Sverige ensamt i Europa – tillåter farligt beteende i trafiken

2024 09 01

Sverige är snart ensamt i Europa om att tillåta ett farligt beteende i trafiken som skapar stora problem för bland annat bilister.

Elsparkscyklar har blivit allt mer populära på senare år.

Men det har också skett många olyckor med elsparkscyklar, och många bilister och fotgängare tycker att dessa skapar problem och obehag i trafiken.

Sverige är dessutom snart det enda landet i Europa som inte har någon promillegräns för att köra elsparkcykel, rapporterar DI.

Statistiken visar att det är ett stort problem.

Nio av tio olyckor alkoholrelaterade

I dagsläget är det bara Sverige och Finland som saknar en promillegräns för folk som kör elsparkcykel, enligt tidningen.

Men nu är Finland på väg att införa en sådan gräns, vilket innebär att Sverige snart är ensamt om att sakna en sådan lagstiftning. En promillegräns på 0,5 har föreslagits.

En norsk studie har visat att nio av tio elsparkcyklister som skadas i trafiken har varit påverkade av alkohol eller droger, enligt DI.

Dessutom uppger en mycket stor andel av alla elsparkcykelförare att de har cyklat med promille i blodet.

Var tredje har cyklat med promille i blodet

En studie som Gjensidige Försäkring beställde av Demoskop förra året visade att så mycket som en tredjedel av alla elsparkcyklister har cyklat med promille i blodet.

Samma undersökning visade att 6 av 10 svenskar känner en oro över att det inte finns någon promillegräns när det gäller just elsparkcyklar.

Många bilister upplever elsparkcyklarna som ett farligt inslag i trafiken, vilket alltså tycks bekräftas av statistiken.

I Finland är promillegränsen alltså på gång, medan man i Sverige hittills har valt att avstå. Finsk polis har också just nu intensifierat sin övervakning av elsparkcyklar, rapporterar Svenska Yle.

I Sverige skedde det en dödsolycka med elsparkcykel så sent som för sex dagar sedan, då en man i 35-årsåldern avled efter en olycka mellan en elsparkcykel och en bil, enligt SVT. Det finns dock inga uppgifter om att någon av de inbladade var alkoholpåverkad.

Foto: B. Herve

Text: Redaktionen


Flygbolag stoppar alla resor till USA

2026 02 19

Kanadas invånare har fått nog av USA:s hårdföra politik.

Efter att Donald Trumps infört tullar mot grannlandet och hotat att göra Kanada till USA:s 51:a delstat har kanadensarnas intresse för att besöka grannlandet störtdykt.

Nu agerar flera kanadensiska flygbolag. Lågpris- och charterflygbolaget Air Transat stoppar alla flygningar till USA, rapporterar Business Insider.

Bolagets sista flygning till USA kommer att genomföras i juni. Sedan sätter Air Transat stopp för resor till grannlandet.

Det handlar om ett historiskt skifte. Tidigare trafikerad lågprisflygbolaget nio direktlinjer till och från USA.

– Denna justering är en del av en aktiv hantering av vår kapacitet. Vi fokuserar våra insatser på marknader där Air Transat är bäst positionerat, vilket gör att vi kan optimera våra resurser, säger en talesperson för bolaget.

LÄS MER: Satsar 3 000 miljarder kronor – för att klara sig utan Trump 

”Märkbar minskning”

Air Transat är ett av Kanadas största flygbolag. Under tre år i rad har bolaget utsetts till världens bästa fritidsflygbolag av forskningsinstitutet Skytrax, som årligen genomför den största passagerarundersökningen i världen.

Air Transat är inte ensamt om att stoppa flygningar till grannlandet. Den kanadensiska flygjätten WestJet har tidigare ställt in 16 direktlinjer till USA, bland annat till storstäder som Boston och Los Angeles.

– Vi såg en märkbar minskning av efterfrågan på gränsöverskridande resor under hela 2025. Med anledning av det har WestJet omdisponerat sin flotta genom att öka kapaciteten på rutter som kanadensare vill flyga, säger en talesperson för bolaget enligt Business Insider.

LÄS OCKSÅ: Arlas besked till hushållen – prisförändring i butikerna

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok resp J. Rosewell

Text: Redaktionen


18feb26

I MORGON TORSDAG: Ekonomisk smäll för svenska hushåll

2026 02 19

I februari har elpriserna rusat till de högsta nivåerna på två år.

De senaste dagarna har priserna dock sjunkit tillbaka.

Men under torsdagen skjuter de i höjden på nytt och dessutom blir det ännu dyrare än tidigare. Pristoppar på över fem kronor per kilowattimme väntas i tre av fyra elområden, enligt Vattenfalls sammanställning.

I det nordligaste elområdet, SE1, blir pristoppen något lägre – 4,4 kronor per kilowattimme. Värst blir det för södra elområde SE4. Där blir priset som högst 5,2 per kr/kWh och i genomsnitt 1,8 kronor per kilowattimme.

Dyrast hittills 

Claes Hemberg är energiekonom på värmepumpsbolaget Nibe. Han konstaterar att torsdagen blir en smärtsam historia för många hushåll.

 Det är samma hemska nivåer men det är dyrare, säger Hemberg till Expressen.

”Handlar om tusenlappar”

Det finns flera orsaker till den kraftiga prisuppgången, uppger Claes Hemberg.

Framför allt påverkas elpriserna av den stränga vinterkylan, men ett ovanligt stort underskott på vattenkraft, väldigt låg vindkraftsproduktion och att Finland köper mycket el från Sverige påverkar också.

Hemberg anser att situationen på elmarknaden är kritisk.

– Det handlar om tusenlappar extra som folk får betala som man inte är beredd på. Vi behöver hushåll som känner att de har råd, säger han till tidningen.

Klockslagen att hålla reda på

Enligt Vattenfalls siffror kommer elpriserna att vara som dyrast mellan klockan 07.30 och 09.45 under torsdagen.

Det kan därför vara klokt att undvika att använda produkter som drar mycket el under dessa timmar.

LÄS MER: Oväntad lösning – om Nato kollapsar

TIPS: Fem åtgärder för att hålla nere elkostnaderna

- Sänk inomhustemperaturen

- Täta fönster och dörrar

- Byt till LED-lampor

- Stäng av apparater som inte används

- Lufttorka tvätten i stället för att använda torktumlare       

Källa: Klart.se

LÄS OCKSÅ: Svensk rockfestival i konkurs

Foto: MarcusOscarsson.se

Text: Redaktionen