SVERIGE: Här är brottet som ökar lavinartat – så skyddar du dig

2023 01 28

Antalet fickstölder ökar nu lavinartat men det finns bra metoder för att skydda sig.

Det senaste året har mängden fickstölder ökat med nästan 40 procent i Polisregion Väst enligt uppgifter från Stöldskyddsföreningen.

Äldre är offer

Allmänheten skyddar sig i varierande grad mot tjuvarna.

– Jag har alltid min handväska över axeln och alltid handen på.

– Jag har min mobil i ett fack där jag har dragkedja för och stänger mina fickor, säger Ann-Sofie på köpcentret Nordstan till SR.

– Jag har den ganska nära kroppen på insidan av kroppen. Som gammal så vet man att man är ett offer, säger Sölve.

Kraftig ökning

2021 anmäldes nästan 3 800 fickstölder i Region Väst och 2022 hade den siffran stigit till över 5 200.

Och det är vissa platser där risken är extra hög.

– Ficktjuvar rör sig särskilt på massaevenemang, turistorter och under semestersäsongen, understryker finska brottsofferjouren.

Men man kan även drabbas hemma på sin egen gata och alla bör vara vaksamma.

Så skyddar man sig

Man kan förhindra fickstölder med ganska enkla metoder. Här är finska brottsofferjourens tips till allmänheten.

- Förvara aldrig koderna på samma plats som kredit- och bankkorten. Försökt lära dig koden utantill.

- Se till att pinkoden till din telefon inte kommer i fel händer.

- Undvik att spara konfidentiell information i din mobiltelefon, såsom lösenord.

- Skydda din smarttelefon så, att telefonen endast kan användas med koderna.

- Ha inte mer kontanter än du behöver.

- Förflytta inte en stor summa kontanter längre sträckor.

- Byxornas bakficka är en osäker plats, bröstfickan är bättre.

- Visa aldrig hur mycket kontanter du har med dig.

- Håll handväskan stängd och i ett stadigt grepp så att den inte kan slitas ifrån dig i trängsel.

- Använd väska med dragkedja.

- Lämna inte handväskan obevakad i en kundvagn.

- Förvara inte plånbok och telefon i din ryggsäck.

Foto: E McLean

Text: Redaktionen


21 jul 26

Stort bilmärke försvinner från Sverige

2026 07 22

Ett bilmärke lämnar den svenska marknaden.

Fiat försvinner från den svenska marknaden.

Detta efter att generalagenten avslutat samarbetet med landets återförsäljare, trots tidigare hopp om att en ny aktör skulle kunna ta över.

Nu försvinner Fiat

Förra veckan kom beskedet att biljätten Astara, som varit generalagent för Fiat i Sverige, säger upp avtalen med samtliga svenska återförsäljare.

Då fanns fortfarande en förhoppning om att en ny importör skulle kunna ta över verksamheten.

Nu står det klart att Fiat lämnar den svenska marknaden.

– Avtalet har två års uppsägningstid och gäller till den 9 juli 2028, och fram till dess ska båda parter fortsätta samarbeta enligt de villkor som finns i avtalet, skriver Motorbranschen.

Beskedet har överraskat flera av Fiats svenska återförsäljare.

Enligt uppgifter handlar det om att försäljningen i Sverige anses vara för liten för att motivera en fortsatt satsning.

LÄS MER: Rysslands säkerhetstjänst under attack

Sverige för liten marknad

Fiat har haft en lång historia i Sverige, men försäljningen har under många år varit svag jämfört med andra europeiska marknader.

Trots att försäljningen under året varit relativt stabil och till och med ökat, väljer Astara att lämna.

På den svenska Fiatklubben är beskedet tungt för många entusiaster.

Beskedet påverkar även andra bilmärken inom samma koncern, bland annat Alfa Romeo, Abarth och Jeep, som också stått under generalagentens ansvar.

– Astara har själva inte kommenterat nedläggningen, trots att medier i regionen har sökt företaget för en kommentar, skriver norska Elbilradar.

Hoppet om en ny importör

Trots beskedet finns det fortfarande personer som hoppas att Fiat ska kunna återvända genom en ny importör.

Ett namn som nämnts är Wismo Group, som redan arbetar med flera andra bilmärken inom Stellantiskoncernen.

Samtidigt menar handlarna att problemen inte är nya.

Enligt dem har det under lång tid varit förändringar och brist på stabilitet kring Fiats organisation i Sverige.

LÄS MER: Ukrainas nya vapen – “Skickar iväg svärmar”

Foto: A. Podrez

Text: Redaktionen


21 jul 26

SMHI: ”Det blir värre”

2026 07 22

Europa är på väg att drabbas av ytterligare en värmebölja.

I veckan drar en ny våg av värme in över kontinenten.

Det är ännu oklart om den framöver når upp till de norra delarna och Sverige, där mer ostadigt väder väntar i veckan.

– Framåt fredag eftermiddag rör sig nästa front med regn in västerifrån över fjällen och Norrlands inland. Även denna front tar god tid på sig att passera österut över landet och ser under helgen ut att beröra hela landet med regn av och till, uppger SMHI:s meteorologer.

”Blir värre”

Från det svenska väderinstitutets sida slår man dock fast att fler värmeböljor är att vänta framöver. Det gäller både i Europa och i Sverige, rapporterar SVT.

– I och med att den globala uppvärmningen fortsätter, eftersom vi har väldigt höga utsläpp av koldioxid och andra växthusgaser, kommer det här bara att bli värre. Den här typen av värmeböljor om något decennium framöver kommer att bli ännu mer intensiva och extrema, säger Erik Kjellström som är professor i klimatologi vid SMHI, till kanalen.

Blir allt längre

Samtidigt som värmeböljorna blir allt intensivare märks också en skillnad i tidpunkten, rapporterar SR.

– Sommarsäsongen och den här säsongen när de här värmeböljorna inträffar tenderar att bli längre och längre. Vi har sett värmeböljor som kommer tidigt på säsongen, exempelvis här i år när det var väldigt höga temperaturer redan i juni, säger Erik Källström till radion.

LÄS OCKSÅ: Svenska bensinpriser bland Europas lägsta

Spanien varnar

Under inledningen av veckan har bland annat Spanien gått ut med varningar för höga temperaturer, som väntas nå över 40 grader på bred front.

– En mycket varm och torr luftmassa, i kombination med ihållande högt tryck, kommer att leda till en period med mycket höga dag- och nattemperaturer, varnar Aemet, det meteorologiska institutet i Spanien, i ett inlägg på X.

– Det finns en betydande risk för utomhusaktiviteter under dagen, särskilt för utsatta personer. Samtidigt finns det en mycket hög till extrem risk för skogsbränder i stora områden.

LÄS MER: “Chockerande” – Trump kan tvingas till nödaktion

Text: Redaktionen