SVERIGE: Fler än 60 delfiner har dött på djurpark

2022 09 16

Fler än 60 delfiner har dött på Sveriges största djurpark Kolmården.

Det visar journalisten och författaren Lars Berges stora granskning av djurparkens hantering av delfiner under 60-, 70- och 80-talet.

Granskningen tog fart efter att författaren mottagit ett läckt dokument som innehöll information om Kolmårdens hanteringen av delfiner under tidsperioden.

– Jag fick det här dokumentet av en person med insyn och reagerade på siffran om att det skulle dött över 60 delfiner. Jag hade sett showerna och de är bombastiska och påkostade men här fanns det en annan sida bakom kulisserna, säger han i SVT:s Morgonstudio.

Författaren insåg snabbt att flera delfiner dött under mystiska omständigheter. 

– Många av dem har dött av olika orsaker. Särskilt de nyfödda ungarna som man försökt avla fram har dött och det vet man inte riktigt vad det beror på. Det är ett mysterium, säger Lars Berge. 

”Gör ont i hjärtat”

Kolmårdens vd Christine Karmfalk välkomnar granskningen, men menar att problemet är löst sedan flera år tillbaka. Hon berättar att 25 kalvar dog av oförklarliga skäl fram till 00-talet, men att djurparken i dag inte har kvar problemen.

Vidare säger hon att den nya granskningen ”gör ont i hjärtat”.

– Det är klart, vi är alla människor och det gör ont i hjärtat när man får höra vad som hände här på 60-, -70 och 80-talet. Jag är ändå övertygad om att personalen gjorde det sitt bästa utefter den kunskapen man hade då, säger Christine Karmfalk till SVT.

Poddserie

Lars Berges granskning har mynnat ut i poddserien ”Simma med delfiner”. I podden berättar författaren om sin granskning.

På torsdagen släpptes det tredje och sista avsnittet.  

Kolmårdens delfiner i dag

I dag har Kolmården tolv delfiner.

På sikt kommer djurparken att stänga sitt delfinarium.

– I en situation där den biologiska mångfalden hotas världen över har vi på Kolmården fattat ett strategiskt beslut om att fokusera allt mer på att bevara hotade djurarter. Som ett led i det arbetet kommer vi därför på sikt att stänga delfinariet. Nu inleds det viktiga jobbet med att hitta nya hem till delfinerna, ett arbete som kan ta flera år, och tills dess kommer delfinariet hålla öppet som vanligt, skriver djurparken på sin hemsida.

Foto: R. Smith

Text: Redaktionen


17 sep 2026

Pensionsmyndigheten: Många kan få 8 000 kronor mindre i pension

2026 09 17

Många blivande pensionärer riskerar att gå miste om cirka 8 200 kronor i månaden när de väl slutar jobba.

Det flaggar Pensionsmyndigheten för i ett uttalande på torsdagen.

Myndigheten syftar på att många fortfarande saknar tjänstepension. Idag är det en av tio anställda som inte har tjänstepension, till exempel för att de jobbar på mindre företag eller saknar kollektivavtal. Dessutom finns det egenföretagare som inte själva sätter undan utebliven tjänstepension.

– Många känner till att tjänstepensionen är viktig, men få inser att den kan vara värd över 8 000 kronor i månaden. De här beräkningarna visar vilken betydelse tjänstepensionen kan ha för ekonomin som pensionär, säger Monica Zettervall, pensionsexpert på Pensionsmyndigheten, i en kommentar.

Värre smäll nu än förr

Summan på 8 200 kronor är baserad på en person med medianlön, det vill säga 38 500 kronor i månaden. Enligt Pensionsmyndigheten handlar det  om 26 procent av hela den totala pensionen som denna grupp går miste om.

Det finns dessutom ytterligare en alarmerande faktor. De senaste åren har tjänstepensionens andel av den framtida pensionen vuxit för svenska folket. Saknar man tjänstepension blir därför den ekonomiska smällen värre idag än för tidigare generationer.

– Tjänstepensionen är en av de viktigaste ekonomiska förmånerna som en arbetsgivare kan erbjuda. Det har undersökningar från Tjänstepensionens dag visat i många år. Därför finns det mycket att vinna på att vara tydliga med att man erbjuder tjänstepension, inte minst för att skapa trygghet för medarbetarna, säger Pia Carlsson Thörnqvist, enhetschef Kommunikation och marknad på Avtalat och projektledare för Tjänstepensionens dag, som inträffar 27 september.

Läs mer: Norsk varning för värsta finanskrisen någonsin

Fakta: så mycket pengar handlar det om

Nedan ser du Pensionsmyndighetens uträkning för hur stor del av pensionen som skulle kunna komma från tjänstepensionen, beroende på hur mycket du tjänar. Räkneexemplet är baserat på personer födda 1982 som börjar arbeta vid 23 års ålder och går i pension vid 69 års ålder, det vill säga nuvarande riktålder.

Medialön per månad

Tjänstepension per månad

Andel av total pension

31 700 kr

6 700 kr

25,6 %

38 500 kr

8 200 kr

26,4 %

60 000 kr

24 000 kr

43,6 %

Källa: Pensionsmyndigheten

Foto: Geralt

Text: Redaktionen


16 september 2026

Coop stänger butiker

2026 09 16

Coop fortsätter att ge besked om butiksstängningar.

Bara i år har livsmedelsjätten stängt butiker i bland annat Brunne, Skutskär, Nybrovägen i Ängelholm och Åhus.

I vintras slogs också dörrarna igen för Coop Torsvik på Lidingö i Stockholm.

Under hösten kommer Coops butik i Smygehamn att stängas på grund av vikande kundunderlag och ekonomiska svårigheter. 

Stänger fler

Även Coop Rotebro och Coop i Södertälje centrum kommer att stängas – men det först i början av nästa år, rapporterar DN. 

Och nu kommer besked om att även Coop Fröding i Karlskoga stängs ner.

– När vi väger samman köpmönster och försäljningsutveckling med det omfattande investeringsbehov som finns ser vi tyvärr inte att verksamheten är långsiktigt hållbar, säger Coop Värmlands vd Anneli Borg Lundgren i ett pressmeddelande.

Kostar för mycket

För att kunna driva butiken vidare skulle dessutom omfattande investeringar krävas i bland annat kyldiskar och inredning. Det samlade investeringsbehovet bedöms uppgå till minst fem miljoner kronor. 

– Som medlemsägd förening har vi ett ansvar att använda våra gemensamma resurser på ett hållbart sätt och göra investeringar där de ger störst nytta för medlemmarna. Därför har vi fattat beslut om att stänga butiken, fortsätter Borg Lundgren.

Läs mer: Halverar priset – alla filmer blir billigare

Även Åhléns

En annan butikskedja som ger besked om stängningar är Åhléns.

Åhléns Outlet lägger nu ner verksamheter på fyra orter, rapporterar Market.

Butikerna som berörs ligger i Södertälje, Eskilstuna, Sundsvall och Torp Uddevalla. 

När avtalet löper ut

Anledningen till butiksstäningarna ska vara oenighet kring hyrorna.

– Det innebär att verksamheten i dessa varuhus kommer att avslutas i samband med att nuvarande avtal löper ut, förklarar Åhléns kommunikatör Monica Hultgren Andersson.

– Verksamheten i varuhusen kommer att avslutas under slutet av 2026 och början av 2027.

Läs mer: USA redo – laddar för storsmäll mot Putin

Foto: Coop Sverige

Text: Redaktionen