SVERIGE: Här blev det värmerekord i juni

2023 07 03

Juni blev på många håll motsatsen till hur månaden brukar se ut.

Sommarens första månad brukar, historiskt sett, präglas av regn och rusk.

– Kanske kan man till och med skippa junisemestern, har uppmaningen varit från SVT:s meteorolog Nils Holmqvist.

Blev strålande sol

Så blev det inte i år.

Den som tog semester i juni kunde få njuta av riktigt pangväder.

I Skaraborg, Västra Götalands län, sattes till och med ett nytt värmerekord sett över hela månaden.

Enligt statistik från SMHI landade medeltemperaturen i Skövde nämligen på 18,6 grader i juni, rapporterar P4 Skaraborg.

Det är den högsta siffran sedan mätningarna startade 1915 och slår det tidigare rekordet från 2020 som låg på 18,3 grader.

"Extrem" brandrisk

Solens kraftiga närvaro förde dock med sig ett antal negativa konsekvenser. I nästan hela landet har det varit torka och på många håll “extremt stor risk” för skogs- och gräsbränder, enligt SMHI.

Den senaste veckan har det regnat kraftigt i flera delar av Sverige, men det innebär inte att risken för bränder kan uteslutas längre fram.

– Det är mer en tillfällig lättnad när vi har mer regn och moln. Om vi framåt får perioder med uteblivet regn finns det åter en risk för torka och skogsbrand, säger SMHI:s meteorolog Linus Karlsson till Dagens Nyheter.

Fortsätter falla

Under veckans första dagar fortsätter regnet att falla.

Idag har SMHI gått ut med en varning för skyfallsliknande regn i mellersta Sverige, bland annat i just Skaraborg där det alltså slogs värmerekord förra månaden.

Hittills har det redan rapporterats om översvämningar i flera av de berörda områdena.

– Vi har haft stora skyfall under morgonen, så dagvattenbrunnarna hinner inte med, säger Örebro kommuns entreprenadingenjör Anna Britha Ulvenklev till Expressen.

"Som att möta en båt"

I samma kommun inkommer rapporter om rejäla problem i trafiken med anledning av vattensamlingarna som bildas på vägarna.

– Vattnet täckte bilen med en halvmeter. Det var som att möta en båt ute på sjön, det var som stora vågor, säger Jimmy Bylund, som var ute och åkte, till samma tidning.

LÄS MER: SMHI går ut med varning för måndag

Foto: A. Balemesa

Text: Redaktionen


Skyfall och åska drar in över flera län

2026 07 29

SMHI varnar för skyfallsliknande regn och åska.

Den gula varningen gäller från och med torsdag eftermiddag och omfattar stora delar av östra Norrland.

– Under torsdag eftermiddag och kväll är det stor risk för stora regnmängder som kan komma på kort tid. Detta i kombination med åska. Regnmängder på 30–60 millimeter väntas på många håll, framhåller SMHI.

Flera län pekas ut

Tre län löper störst risk att drabbas av ovädret.  

Det handlar om dessa områden:

- Västernorrlands län

- Västerbottens län

- Norrbottens län

 Invånare i områdena uppmanas att tänka på följande när ovädret drar in, uppger SMHI:

- Översvämningar kan uppstå i till exempel källare och dagvattensystem. Se över om du kan täta din källare, eller flytta på föremål som riskerar att skadas av vatten.

- Rensa hängrännor, dagvattenbrunnar och andra vattenvägar så att vattnet kan rinna bort obehindrat.

- Vägar och viadukter kan översvämmas, undvik att köra genom vattensamlingarna.

- Restider kan bli längre då det kan vara dålig sikt och risk för vattenplaning. Avsätt längre tid för din resa och anpassa hastigheten.

ANDRA LÄSER: Powers succé: Tre miljoner kronor på 20 minuter 

Högsommarvärme i andra delar av landet

Längre söderut blir det desto soligare under torsdagen.

En varmfront drar in över södra Sverige, vilket väntas leda till temperaturer på uppemot 30 grader i Götaland och sydöstra Svealand.

Varmast blir det i inre Götaland.

– Där kan det på flera håll bli temperaturer runt 30 grader, och kanske uppåt 32, säger TV4:s meteorolog Peter Kondrup till kanalen.

Högsommarvärmen är dock bara på snabbesök. 

Redan under fredagen lämnar den varma luften.

– Under fredagen passerar regn och skurar så gott som hela landet och den varmaste luften trycks bort österut, uppger SMHI.

LÄS OCKSÅ: ”Rysslands Amazon” står i brand

Foto: WKIDESIGN

Text: Redationen


29 juli 2026

Chockökning för hushållen i dag: Priset stiger 171 procent

2026 07 29

Elmarknaden är i gungning under onsdagen.

Priserna skjuter i höjden runt om i hela Sverige.

Störst uppgångar noteras i södra och mellersta Sverige.  

I det näst sydligaste området SE3 ligger det genomsnittliga spotpriset på 37,11 per kilowattimme – en ökning med 156 procent jämfört med tisdagen, enligt sajten Elprisetjustnu.  

Den största prisökningen noteras i det sydligaste elområdet SE4. Där rusar spottpriset till 51,89 öre per kilowattimme under onsdagen, vilket är en ökning med 171 procent jämfört med föregående dag.

Även i norr noteras omfattande prisuppgångar, dock från lägre nivåer.

I de nordligaste elområdena E1 och E2 landar det genomsnittliga spotpriset på 17,23 öre/kWh respektive 17,13 öre/kWh. Det markerar ökningar på 116 respektive 122 procent jämfört med tisdagen.

Flera faktorer påverkar

Det är skrivande stund oklart vad som föranlett de kraftiga prisökningarna.

I juni ledde värmeböljor, mindre blåst och begränsat med kärnkraft till högre elpriser, uppger statliga Vattenfall.

Prissvängningarna påverkar i synnerhet kunder med kvartsprisavtal, där man får ett nytt elpris var 15:e minut.

– De extrema elpriserna, framför allt vissa tider på dygnet, är något kunder med kvartsprisavtal måste vara väldigt uppmärksamma på. Har du rörligt elavtal är det ett månadsmedelpris du betalar, säger Jonas Stenbeck, privatkundschef på Vattenfall Försäljning.

ANDRA LÄSER: Powers succé: Tre miljoner kronor på 20 minuter

Klimatcoachen tipsar

Vattenfalls klimatcoach Jens Berggren konstaterar att sommaren är en speciell period på elmarknaden.

– Sett över hela året står uppvärmning och varmvatten för huvuddelen av ett villahushålls elförbrukning, men under sommaren kan ofta nedkylning, exempelvis kyl och frys, dra mer ström och i vissa hem tillkommer el för pool, AC och kanske extra tvätt och disk, säger han och fortsätter:

– Vid nästa värmebölja är ett tips att med markis, persienn eller gardin stänga solljuset ute under dagen och passa på att vädra under natten.

LÄS OCKSÅ: Historisk vändning – kan lämna Putins block 

Foto: I. Rifath

Text: Redationen