30 sep 2026

SVERIGE: Glädjetjut i Vänsterpartiet

2022 10 10

Vänsterpartiet kammade hem stora framgångar i Stockholms kommunval.

Det visar sig efter att Dagens Nyheter sammanställt statistiken i huvudstadens 13 olika stadsdelar.

I hela sju av dessa blev Vänsterpartiet nämligen näst största parti.

Partiet är även dubbelt så stora som Moderaterna i ett flertal delar av kommunen.

– Det blåser någon form av vänstervind i Stockholm, säger Jon Nyhlén, docent i statsvetenskap vid Stockholms universitet, till DN.

Minskat glapp till M

Även när det gällde riksdagsvalet levererade Vänstern starka siffror.

I fem stadsdelar i Stockholm var man näst störst på den fronten och skillnaden mellan V och M har minskat sedan förra valet, skriver DN.

– En bidragande faktor till det kan vara att man haft ett högerstyre i huvudstaden. Det tycks som att stockholmarna vill ha en annan inriktning på politiken, säger Jon Nyhlén till tidningen.

Bakslag för SD

Däremot lyckades inte SD, som blev riksdagens näst största parti, motsvara sina framgångar i Stockholm.

Inte i någon stadsdel av Stockholm kommer man tvåa och enbart i tre stadsdelar, Farsta, Hässelby-Vällingby och Östermalm är SD tredje störst i riksdagsvalet, rapporterar DN.

"Skiljer sig från SD:s fokusområden"

Enligt Jon Nyhlén beror det sannolikt på att SD:s kärnfrågor inte står högst på stockholmarnas dagordning.

– Stockholmarna bryr sig mycket om miljöfrågor, jämställdhet – frågor som skiljer sig från Sverigedemokraternas största fokusområden, säger han.

Misslyckat riksdagsval

Framgångarna i Stockholm sker i bakgrund av ett annars misslyckat riksdagsval för Vänsterpartiet.

Partiet backade med 1,3 procentenheter och högeralternativet fick majoritet i riksdagen.

Det gjorde också att avgångskrav riktades mot partiledaren Nooshi Dadgostar.

– Vi missade chansen till ett stort genombrott bland radikala vänstermänniskor. Jag vill se andra kamrater på de ledande posterna, uppgav Björn Alling, kommunpolitiker i Linköping, till Expressen efter valet.

"Stort misstag" med C

Björn Alling anser att partistyrelsens valstrategi var ett stort misstag. Han hävdar att Vänstern missade chansen att befästa sin starka position på vänsterkanten.

– Nu tog vi i stället ett steg åt höger och öppnade för samarbete med Centerpartiet. Det är ju Centerpartiet som velat införa marknadshyror och skrota lagen om anställningsskydd, och dem ville vi nu regera med. Det var ett stort misstag, säger Björn Alling till Expressen.

Foto: Agnes Stuber Vänsterpartiet

Text: Redaktionen


21 okt 2026

V och SD överens – gör samma sak

2026 10 22

Det är inte varje dag som Vänsterpartiet och Sverigedemokraterna håller sams.

Men idag är en sådan dag då de två partierna faktiskt är överens och gjorde samma sak.

Både V och SD vill nämligen se sänkta politikerlöner. Och båda partierna röstade idag för förslaget när det på onsdagen lades fram i EU-parlamentet. De andra svenska partierna röstade emot, bortsett från Miljöpartiet som lade ned sina röster, rapporterar Expressen.

Hanna Gedin är en av Vänsterpartiets två EU-parlamentariker. Tidigare partiledaren Jonas Sjöstedt är den andra. 

– Det finns inga busschaufförer, lärare, socialarbetare eller städare som tjänar i närheten av parlamentarikernas löner. Utan dem så stannar Sverige, säger Hanna Gedin till tidningen.

Motsvarande månadslön på 400 000

Enligt Gedin finns det “absolut ingen rimlighet” att det finns politiker som tjänar “astronomiskt” mycket mer än vanliga svenska arbetare. 

För två år sedan kunde en granskning av TV4 Nyheterna visa att EU-parlamentariker får ersättningar motsvarande en månadslön på drygt 400 000 kronor. Samma granskning pekade på att det saknades krav på redovisningar.

– Det är svårt att se att förtroendet för demokratin skall stärkas om vi har ett regelverk som gäller för politiker och ett helt annat för alla andra medborgare, sade Christian Ekström, vd på föreningen Skattebetalarna, till kanalen vid tillfället.

Läs mer: Jätteökning efter valet – ”exceptionella siffror”

"Sticker i ögonen"

Grundlönen för en EU-parlamentariker ligger på cirka 10 300 euro, motsvarande omkring 114 363 kronor, enligt siffror från 2024.

Även då röstade EU-parlamentet om att sänka lönerna. Och precis som i år var då V och SD de enda partierna som röstade för förslaget, som då gällde en halvering av lönen.

– I det läget så sticker det verkligen i ögonen att folkvalda ska ha flera gånger högre lön än vad vanliga arbetstagare har, sade Hanna Gedin till Aftonbladet då.

Dagens omröstning slutade i 83 röster för förslaget och 533 emot. Beatrice Timgren, Dick Erixon och Charlie Weimers, de tre SD-ledamoterna, röstade för sänkningen, precis som V-politikerna.

Läs mer: S och MP ger med sig – skatten sänks för många svenskar

Foto: Ash Crow, Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0

Text: Redaktionen


21 okt 2026

Omtalad skatt kan avskaffas – pensionärer skulle gynnas

2026 10 21

En av de mer omstridda skatterna i Sverige kan vara på väg att försvinna.

Sedan augusti är den så kallade flyttskatten, det vill säga reavinstskatten eller kapitalvinstskatt vid försäljning av privatbostad, föremål för utredning.

Kristdemokraterna sade så sent som i maj att de vill att skatten avskaffas.

– Bostadsmarknaden behöver präglas av rörlighet och flexibilitet. För att människor ska kunna flytta när livssituationen förändras får inte skatter stå i vägen. Därför ser vi nu över flyttskatterna i syfte att skapa en mer välfungerande bostadsmarknad, sade finansminister Elisabeth Svantesson (M) när utredningen tillsattes.

Var sjätte skulle flytta

Om utredningen skulle landa i en rekommendation att avskaffa skatten, och det sedan också drivs igenom, skulle det få var sjätte bostadsägare att överväga att flytta. Det visar en ny undersökning från Nordea som gjorts på uppdrag av Verian.

För stockholmare är motsvarande siffra så hög som 20 procent. Med andra ord skulle det sätta fart på bostadsmarknaden, menar storbanken.

– Att 16–20 procent av bostadsägarna skulle överväga att flytta visar att slopandet av flyttskatten skulle få betydelse för ökad rörlighet. Eftersom bara tre procent av de som bor i villa och tio procent av de som bor i bostadsrätt flyttar under ett normalt år, säger Anders Stenkrona, privatekonom på Nordea, i en kommentar.

Läs mer: 34 000 kronor i lön – många måste anställas nu

Experten: skulle gynna många pensionärer

Idag ligger reavinstskatten när du säljer din bostad med vinst på 22 procent.

Enligt Anders Stenkrona finns det många i Sverige som skulle gynnas av att skatten försvinner. I synnerhet bostadsägare som fått en stor värdeökning på bostaden, men ännu inte sålt den. Många pensionärer tillhör den gruppen, understryker privatekonomen.

– Det är typiskt sett äldre personer som bor i en förhållandevis värdefull bostad som de köpte för länge sedan. De slipper skatta sin reavinst då, säger han till SvD.

Läs mer: Kalldusch för bolånetagare – “Hoppas vi har fel”

Foto: D. Mackay resp Ninni Andersson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen