SVERIGE: Grov misshandel med stekpanna

2023 11 18

En kvinna i Norrland har blivit svårt misshandlad med en stekpanna.

Kvinnan befann sig på en adress i Boden när hon blev överfallen av en man.

Gång på gång

Mannen som var i 65-årsåldern greppade en stekpanna innan han gav sig efter offret.

Kvinnan lyckades inte undkomma gärningsmannen som måttade med stekpannan mot kvinnans ansikte, rapporterar SVT Norrbotten.

Han slog kvinnan gång på gång i huvudet och i pannan med stekpannan.

Dammade på

– Ja nog nog dammade han väl på någon vända. Mitt på skallen.

Det uppger kvinnan i förhör till polisen som genomfört förhör med offret.

Kvinnan drabbades av smärta, ömhet och svullnad efter misshandeln.

Gärningsmannen nekar till att ha begått misshandeln.

Druckit alkohol

Han framhåller att han inte kan minnas något från händelsen. Orsaken är enligt mannen att han skall ha druckit så stora mängder alkohol, rapporterar TV-kanalen.

Åklagaren anser dock att det misstänkta brottet är allvarligt. Han menar att det bör klassas som grovts då mannen slog henne med ett tillhygge.

Frågade om att gå på dejt

Ett liknande fall inträffade i Olofström i Blekinge i fjol.

En man i 40-årsåldern dömdes då för att slagit en annan man med stekpanna i huvudet flera gånger om.

40-åringen och hans gäst lagade mat och drack öl men umgänget spårade sedan ur efter ett telefonsamtal.

Det var värdens mamma som ringde och gästen tog då telefonen och frågade efter en dejt.

Och det fick värden att bli rasande.

– Du ska inte prata med min mamma på det sättet, sa värden enligt SVT.

Sparkade offret

Bostadsinnehavaren gick till angrepp med en stekpanna och när offret gick i golvet skall misshandeln ha fortsatt, enligt åtalet.

Den misshandlade, som var i 54-årsåldern, låg i en pöl av blod på golvet men förövaren fortsatt att slå honom och han utdelade även sparkar, enligt åtalet.

Det rapporterade Sveriges Radio.

Det skall även ha konsumerats knark i form av cannabis under kvällen.

Fotograferade

Till slut låtsades offret att han var död och då slutade värden att misshandla honom med stekpannan.

Den 40-årige gärningsmannen fotograferade sedan offret och därefter spreds bilden i sociala medier.

Gärningsmannen dömdes till fängelse i 20 månader.

Text: Redaktionen


Globalt mobilmärke går i graven – efter 20 år

2026 01 24

En teknikjätte slutar tillverka mobiler.

Den internationella mobiltillverkaren Asus bekräftar att de lägger ned sin mobilverksamhet.

Detta efter två decennier på telefonmarknaden, rapporterar PC Mag.

Slut på en era

Asus bekräftar att företaget inte kommer att lansera några nya mobiltelefoner under 2026, vilket i praktiken innebär ett slut för både Zenfone‑serien och speltelefonerna ROG Phone.

Den globala mobilverksamheten som pågått i över 20 år trappas nu ner kraftigt.

– Vi kommer inte längre att lägga till nya mobilmodeller i framtiden, säger Asus styrelseordförande Jonney Shih.

De senaste lanseringarna – Zenfone 12 Ultra och ROG Phone 9 – som båda släpptes under 2025 och även säljs i Sverige, blir därmed de sista modellerna i sina respektive serier.

LÄS MER: Moskva varnar Tyskland – lovar att slå tillbaka

Fokus på AI

I ett officiellt uttalande bekräftar Asus att det inte bara handlar om en “paus”, utan om en strategisk riktning där mobiltelefoner inte längre är centrala för företagets framtid.

Nyheten slår hårt mot spelintresserade användare.

ROG Phone har under lång tid varit ett förstahandsval för dem som söker maximal prestanda, effektiv kylning och stort batteri.

Med nedläggningen tvingas samma målgrupp nu vända sig till andra toppmodeller på marknaden.

Beslutet kommer i samband med att Asus omprioriterar sina resurser mot andra teknologier, däribland artificiell intelligens, robotik och avancerade PC‑produkter.

– Den hårda konkurrensen och marknadens utveckling gör det svårt att fortsätta driva en lönsam mobildivision, säger Shih.

Asus kunder påverkas

För den som redan äger en Asus-mobil förändras ingenting omedelbart.

Företaget har lovat att fortsatt erbjuda service, garanti och mjukvaruuppdateringar under en period framöver, men hur länge det ”ett tag” egentligen varar vill Asus inte specificera.

För svenska och internationella kunder innebär dock beskedet att det inte kommer några nya telefoner från märket, och återförsäljare förbereder sig för att fasa ut lagret när befintliga enheter säljs slut.

LÄS MER: Klassisk butik i konkurs – efter nästan 100 år

Foto: A. Shvets

Text: Redaktionen


22 jan 2026

BEKRÄFTAT: Sveriges billigaste matkedja – lägre priser än Willys

2026 01 23

När oberoende jämförelsesajten Matpriskollen har jämfört landets matkedjor har Willys återkommande pekats ut som den billigaste.

– Vi har gjort vår stora prisundersökning på de allra största butikerna i många år och fortfarande är det Willys som har de lägsta ordinarie butikspriserna, oavsett vilket område och vilka hushållstyper vi undersökt, har Matpriskollnes grundare och vd Ulf Mazur tidigare sagt vid en av utnämningarna.

I Matpriskollens undersökningar har dock kedjor som exempelvis Lidl och Hemköp inte ingått. Enligt Ulf Mazur beror det på att sortimentbreddden och djupet varierar för mycket, vilket omöjliggör relevanta jämförelser.

Här finns kedjorna med

Men i den undersökning som nu slutförts av Pensionärernas riksorganisation, PRO, finns både Lidl och Hemköp med.

Och då kommer man fram till en annan slutsats än Matpriskollen. Lidl har den billigaste matkassen, om än på håret, enligt PRO.

Den tyska lågprisjätten kunde erbjuda en matkasse på 1 082 kronor medan Willys låg på 1 088 kronor, vilket visserligen var billigast bland de större kedjorna. Ica Maxi Stormarknad var hack i häl med en matkasse på 1 090 kronor.

– Vi vill ha koll på matpriserna, helt enkelt. Årets resultat blir också en bra utgångspunkt för att se effekterna av den sänkta matmomsen i april, säger Åsa Lindestam, ordförande i PRO, i en kommentar.

LÄS MER: Stort besked om svenska kronan – inte hänt på fyra år

Anklagats för prisfusk

Årets PRO-undersökning fick i slutet av förra året stor uppmärksamhet då kedjor som Willys och Ica anklagades för att tillfälligt sänka sina priser under den period som PRO genomförde sin granskning.

Priskriget har inte gått organisationen obemärkt förbi och ett 50-tal butiker som uppvisade stora prisvariationer plockades därför bort i undersökningen.

Vi använder bara ordinarie priser i undersökningen. Tillfälliga sänkningar, kampanjer och extrapriser räknas inte med. Vi har arbetat länge med ett kontrollsystem som fångar upp alltför stora avvikelser, säger Ola Nilsson, sakkunnig på PRO.

LÄS MER: Swedbank varnar – ”Risken har stigit markant”

Foto: Axfood

Text: Redaktionen