Sverige frångår skarpa sanktioner

2024 01 14

Sedan krigsutbrottet i Ukraina har EU infört omfattande sanktioner.

Sanktionerna gäller handel mellan unionens länder och Ryssland. Syftet med sanktionerna är att inte stöta Ryssland ekonomiskt.

– Bland annat har luftrummet stängts för tillträde av ryska flygplan och hamnar för anlöp av ryska fartyg.

Sanktionerna mot Ryssland

EU:s sanktioner mot Ryssland innehåller import- och exportrestriktioner mot varor och tjänster inom ett antal sektorer.

Sanktionerna berör bland annat högteknologi och energi. Men sanktionerna innefattar även restriktioner inom finanssektorn samt ett antal förbud.

– Ett antal ryska mediaföretag är också föremål för sanktioner. Det har även införts krav på företag i EU att vid export av vissa varor till tredje land kontraktsmässigt föreskriva att vidareexport till Ryssland är förbjuden, uppger Sveriges regering via sin hemsida.

Många som drabbas

Det är många som påverkas av sanktionerna.

– Vad gäller sanktioner mot individer och enheter omfattar listan över 1900 personer och enheter. Sanktionerna omfattar frysning av tillgångar i EU, förbud att tillgängliggöra medel till de listade samt förbud mot resa in i eller genom EU.

Ett undantag

Flytande naturgas omfattas ännu inte av sanktionerna.

Ryska gasleveranser sker i dag till Sverige genom Gasum, ett statligt energibolag som ägs av vårt grannland Finland,  som har en av sina terminaler i Nynäshamn.

Under helgen anlöpte ett fartyg från gasterminalen i ryska Vysotsk. Och det är inte första gången.

– Det här har pågått hela tiden, säger Olga Vaisänen, kommunikation- och hållbarhetsansvarig på Gasum, till SVT Nyheter.

Grannlandet vill förbjuda

Litauen och Lettland har redan förbjudit import av gasen, rapporterar Aftonbladet. Även Finland förbereder sig nu för att genomföra ett importförbud av rysk gas.

Tobias Billström (M), Sveriges utrikesminister,  har tidigare sagt att man vill se sanktioner mot rysk fossilgas på EU-nivå.

Men tills vidare fortsätter Sverige att frångå de skarpa sanktioner som både Litauen och Lettland redan följer.

Foto: Q. Graaf

Text: Redaktionen


JUST NU: Sverige rasar ur prestigefull lista – aldrig hänt förr

2025 10 09

Sverige har historiskt ansetts ha några av världens bästa lärosäten.

Karolinska institutet, Lunds universitet och Uppsala universitet är bara några exempel på prestigefulla utbildningssäten på svensk mark.

Universiteten lockar varje år forskare och studenter från hela världen.

Men ingen av dem platsar längre på topp 50 på den omtalade rankinglistan från World University Ranking. 

Efter att Karolinska institutet, KI, halkat ned från 49:e till 53:e plats finns det inte längre ett enda svenskt universitet bland de 50  bäst rankade lärosätena i världen.

Det har aldrig tidigare hänt.

Given etta

Förstaplatsen på hela listan är däremot lika given i år som de senaste tio åren.

– Oxford behåller förstaplatsen för tionde året i rad, drivet av starkt betyg i forskningsmiljön, framhåller Times Higher Education som ligger bakom listan.

– Princeton når delad tredjeplats och är det enda amerikanska universitetet som uppnått sitt bästa resultat någonsin i år.

LÄS OCKSÅ: ”Allvarligt” – 1,3 miljoner svenskar har samma problem på jobbet

Tungt för Sverige

Kina har fem universitet bland de 40 bästa. Det är en förbättring från fjolårets tre stycken, även om toppuniversiteten ligger kvar på samma nivåer som förra året.

Hongkong har samtidigt rekordhöga sex platser bland de 200 bästa och Indien har för första gången det näst högsta antalet rankade universitet. Enbart USA ligger före.

Men tyngre är det alltså för Sverige.

Karolinska institutet är högst rankat av de svenska lärosätena och landar på plats 53.

Därefter följer Lunds universitet på plats 95, Kungliga Tekniska Högskolan på plats 98 och Uppsala universitet på plats 128.

Chalmers tekniska högskola samt universiteten i Linköping, Stockholm och Göteborg ligger samtliga mellan plats 201-250.

Totalt har Times Higher Education tittat på över 2 000 utbildningssäten i världen. Fem grundpelare har varit vägledande i rankingen:

- Undervisning

- Forskningsmiljö

- Forskningskvalitet

- Internationell utblick

- Industri

LÄS MER: Svenska jätten varslar – 200 förlorar jobbet

Foto:

Text: Redaktionen


JUST NU: Spionplan nära Ryssland – USA växlar upp

2025 10 09

USA har utfört ett uppdrag i närheten av den ryska exklaven Kaliningrad, som är belägen mellan Polen och Litauen.

Ett amerikanskt spionplan av modellen RC-135U har cirkulerat runt västra Kaliningrad. Flygplanet lyfte från Storbritannien under söndagen, rapporterar Kyiv Post.

– Denna typ av flygplan är specifikt utformad för att samla in elektronisk information om fiendens radar- och kommunikationssystem, skriver tidningen.

Att spionplanet samlat in information från just Kaliningrad har sina förklaringar. Exklaven har stor strategisk betydelse för Ryssland – bland annat är Kaliningrad bas för den ryska Östersjöflottan och flera avancerade robotsystem.

Dessutom har Kaliningrad pekats ut som centrum för GPS-störningar som drabbat flera flygplan som färdats över Östersjön.

– I Kaliningrad har Ryssland tillgång till de system som krävs och de använder dem, har en talesperson för det litauiska försvarsdepartementet sagt till Newsweek.

LÄS MER: Kollaps – 150 000 lämnar ryska sektorn 

Viktig tidpunkt

Det amerikanska spionuppdraget utförs samtidigt som antalet hybridkrigföringsincidenter i Europa ökar. Drönarflygningar över viktiga platser och andra sabotage kopplas till Ryssland.

Spionplan över Svarta havet

Det har tidigare rapporterats att ett amerikanskt spionplan befunnit sig i det omtvistade internationella luftrummet över Svarta havet.

Händelsen inträffade i början av februari och markerade det första amerikanska flyguppdraget i området sedan Ryssland inledde sin fullskaliga invasion av Ukraina för nästan tre år sedan.

– Draget signalerar möjligen en ny och djärvare strategi från Pentagon under Donalds Trumps styre, rapporterade Newsweek.

LÄS OCKSÅ: Grönland trotsar Trump

Foto: Balon Greyjoy

Text: Redaktionen