13 april 2026

SVERIGE: Föreslår rabatt på bensin och diesel

2022 11 21

Alla bilägare på landsbygden ska få rabatt när de tankar bensin eller diesel.

Det föreslår Centerpartiet som en del av partiets alternativ till regeringens ekonomiska politik, rapporterar SVT. Förslaget är ämnat för nästa år.

Rabatten i fråga skulle för den aktuella målgruppen ligga på tre kronor litern.

Vill ha hjälp av bensinbolagen

Hur kunderna ska kunna ta del av rabatten är ännu inte fastlagt. Enligt Martin Ådahl, Centerpartiets ekonomiska talesperson, vill man ta hjälp av bensinbolagen för att få det att fungera rent praktiskt vid pump.

– Vi har många på landsbygden nu som tampas med extrema bränslepriser och som förblir på extrema nivåer. Då måste vi göra något nu. När regeringen nu sänker priset med någon krona eller egentligen bara några ören, det duger inte, säger han till SVT.

Gäller inte storstäder

Människor som bor i storstäder alternativt i närheten av storstäder eller större städer ska dock inte ha rätt till rabatten, enligt Centerpartiets förslag.

Samma grupp får inte heller del av den skattesänkning som regeringen planerar inför 2023, som ska ge 40 öre lägre dieselpris och 14 öre lägre bensinpris.

Risk att “sälja” rabatten

I Centerpartiets förslag finns ett tak på 1 100 kronor i stöd, som enligt partiet motsvarar ungefär 2 000 mil för en normalbil.

Det finns dock en risk att landbygdsbor med bil som inte används “säljer” sin rabatt till en storstadsbo som kör förbi, exempelvis på väg till fjällen.

En risk som också uppmärksammast av Centerpartiet.

– Det är viktigare att de som nu är extremt hårt trängda av de här bränslepriserna och inte har något alternativ får den här möjligheten. Om någon sedan ger bort den till en stockholmare på något vis så är det inte den största katastrofen, utan det är att vi inte gör någonting för alla de som har det så tufft just nu, säger Martin Ådahl till SVT.

Prissänkning möttes av kritik

I oktober meddelade regeringen tillsammans med Sverigedemokraterna att bränslet ska bli en krona billigare.

En bra bit under de nivåer som lovats inför valet, där SD slog på hårdast och lovade tio kronor lägre pris vid pump.

Den i förhållande till vallöftet låga prissänkningen har mötts av kritik från såväl politiker som väljare.

– Det är en besvikelse. et är politikerförakt. Det är väldigt korttänkta men intensiva känslor som kommer ut, säger Peder Blohm Bokenhielm, talesperson för Facebook-gruppen Bränsleupporet, till Sveriges Radio och meddelar att gruppen kan bilda ett nytt parti.

“Vi gör vad vi lovat”

Enligt finansminister Elisabeth Svantesson (M) har man dock hållit sitt löfte. Sänkningen avser det första steget, och bensin och diesel ska bli ännu billigare i framtiden.

– Så vi gör vad vi sa att vi skulle göra. Men allt finns ju självklart inte med i den första budgeten, sade finansministern till Studio Ett tidigare i november.

Foto: E. Akyurt

Text: Redaktionen


23 april 2026 (använd ej på SoMe)

Hel matkedja förutspås lägga ned – flera butiker stängda

2026 04 23

Det går trögt för Axfoods “svarta får”.

Drygt ett och ett halvt år har gått sedan Willyskoncernen Axfood fick grönt ljus från Konkurrensverket att köpa City Gross butiker.

Förvärvet har hittills inte varit någon succé.

Tre City Grossbutiker har sedan dess stängt och flera har konverterats till Willysbutiker.

När de senaste kvartalssiffrorna publiceras på torsdagen visas fortsatt svaga siffror för kedjan. Rörelseresultatet ligger på minus 54 miljoner och försäljningen minskade med 1,2 procent. Delvis på grund av just butiksstängningarna, konstaterar Axfood idag.

Förutspås gå i graven

I höstas stängde City Gross sin butik i Kungens Kurva i Stockholm. Butiken gick med stora förluster.

Betydligt fler kan dock ryka. Till och med samtliga 40 i landet, om man ska tro Ulf Johansson, handelsprofessor vid Lunds universitet.

Experten har tidigare förutspått att City Gross kommer att gå i graven.

Jag tror inte att City Gross finns så länge till, märket är för okänt och det handlar också om ganska få butiker. Varför kämpa för att bevara ett varumärke när man i koncernen har andra etablerade varumärken? har han sagt till Dagligvarunytt. 

LÄS MER: Viktig Bank ID-varning går ut till hushållen

Axfood: en långsiktig satsning

Ulf Johansson syftade bland annat på att Axfoods besked om att en handfull City Grossbutiker ska övergå till Willysbutiker tydligt visar att man inte tror på varumärket.

– Varumärket kommer inte att leva vidare, det dog med Bergendahls. Willys är ett mycket starkare varumärke, löd expertens dom.

Axfood själva ser mer positivt på framtiden.

Trots att City Gross gick back 54 miljoner är det ett steg framåt från de 118 miljoner kedjan gick minus motsvarande kvartal förra året. Sista kvartalet 2025 blev det också en rörelsevinst på 14 miljoner kronor.

Vårt arbete med att stärka City Gross till att bli en långsiktigt konkurrenskraftig stormarknadsaktör löper enligt plan, och första kvartalet visade på en fortsatt positiv utveckling, framhåller Axfood i ett uttalande idag.

LÄS MER: Prischock kan slå mot kunder – ”Kan stiga med 200 procent”

Foto: Axfood

Text: Redaktionen


”Kan stänga ner Norge”

2026 04 23

Miljöpartiet i Norge vill att Europa ska utveckla sina egna molnlagringstjänster, meddelandetjänster och sociala medier.

Detta för att minska beroendet av USA, som i dag har ett enormt inflytande över Europa genom sina techjättar.

Såväl europeiska företag som myndigheter är helt beroende av tjänster från Amazon, Google och Microsoft.

Miljöpartiets ledare Arild Hermstad fruktar att Trumpadministrationen kan utnyttja situationen.

– De kan stänga ner det norska samhället. Det är en ohållbar situation, säger han till Dagbladet.

Hermstad hänvisar till den amerikanska regeringens hårda retorik och ställningstaganden mot Europa. Han tar upp hotet om att annektera Grönland som ett exempel.

–  Det är en dyster ny verklighet. Vi ser i Donald Trumps utrikespolitik, inklusive när han försökte "ta" Grönland, att den amerikanska regimen är villig att använda råstyrka mot oss för att få vad de vill ha. Ett av de största maktmedlen USA har i dag är vårt digitala beroende, varnar politikern.

”Väldigt lång tid”

Att göra sig oberoende av amerikanska techtjänster kommer att ta lång tid. Men omställningen är nödvändig, menar Arild Hermstad.

– Det kommer att ta väldigt lång tid. Det här är inte något man kan göra på några timmar eller några år. Men jag tror att vi måste börja med att inse problemet: amerikanerna har övertaget över båda ändarna av de digitala systemen i vårt land.

LÄS MER: Trump har fel – enligt USA:s underrättelsetjänst 

Danmark har varnat

Danska cyberexperter har tidigare gått ut med liknande varningar.

Jacob Herbst, ordförande i danska cybersäkerhetsrådet och CTO på företaget Dubex, är en av flera som slagit larm.

Han framhåller att danska företag och offentlig sektor är ”enormt beroende” av amerikanska molntjänster från till exempel Microsoft och Apple.

– Om amerikanerna på måndag morgon klockan åtta bestämmer sig för att stänga ner de amerikanska molntjänsterna, då har Danmark stannat av klockan nio, säger Herbst till TV2.

LÄS OCKSÅ: Ungern och Slovakien viker sig – EU drämmer till mot Ryssland |

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen