SVERIGE: Dykare har hittat skatt

2024 12 28

Dykare har hittat en skatt i vattnet vid Stockholm.

Dykare som samlar upp skräp på sjöbotten hittar vanligtvis just skräp nere på botten.

Men i veckan har dykare från föreningen Hands2Ocean hittat någonting helt annat, rapporterar Mitt i.

De har hittat en silverskatt på Riddarfjärdens botten.

”Kul att hitta något annorlunda”

Silverskatten består bland annat av kandelabrar, bestick och tallrikar. Den innehöll också en statyett föreställande den så kallade knutna revolvern av Carl Fredrik Reuterswärd, rapporterar tidningen.

Dykarna blev förvånade över fyndet.

– Den låg där på botten och samlade sig. Det är alltid kul att hitta något annorlunda än det vanliga skräpet. Jag ska tillbaka och kolla om jag hittar något mer i dag, säger Drutten Nygren till tidningen.

En annan som var med vid dykningen var Fredrik Johansson, som vittnar om att det är väldigt ovanligt att hitta värdesaker på botten.

– Det är nästan bara skit, vapen och knark vi hittar. Därför är det extra kul, säger han.

Har legat i minst tio år

De dyker egentligen för att plocka upp skräp och gamla gifter, berättar han för SR.

– Jag tror att vi redan hade plockat upp ett kvarts ton med elsparkcyklar när vi sedan stöter på den här klenoden, vilket då är en mindre silverskatt. Och det är ju väldigt kul när sådant sker, säger Fredrik Johansson till radiokanalen.

Den lilla silverskatten tros ha legat på botten under minst tio år.

Vem den tillhör och hur den har hamnat där är omöjligt att veta.

Kan vara stöldgods

Fredrik Johansson tror dock att det handlar om stöldgods.

– Ja, jag tror ju att det är några tjuvar som har gått längs vattnet där, som har lyckats sno det någonstans och sedan ser polisen och helt enkelt blir skraja och kastar i det. Det är ju min teori bakom det hela, varför det ligger i vattnet, säger han till radiokanalen.

Hands2Ocean har lagt upp bilder av silverskatten i sociala medier, men har ännu inte fått något tips om varifrån fyndet kommer, enligt Mitt i.

De kommer nu att lämna in fyndet till polisen.

Foto: A Delforge

Text: Redaktionen


19 aug 26

UPPGIFTER: Ryssland har slagit till mot Natoland

2026 08 19

Ryssland misstänks för inblandning i ett sabotage mot en militär anläggning på Natos territorium.

Förra veckan kom rapporter om en storskalig brand vid försvarsföretagets Milrem Robotics anläggning i Estland.

Branden i byggnaden i Tallinn utreds som misstänkt anlagd.

Nu kopplas Ryssland till det påstådda sabotaget.

Det bekräftar Estlands premiärminister Kristen Michal.

– En av utredningens teorier är att detta var en sabotagehandling, med stöd av Ryssland, säger han enligt oberoende Moscow Times.

Identifierat misstänkta

De misstänkta för dådet har identifierats.

Enligt premiärministern är personerna bosatta i Lettland. Åklagaren har begärt att de ska gripas.

– Estland tar alla attacker mot vår försvarsindustri på största allvar. Vi kommer alltid att skydda våra medborgare och företaget med alla medel som står till buds, framhåller Michal.

Hjälper Ukraina

Milrem Robotics producerar obemannade markstridsfordon. 

Företaget har ett nära samarbete med Ukraina. Bland annat levereras den obemannade markroboten THeMIS (Tracked Hybrid Modular Infantry System) till den ukrainska armén.

Roboten används för att stödja infanteri genom att transportera utrustning och evakuera skadade. Den kan också utrustas med vapensystem.

LÄS MER: Ryska tillgångar kan skickas till Ukraina – på ett villkor

Danmark har varnat

Ryssland har tidigare förnekat anklagelser om att ha planerat eller utfört sabotage mot länder utanför Ukraina.

Flera västländer varnar dock för ryska sabotageaktioner.

Danmarks militära underrättelsetjänst FE bedömer det som “sannolikt” att Ryssland kontinuerligt “planerar och förbereder” sabotage mot mål i flera europeiska länder.

På FE:s egen skala motsvarar begreppet “sannolikt” att risken för sabotage i någon form ligger på mellan 60 och 90 procent.

– Ryssland har ökat sin vilja att ta risker för att testa och pressa oss här i väst, har Anja Dalgaard-Nielsen, chef för FE:s underrättelsesektor, sagt till Danmarks Radio.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Stor amerikansk säkerhetslucka kan utnyttjas av Kina

Foto: Geralt resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


“70 procent av mackarna har slut på bensin”

2026 08 19

Ryssland står inför en sällan skådad bränslekris.

De ukrainska drönarattackerna mot rysk energiinfrastruktur fortsätter.

Angreppen ger resultat.

På tisdagskvällen kommer uppgifter om att så mycket som 70 procent av de ryska bensinstationerna har slut på bensin, rapporterar Moscow Times.

Slut på bensin

Den 16 augusti fanns bensin eller diesel tillgängligt på endast 28,1 procent av landets mackar, jämfört med 41 procent veckan innan. 

Under de senaste sju dagarna har tillgången på bränsle minskat i regionerna Volgograd, Tjeljabinsk, Orenburg, Voronezj, Samara, Penza, Saratov, Lipetsk och Rostov, samt i Tatarstan. 

Myndigheterna i minst åtta regioner – däribland Krasnodar Kraj samt Kaluga och Nizjnij Novgorod oblast – har bekräftat att det finns problem på bensinstationerna.

Invånare i ytterligare minst 13 regioner har rapporterat om bränslebrist i sociala medier. 

Bekräftar problemen

Igor Jusjkov, ledande analytiker vid Fonden för nationell energisäkerhet, bekräftar problemen.

– Den nya bristvågen beror på de fortsatta attackerna och oplanerade reparationerna vid oljeraffinaderierna, säger han.

Läs mer: Ryska tillgångar kan skickas till Ukraina – på ett villkor

Har fått böter

Att klaga på bensinbristen har dock inte slutat väl för vissa ryssar.

En domstol i ryska Volgograd har bötfällt en lokal kvinna för att ha deltagit i ett kollektivt upprop gällande bränslebristen, uppger RBC Ukraine.

Säkerhetsstyrkor stämplade en video som spelades in nära en bensinstation som en ”otillåten allmän sammankomst”. 

“Orättvis fördelning”

En person som var på plats vid uppropet hördes i ett filmklipp säga så här:

– Det handlar specifikt om en orättvis fördelning: vår administration tankar fulla tankar med bensin med hjälp av drivmedelskort, medan vanliga invånare ofta helt enkelt avvisas. Poliserna ansåg att detta var en otillåten allmän sammankomst.

Läs mer: Ghana rasar mot Ryssland

Foto: A. Malenchik

Text: Redaktionen