SVERIGE: Här blev det värmerekord i juni

2023 07 03

Juni blev på många håll motsatsen till hur månaden brukar se ut.

Sommarens första månad brukar, historiskt sett, präglas av regn och rusk.

– Kanske kan man till och med skippa junisemestern, har uppmaningen varit från SVT:s meteorolog Nils Holmqvist.

Blev strålande sol

Så blev det inte i år.

Den som tog semester i juni kunde få njuta av riktigt pangväder.

I Skaraborg, Västra Götalands län, sattes till och med ett nytt värmerekord sett över hela månaden.

Enligt statistik från SMHI landade medeltemperaturen i Skövde nämligen på 18,6 grader i juni, rapporterar P4 Skaraborg.

Det är den högsta siffran sedan mätningarna startade 1915 och slår det tidigare rekordet från 2020 som låg på 18,3 grader.

"Extrem" brandrisk

Solens kraftiga närvaro förde dock med sig ett antal negativa konsekvenser. I nästan hela landet har det varit torka och på många håll “extremt stor risk” för skogs- och gräsbränder, enligt SMHI.

Den senaste veckan har det regnat kraftigt i flera delar av Sverige, men det innebär inte att risken för bränder kan uteslutas längre fram.

– Det är mer en tillfällig lättnad när vi har mer regn och moln. Om vi framåt får perioder med uteblivet regn finns det åter en risk för torka och skogsbrand, säger SMHI:s meteorolog Linus Karlsson till Dagens Nyheter.

Fortsätter falla

Under veckans första dagar fortsätter regnet att falla.

Idag har SMHI gått ut med en varning för skyfallsliknande regn i mellersta Sverige, bland annat i just Skaraborg där det alltså slogs värmerekord förra månaden.

Hittills har det redan rapporterats om översvämningar i flera av de berörda områdena.

– Vi har haft stora skyfall under morgonen, så dagvattenbrunnarna hinner inte med, säger Örebro kommuns entreprenadingenjör Anna Britha Ulvenklev till Expressen.

"Som att möta en båt"

I samma kommun inkommer rapporter om rejäla problem i trafiken med anledning av vattensamlingarna som bildas på vägarna.

– Vattnet täckte bilen med en halvmeter. Det var som att möta en båt ute på sjön, det var som stora vågor, säger Jimmy Bylund, som var ute och åkte, till samma tidning.

LÄS MER: SMHI går ut med varning för måndag

Foto: A. Balemesa

Text: Redaktionen


7 augusti 2026

Sydkorea går in och räddar Ryssland

2026 08 07

Ryssland får hjälp från oväntat håll.

Historiskt har den ryska energiindustrin varit en av världens dominanter.

Landet har sålt sin olja världen över. Men den senaste tiden har rollerna blivit omvända.

Nyligen började Ryssland köpa bränsle från flera olika länder, för att täcka upp för den stora bristen i landet. Bland annat från Indien.

– Detta är en ironisk vändning, eftersom raffinerad rysk olja nu skickas tillbaka från det land som sedan 2022 har blivit Rysslands främsta sjöburna importör av råolja, skriver RBC Ukraine.

Sydkorea skickar fartyg

Nu kan ytterligare ett land läggas till listan, över stater som går in och räddar upp den ryska bränslekrisen.

Omkring 30 000 ton bränsle har skickats från Sydkorea till Ryssland, rapporterar Reuters.

Två stora tankers lastade med diesel och flygbränsle har tagit sikte på en rysk hamn i Fjärran Östern. Ett av fartygen har redan kommit fram och det andra närmar sig och förväntas lasta av under de kommande dagarna.

Putin har erkänt

I slutet av juli erkände Putin för första gången svårigheter på den ryska bränslemarknaden.

Ukrainas attacker har slagit ut omkring 30 procent av Rysslands kapacitet på landets oljeraffinaderier, enligt Financial Times.

Dessutom har ett exportförbud införts för bränsle.

ANDRA LÄSER: Tyskt jättefartyg attackerat

Tillåter försäljning igen

I veckan kom beskedet att Ryssland fortsättningsvis kommer tillåta produktion, import och försäljning av bensin med de äldre miljöklasserna, som sedan länge varit förbjudet.

Det tillfälliga tillståndet gäller till sommaren 2027.

– Det beslut som har fattats är av tillfällig karaktär. Det syftar till att säkerställa en stabil försörjning av den inhemska marknaden med fordonsbränsle och förhindra en eventuell brist, betonar det ryska energidepartementet och tillägger att det är en ”krisåtgärd”, rapporterar oberoende Moscow Times.

Samtidigt har importen av både bensin och diesel från de allierade grannarna i Belarus nått rekordnivåer den senaste månaden.

LÄS OCKSÅ: Beskedet: Ukraina bygger eget supervapen 

Foto: D. Bernard resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


“Chockvåg” i Ryssland – “Ingen har pengarna som krävs”

2026 08 08

Ukrainas attacker mot Wildberries-lager sätter spår.

Ukraina har genomfört en rad attacker mot lager tillhörande den ryska e-handelsjätten Wildberries.

I bland annat St. Petersburg, Krasnodar, Jekaterinburg och utanför Moskva har “Rysslands Amazon” fått besök av ukrainska drönare.

Över en miljon kvadratmeter av lageryta ska ha förstörts, rapporterar Reuters.

Attackerna skickar chockvågor genom Rysslands detaljhandel och påverkar inte bara franchisetagare utan även tiotusentals småföretag som förlitar sig på Wildberries för att sälja sina produkter online.

“Ingen har pengarna”

Franchisetagare och småföretag förlorar stora pengar på grund av attackerna.

Så här låter det från en källa nära Kreml:

– Det kommer att bli en våg av konkurser. Ingen har så mycket pengar som krävs för att stötta säljarna – det handlar om hundratals miljarder rubel. Det är en allvarlig smäll mot ekonomin, säger källan.

Hög inflation

Den ryska centralbankschefen Elvira Nabiullina fruktar samtidigt att attackerna kan få fart på den redan höga inflationstakten i landet.

Och då kan ekonomin bromsas ytterligare.

Ekonomen Elina Ribakova förklarar.

– Även om den ryska ekonomin sannolikt kommer att visa nolltillväxt i år, och befann sig i en avmattning under det första kvartalet, är inflationen fortfarande hög. Därför skulle varje liten chock kunna tvinga centralbanken att antingen sakta ner sänkningarna avsevärt eller till och med stoppa dem helt. 

Läs mer: Trump vänder allierad ryggen

Attackerades igår

Så sent som igår attackerades Wildberries i Jekaterinburg.

En kraftig brand utbröt i ett av kedjans logistikcenter beläget omkring 2 000 kilometer från den ukrainska gränsen, rapporterar Moscow Times.

1,18 miljoner

Satellitbilder visar att minst 1,18 miljoner kvadratmeter av Wildberries lageryta – vilket motsvarar mer än 20 procent av bolagets totala kapacitet – har skadats eller förstörts sedan kampanjen inleddes.

Attacker mot Wildberries har bland annat registrerats i Jekaterinburg, Izhevsk, St. Petersburg, Krasnodar, Ryazan, Penza, Volgograd och utanför Moskva.

Läs mer: Tysklands förbundskansler kan avsättas

Foto: Sociala medier resp President of Russia Office

Text: Redaktionen