SVERIGE: Flygplan utsatta för störningsangrepp

2024 01 12

Försvarsmakten har kopplats in efter att flera flygplan drabbats av misstänkta angrepp från den ryska diktaturen.

Det handlar om digitala hybridangrepp och då det i värsta fall kan leda till flygplansolyckor ser svensk underrättelsetjänst allvarligt på saken.

Är allvarligt

Vid Militära underrättelse- och säkerhetstjänsten Must konstaterar man att det avser GPS-störningar som som ser ut att komma från Ryssland.

– Det är allvarligt eftersom stora delar av det civila samhället, inte minst civila luft- och sjöfarten är beroende av GPS-systemet.

Det säger Must-chefen Thomas Nilsson till SVT.

Vill skapa splittring

Den svenska underrättelsetjänsten betonar att ett femtal trafikflygplan drabbats under vintern och den senaste incidenten skedde så sent som i onsdags.

GPS-störningarna sammanfaller med att Putinregimens marina styrkor inlett övningar i Östersjön med syfte agera mot ”fienden”.

Övningarna handlar om telekrigföring, uppger TV-kanalen.

– Jag tror att det är ett exempel på en hybridaktivitet och syftet med dem är att skapa osäkerhet, säger Must-chefen.

Han poängterar att bakgrunden kan vara att skapa splittring och påverka andra länder negativt.

Även Finland och Polen drabbade

Under julhelgen utsattes Östersjöregionen för den mest omfattande GPS-störningen som hittills registrerats, rapporterar DN.

Flygtrafikens och sjötrafikens navigering slogs ut i södra Sverige enligt tidningen.

Finska flygbolaget Finnair har också registrerat GPS-störningar i vinter.

– Störningarna sträckte sig långt in i Polen och i södra Sverige påverkades hela Blekinge, delar av Skåne och Småland samt södra Öland, rapporterar YLE.

Säpo inkopplat

Efter incidenterna som drabbats svenska flygplan agerar nu flera svenska myndigheter med kraft.

Förutom Militära underrättelse- och säkerhetstjänsten så är även Säkerhetspolisen, Säpo, samt Luftfartsverket, LFV, inkopplade i ärendena med de misstänkta ryska angreppen.

Arkivfoto: N. Jonsson

Text: Redaktionen


8 juli 2026

Ryska broar sprängs i luften

2026 07 08

Ukraina har förstört flera ryska broar.

Under det senaste dygnet har fyra broar sprängts i luften av ukrainska attacker.

Samtliga broar i regionen Belgorod.

Syftet med attackerna är att skära av försörjningsvägarna till de ryska styrkorna i ockuperade Kharkiv, rapporterar oberoende The Moscow Times.

Missil har slagit ner

En missil träffade en bro i Kolykhalino och skar på så sätt av vägen till flera samhällen vid gränsen till Ukraina.

Ytterligare tre broar har under det senaste dygnet förstörts i ukrainska attacker.

– Uppenbarligen försöker fienden störa logistiken hos våra enheter, som nu aktivt genomför offensiva operationer i Charkivregionen, uppger ryska myndigheter, enligt tidningen.

Intensifierat attackerna

Ukraina har den senaste tiden förstört flera broar i områdena som förser den ryska armén med materiel och förnödenheter.

– Målet är transportleder genom vilka den ryska armén överför personal, vapen och ammunition, framhåller Ukrainas generalstab, enligt tidningen.

Samtidigt slår också ukrainarna direkt mot den ryska stridsförmågan.

Under onsdagen kommer ytterligare en rapport om en fullträff.

Ett ryskt stridsflyg har skjutits ner i luften, enligt Ukrainas flygvapen.

– Goda nyheter från flygvapnet! Idag eliminerade vi ännu en rysk flygterrorist, uppger militären i ett uttalande, rapporterar RBC-Ukraine.

Flyghangarer attackerade

Den senaste veckan har flera ryska stridsflyg slagits ut i attacker mot flyganläggningar

– Inga hangarer är säkra. Ukrainas säkerhetstjänst krossar ryska flygbaser på Krym och träffar jetplan och drönare, rapporterade Kyiv Post i förra veckan efter en ukrainsk attack.

Läs också: Rysk flygbas under attack

Sju stridsflyg förstördes

Flera flygbaser har varit måltavla för attacker den senaste veckan.

Ibland har flera flygplan eliminerats i ett och samma anfall.

– Attacken förstörde minst sju ryska stridsflygplan samt träffade drönarhangarer, uppgav tidningen i samband med förra veckans attack.

Läs också: Drönarstorm mot Moskva – största attacken sen krigets start

Arkivfoto: E. Kypreos

Text: Redaktionen


8 jul 26

Ryssland inför totalstopp – får inte lämna landet

2026 07 08

Ryssland drar i handbromsen.

Ryssland stoppar all export av diesel.

Samtidigt börjar landet importera oljeprodukter från utlandet för att hantera en växande bränslekris efter störningar i landets raffinaderier, rapporterar RBC Ukraine.

Exportförbud träder i kraft

Den ryska regeringen inför ett fullständigt stopp för export av dieselbränsle, samtidigt som importerade oljeprodukter väntas börja anlända till landet under juli månad.

Beskedet kommer från Rysslands vice premiärminister Aleksandr Novak, som uppger att åtgärden är nödvändig för att stabilisera den inhemska bränslemarknaden.

– Bränslesituationen har delvis stabiliserats, men är fortfarande komplicerad, säger Novak enligt den ryska statliga nyhetsbyrån TASS.

Samtidigt har den ryska regeringen skjutit upp flera planerade underhållsarbeten vid raffinaderier och tagit in ytterligare produktionskapacitet för att försöka öka tillgången på drivmedel.

Angrepp mot raffinaderier

Bakgrunden till beslutet är en period av ökade störningar i den ryska energisektorn.

Under början av juli uppgav ukrainska styrkor att de hade genomfört omfattande attacker mot ett stort antal energianläggningar i ryskockuperade områden i södra Ukraina.

Även transportinfrastruktur kopplad till rysk oljehandel har påverkats.

Moskva har tidigare erkänt problem på bensinmarknaden, men har samtidigt tonat ned orsakerna bakom bristen.

– Stora oljebolag har börjat leverera bränsle till regionerna med prioritet till områden där det främst finns oberoende bensinstationer, säger Novak.

I juni beskrev Kreml situationen som en följd av minskad efterfrågan i detaljhandeln och nämnde inte attacker mot raffinaderier som en förklaring.

Det ryska beslutet innebär att mer diesel som tidigare gick till export i stället ska stanna inom landet.

Målet är att säkra tillgången för ryska konsumenter, jordbruket och transportsektorn.

Börjar importera bensin

För att minska trycket på den inhemska marknaden har Ryssland börjat vända sig till utländska leverantörer av oljeprodukter.

Bland annat väntas bensin och andra raffinerade produkter importeras från länder som Indien samt andra handelspartner, har Reuters tidigare rapporterat.

Importen är ovanlig eftersom Ryssland normalt är en av världens största exportörer av oljeprodukter.

Nu används i stället internationella leveranser för att täcka upp brister på den egna marknaden.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen