SVERIGE: Ger Ebba Busch kalla handen

2022 11 28

Energi- och näringsminister Ebba Busch (KD) räknar med att regeringens energipolitik får ett stöd från Socialdemokraterna.

– Jag ser att vi ligger varandra väldigt nära. Socialdemokraterna ser jag som framåtlutade i det här frågorna, sa Ebba Busch till SR Ekot i helgen.

Men något stöd från S kan energiministern inte räkna med.

Det understryker Magdalena Andersson (S).

S-ledaren vill se blocköverskridande samtal om energipolitiken.

– Det låter lite som att de är fyra partier som ska prata ihop sig och sen förväntar de sig att vi socialdemokrater ska stödja det. Där vill jag vara tydlig, så fungerar det inte, ska vi stödja något så vill vi vara med och förhandla, säger Magdalena Andersson till nyhetsbyrån TT.

Ett likande resonemang för Socialdemokraternas energi-politiske talesperson Fredrik Olovsson.

– Vill man ha en överenskommelse med Socialdemokraterna, då måste man prata med oss och komma överens. Det krävs en dialog, säger han till SR Ekot.

Bjuder inte in till samtal

Ebba Busch och regeringen har inte bjudit in Socialdemokraterna till samtal. En ny energiöverenskommelse, som S föreslår, ligger därmed inte på bordet.

Den gamla överenskommelsen lämnade Moderaterna och Kristdemokraterna för tre år sedan.

Partierna riktade kritik mot villkoren för kärnkraften, som de inte upplevde som tillräckligt fördelaktiga.

Satsar på kärnkraft

I Tidöavtalet mellan regeringen och SD förekommer stora satsningar på kärnkraft.

Bland annat vill regeringsunderlaget stärka förutsättningarna för nya investeringar i kärnkraft genom statliga  kreditgarantier på 400 miljarder kronor.

– Avgränsningarna i dagens system med gröna kreditgarantier behöver ses över så att kreditgarantierna kan användas även för nybyggnation av kärnkraft. Nya regler ska införas som förhindrar att politiken godtyckligt stänger ner kärnkraftverk – kärnkraft ska garanteras 13 rätten till drift och elproduktion så länge anläggningarna är i gott skick och drivs på ett säkert sätt. Om staten tvingar fram en nedläggning ska ägare ha rätt till skadestånd, står det i Tidöavtalet.

Regeringen och SD vill även tillåta nya reaktorer på andra platser än i dag och utreda en återstart av Ringhals 1 och 2.

– En genomgående utredning av vad som skulle krävas för återstart av Ringhals 1 och 2 bör genomföras förutsättningslöst och skyndsamt, samt vilken systemnyttan skulle vara. Utred vad som skulle krävas för att återstarta andra kraftverk, framförallt kraftvärmeverk, som kan behövas i kompletterande syfte för att trygga Sveriges elförsörjning, framhåller partierna.

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet 

Text: Redaktionen 


29 aug 26

Nytt åskoväder drar in – dessa län drabbas

2026 08 29

Nya åskoväder och stora regnmängder väntar på flera håll.

Ett nytt lågtryck drar in över Sverige med regn, skurar och åska.

Samtidigt varnar SMHI för kraftiga vindbyar på flera håll i landet.

Regn och åska väntar

Helgen bjuder på ostadigt väder när ett lågtrycksområde breder ut sig över Skandinavien.

– Idag sträcker sig ett regnområde från mellersta Norrland och söderut ner över landets östra landskap. I Östersjölandskapen och främst på Gotland kan det tidvis bli kraftigt regn med inslag av åska. Under dagen rör sig regnet sakta åt nordost, meddelar vädermyndigheten.

SMHI varnar även för kraftiga vindbyar i flera delar av landet.

Västkusten , Skåne och Norrland drabbas av vindinslag, som sedan kommer avta under söndagen.

På söndagen ligger regnområdet kvar över norra Norrland och mattas successivt av.

I övriga landet väntas fortsatt skurar och bara kortare glimtar av sol.

LÄS MER: Polen säger nej – ”inte på vårt territorium”

Brakade loss igår

Ovädret började redan under fredagen att märkas på flera håll i landet.

Ett omfattande nederbördsområde drog in från sydväst och förde med sig både kraftigt regn och åska.

Under fredagseftermiddagen nådde frontzonen Västkusten innan den fortsatte vidare över Götaland, Svealand och sydvästra Norrland.

Tiotusentals fick evakuera

Ett kraftigt åskoväder drog in över Göteborgsområdet under fredagskvällen samtidigt som SMHI hade utfärdat en gul varning.

I Göteborg blev situationen så allvarlig att tiotusentals konsertbesökare tvingades evakuera Ullevi när Swedish House Mafia fick ställa in sin spelning.

Konserten får dock en ny chans.

Gruppen meddelar att en gratis spelning kommer hållas på Avenyn under lördagseftermiddagen.

Det är dock inte bara helgen som ser blöt ut.

På måndag drar nästa lågtryck in västerifrån över Götaland och för med sig mer regn.

– Under tisdag och onsdag fortsätter regnet vidare norrut över Svealand och Norrland, medan det i Götaland blir mer skurbetonat. Det ostadiga vädret ser sedan även ut att bestå in över nästa helg, uppger SMHI.

LÄS MER: Eldinferno i Ryssland – flera dödsfall

Foto: T. Mansour

Text: Redaktionen


28 aug 26

Svensk bilhandlare i konkurs

2026 08 28

En bilhandlare i södra Sverige har kastat in handduken.

En bilfirma i skånska Hörby har gått i konkurs med skulder på miljontals kronor.

Samtidigt saknas exklusiva bilar och företagets tidigare ledamot har lämnat landet.

Stängde plötsligt

Bilhandlaren i Hörby försvann från marknaden nästan över en natt.

Lokalerna tömdes och när konkursförvaltaren gick igenom verksamheten fanns inga tillgångar kvar.

Lunds tingsrätt beslutade om konkurs efter en ansökan från Skatteverket.

I konkursbouppteckningen framgår att bolaget saknar pengar, medan skulderna uppgår till drygt 2,8 miljoner kronor.

– ​Utdelning kan för närvarande inte påräknas, uppger konkursförvaltaren till fordringsägarna i bouppteckningen, rapporterar Skånska Dagbladet.

Företaget hade tidigare varit en betydligt större verksamhet.

Så sent som 2023 omsatte bolaget mer än 30 miljoner kronor.

LÄS MER: Massiva rökmoln över Ryssland – se videon här

Lyxbilar spårlöst borta

Samtidigt som bilfirman gått omkull saknas fyra exklusiva fordon.

Det handlar om två leasade Audi-bilar samt en Land Rover och en BMW som köpts på avbetalning.

Kreditgivarna har efterlyst fordonen, men ingen av bilarna har hittats.

Skulderna kopplade till de fyra bilarna uppgår till närmare 1,5 miljoner kronor.

Det är fortfarande oklart var fordonen befinner sig eller om de har förts ut ur Sverige.

Även företagets tidigare registrerade ledamot är försvunnen.

Mannen, som är i 40-årsåldern, utvandrade i februari till ett okänt land och saknar nu känd adress.

Myndigheter och fordringsägare har försökt få tag på honom utan framgång.

Han krävs dessutom på över 600 000 kronor i andra ärenden, bland annat kopplade till borgensåtaganden för ett annat bilföretag som också har gått i konkurs.

Inte första gången

Det är inte första gången fordon försvinner i samband med en konkurs.

I en uppmärksammad miljardkonkurs i Norrbotten under 2024 saknades över 100 fordon och maskiner, samtidigt som bolagen hade skulder på närmare en miljard kronor.

– Det här är jättestort, största konkursen jag har varit om och mest komplicerade, sade Bertil Sjöö, senior advisor och konkurshandläggare på Auktiona AB, till SVT, vid tillfället.

Flera fordon hittades senare på olika platser, och Ekobrottsmyndigheten inledde en förundersökning om bland annat grovt bedrägeri och bokföringsbrott.

LÄS MER: Eldinferno i Ryssland – flera dödsfall

Foto: L Clarysse

Text: Redaktionen