SVERIGE: Glädjetjut i Vänsterpartiet

2022 10 10

Vänsterpartiet kammade hem stora framgångar i Stockholms kommunval.

Det visar sig efter att Dagens Nyheter sammanställt statistiken i huvudstadens 13 olika stadsdelar.

I hela sju av dessa blev Vänsterpartiet nämligen näst största parti.

Partiet är även dubbelt så stora som Moderaterna i ett flertal delar av kommunen.

– Det blåser någon form av vänstervind i Stockholm, säger Jon Nyhlén, docent i statsvetenskap vid Stockholms universitet, till DN.

Minskat glapp till M

Även när det gällde riksdagsvalet levererade Vänstern starka siffror.

I fem stadsdelar i Stockholm var man näst störst på den fronten och skillnaden mellan V och M har minskat sedan förra valet, skriver DN.

– En bidragande faktor till det kan vara att man haft ett högerstyre i huvudstaden. Det tycks som att stockholmarna vill ha en annan inriktning på politiken, säger Jon Nyhlén till tidningen.

Bakslag för SD

Däremot lyckades inte SD, som blev riksdagens näst största parti, motsvara sina framgångar i Stockholm.

Inte i någon stadsdel av Stockholm kommer man tvåa och enbart i tre stadsdelar, Farsta, Hässelby-Vällingby och Östermalm är SD tredje störst i riksdagsvalet, rapporterar DN.

"Skiljer sig från SD:s fokusområden"

Enligt Jon Nyhlén beror det sannolikt på att SD:s kärnfrågor inte står högst på stockholmarnas dagordning.

Stockholmarna bryr sig mycket om miljöfrågor, jämställdhet – frågor som skiljer sig från Sverigedemokraternas största fokusområden, säger han.

Misslyckat riksdagsval

Framgångarna i Stockholm sker i bakgrund av ett annars misslyckat riksdagsval för Vänsterpartiet.

Partiet backade med 1,3 procentenheter och högeralternativet fick majoritet i riksdagen.

Det gjorde också att avgångskrav riktades mot partiledaren Nooshi Dadgostar.

– Vi missade chansen till ett stort genombrott bland radikala vänstermänniskor. Jag vill se andra kamrater på de ledande posterna, uppgav Björn Alling, kommunpolitiker i Linköping, till Expressen efter valet.

"Stort misstag" med C

Björn Alling anser att partistyrelsens valstrategi var ett stort misstag. Han hävdar att Vänstern missade chansen att befästa sin starka position på vänsterkanten.

– Nu tog vi i stället ett steg åt höger och öppnade för samarbete med Centerpartiet. Det är ju Centerpartiet som velat införa marknadshyror och skrota lagen om anställningsskydd, och dem ville vi nu regera med. Det var ett stort misstag, säger Björn Alling till Expressen.

Foto: Agnes Stuber Vänsterpartiet

Text: Redaktionen


Stor anstormning till Sverige väntas nästa vecka

2026 03 29

Nästa vecka väntas det bli rusning till Sverige.

Den kommande veckan förväntas ovanligt många norrmän resa över gränsen till Sverige.

Skälet är att de vill köpa billiga livsmedelsvaror.

Stort tryck på butikerna

Den 1 april, alltså på onsdag nästa vecka, sänks matmomsen.

Det gör att extra många norrmän väntas söka sig till gränshandeln i Sverige, rapporterar SR.

Intresset för att åka över gränsen till Sverige för att handla billigare mat är redan stort bland norrmän, och när matmomsen sänks väntas trycket på butikerna öka ytterligare.

– Vi är sällan i Sverige, men när vi är här så handlar vi det vi behöver för längre perioder. Kaffe, te, ost, en del sådana basvaror och varor som håller sig länge, berättar Tom, en av många norrmän som har åkt till Strömstad för att handla, för radiokanalen.

”Har laddat länge”

Butikerna förbereder sig nu för en väntad rusning nästa vecka.

– Vi har ju laddat inför det länge och förstått att det är en stor sak för oss, så vi har jobbat stenhårt här nu några nätter för att ändra alla prisskyltar och system och allt vad det är, säger Patrik Zäll, butikschef i Strömstad, till radiokanalen.

Norrmännen åker sällan till Sverige för små vardagsinköp, det är vanligare att de åker över några gånger om året och då fyller upp sina korgar rejält.

Intresset är stort: Norrmän handlade för över 11 miljarder kronor vid gränshandeln förra året, visar norsk statistik, enligt radiokanalen.

Både priserna och utbudet lockar, och sänkningen av matmomsen gör att prisskillnaden mellan Sverige och Norge blir ännu större.

LÄS OCKSÅ: Storhandla inte - ovanlig uppmaning till svenska folket

Butiker ”tjuvstartar” med prissänkningar

Vissa butiker vid gränsen har redan ”tjuvstartat” med lägre priser, trots att momssänkningen inte infaller förrän den 1 april.

Redan i onsdags, en vecka före momssänkningen, valde exempelvis Coop-ägda Grensemats butiker i Strömstad och Svinesund att sänka priserna, rapporterar Dagligvarunytt.

Trycket väntas bli extra högt också för att påsken närmar sig.

– Vi gör en rejäl investering i pris inför årets största försäljningsvecka. Man ska inte behöva vänta till 1 april, utan vi valde att gå ut en vecka innan, säger Göran Lundgren, driftchef på Grensemat, till tidningen.

LÄS OCKSÅ: Motståndsgrupp till attack i Ryssland

Foto: Mohamed B.

Text: Redaktionen


28 mars 2026

Flicka hittad död på familjeresa till Kanarieöarna

2026 03 29

En norsk flicka har hittats död i vattnet.

En norska flicka har hittats död på Gran Canaria.

Flickan var i semesterparadiset tillsammans med sin familj men anmäldes försvunnen på lördagen.

Anmäldes försvunnen

Den norska tonårsflickan var i 16-årsåldern, rapporterar Canariavisen.

Hon hittades död i vattnet på lördagsmorgonen i hamnen i Puerto Rico i Mogán, på den populära semesterön Gran Canaria.

En av flickans familjemedlemmar hade också lämnat in en anmälan om försvunnen person på lördagen, uppger en talesperson för den spanska räddningstjänsten, rapporterar VG.

Polisstyrkan Guardia Civil bekräftar att flickan är död.

– Vi utreder vad som har hänt, säger en talesperson till tidningen.

Har identifierats av familjen

Den norska tonårsflickan har identifierats av sin familj, som bekräftar hennes identitet, enligt spanska myndigheter.

Hennes kropp har skickats till obduktion.

Även det norska Utrikesdepartementet har bekräftat det tragiska dödsfallet.

– Utrikesdepartementet är medvetet om att en norsk medborgare har avlidit på Gran Canaria, skriver Johanne Severinsen, presstalesperson vid Utrikesdepartementet, till tidningen.

Nu ska man utreda dödsfallet för att försöka bringa klarhet i hur och varför flickan har förlorat livet.

Dödsorsaken uppges i nuläget vara okänd.

Hittades vid hamnmynning

Den norska tonårsflickan ska alltså ha varit på semester med sin familj.

Familjen bodde nära stranden i Barranco Agua la Perra, uppger Canariavisen.

Hon uppges ha hittats avliden vid hamnmynningen på den populära semesterorten, som ligger i öns sydvästra del, enligt tidningen.

Kanarieöarna är en mycket populär turistdestination bland både norrmän, svenska och andra européer.

År 2025 besöktes ögruppen av cirka 428 000 norska och 350 500 svenska turister ögruppen, rapporterar Canariajournalen.

Antalet norska och svenska turister har dock minskat de senaste åren.

Foto: Summer Stock

Text: Redaktionen