Sverige går ut med öppet brev – varnar för rysk lögn

2024 08 23

Den svenska regeringen varnar för ett växande falskt narrativ som sprids från Ryssland.

Sedan invasionen av Ukraina har Ryssland blivit en paria i världen.

Landet har straffats med omfattande sanktioner från västvärlden, men har utåt sett undvikit ekonomisk kollaps.

Från Kreml talar man till och med i termer av att ekonomin växer.

Men det är en lögn som inte kan accepteras.

Det menar Sveriges finansminister Elisabeth Svantesson som i ett öppet brev, publicerat i Financial Times, varnar för att den ryska ekonomin målas upp som bättre än vad den är.

– Den ryska regimen använder information från internationella finansinstitutioner i sin propaganda för att underminera stödet för västerländska sanktioner. Det är avgörande att deras argument utmanas och att vi inte accepterar de siffror som kommer från KReml som sanning, framhåller Svantesson enligt TV2 som hänvisar till brevet.

Gett besked om utredning

Den skarpa varningen är förlängning av en tidigare artikel som Elisabeth Svantesson, tillsammans med sju andra EU-ministrar, skrev under i The Guardian i juli.

Redan då menade man att Vladimir Putins narrativ om en stark ekonomi måste ifrågasättas.

– Det är en lögn som måste motsägas. Det finns faktiskt många tecken på att den ryska krigsekonomin är på tillbakagång, menar Svantesson.

Regeringen har i sommar gått ut med att den ryska ekonomin ska djupanalyseras.

– Putins massiva krigsutgifter kan leda till en tillfällig ökning av BNP, men historien visar att Rysslands nuvarande kurs bara kan sluta i katastrof, skriver Elisabeth Svantesson.

Hånades av Ryssland

Sveriges varning har inte gått obemärkt förbi Ryssland.

Beslutet att inleda en analys från svenskt håll hånas från Kreml.

– Jag vet inte hur mycket det svenska finansdepartementet är villigt att betala sina forskare för den här typen av arbete. Från min sida levererar jag gärna global data om vår ekonomi helt kostnadsfritt till Stockholm, svarar Maria Zakharova, talesperson för det ryska utrikesdepartementet, på Telegram.

Elisabath Svantesson bemöter kommentaren i det öppna brevet.

– Det här är bara ett bevis på att en mer grundlig analys av den ryska ekonomin är viktig.

Det här är uppdraget

Det är Konjunkturinstitutet som ska analysera den ekonomiska utvecklingen i Ryssland.

Uppdraget ska redovisas senast 1 oktober och innehåller bland annat:

  • analysera hur den ekonomiska tillväxten i Ryssland har påverkats och bedöms komma att påverkas med anledning av aggressionen mot Ukraina, på kort, medellång och lång sikt
  • analysera nyckeltal för rysk ekonomi, såsom inflation, arbetsmarknad, utrikeshandel, penningpolitisk- och offentligfinansiell ställning, inklusive reserver såsom fonder, ur ett konjunkturellt och strukturellt perspektiv
  • belysa eventuella ekonomiska obalanser och sårbarheter som orsakats av kriget på övergripande nivå och inom viktiga sektorer.

Källa: Regeringskansliet

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


6 februari 2026

Mejerifavorit försvinner från hyllan – säljs på Willys

2026 02 07

En klassisk mejeriprodukt pausas i svenska butiker.

Det beskedet ger Norrmejerier under fredagen.

– Årets tillgång på hjortron räcker inte hela vägen. När hjortronen tar slut pausar Norrmejerier produkten Fjällfil Hjortron tills vidare, uppger mejerijätten.

”Beroende av naturen”

Norrmejeriers Fjällfil säljs i stort sett av alla stora svenska matkedjor.

Men nu tvingas den populära smaken till en paus.  

– Vi är helt beroende av det naturen ger oss. När hjortronen tar slut pausar vi hellre produkten än att kompromissa med smak, aromer eller råvaruinnehåll, säger Anna Norrgård, produktansvarig på Norrmejerier, i ett uttalande.

Försvinner vecka 7

Beskedet är att smaken av hjortron inte längre kommer kunna beställas till matbutikerna från och med nästa vecka.

Eventuellt kan undantag göras för vissa Norrlandskunder fram till vecka 18.

När smaken kan återkomma till svenska butiker är ännu oklart.

– Bristen beror på en kombination av få bärplockare och utmanande väder, uppger Norrmejerier.

– En kall start på sommaren följt av perioder med värme och torka, vilket sammantaget ledde till ett sämre hjortronår än normalt. Än så länge finns ingen prognos för årets hjortronsäsong.

LÄS MER: ”Apokalyps” – hel bransch rasar 20 procent på börsen

Hoppas på comeback

Mejerijätten har dock ambitionen att smaken ska återkomma till butikshyllorna framöver.

– Fjällfil Hjortron är en älskad produkt och vi vet att många kommer att sakna den, säger Anna Norrgård.

– Just därför vill vi vara tydliga med varför den tar paus. Filen tillverkas av riktig mjölk och äkta bär, och vi vill inte ha det på något annat sätt.

Fakta Norrmejerier

- Norrmejerier Ekonomisk Förening är norrlänningarnas mejeri och ägs av 329 lokala bönder varav 259 aktiva mjölkleverantörer i Norrbottens, Västerbottens och delar av Västernorrlands och Jämtlands län.

- Omkring 200 miljoner kilo mjölk förädlas varje år vid mejerier i Umeå och Burträsk till olika mejeriprodukter som mjölk, fil, grädde och ost.

- Norrmejerier sysselsätter cirka 400 årsanställda och omsätter drygt 2 miljarder kronor per år.

Källa: Norrmejerier

LÄS MER: ”Behövs ingen folkomröstning” – vill ha euro nu

Foto: Mårten Ryner Axfood

Text: Redaktionen


22 oktober 2025

Coop går ut med varning till kunder

2026 02 06

Coop tvingas nu varna kunderna.

Under den senaste tiden har flera myndigheter och företag gått ut med bedrägerivarningar.

Tidigare i veckan varnade exempelvis Biltema för bedrägeriförsök.

Nu är det Coops tur att skicka ut ett sådant meddelande till kunderna med anledning av bluffannonser som dyker upp på sociala medier.

Facebook och instagram

Enligt matjätten dyker bluffannonser upp på bland annat facebook och instagram där det står att användare kan vinna tävlingar.

– Det cirkulerar annonser med tävlingar i sociala medier (Facebook och Instagram), där man påstås kunna vinna bland annat Coop-presentkort, varnar Coop.

“Klicka inte”

Bedragarna i fråga hoppas kunna vagga in de tilltänkta offren i en falsk känsla av trygghet när de ser Coops varumärke.

Men den som klickar på länken ger bedragaren möjlighet att inleda sitt bedrägeri.

– Får du upp en sådan tävlingsannons ska du inte klicka på någon knapp/anmäla dig. Anmäl gärna bedrägeri eller bedrägeriförsök till polisen, fortsätter Coop.

Läs mer: Oväntad upptäckt i solceller – levererats till Sverige

Så blir du svårlurad

Under de senaste åren har bedrägerier i Sverige blivit ett allt större problem.

Brottslingar gör miljardvinster varje år – och det blir allt svårare för många att skydda sig.

Sveriges banker har därför lanserat initiativet “svårlurad” för att hjälpa svenskarna att bli bättre på att se igenom bedragarna.

Främsta tipsen

Här är de främsta tipsen från “svårlurad”.

- Lägg på om samtalet känns konstigt och agera inte på uppmaningar i oväntade sms.

- Använd inte din e-legitimation (exempelvis BankID) eller logga in med din säkerhetsdosa på någon annans uppmaning.

- Klicka inte på länkar i sms och ring inte okända telefonnummer på någon annans uppmaning.

- Banken ringer inte för att be dig logga in eller lämna ut personliga uppgifter.

Läs mer: ”Apokalyps” – hel bransch rasar 20 procent på börsen

Foto: Coop Sverige

Text: Redaktionen