19 nov 2025

SVERIGE: Fem vargar ihjälskjutna på Borås Djurpark

2022 11 09

Hård kritik riktas mot Borås Djurpark som i dag meddelar att man avlivat fem vargar.

Beskedet som framförs av ansvariga vid djurparken innebär att samtliga vargar på djurparken har avlivats.

Hård kritik

I samband med beskedet står det klart att vargarna inte har trivts bra i djurparken

– De har varit stressade, framhåller zoologen Johan Jönsson till GP.

Han klargör även att djurparken helst inte hade velat fatta det drastiska beslutet men menar att man gjort det för vargarnas egen skull.

Men nu riktas hård kritik mot Borås Djurpark.

Skäms på Borås Djurpark

På anläggningens Facebooksida rasar folk mot djurparkens agerande.

– Fy f-n för er! Ni vill att vi ska jubla över djur som föds upp i fångenskap, som ni sen avlivar för att ”de är stressade”, framhäver Lotta Lilja.

– Tro 17 att djuren är stressade över att leva under de premisser som en djurpark har. Djuren är inte till för ert nöjes skull.

– Nej, skäms på er Borås Djurpark, anser hon.

Bojkotta Borås Djurpark

Även Fredrik Sjökvist är kritisk.

– En stor bojkott till Borås djurpark som avlivat alla sina vargar på grund av att de var ”för bråkiga”, framför han.

Zoologen medger att det inte fungerat bra för vargarna i djurparken.

– De har bråkat med varandra och skador har uppstått, säger djurparksansvariga till P4 Sjuhärad.

Han framhåller även att djurparken helst hade funnit en annan väg framåt för vargarna.

Men igår tisdag blev vargarnas sista dag i livet.

Sköts ihjäl

Göteborgs-Posten rapporterar att vargarna sköts ihjäl.

Borås Djurpark har kommit fram till att man inte per omgående kommer att ta in nya vargar i djurparken.

– Vi ser att vi haft en tuff situation med våra vargar, säger Jan Jönsson.

Men samtidigt öppnar han för att ta in vargar till djurparken på nytt längre fram.

– Däremot stänger vi inte dörren för varg i parken på sikt, poängterar han för GP.

Fler vargar avlivade

För bara några veckor sedan avlivades även vargarna på djurparken Nordens Ark utanför Smögen.

– Efter att riksdagen röstat ja till att minska lägstanivån för den svenska vargstammen från 300 till 170 individer är inte bevarandeprogrammen för varg på Nordens Ark direkt nödvändig längre, rapporterade Sveriges Radio.

Foto: M. Weiler

Text: Redaktionen


“Chockvåg” i Ryssland – “Ingen har pengarna som krävs”

2026 08 09

Ukrainas attacker mot Wildberries-lager sätter spår.

Ukraina har genomfört en rad attacker mot lager tillhörande den ryska e-handelsjätten Wildberries.

I bland annat St. Petersburg, Krasnodar, Jekaterinburg och utanför Moskva har “Rysslands Amazon” fått besök av ukrainska drönare.

Över en miljon kvadratmeter av lageryta ska ha förstörts, rapporterar Reuters.

Attackerna skickar chockvågor genom Rysslands detaljhandel och påverkar inte bara franchisetagare utan även tiotusentals småföretag som förlitar sig på Wildberries för att sälja sina produkter online.

“Ingen har pengarna”

Franchisetagare och småföretag förlorar stora pengar på grund av attackerna.

Så här låter det från en källa nära Kreml:

– Det kommer att bli en våg av konkurser. Ingen har så mycket pengar som krävs för att stötta säljarna – det handlar om hundratals miljarder rubel. Det är en allvarlig smäll mot ekonomin, säger källan.

Hög inflation

Den ryska centralbankschefen Elvira Nabiullina fruktar samtidigt att attackerna kan få fart på den redan höga inflationstakten i landet.

Och då kan ekonomin bromsas ytterligare.

Ekonomen Elina Ribakova förklarar.

– Även om den ryska ekonomin sannolikt kommer att visa nolltillväxt i år, och befann sig i en avmattning under det första kvartalet, är inflationen fortfarande hög. Därför skulle varje liten chock kunna tvinga centralbanken att antingen sakta ner sänkningarna avsevärt eller till och med stoppa dem helt. 

Läs mer: Trump vänder allierad ryggen

Attackerades igår

Så sent som igår attackerades Wildberries i Jekaterinburg.

En kraftig brand utbröt i ett av kedjans logistikcenter beläget omkring 2 000 kilometer från den ukrainska gränsen, rapporterar Moscow Times.

1,18 miljoner

Satellitbilder visar att minst 1,18 miljoner kvadratmeter av Wildberries lageryta – vilket motsvarar mer än 20 procent av bolagets totala kapacitet – har skadats eller förstörts sedan kampanjen inleddes.

Attacker mot Wildberries har bland annat registrerats i Jekaterinburg, Izhevsk, St. Petersburg, Krasnodar, Ryazan, Penza, Volgograd och utanför Moskva.

Läs mer: Tysklands förbundskansler kan avsättas

Foto: Sociala medier resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


8 augusti 2026

UPPGIFTER: Sverige vill göra som Norge – men Norge avråder

2026 08 09

Sverige vill ta efter ett norskt system som Norge själva vill lämna.

Den svenska regeringen vill se ett stort systemskifte inom transportpolitiken.

Med inspiration från Norge har man bland annat öppnat för betalvägar, så kallade bompengar, och att offentlig-privat samverkan (OPS) ska leda till snabbare utbyggnad av infrastrukturen.

Men i Norge, som pekas ut som förebild, är man på väg bort från detta, menar en debattör.

Fungerar dåligt – enligt Norge

Gunnar Lindberg, tidigare direktör Transportekonomiskt Institut Norge, varnar för att Sverige är på väg att upprepa misstag som har begåtts i grannlandet.

Regeringen har gett Trafikverket i uppdrag att förbereda lösningar där vägar bland annat finansieras med så kallade bompengar.

Samtidigt har den norska Skattekommissionen dragit slutsatsen att det systemet fungerar dåligt, skriver Lindberg i en debattartikel i DN.

– Kommissionen konstaterar att bompengar som tillfällig finansiering av vägprojekt är ineffektiva och rekommenderar i stället ett nytt system med kilometeravgifter och trängselavgifter, menar Gunnar Linberg i debattartikeln.

Ett problem som lyfts i Norge är också att elektrifieringen av fordonsflottan gör att intäkterna från drivmedelsskatter minskar, medan trafiken ökar, enligt debattören.

– Därför vill Skattekommissionen ersätta dagens bränslebaserade beskattning med avgifter som bättre speglar hur mycket, var och när vägarna används, skriver Gunnar Lindberg.

”Bör inte kopplas till bompengar”

Debattören menar att Sverige bör inspireras av det som fungerar i Norge, inte av det som norrmännen har dömt ut som ineffektivt.

– För det första bör OPS inte kopplas till bompengar. Om Norge själv bedömer att modellen är ineffektiv finns ingen anledning för Sverige att göra den till förebild, menar han.

Sverige bör förbereda ett avgiftssystem som fungerar även när fordonsflottan elektrifieras, enligt Lindberg. Därför är kilometer- och trängselavgifter ett bättre alternativ, anser han.

Dessutom bör regeringen skapa en konkurrent till Trafikverket och införa extern kvalitetssäkring, enligt debattören.

”Stort behov att rusta upp”

Det var tidigare under sommaren som regeringen gick ut och meddelade att man vill öppna för nya sätt att finansiera och utveckla infrastrukturen.

– Sverige har ett stort behov av att rusta upp och utveckla infrastrukturen. Efter decennier av eftersatt underhåll behöver nya arbetssätt som ger mer infrastruktur för skattebetalarnas pengar prövas, sade infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson (KD) i ett uttalande.

– Med bättre kostnadskontroll, tydliga prioriteringar och effektivare genomförande kan vi korta ledtiderna och få fler viktiga projekt på plats. Det handlar om att få mer pengar till infrastruktur och också mer infrastruktur för pengarna, tillade Andreas Carlson.

Foto: M. König resp O. Zarevennyi

Text: Redaktionen