SVERIGE: Historisk trend för M och S

2022 12 01

Moderaterna och Socialdemokraterna samarbetar allt oftare.  

Det visar en sammanställning från SVT Nyheter.

Ärkerivalernas samarbete har dock endast ökat på lokal nivå.

Men trenden är tydligt.

I 56 av de 278 kommuner som har klara styren sitter M och S i någon form av koalitionssamarbete. I 20 kommuner styr M och S dessutom på egen hand. 

– Klart att vi kan ha politiska, teoretiska, övergripande diskussioner om själva ideologin där vi skiljer oss åt. Men på punktlistan handlar det om 89 leveranser under den här mandatperioden, säger Liza Lundberg (S), ny kommunstyrelseordförande i Falun till SVT.

Tillsammans med Moderaterna har Socialdemokraterna i Falu kommun enats om ett 89-punktsprogram. Partierna ska styra tillsammans för första gången.

– Vi kommer självklart ha sådana punkter där vi inte är överens, för vi är fortfarande två separata partier. Den stora utmaningen för oss där är naturligtvis att lösa det i vår samarbetsgrupp, säger Anders Lindh (M), kommunalråd, till tv-kanalen.

Hålla SD borta

Kommunpolitikerna i Falun pekar på två avgörande faktorer som bäddar för det historiska samarbetet.

För det första utgör M och S en ”stabil majoritet” under en orolig tid. Partierna är vana vid att styra och hantera ekonomiska utmaningar.

För det andra handlar samarbetet om att hålla Sverigedemokraterna borta från makten. Och för att lyckas med detta krävs det uppoffring.

– Samarbeten som man tidigare har sett som otänkbara. Man har brutit med den tanken och gått från att det inte är tänkbart till att det faktiskt kan vara tänkbart, säger Liza Lundberg (S), till SVT.

Mittenregering i Danmark

I Sveriges grannland Danmark sker en liknande utveckling på riksnivå.

Statsminister tillika socialdemokraten Mette Frederiksen har efter valet i början av november vänt blicken högerut.

Tillsammans med det största partiet i högerblocket Venstre vill hon bilda en mittenregering.

– Om detta ska vara möjligt krävs det förtroende, tid och kompromisser. Ingen kommer få alla sina önskningar uppfyllda, sa Mette Frederiksen till DR efter valet i november.         

Text: Redaktionen


JUST NU: Storkedja i jätteskandal – 88 butiker i Sverige

2025 10 28

Färgjätten Flügger, som har 88 butiker i Sverige, skakas av ett stort avslöjande.

Trots sanktioner har 1 900 ton av kedjans målarfärg exporterats till Ryssland. Det avslöjar danska DR och estniska Delfi Meedia i en stor granskning.

Händelsen spåras till december 2022 – cirka nio månader efter Rysslands storskaliga invasion av Ukraina. 

Vid tidpunkten öppnade Flügger sin första butik i Estland. Butiken slog upp portarna i Narva, mindre än en kilometer från den ryska gränsen.

Tonvis av målarfärg transporterades mot regionen. Men slutdestinationen var inte butiken i Narva.

– Minst 1 900 ton färg – motsvarande runt 1,5 miljoner liter – transporterades i stället till det stora landet i öst – Ryssland, rapporterar DR med hänvisning till rysk tullinformation som identifierats via databasen ImportGenius.  

Enligt kanalen skulle mängden målarfärg kosta ett tresiffrigt miljonbelopp i danska butiker.

”Professionellt och systematiskt”

Skandalen har pågått under en längre tid.

Enligt granskningen exporterades färgen till Ryssland fram till oktober 2024.

– Det verkar som att det har funnits ett upplägg som har varit mycket professionellt och mycket systematiskt, säger Nicolaj Sivan Holst, professor i straffrätt vid Aarhus universitet, till DR. 

LÄS MER: Lavrov: Trump har ändrat sig ”radikalt” 

Kedjan svarar

Flügger har kommenterat avslöjandet.

– En eller flera distributörer har i strid med både samarbetsavtal och riktlinjer marknadsfört och sålt vidare Flügger-produkter till den ryska marknaden bakom vår rygg, framhåller färgjätten i en skriftlig kommentar till den danska public service-kanalen.

Vidare uppger företaget att man samarbetar med myndigheter som utreder ärendet.

LÄS OCKSÅ: Ryska börsen störtdyker

Foto: 

Text: Redaktionen


”Ingen annan utväg än döden” – historisk naturkatastrof i dag

2025 10 28

Orkanen Melissa är på väg mot Jamaica.

Den massiva stormen väntas bli den kraftfullaste som någonsin uppmätts på ön med vindhastigheter på 282 kilometer i timmen.

Amerikanska meteorologer varnar för "katastrofala och livshotande" konsekvenser, rapporterar BBC News.

– Den senaste rapporten från det USA-baserade National Hurricane Center (NHC) visar att Melissa är årets hittills starkaste storm, framhåller kanalen.

Flera dödsfall

Hittills har tre personer omkommit på Jamaica och ytterligare fyra dödsfall har rapporterats i Haiti och Dominikanska republiken.

Under tisdagen väntas orkanen intensifieras i styrka. Dessutom befaras Melissa ligga kvar länge över området, vilket kan leda till långvarigt skyfall och ökad risk för dödliga översvämningar och jordskred.

Stormfloder på fyra meter

Enligt FN:s Världsmeteorologiska organisation (WMO) står Jamaica inför en ”katastrofal situation”.

Hela 70 procent av landets befolkning bor nära havet och många hus är belägna på låg höjd över havet. Stora delar av befolkningen riskerar att drabbas av översvämningar, jordskred och stormfloder på upp till fyra meter, varnar WMO.

”Finns ingen annan utväg än döden”

På Haiti har tusentals människor evakuerats. I det våldsdrabbade landet befinner sig redan 1,3 miljoner människor på flykt.

Nu fruktar många döden.

– Om en orkan kommer ovanpå alla våra problem kommer vi helt enkelt att dö. Det finns ingen annan utväg än döden, säger den haitiska flyktingen Fortune Vital till Reuters.

LÄS MER: Lukasjenko fullständigt rasande: “Sinnessjukt” 

”Kommer att öka”

NHC-chefen Michael Brennan uppmanar samtliga jamaicaner att stanna inomhus.

– Gå inte ut när orkanens öga passerar ditt område. Melissas hastighet kommer att öka och ögat kommer att börja röra sig mycket snabbt över ön, säger han enligt BBC.

LÄS OCKSÅ: Kraftig kritik mot Ica Maxi – från Handels

Foto: J Mcarthur

Text: Redaktionen