SVERIGE: Här stjäls mest cyklar – och här minst

2023 10 05

Antalet cykelstölder i Malmö har nått den högsta nivån på 20 år.

En ny rapport över utvecklingen av cykelstölder runt om i Sverige visar på kraftiga regionala skillnader.

Märker ut sig

Malmö märker ut sig och har den värsta utvecklingen av Sveriges tre största städer.

Antalet anmälda cykelstölder har ökat tydligt under perioden maj till augusti 2023 jämfört med förra året.

– Från 2 052 under förra sommaren till 2 144 i år. Plus 4,5 procent.

Detta markerar en fortsättning på den negativa trenden som skiljer ut Malmö från de andra storstäderna.

– Cykelstölderna i staden har nu nått sin högsta nivå sedan 2013.

Det rapporterar försäkringsbolaget Dina Försäkringar som analyserat färska siffror från Brottsförebyggande Rådet.

Göteborg och Stockholm

Samtidigt går utvecklingen i motsatt riktning i Göteborg och Stockholm där cykelstölderna minskar.

– Anmälningarna i Göteborg minskade från 1 921 till 1 688, motsvarande 12,1 procent.

– Även i Stockholm sågs en minskning, från 3 173 till 3 049, minus 3,9 procent, enligt rapporten.

I både Stockholm och Göteborg är detta de lägsta nivåerna sedan 2012.

Lägsta på 20 år

Sett över hela Sverige så minskade cykelstölderna till cirka 26 550 från 28 420 i fjol.

– Det är en nedgång med 6,6 procent.

– Det är också den lägsta siffran på över 20 år, inte sedan år 2000 har det gjorts färre anmälningar, klargör Dina Försäkringar.

Alla siffror avser cykelstölderna från maj till augusti vilket är den period då det sker absolut flest cykelstölder.

Stört ökning respektive minskning

Allra störst ökning av stölder registreras i Gävleborgs och Västernorrlands län.

Och den största minskningen av stölder har skett på Gotland.

Försäkringsexperten Mia Winberg är tydlig med vad som är bästa tips för att få ha sin cykel i fred.

– Se till att alltid komplettera bakhjulslåset med ett godkänt bygellås eller en kätting.

– Och lås fast cykeln i ett fast objekt, helst i både ram och hjul.

– Dessutom, tänk på att parkera din cykel där det är mycket folk i rörelse och väl upplyst, framhäver hon.

Län för län

Här är antalet stölder under sommaren 2023 jämfört med 2022:

Hela riket 26 553 (-6,6 %)

Blekinge län 285 (+2,9 %)

Dalarnas län 621 (-4,2 %)

Gotlands län 130 (-36,9 %)

Gävleborgs län 830 (+23,7 %)

Hallands län 1 084 (-10,4 %)

Jämtlands län 265 (-15,9 %)

Jönköpings län 647 (-14,3 %)

Kalmar län 562 (+1,1 %)

Kronobergs län 444 (-3,3 %)

Norrbottens län 577 (+8,7 %)

Skåne län 4 478 4 (-2,7 %)

Stockholms län 4 868 (-6,9 %)

Södermanlands län 692 (-2,7 %)

Uppsala län 1 427 (-9,4 %)

Värmlands län 556 (-7,5 %)

Västerbottens län 861 (+9,7 %)

Västmanlands län 721 (-12,5 %)

Västernorrlands län 355 (+10,2 %)

Västra Götalands län 3 511 (-9,3 %)

Örebro län 1 467 (-17,3 %)

Östergötlands län 1 361 (-9,9 %)

Foto:  N. Page

Text: Redaktionen


6 januari 2026

Trump fruktar riksrätt – ”vad i helvete pågår?”

2026 01 07

Donald Trump är orolig.

President Trumps utrikespolitiska agerande har återigen väckt uppseende de senaste dagarna, inte minst när det gäller Venezuela och Grönland.

Samtidigt uttrycker Trump oro över risken för ett inrikespolitiskt bakslag under 2026 – som kan leda till att han återigen ställs inför riksrätt.

”Vi måste vinna – annars…”

I november hålls det mellanårsval i USA – alla platser i representanthuset och en tredjedel av platserna i senaten står på spel.

Nu varnar Donald Trump sina partikamrater för vad som kommer att hända om republikanerna förlorar mellanårsvalet, rapporterar Reuters.

– Vi måste vinna mellanårsvalet, för om vi inte vinner mellanårsvalet kommer det bara att bli… jag menar, de kommer att hitta en anledning att ställa mig inför riksrätt, säger Donald Trump till republikanska politiker, enligt nyhetsbyrån.

– Jag blir ställd inför riksrätt, upprepar den amerikanska presidenten.

LÄS OCKSÅ: Vita huset hånar Kreml

”Vad i helvete pågår?!”

Trump är den enda presidenten i USA:s historia som har ställts inför riksrätt två gånger. Han friades dock i senaten båda gångerna.

Men nu fruktar han alltså att det ska hända igen om republikanerna förlorar mellanårsvalet.

Oron förstärks av dåliga opinionssiffror, och av den historiska erfarenheten att presidentens parti brukar förlora platser i mellanårsvalet.

Donald Trump uttrycker frustration över denna historik och de just nu svaga opinionssiffrorna.

– De säger att när man vinner presidentvalet förlorar man mellanårsvalet, säger Trump, enligt nyhetsbyrån.

– Jag önskar att ni kunde förklara för mig vad i helvete som pågår i det allmänna medvetandet, för vi har rätt politik, säger den amerikanska presidenten.

Riksrätt två gånger

Trump ställdes inför riksrätt 2019 på grund av anklagelser om maktmissbruk och rättshinder relaterade till Ukraina, rapporterar Axios.

2021 ställdes han återigen inför riksrätt, då anklagad för att ha hetsat till upploppet vid Kapitolium den 6 januari, alltså för exakt fem år sedan. Men han friades alltså i båda fallen.

Mellanårsvalet blir dock mycket viktigt för Trump, och presidenten har nu press på sig att ägna mer energi åt inrikespolitiken. Frågan om inflation och levnadskostnader är extra viktig för många amerikanska väljare, enligt nyhetsbyrån.

LÄS OCKSÅ: Grönländskt raseri - mot Danmark

Foto: The White House

Text: Redaktionen


USA säger ja – jättebesked för Ukraina

2026 01 06

Ukraina kräver säkerhetsgarantier från sina allierade för att kunna underteckna ett fredsavtal med Ryssland.

Europeiska länder har utryckt vilja att bistå, medan USA hittills har varit mer avvaktande.

Men nu uppges den krångliga frågan vara avgjord. 

Efter tisdagens toppmöte i Paris meddelar länderna i ”De villigas koalition” att man har enats om säkerhetsgarantier till Ukraina.

Dessutom är USA med på tåget.

– Det nya är att USA är villigt att ge sådana garantier. Huvudkomponenten är att övervaka och säkerställa att ett eventuellt fredsavtal följs, men också att brott mot avtalet kommer att engagera USA att stödja Ukraina, säger Norges statsminister Jonas Gahr Støre till Dagbladet efter mötet.

Støre beskriver beskedet som avgörande.

– Det är USA som behövs för att få trovärdiga säkerhetsgarantier på plats.

Hela listan

Enligt det norska regeringskansliet är Europa, USA och Ukraina överens om en slutdeklaration som specificerar vad som ska ingå i säkerhetsgarantierna.

Det handlar bland annat om:

- USA-ledd övervakning och verkställande av en framtida vapenvila, i samarbete med koalitionspartner

- Stöd till Ukrainas försvarsstyrkor

- En internationell säkerhetsstyrka på plats i Ukraina

- Stöd till Ukraina om Ryssland anfaller igen

- Långsiktigt militärt stöd och samarbete med Ukraina

LÄS MER: Grönländskt raseri – mot Danmark

Svensk optimism

Statsminister Ulf Kristersson (M) säger sig vara positiv efter tisdagens toppmöte. Han uppger att länderna har tagit ”ytterligare steg mot trovärdiga säkerhetsgarantier för Ukraina”.

– Med sådana finns det förutsättningar för en hållbar fred, det tycker jag är helt uppenbart, säger han till SVT.

LÄS OCKSÅ:

Mardröm för Irans ledare – nya uppgifter i dag

Rysslands “röda linje” passerad – Expert: Putin har skämt ut sig

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen