SVERIGE: Glädjande väderbesked

2023 05 06

Varmare temperaturer kommer till Sverige nästa vecka.

På västkusten väntas det bli 20 grader varmt under den kommande veckan samtidigt som de varma temperaturerna når östkusten senare under veckan.

Varmare luft drar in från sydöstra Europa och innebär glädjande nyheter för många.

– Vi kommer säkert att få in en del så kallade sommardagar nästa vecka. Det är en betydligt mildare vecka. Det kan bli 20 grader någonstans i Västsverige redan på måndag eller tisdag och sedan är det väl senare i veckan du hittar kanske 19-20 grader i Östra Svealand, säger Johan Groth, meteorolog på väderinstitutet Storm till Expressen.

Även i Norrland

Trots moln och molndis väntas de varmare temperaturerna även nå Norrland.

Där kan det bli omkring 15 grader nästa vecka.

– Nog kommer man uppleva att det är hopp om en annalkande sommar, säger Johan Groth.

Regn i väst

Mot slutet av nästa vecka väntas dock nederbörd i vissa områden.

Regnområden kommer in västerifrån och en del regn kan falla på Västkusten.

Flera varma dagar

Den gångna månaden handlade främst om torrt och högtrycksbetonat väder, och den meteorologiska sommaren pressade sig in i flera områden mot slutet av månaden.

April bjöd på flera varma dagar och fredagen den 21:a nådde temperaturen över 20-gradersstrecket för första gången i år.

– Allra varmast var det då vid SMHIs mätare i Norrköping med som högst 20,7°. Ytterligare några stationer, däribland Gladhammar och Målilla i Småland, Osby i Skåne, Ullared i Halland och Örebro i Närke, nådde upp i 20°, förklarar SMHI.

Där var det kyligast

Månadens lägsta temperatur uppmättes i Gielas där det den andra april var -25,2 grader kallt.

Därefter var temperaturerna betydligt högre i stora delar av landet.

– Till den 4:e hade högtrycket återfått fattningen och åter lägrat sig över hela Sverige. I gengäld var det nu lite högre dagstemperaturer och minst två stationer i samtliga landsändar nådde upp till eller över 10 grader, framhåller SMHI.

Foto: A. Bhattacharya

Text: Redaktionen


20 okt 26

Storm på väg mot Sverige – då brakar det loss

2026 10 20

Mildare höstväder präglar Sverige under början av veckan.

Fram till helgen väntas plusgrader i nästan hela landet. I södra och mellersta Sverige letar sig temperaturerna över 10-gradersstrecket.

Framåt helgen slår dock vädret om rejält.

En höststorm rör sig mot Sverige och väntas föra med sig kraftiga vindar under söndagen.  

Det är ännu oklart hur omfattande konsekvenserna blir, men SMHI flaggar för att det kan bli rejält blåsigt i hela landet.

– På söndag ser det ut att bli rejält blåsigt i hela landet i samband med att ett djupt lågtryck som närmar sig ute på Norska havet, framhåller myndigheten i sin senaste prognos.

Stormen Austen

Den brittiska vädertjänsten har döpt stormen till Austen.

Enligt SMHI väntas Austen nå Storbritannien under torsdagen och fredagen för att sedan röra sig österut. På söndag beräknas stormen dra in över Sverige.  

Varningar kan utfärdas

SMHI har än så länge inte utfärdat några varningar inför söndagen.

Varningar kan dock komma senare under veckan. Enligt SMHI publiceras vädervarningar på myndighetens hemsida och väderapp upp till tre dygn innan väderhändelsen beräknas inträffa. 

– Det är viktigt att följa väderutvecklingen eftersom prognoserna uppdateras kontinuerligt dygnet runt, vilket även kan medföra ändringar av varningsnivåer och varningsområden, skriver SMHI på sin hemsida.

Läs också: Bekräftat: Största ökningen sedan pandemin 

FAKTA: SMHI:s varningsnivåer

- Varningar utfärdas som gul, orange och röd, där röd är allvarligast.

- SMHI varnar för många olika typer av väderhändelser som till exempel vind, regn, halka, höga vattenflöden eller höga temperaturer.

- Varningssystemet utgår ifrån vilka konsekvenser eller störningar vädret kan skapa. Exempelvis kan 20 millimeter snö inom 12 timmar ge olika varningsnivåer beroende på var i landet snön faller eller när på året det sker.

Källa: Krisinformation.se

Andra läser: Biljätte kollapsar 

Foto: JD Designs

Text: Redaktionen


20 okt 26

Skatt på ISK höjs kraftigt

2026 10 21

I dag använder över fyra miljoner svenskar investeringssparkontot ISK.

Snart höjs skatten på den populära sparformen.

Skatten på ISK – som räknas ut genom att statslåneräntan plus en procentenhet multipliceras med en schablonskatt på 30 procent – beräknas höjas från 1,065 procent till cirka 1,22 procent, rapporterar Di.

Det motsvarar en ökning på cirka 15 procent.

Då behöver du betala

Den som har ett sammanlagt sparande på högst 300 000 kronor på ISK behöver inte betala någon schablonskatt på sparandet. Det beror på att den skattefria grundnivån uppgår till 300 000 kronor sedan årsskiftet 2025/26.

För sparare med större kapital kan det däremot vara fördelaktigt att placera en del av pengarna i en annan sparform.

– För den som redan utnyttjat den skattefria delen på 300 000 kronor och vill ha ett räntesparande med en stabil men lite lägre avkastning kan en vanlig aktiedepå ge mer. Men om du förväntar dig en avkastning högre än 3,7 procent så ska du ha pengarna på ett investeringssparkonto, säger Länsförsäkringars sparekonom Stefan Westerberg till Di.

Kan tjäna mer 

En aktiedepå är ett konto där du kan köpa och sälja aktier och andra värdepapper. Till skillnad från ISK, där sparandet beskattas med en årlig schablonskatt, betalas skatt på ett depåkonto varje gång ett värdepapper säljs med vinst.

– Med en riktigt lång spartid, omkring 30 år, kan aktiedepån vinna genom att pengarna växer innan vinsten beskattas, säger Stefan Westberg till tidningen.  

Läs mer: 47 000 äger aktien på Avanza – bjässen lyfter på börsen 

Så beräknas ISK-skatten

- Med ett investeringssparkonto betalar du ingen skatt på de vinster du gör när du säljer aktier, fonder och andra tillgångar, och inte heller på räntor och utdelningar.

- Du kan inte heller göra avdrag i deklarationen om du gör förlust när du säljer värdepapper. Istället betalar du en schablonskatt på hela kapitalet varje år.

- Schablonskatten baseras på statslåneräntan och för 2026 är schablonskatten 1,065 procent.

Källa: Skandia 

Andra läser: Kostar nästan en miljard – nu har Ukraina förstört den 

Foto: C. Liverani

Text: Redaktionen