SVERIGE: Expert sågar regeringens klimatplan

2022 11 27

En forskare på Chalmers bedömer att regeringen kommer få svårt att nå målen.

Ulf Kristerssons (M) regering vill satsa stora pengar på elektrifiering och laddinfrastruktur.

Detta för att fler ska använda elbilar och därmed mindre biobränsle.

Nu uttalar sig en forskare om huruvida det är tillräckligt för att nå klimatmålen, uppger DN.

– Regeringen har målat in sig i ett hörn, säger Björn Sandén, professor i innovation och hållbarhet på Chalmers.

Får stöd av myndighet

Energimyndigheten menar att även om det bara säljs elbilar framöver så kommer det ändå rulla över 2,5 miljoner bilar som släpper ut avgaser år 2030.

Detta bedöms vara otillräckligt om man vill nå de klimatmål som regeringen satt upp.

Som det ser ut nu har regeringen målat in sig i ett hörn. På det här sättet är det väldigt svårt att nå klimatmålet. Jag skulle önska att regeringen vågade vara mer strategisk, säger Sandén.

Vill satsa på våtmarker

Utöver elbilar vill den nya regeringen också satsa på våtmarker som en åtgärd för att minska klimatutsläppen, uppger SVT.

Även här står Ulf Kristersson inför problem då skalbarheten hos satsningen skapar huvudbry.

En av anledningarna till detta är att skogsägare inte är tillräckligt villiga att gå med i initiativet, flera tusen markägare skulle varje år behöva övertalas och administreras. 

Tar lång tid

Enligt en statlig utredning skulle arbete med våtmarker maximalt kunna minska utsläppen med en miljon ton koldioxid per år från 2045.

De svenska klimatutsläppen är idag omkring 48 miljoner ton per år. 

Att nå en nämnvärd minskning med hjälp av våtmarkerna skulle ta över 20 år.

Står för en tredjedel

Transportsektorn står för ungefär en tredjedel av utsläppen i Sverige.

Riksdagen har därför satt ett mål om att sänka utsläppen med 70 procent till 2030.

Experter på Energimyndigheten menar att elektrifieringen och satsningen på elbilar inte är tillräcklig.

Det tar tid för elektrifieringen att få genomslag, säger Martin Johansson, enhetschef på Energimyndigheten.

Foto: N. Andersson resp Dcbel

Text: Redaktionen


01 juni 26

”15 000 kronor per person” – ny skattesänkning

2026 06 02

Pendlare ska kunna spara upp till 15 000 kronor i månaden.

Det framgår av ett nytt vallöfte från Moderaterna.

Regeringspartiet föreslår att kollektivtrafikkort betalda av arbetsgivaren ska bli en skattefri förmån med ett tak på 15 000 kronor per person och år. 

– För en barnfamilj där båda föräldrar pendlar innebär det upp till 2 500 kronor mer i plånboken varje månad, framhåller Moderaterna i ett uttalande.

”Sjuksköterskan, snickaren och tjänstemannen”

Enligt förslaget ska arbetsgivare kunna erbjuda kollektivtrafikkort som en skattefri förmån upp till 15 000 kronor per år. 

Förmånen ska gälla periodbiljetter med en giltighetstid på minst 30 dagar för kollektivtrafik på väg, järnväg, vatten, spårväg och tunnelbana. Även resor med nationella operatörer som SJ och VR Snabbtåg omfattas av förslaget.  

Enligt Moderaterna innebär förslaget i praktiken kostnadsfria månadskort för många pendlare.

–  Den som ställer klockan och tar sig till jobbet varje dag ska känna att ansträngningen lönar sig. Med skattefria kollektivtrafikkort gör vi det billigare att pendla för hårt arbetande människor. Det gäller sjuksköterskan, snickaren och tjänstemannen lika mycket som alla andra, säger statsminister Ulf Kristersson (M).

LÄS MER: Positivt besked för svenska pensionärer 

Löftet: 5 000 kronor mer varje månad

Finansminister Elisabeth Svantesson (M) beskriver reformen som en del i Moderaternas löfte om att en vanlig familj ska få behålla 5 000 kronor mer i plånboken i månaden nästa mandatperiod.

–  Du som anstränger dig och ställer klockan varje dag för att åka till jobbet ska få behålla mer pengar i plånboken. Nu tar vi nästa steg för att fler ska få behålla mer av sin lön. Vi gör det möjligt för arbetsgivare att kunna erbjuda kollektivtrafikkort som skattefri förmån, så att fler som jobbar ska slippa skatta på busskortet. Det är rättvist, säger hon.

LÄS OCKSÅ: Livsmedel rusar i popularitet – trefaldig ökning 

Foto: Magnus Liljegren Regeringskansliet

Text: Redaktionen


1 juni 2026

Sverige kan tvingas avskaffa skatt – kan vara olaglig

2026 06 02

En omtalad skatt i Sverige har blivit ett EU-ärende.

Den svenska bankskatten har tidigare fått grönt ljus av EU-kommissionen.

Nu kan skatten prövas på nytt.

EU-domstolens generaladvokat vill nämligen att kommissionen ser över möjligheten till att tvinga Sverige att avskaffa skatten, rapporterar EFN.

Finansmarknadsminister Niklas Wykman (M) är inget fan av bankskatten. Men han avfärdar ett scenario där Sverige agerar i förtid och drar tillbaka den innan EU fattat sitt beslut.

– Vi har försökt hantera problemen med bankskatten, dels genom en lättnad som kommer Kommuninvest till dels för att deras verksamhet inte ska slås sönder, och sen genom att vi har en utredning som analyserar den här bankskatten. Den ska rapportera i januari nästa år och den ser vi fram emot att ta del av, säger Niklas Wykman till EFN.

S vill se skatt mot "övervinster"

Enligt finansmarknadsministern är bankskatt “mycket dåligt” och påverkar bland annat hushållens bolånekostnader negativt. 

Socialdemokraterna är av en annan uppfattning och har gått till val på att införa just en särskild skatt för bankerna. Det handlar om en tillfällig skatt mot “övervinster”.

Den tillfälliga skatten skulle gälla ett halvår till att börja med. Sen beror det på utvecklingen om man kan fortsätta med den, har partiets ekonomisk-politiska talesperson Mikael Damberg sagt till Aftonbladet.

LÄS MER: Positivt besked för svenska pensionärer

6,7 miljarder årligen

Hans Lindberg, vd för Svenska Bankföreningen, uppger att skatten inbringar drygt 6,7 miljarder kronor varje år. Han uppmanar även regeringen att slopa den.

– Nu befinner man sig i en process där skatten sannolikt förklaras olaglig. Då bör man från regeringens sida överväga att avskaffa skatten så snabbt som möjligt. Det vore ett klokt drag, säger Hans Lindberg till EFN.

LÄS MER: Riksdagsparti kräver: Sänk skatten för de rika

Foto: Olle Friman/Regeringskansliet

Text: Redaktionen