SVERIGE: Här är flera knep för att hålla nere matkostnaderna

2023 03 06

Runt om i Sverige försöker folk nu hitta olika metoder för att hålla nere kostnaderna för livsmedel.

De skyhöga priserna slår hårt mot vanligt folk som får allt mindre pengar över i plånboken.

Finns mycket pengar att spara

Mjölk, bröd, kött, grönsaker, frukt, kaffe, blöjor, konservmat, chips och allt annat som svenska folket konsumerar i stora mängder varje vecka har nu blivit så dyrt att smärtgränsen passerats för många.

Men för den som listat ut smarta knep för att komma undan billigare så finns det mycket pengar att spara – pengar som kan läggas på roligare saker.

Linnéas bästa knep

Linnéa Forestam i Halmstad har lyckats med den smått fantastiska bedriften att halvera sitt matkonto under prischock-månaderna januari och februari.

– Jag har gjort det lite till en sport, säger hon till Sveriges Radio.

Här är några av hennes främsta knep:

- Byter grädden mot havregrädde

- Köper billigare ostar

- Köper halvkilosmör som hon har både på smörgåsen och i stekpannan

- Köper billig kassler

- Använder alla rester

- Odlar egen spenat, tomater, chili, ramslök, kryddor, rödbetor

Odlar eget

Att odla egna grönsaker kan sänka kostnaderna rejält.

– Alltså tomaterna är så dyra så det är ju kul om man kan få några egna, säger hon.

Framför allt håller hon nere kostnaderna genom att redan utgå från de varor hon har hemma.

Hon köper bara sådant som hon verkligen behöver och undviker därmed matsvinn.

Ytterligare två knep

En grupp som drabbats hårt av de höga priserna är barnfamiljerna. Bland annat har priset på blöjor och välling ökat kraftigt.

Men även på det området finns det framgångsrika knep för att hålla nere kostnaderna rejält.

Mamman Johanna Dovner berättar om två olika knep för att hålla ner kostnaderna i mataffären.

– Jag köper faktiskt inte välling och barnmat, Jag gör eget, säger hon till P4 Jämtland.

Och när det gäller blöjorna så har hon lyckats spara ännu mer pengar.

– Jag håller nere kostnaderna med tygblöjor.

Ett annat omtalat knep för att spara pengar på maten är att köpa frysta grönsaker istället för färska.

Det är ofta både billigare och håller längre.

Chock-ökning

Prisökningen på dagligvaror i februari 2023 var enorma 2,1 procent vilken kan jämföras med ökningen under hela 2021 som var på 1,1 procent.

– Så här höga tal har vi aldrig sett förut.

Det säger Matpriskollens grundare Ulf Mazur till SVT Nyheter.

Foto: R. Escobar

Text: Redaktionen


25 augusti 2026

Kraftigt oväder på väg – då brakar det loss

2026 08 25

Regn och rusk är på väg i riktning mot Sverige.

Veckan inleds med fint väder på de flesta håll i landet.

Ett högtryck dominerar väderläget och så väntas det fortsätta några dagar till.

Samtidigt är ett nytt kraftigt regnoväder på väg in västerifrån.

I danska medier varnas nu för ett häftigt väderomslag.

– Det är viktigt att njuta av det soliga och sommarvarma vädret på onsdag och torsdag, eftersom prognoserna på fredag förutspår en kraftig väderförändring, uppger TV2.

– En kallfront är på väg över Nordsjön, och redan från fredagsmorgonen kommer den att orsaka temperatursänkningar och perioder med kraftig nederbörd och lokal åska.

Lågtryck drar in över Sverige

Lågtrycket väntas under fredagen också dra in över Sverige. Även om prognosen ännu inte är helt säker, får flera delar av landet räkna med betydligt blötare väder den kommande helgen.

– På fredag närmar sig ett lågtryck på Nordsjön. Troligen rör sig tillhörande frontsystem med regn upp över Götaland under fredagens andra halva, uppger SMHI.

– Under helgen parkerar lågtrycket över Skandinavien med regn och skurar. Dock är detaljerna kring detta ännu osäkra.

LÄS OCKSÅ: Stor brand härjar i Ryssland

Stora regnmängder väntar

I Danmark visar prognosen på stora mängder regn under helgen.

Det är dags att ersätta parasollerna med regnkläder och paraplyer, skriver TV2.

– Resten av helgen kommer också att bjuda på stora mängder regn, och lokalt kan vi få upp till 60 millimeter. Som jämförelse ligger genomsnittet på cirka 80 millimeter i hela landet under augusti, rapporterar kanalen.

Orange varning ligger kvar

De stora regnmängderna i norra Sverige har ställt till stora bekymmer den senaste tiden.

Den orangea varning som legat sedan förra veckan, ligger kvar. I nuläget sträcker den sig till och med fredag.

– Stora regnmängder har lett till höga vattenstånd och risk för översvämning som drabbar byggnader och vägar runt Buddbyträsket, Bodträsket och Svartbyträsket i Boden, samt Ljusån, framhåller SMHI.

LÄS MER: Ryssland hotar Finland – ”är ett legitimt mål”

Foto: R. Sanner

Text: Redaktionen


25 aug 26

Ryska elitstyrkor slår till vid finska gränsen

2026 08 26

Ryssland har skickat specialstyrkor till ett område nära gränsen mot Finland.

Ett 100-tal personer har gripits i samband med insatsen.

Ryska elitstyrkor och poliser deltog i operationen som riktade sig mot en musikfestival i ett skogsområde i närheten av gränsen mot Finland.

– Specialstyrkor och agenter har spärrat av ett skogsområde utanför Viborg i Leningradregionen där en ”musikfestival” har anordnats, rapporterar den ryska nyhetsbyrån Tass med hänvisning till den lokala polismyndigheten.  

Strikt förbjudet

Deltagarna på musikfestivalen uppges ha framfört pro-ukrainska sånger och propagerat för ett maktskifte i Ryssland – något som är strikt förbjudet i den ryska diktaturen.

Festivalen uppges ha anordnats i hemlighet sedan 2023. Arrangörerna ska ha meddelat deltagarna plats och tid en dag före evenemangets.

De gripna personerna kallas för ”vänsterradikaler” i ryska medier. Det hävdas även att flera av dem var drogpåverkade.

Festivalen var tidigare känd som "NOŽ", vilket är en förkortning av ryska ord som betyder "ohälsosam livsstil" på svenska.

ANDRA LÄSER: Putin i nöd – oväntat grannland rycker in 

Brutal diktatur

Sedan den fullskaliga invasionen av Ukraina 2022 har Ryssland skärpt en rad lagar som kraftigt begränsar möjligheten att kritisera kriget. Det är bland annat förbjudet att kritisera den ryska armén sprida ”falska uppgifter” om kriget. Den som bryter mot lagarna riskerar uppemot 10–15 år i fängelse.

Samtidigt har Putinregimen begränsat tillgången till flera sociala medieplattformar. Bland annat har Kreml inskränkt möjligheterna till röst- och videosamtal på plattformar som WhatsApp och Telegram

Regimens ambition är att så många ryssar som möjligt ska använda den statskontrollerade meddelandeappen Max, som sedan september 2025 är obligatorisk förinstallerad på alla nya mobiltelefoner i landet. Via appen kan den ryska regimen övervaka och kontrollera medborgares kommunikation.

LÄS OCKSÅ: Massiv explosion i Ryssland – över 100 skadade

Foto: Rysslands försvarsdepartement

Text: Redaktionen