SVERIGE: Glädjetjut i Vänsterpartiet

2022 10 10

Vänsterpartiet kammade hem stora framgångar i Stockholms kommunval.

Det visar sig efter att Dagens Nyheter sammanställt statistiken i huvudstadens 13 olika stadsdelar.

I hela sju av dessa blev Vänsterpartiet nämligen näst största parti.

Partiet är även dubbelt så stora som Moderaterna i ett flertal delar av kommunen.

– Det blåser någon form av vänstervind i Stockholm, säger Jon Nyhlén, docent i statsvetenskap vid Stockholms universitet, till DN.

Minskat glapp till M

Även när det gällde riksdagsvalet levererade Vänstern starka siffror.

I fem stadsdelar i Stockholm var man näst störst på den fronten och skillnaden mellan V och M har minskat sedan förra valet, skriver DN.

– En bidragande faktor till det kan vara att man haft ett högerstyre i huvudstaden. Det tycks som att stockholmarna vill ha en annan inriktning på politiken, säger Jon Nyhlén till tidningen.

Bakslag för SD

Däremot lyckades inte SD, som blev riksdagens näst största parti, motsvara sina framgångar i Stockholm.

Inte i någon stadsdel av Stockholm kommer man tvåa och enbart i tre stadsdelar, Farsta, Hässelby-Vällingby och Östermalm är SD tredje störst i riksdagsvalet, rapporterar DN.

"Skiljer sig från SD:s fokusområden"

Enligt Jon Nyhlén beror det sannolikt på att SD:s kärnfrågor inte står högst på stockholmarnas dagordning.

Stockholmarna bryr sig mycket om miljöfrågor, jämställdhet – frågor som skiljer sig från Sverigedemokraternas största fokusområden, säger han.

Misslyckat riksdagsval

Framgångarna i Stockholm sker i bakgrund av ett annars misslyckat riksdagsval för Vänsterpartiet.

Partiet backade med 1,3 procentenheter och högeralternativet fick majoritet i riksdagen.

Det gjorde också att avgångskrav riktades mot partiledaren Nooshi Dadgostar.

– Vi missade chansen till ett stort genombrott bland radikala vänstermänniskor. Jag vill se andra kamrater på de ledande posterna, uppgav Björn Alling, kommunpolitiker i Linköping, till Expressen efter valet.

"Stort misstag" med C

Björn Alling anser att partistyrelsens valstrategi var ett stort misstag. Han hävdar att Vänstern missade chansen att befästa sin starka position på vänsterkanten.

– Nu tog vi i stället ett steg åt höger och öppnade för samarbete med Centerpartiet. Det är ju Centerpartiet som velat införa marknadshyror och skrota lagen om anställningsskydd, och dem ville vi nu regera med. Det var ett stort misstag, säger Björn Alling till Expressen.

Foto: Agnes Stuber Vänsterpartiet

Text: Redaktionen


18 jun 26

Logga inte in: BankID-varning utfärdas

2026 06 18

Anmälningar väller in till polisen.

En ny bedrägerivåg riktar sig mot äldre och flera har redan blivit lurade.

Än så länge kopplas fallen till Gotland, men bedrägerierna kan sprida sig till andra delar av Sverige.

Enligt polisen har ett antal fullbordade brott konstaterats där det försvunnit tiotusentals kronor.

Bedrägerierna följer samma mönster: bedragaren uppger att den företräder polisen när den ringer till brottsoffren.

– Under samtalet syns även polisens logotyp i brottsoffrets telefon, framhåller polisen.

Nästa steg i bedrägeriet handlar om e-legitimationstjänsten Bank-ID.

– Genom att oroa och stressa brottsoffret med att någon gjort köp med brottsoffrets konton förleder man brottsoffret att logga in med Bank-ID och göra olika slags transaktioner och på så vis har brottsoffrens konton tömts på pengar, uppger polisen.

Skarp uppmaning om Bank-ID

Nu går polisen ut med en tydlig uppmaning kopplad till Bank-ID.

– Logga aldrig in med Bank-ID på uppmaning av någon som ringt upp dig, betonar myndigheten.

Vidare framhåller polisen att de aldrig ringer upp personer och ber dem att logga in på tjänster eller föra över pengar. Myndigheten betonar också att ingen polislogga syns i telefonen när polisen ringer.

– Varje gång någon uppringare ber dig logga in någonstans så ska du lägga på luren. Även om du ser en logotyp på telefonen när de ringer, säger polisens presstalesperson Daniel Wikdahl till tidningen Helagotland.

Han beskriver bedrägerivågen som ett klassiskt exempel på hur bedragare går till väga för att lura äldre personer på stora summor.

– Som vid så många andra åldringsbrott försöker bedragarna skrämma, oroa och stressa den utsatta personen genom att säga något i stil med att någon redan kommit över deras konto.

ANDRA LÄSER:

Sverige slår USA – hamnar en plats före 

SWEDBANK: Lägre priser i sommar – orsakar rusning

Foto: Bank ID

Text: Redaktionen


18 jun 26

Höjer beredskapen i stora delar av Sverige

2026 06 19

Ett omfattande oväder drar in över Sverige.

Under lördagen har SMHI utfärdat varningar för kraftig åska i 16 län.

Nu agerar Eon.

Elnätsjätten höjer beredskapen i Götaland och Svealand inför midsommardagen.

– Vi följer väderutvecklingen noggrant och har förstärkt vår beredskap med extra resurser hos våra entreprenörer. Vår driftcentral är bemannad för att snabbt kunna agera om ovädret orsakar störningar i elnätet, säger Lena Berglund, regionchef på Eon.

”Tappa upp vatten”

Eon varnar för att åskovädret kan orsaka strömavbrott. Blixtnedslag kan skada elnätets anläggningar, samtidigt som kraftigt regn och hårda vindbyar kan leda till nedfallna träd och andra störningar.

Vanligtvis orsakar åskoväder kortvariga strömavbrott, men längre avbrott kan förekomma om anläggningar skadas så allvarligt att omfattande reparationsarbete krävs.  

– De senaste årens stora investeringar i vädersäkring har gjort elnätet betydligt mer robust, men det går aldrig att helt skydda sig mot naturens krafter. Därför höjer vi nu beredskapen och uppmanar också allmänheten att förbereda sig, säger Lena Berglund.

Allmänheten uppmanas att ha ficklampor, batterier och laddade mobiltelefoner tillgängliga.

Enligt Eon kan det också vara klokt att tappa upp extra vatten eftersom vattenförsörjningen kan påverkas vid längre avbrott.

ANDRA LÄSER: Populär utbildning kan begränsas kraftigt i Sverige

Sexton län

Här är samtliga 16 län som berörs av SMHI:s varningar under lördagen:

- Skåne län

- Blekinge län

- Hallands län

- Kronobergs län

- Kalmar län

- Jönköpings län

- Västra Götalands län

- Värmlands län

- Örebro län

- Östergötlands län

- Södermanlands län

- Västmanlands län

- Uppsala län

- Stockholms län

- Dalarnas län

- Gävleborgs län

LÄS OCKSÅ: Sverige slår USA – hamnar en plats före

Foto: Arniii

Text: Redaktionen