SVERIGE: Här finns jobben – 400 000 behöver anställas

2023 03 23

Välfärden behöver anställa över 400 000 de kommande åren.  

En ny rapport från Sveriges kommuner och regioner, SKR, visar att i takt med att befolkningen blir äldre behöver fler anställas inom vården, rapporterar SVT.  

– Behoven är kopplade till befolkningsutvecklingen och vi ser en väldigt kraftig ökning av antalet personer som är 80 år och äldre. De ökar med 50 procent de kommande tio åren och samtidigt ökar inte antalet i arbetsför ålder, det ökar minder än tidigare, säger Bodil Umegård, sektionschef på SKR, till tv-kanalen.

Måste hitta nya lösningar  

Idag behövs 91 000 fler personer anställas inom vården. Det är i samband med de kommande årens pensionsavgångar som behovet av nyanställda kommer öka som mest. 

SKR räknar med att 410 000, mer än Malmös befolkning, kommer att behövas anställas de kommande åren. Behovet är som störst inom äldreomsorgen.  

Bodil Umegård, är inte oroad över själva siffran utan vill hitta nya lösningar och arbetsmetoder.  

– Det är en tydlig signal att vi behöver förändra. Vi kommer inte att klara det här genom att göra likadant som vi har gjort tidigare. Man behöver hitta nya lösningar.  

Minska behovet av vård  

De lösningar som Bodil Umegård föreslår är bland annat att behålla och utveckla befintlig personal. Hon vill även satsa på arbetsmiljön så fler kan och vill jobba heltid.  

Bodil Umegård föreslår även en ökad användning av teknik för att hitta nya arbetssätt. Slutligen vill hon även se ett hälsoförebyggande arbete, som gör att äldre håller sig friskare, för att minska behovet av vård.    

Få fler tolvåringar att välja vårdyrket  

En grundskola i Lund har låtit sina sexor få träffa representanter från vård- och omsorgscollage i Skåne, för att tidigt väcka ett intresse för vårdyrket. Initiativet är en del av projektet “upptäck vård och omsorg” som inleddes i januari och pågår fram till sommaren.  

– Jag har varit lite inne på programmering, fast det är inget jag vill längre, säger eleven Hannes Theander, till SVT och tillägger att han skulle göra mer nytta i vården. 

Funnits en ökad brist av personal länge  

Redan år 2022 gick Socialstyrelsen ut med en rapport om att det finns en ökad brist av personal inom hälso- och sjukvården. Rapporten visade att alla regioner hade brist på barnmorskor. Den främsta orsaken till personalbrist visade sig vara att för få utbildar sig, hög konkurrens från andra arbetsgivare och pensionsavgångar.  

Foto: H. Naidoo Jade

Text: Redaktionen


27 juli 26

Kraftigt oväder på väg – här brakar det loss

2026 07 28

Kraftigt regn och åska rör sig mot Sverige.

Under tisdagen når ovädret de norra delarna av landet, uppger SMHI.

– Över främst Norrbottens län fortsätter moln och regn att röra sig in från sydost under morgondagen. Under dagen kan lokalt kraftiga skurar med åska förekomma, framhåller myndigheten i sin senaste prognos.

Kustområden i Västerbottens län riskerar också att drabbas av ovädret.

Det innebär att flera landskap riskerar krafigt regn och åska under tisdagen. I synnerhet handlar det om följande områden:

- Norrbotten

- Lappland

- Västerbotten

Högsommarvärme väntar

I övriga delar av landet stabiliseras vädret under tisdagen. Detta i samband med att en högtrycksrygg drar in från sydväst.

– Många platser väntas få soligt väder, även om en del stackmolnen växer till under dagen och det blir ganska blåsigt med friska vindbyar, uppger SMHI.

Värmen håller i sig under onsdagen och torsdagen i både mellersta och södra Sverige.  

Under torsdagen kan temperaturen stiga upp mot 30-gradersstrecket.

– På torsdag strömmar varmare luft in söderifrån till hela landet men varmast ser det ut att bli Götaland och östra Svealand med 25–30 grader, framhåller SMHI.

ANDRA LÄSER: Tvärvänder om Ukraina – “Trodde aldrig det skulle ske”

Blixtvisit

Högsommarvärmen är dock inte här för att stanna.

Redan under fredagen lämnar den varma luften svenska breddgrader.

– Under fredagen passerar regn och skurar så gott som hela landet och den varmaste luften trycks bort österut, uppger SMHI.

Myndigheten flaggar för väder av alla slag under veckans sista dagar.

– Soliga stunder varvas med tidvis mycket moln och skurar. Under helgen är det troligen främst landets norra halva som får skurar. Temperatur allmänt mellan 15 och 20 grader och fortsatt tidvis blåsigt.

LÄS OCKSÅ: Bostadspriserna väntas stiga i Sverige

Foto: F. Mittermeier

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: Sverige och USA inleder stort samarbete

2026 07 28

Sverige kommer att ansluta sig till ett omfattande amerikanskt initiativ.

Det USA-ledda samarbetet gäller utvecklingen av 6G – den sjätte generationens mobilnät.

Tillsammans med ett 20-tal andra länder väntas Sverige bli en del av det globala partnerskapet, som syftar till att påskynda utvecklingen av tekniken, rapporterar Politico.

Kina pekas ut

Enligt tidningens källor är det nya samarbetet ett försök att utmana och minska Kinas inflytande över nästa generations mobilnät.

– Initiativet omfattar länder som Storbritannien, Tyskland och Japan, och syftar till att samordna ländernas 6G-strategier flera år innan tekniken väntas börja ersätta 5G-nätverk under 2030-talet, rapporterar Politico.

Sverige är ett av flera nordiska länder som kommer att delta. Finland, Danmark och Norge väntas också bli en del av partnerskapet.

Här är hela deltagarlistan enligt källorna:

- Albanien

- Australien

- Kanada

- Costa Rica

- Tjeckien

- Danmark

- Estland

- Finland

- Filippinerna

- Frankrike

- Tyskland

- Grekland

- Honduras

- Italien

- Japan

- Lettland

-Litauen

- Norge

- Panama

- Paraguay

-Sydkorea

- Rumänien

- Sverige

- Storbritannien

- USA

ANDRA LÄSER: Jättefartyg sjunker i Svarta havet

Viktigt för Trump

President Donald Trump har framhållit att USA måste ta en ledande roll i utvecklingen av 6G.

Att minska Kinas inflytande inom telekomsektorn har länge varit en prioriterad fråga för Trumpadministrationen. Under Trumps första mandatperiod uppmanade presidenten allierade att avsluta samarbeten med de kinesiska telekomjättarna Huawei och ZTE med hänvisning till säkerhetsrisker.

Trumpadministrationen varnade bland annat för att företagen samarbetar med den kinesiska staten och att deras utrustning kan användas för spionage och avlyssning.

Nu vill USA samarbeta med likasinnade länder för att påskynda utvecklingen av 6G.  

– Vi måste vidta konkreta åtgärder för att stärka våra 6G-leveranskedjor, påskynda innovation och säkerställa att framtiden för trådlös kommunikation formas av likasinnade nationer, säger Arielle Roth, chef för den amerikanska myndigheten National Telecommunications and Information Administration, till Politico.

LÄS OCKSÅ: Helt slut vid fronten – ryska soldater larmar 

Foto: Official White House Photo by Molly Riley resp Olle Friman Regeringskansliet

Text: Redaktionen