bli längre då det kan vara dålig sikt och risk för vattenplaning. Avsätt längre tid för din resa och anpassa hastigheten, understryker vädermyndigheten.

Läs mer: Lägre priser i sommar – orsakar rusning

 Foto: T. Mansour

Text: Redaktionen