SVERIGE: Försvarsmakten förbereder sig på rysk kärnvapenattack

2023 01 21

Sverige gör allt fler förberedelser när det gäller ett kärnvapenangrepp från Putinregimen.

Rysslands diktator har gjort flera kärnvapenhot mot Väst och Sverige nonchalerar inte Danmarks nya bedömning avseende ryska kärnvapenhotet.

Obehaglig vana

Danska försvaret uppdaterade sin syn på hotet från ryska kärnvapen inför årsskiftet och bedömningen är att bruket av kärnvapen för att avskräcka torde öka i Ryssland framöver.

Det rapporterar DN som även har talat med Michael Claesson som är försvarsstabschef inom Sveriges försvarsmakt.

– I realiteten har Ryssland en obehaglig vana att faktiskt göra det de säger, säger han till DN.

Danska underrättelsetjänsten FE bedömer att Sveriges och Finlands strävan efter Natomedlemskap kan få Ryssland att bli allt aggressivare.

– Ryssland kommer sannolikt att öka sin hotretorik inklusive hot om att rikta kärnvapen mot mål i Sverige och Finland, bedömer dansk underrättelsetjänst i en ny rapport.

Vill skrämma svenska folket

– Det kan ligga i Rysslands intresse att skrämma befolkningarna i Finland och Sverige, säger Tom Røseth vid Försvarets Högskola i Norge, till norska Dagbladet.

Putins mål är att skapa oro och splittring och påverka svenska allmänheten.

– För att göra dem osäkra om valet att bli Natomedlem, säger den norska försvarsexperten.

Försvarsstabschef Michael Claesson understryker att man inte kan nonchalera de ryska kärnvapenhoten.

Måste vara redo

Att kärnvapen är en integrerad del av den ryska militärens koncept framgår av flera av diktaturens styrdokument.

– Jag kan bara som representant för Försvarsmakten konstatera att det står i deras försvarsdoktrin och i deras strategiska och operativa doktrin, säger Michael Claesson till DN.

Han menar inte att en kärnvapenattack är sannolik men att försvaret måste vara redo.

Försvarsmakten i Sverige har nu därför ökat sina övningar på att möta en kärnvapenattack.

Det inkluderar inte minst att förbereda sig på sekundära effekter av en attack mot närområdet i Europa.

Att Putin skulle göra allvar av sina kärnvapenhot bedöms fortfarande som osannolikt enligt tidningen.

Inte låta sig skrämmas

Försvarsminister På Jonsson (M) ser mycket allvarligt på Putinregimens kärnvapenhot.

Och det råder ingen tvekan om att hoten syftar till att hejda Väst från att hjälpa Ukraina.

– Vi tar det på allvar, men kommer inte att låta det hindra oss från att till exempel fortsätta militärt stödja Ukraina, säger han till DN.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


5 jan 2026

Väldigt många svenskar har insjuknat

2026 01 06

Många är sjuka just nu.

Väldigt många svenskar har insjuknat den senaste tiden.

Sjukdomsfallen sätter hård press på sjukvården, och läkare riktar nu en uppmaning till svenska folket.

”Ökat sista veckan”

Influensasäsongen pågår för fullt och en stor andel av svenska folket tycks ha blivit smittade.

Redan i slutet av december rapporterades en stor ökning.

Nu vittnar bland annat läkare på Skaraborgs sjukhus om att det har blivit ännu värre den senaste veckan, rapporterar SR.

– Ja, vi har ju också en klar ökning av influensasjuka. Det har lagts in en hel del patienter sista kanske två veckorna, men det har ökat särskilt sista veckan hos oss också, säger Erik Backhaus, överläkare vid infektionskliniken på Skaraborgs sjukhus, till radiokanalen.

Ökningen av antalet sjuka innebär att sjukvården blir extra hårt pressad.

Överläkaren vill därför rikta en uppmaning till den som känner sig sjuk och vill kontakta sjukvården.

LÄS OCKSÅ: Samsung bekräftar - ny funktion till 400 miljoner telefoner

Uppmaning till sjuka

Han menar att det finns en sak man bör tänka på för att inte belasta sjukvården när det inte är nödvändigt.

– Man ska inte söka akuten i onödan, man kan ta kontakt med 1177 och få råd om vilken vårdnivå man behöver. Man kan kontakta sin vårdcentral, säger Erik Backhaus till radiokanalen.

Flera sjukhus har den senaste tiden vittnat om ett hårt tryck.

I vissa regioner har man gått upp i stabsläge för att klara av situationen.

Det gäller bland annat i Västmanland, rapporterade VLT på söndagen.

– Läget är ansträngt och Region Västmanland har därför beslutat att gå upp i stabsläge. Inflödet av patienter är högt, särskilt bland äldre och sköra personer med andningsbesvär och influensa, säger Alexander Ahlberg, tillförordnad hälso- och sjukvårdsdirektör, enligt tidningen.

Även NU-sjukvården i Västra Götaland har tidigare meddelat att man gått upp i stabsläge, liksom flera andra sjukhus.

LÄS OCKSÅ: Massavhopp - vill se höjda bensin- och dieselpriser

Foto: P. Tankilevitch

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: USA ska slå till mot ryssflaggat fartyg – Kreml vädjar

2026 01 06

USA uppges planera att stoppa en oljetanker som befinner sig på flykt.

Fartyget i fråga har historiskt transporterat venezuelansk och iransk råolja och har tidigare sanktionerats av det amerikanska finansdepartementet.

Det uppger två amerikanska tjänstemän med insyn i planerna, enligt CBS News.

Tankfartyget, som går under namnet Marinera, ska ha förföljts av USA i en månad och ett försök att borda skeppet ska redan ha gjorts, enligt samma uppgifter.

Marinera seglade tidigare med Panamas flagga, men har sedan en tid tillbaka bytt till rysk flagg.

– Vilket potentiellt skulle kunna komplicera känsliga samtal mellan USA och Ryssland om att avsluta Kremls krig i Ukraina, erfar CBS.

Kan vara på väg till Ryssland

Det aktuella fartyget förekommer i ett register över ryska fartyg som hör hemma i hamnen i den ryska staden Sotji. Enligt New York Times kan båten vara på väg till den ryska hamnstaden Murmansk.

Strax innan uppgifterna om att USA planerar att stoppa fartyget har Putinregimen officiellt vädjat till amerikanerna om att upphöra med alla försök att göra så.

– De två tjänstemännen som är bekanta med planerna på att stoppa Marinera sade att USA hellre skulle beslagta fartyget än att sänka det och sade att operationen skulle kunna likna den som genomfördes förra månaden då amerikanska marinsoldater och specialstyrkor som arbetar med den amerikanska kustbevakningen beslagtog The Skipper, en stor råoljetanker som seglar från Guyana, efter att fartyget hade lämnat hamn i Venezuela, uppger CBS.

LÄS MER: Kreml hånar Donald Trump

Uppgifter: fartygen kan beväpnas

Enligt källor från amerikanska underrättelsetjänsten har venezuelanska myndigheter diskuterat att placera beväpnad militär, och förklä dem till civila, på olika tankfartyg. Det ska också ha diskuterats att beväpna fartygen med luftförsvarssystem från sovjettiden, enligt CBS.

I december införde USA:s president Donald Trump en “total och fullständig blockad” av redan sanktionerade venezuelanska oljetankfartyg.

– Chocken för dem kommer att vara någonting de aldrig sett förut – tills de återlämnar all olja, mark och andra tillgångar som de tidigare stal från oss till USA, framhöll Trump på Truth Social vid tillfället.

LÄS MER: Ryska militärbloggare avundsjuka – ”j-vla idioter”

Arkivfoto: S. Joe resp President of Russia Office

Text: Redaktionen