SVERIGE: Familjelyckan i fara för snusande män

2022 06 22

Studier föreslår att män som snusar minskar sina möjligheter att bli föräldrar.

Män som snusar har färre spermier jämfört med icke-snusande män. 

Det hävdar ny forskning från Skånes universitetssjukhus och Lunds universitet, rapporterar Sveriges Radio.

Mindre chans att bli pappa

Enligt studien har män som gillar att stoppa in en prilla under läppen ungefär 25 procent färre spermier än de som avstår snuset.

Det motsvarar cirka tio procents mindre chans att kunna skaffa barn, menar Jonathan Axelsson, biträdande överläkare på reproduktionscentrum vid Skånes universitetssjukhus.

Risken ökar med prillorna

Och ju fler prillor som hamnar i munnen, desto mindre minskar chanserna till att någon gång kunna bli pappa.

– Ju fler snusdosor man konsumerar i veckan, desto lägre var spermieantalet, säger Jonathan Axelsson till SR.

Tyngre studie

Tidigare har andra studier förkastat det samband som de skånska forskarna nu försöker påvisa. Men den här forskningen väger tyngre, menar överläkaren.

– Den här studien hade fler snusare med. Dessutom finns studier på djur där man har sett att djur som utsatts för nikotin har spermieantalet sjunkit, säger Jonathan Axelsson.

En miljon snusare

Enligt tobaksjätten Swedish Match finns det ungefär en miljon snusare i Sverige. 

Det är en siffra som har ökat samtidigt som antalet rökare i landet minskat.

Fertila snusar mest

I en rapport från Centralförbundet för alkohol- och narkotikaupplysning  2020 uppgavs att drygt 25 procent av män mellan 17 och 84 år snusar dagligen.

Allra vanligast var det i den yngsta, och mest fertila, gruppen i åldern 17–29 år. I den åldersgruppen hade 29 procent snusat under den senaste månaden.

Bara tillåtet i Sverige

År 2018 kom ett EU-beslut om att inga andra länder i unionen än Sverige får lov att sälja snus. Anledningen är ett speciellt avtal som Sverige krävde att få i hamn med EU när landet gick med i unionen 1994, uppger SR.

– Tobak för användning i munnen är beroendeframkallande och skadligt för hälsan. Att lyfta förbudet mot att placera tobak för användning i munnen på marknaden skulle kunna innebära en allmän ökning av de skadliga effekterna av tobak i EU, sade en av EU-domstolens generaladvokater, Henrik Saugmandsgaard Øe, i samband med beslutet.

Foto: Swedish Match

Text: Redaktionen


14 augusti 2026

Ukrainsk fullträff – kostar nästan en miljard

2026 08 15

Ukraina har slagit ut ett dyrt ryskt radarsystem.

Ukrainas omfattande drönarattacker mot ryska måltavlor fortsätter.

I synnerhet riktar Kyjivs styrkor in sig på måltavlor i de ockuperade regionerna, bland annat Donetsk och Krymhalvön.

Nu har drönarstyrkor slagit ut ett avancerat ryskt radarsystem värt nästan en miljard kronor, rapporterar Ukrainska Pravda.

Ukrainsk fullträff

Radarsystemet slogs ut i Sevastopol i de södra delarna av den ockuperade Krymhalvön.

Det rör sig om en radarstation av typen Nebo-U, som är värd omkring hundra miljoner dollar – motsvarande 950 miljoner svenska kronor.

Den är utformad för att upptäcka och spåra luftmål, inklusive flygplan, kryssningsrobotar och ballistiska robotar.

“Minskar deras förmågor”

I en rapport från de militära styrkornas generalstab framgår att attacken bidrar till att minska Rysslands förmågor.

– Att slå ut stationen minskar de ryska styrkornas förmåga att kontrollera luftrummet och upptäcka luftburna resurser i tid, menas det.

Läs mer: Ukraina nära stort militärt avtal

Attack mot Ust-Luga

Samtidigt har Ukraina genomfört attacker mot hamnen Ust-Luga, rapporterar Kyiv Independent.

Ust-Luga är en av Rysslands största hamnar vid Östersjön och hem för en oljeterminal som fungerar som ett centralt nav för export av råolja och petroleumprodukter. 

Hamnen, som ligger väster om Sankt Petersburg och långt från Ukrainas gräns, spelar en viktig roll för att generera intäkter till statskassan. 

Guvernören bekräftar

Attacken bekräftas även från ryskt håll.

– Den regionala guvernören Aleksandr Drozdenko rapporterade tidigare att ”hamninfrastruktur” hade träffats och att en brand rasade i hamnen under ett omfattande drönarangrepp mot regionen. 

Läs mer: USA:s ekonomiska plan: “Världen har aldrig sett detta”

Foto: Nato

Text: Redaktionen


14 augusti 2026

Ilska mot självscanning på Ica Maxi: ”Nu byter jag butik”

2026 08 14

Kunder stöter på ett oväntat problem i självscanningen.

Självscanning är en praktisk lösning som numera finns i en stor andel av Sveriges matbutiker.

Men vissa kunder riktar nu kritik mot en specifik sak i självscanningen.

Mängder av avstämningar

En del kunder menar att de gång på gång råkar ut för kontroller, alltså avstämning, i självscanningen trots att tidigare kontroller varit prickfria.

Kunden Viktoria, som på senare tid handlat mycket på Ica Maxi i Trollhättan, vittnar om att hon tvingats till helavstämning ungefär varannan gång som hon handlat i butiken.

Sedan 1 augusti har hon handlat i butiken i Trollhättan vid 18 tillfällen, trots att hon bor i Vänersborg.

– Vid nära hälften av dessa besök har jag blivit uttagen för helavstämning. Det innebär att samtliga varor ska plockas upp, skannas om manuellt av kassörska och sedan packas ner igen, skriver hon i en insändare i TTela.

Trots att inga fel har upptäckts har kontrollerna alltså fortsatt med mycket hög frekvens.

LÄS OCKSÅ: Ryska företag vädjar till Kreml

”Betraktas som misstänkt”

När hon har pratat med personalen har hon fått höra att urvalet är slumpmässigt och att hon kanske handlar för sällan i butiken, vilket kan påverka.

Om man ska erbjuda en tjänst som självscanning så måste man också våga lita på sina kunder, menar Viktoria.

– När systemet i stället leder till återkommande helavstämningar, trots att jag gång på gång har gjort rätt, försvinner både tidsvinsten och förtroendet. Kvar finns bara irritation och känslan av att betraktas som misstänkt brottsling, skriver Viktoria, som nu har bestämt sig för att sluta handla i butiken.

Hon får även i tidningen svarat att avstämningarna är slumpmässiga.

Men hon är långt ifrån ensam om sin kritik.

Sju av tio stölder i självscanningen

Många kunder, både hos Ica och hos andra butiker, menar att de utsätts för orimligt många avstämningar i självscanningen.

I flera olika diskussionsforum på nätet vittnar kunder om att de plötsligt fått avstämning varannan eller var tredje gång, och att det fortsätter trots att inga fel upptäcks vid kontrollen. Vissa kunder känner sig också utpekade som ”misstänkta” när de får kontroller ofta.

Men Ica menar alltså att kontrollerna huvudsakligen är slumpvisa, även om vissa typer av avvikelser kan påverka.

Kontrollerna är nödvändiga för att förhindra stölder. Siffror från Svensk Handel visar att sju av tio butiksstölder sker i självscanning och självutcheckning, har SR rapporterat.

LÄS OCKSÅ: Ukraina nära stort militärt avtal

Foto: ICA Sverige

Text: Redaktionen