SVERIGE: Dykare har hittat skatt

2024 12 28

Dykare har hittat en skatt i vattnet vid Stockholm.

Dykare som samlar upp skräp på sjöbotten hittar vanligtvis just skräp nere på botten.

Men i veckan har dykare från föreningen Hands2Ocean hittat någonting helt annat, rapporterar Mitt i.

De har hittat en silverskatt på Riddarfjärdens botten.

”Kul att hitta något annorlunda”

Silverskatten består bland annat av kandelabrar, bestick och tallrikar. Den innehöll också en statyett föreställande den så kallade knutna revolvern av Carl Fredrik Reuterswärd, rapporterar tidningen.

Dykarna blev förvånade över fyndet.

– Den låg där på botten och samlade sig. Det är alltid kul att hitta något annorlunda än det vanliga skräpet. Jag ska tillbaka och kolla om jag hittar något mer i dag, säger Drutten Nygren till tidningen.

En annan som var med vid dykningen var Fredrik Johansson, som vittnar om att det är väldigt ovanligt att hitta värdesaker på botten.

– Det är nästan bara skit, vapen och knark vi hittar. Därför är det extra kul, säger han.

Har legat i minst tio år

De dyker egentligen för att plocka upp skräp och gamla gifter, berättar han för SR.

– Jag tror att vi redan hade plockat upp ett kvarts ton med elsparkcyklar när vi sedan stöter på den här klenoden, vilket då är en mindre silverskatt. Och det är ju väldigt kul när sådant sker, säger Fredrik Johansson till radiokanalen.

Den lilla silverskatten tros ha legat på botten under minst tio år.

Vem den tillhör och hur den har hamnat där är omöjligt att veta.

Kan vara stöldgods

Fredrik Johansson tror dock att det handlar om stöldgods.

– Ja, jag tror ju att det är några tjuvar som har gått längs vattnet där, som har lyckats sno det någonstans och sedan ser polisen och helt enkelt blir skraja och kastar i det. Det är ju min teori bakom det hela, varför det ligger i vattnet, säger han till radiokanalen.

Hands2Ocean har lagt upp bilder av silverskatten i sociala medier, men har ännu inte fått något tips om varifrån fyndet kommer, enligt Mitt i.

De kommer nu att lämna in fyndet till polisen.

Foto: A Delforge

Text: Redaktionen


Postnord går ut med varning till kunder

2026 05 22

Bedrägliga sms cirkulerar just nu.

Det gäller att se upp för bluff-sms den kommande tiden.

Just nu cirkulerar bedrägliga meddelanden som ser ut att komma från Postnord.

Men avsändaren är i själva verket en bedragare som försöker lura tilltänkta offer på pengar.

Så ser det ut

Sms:en skickas ut till svenskar till synes slumpmässigt.

Så här kan de se ut enligt Råd & Rön:

– Ditt paket har returnerats till lagret på grund av en felaktig adress. Om adressen inte uppdateras inom 12 timmar kommer en förvaringsavgift att tas ut.

Med 12 timmars-angivelsen hoppas bedragaren kunna stressa in mottagaren till att ta ogenomtänkta beslut och ange personliga uppgifter via en länk.

Klicka inte

Den som får den här typen av meddelanden bör radera direkt, alternativt anmäla.

Det är viktigt att inte under några omständigheter klicka på länkar eller följa uppmaningarna i sms:en.

Den som gör det kan bli lurad på pengar.

Läs mer: Desperation på Ica – tvingas flytta försäljningen

Postnord varnar

På grund av de bedrägliga sms:en som cirkulerar har Postnord tvingats gå ut med en varning till kunder.

– Bluff-sms eller bluff-mejl är skickade från bedragare som utger sig för att vara PostNord, eller annan stor aktör. Målet är att komma åt känsliga uppgifter som kontonummer eller Bank-ID, varnar Postnord.

Så känner du igen

Här är Postnords tips på hur man kan känna igen att det rör sig om bluff-sms:

- Meddelandet har länkar och bilagor

- Länkar leder till okända betalsidor

- Du väntar inte på något paket

- Du bes lämna ut personlig information

– Blir du tillfrågad om att lämna ut känsliga uppgifter? Då är det en bluff. Lämna aldrig ut lösenord, bankkortsnummer, banksaldo eller inloggning till ditt BankID till någon, fortsätter Postnord.

Läs mer: Bilmärket med Sveriges nöjdaste ägare

Foto: Postnord

Text: Redaktionen


22 maj 2026

Sverige säger ja till USA – först i hela EU

2026 05 22

Sverige har tecknat ett ovanligt och exklusivt samarbetsavtal med USA.

Technology Prosperity Deal.

Så lyder namnet på det nya samförståndsavtalet som Sveriges utrikesminister Maria Malmer Stenergard (M) och USA:s motsvarighet Marco Rubio skrev på idag.

Inget annat land i EU har ett liknande avtal. Enbart tre länder i världen har sedan tidigare en sådan överenskommelse med USA: Japan, Sydkorea och Storbritannien.

Det är USA som tagit initiativ till avtalet som har godkänts efter att Sverige fått möjlighet att påverka utformningen, erfar Expressen.

I grunden handlar detta om att stärka vår konkurrenskraft och värna våra näringslivsintressen, säger Maria Malmer Stenergard i en kommentar.

"Ett av världens mest innovativa länder"

Avtalet gäller ett bilateralt tekniksamarbete.

Enligt regeringen innebär det utökade möjligheter till samarbete inom exempelvis AI, biomedicin, energi, rymd, kvantteknik och försvarsinnovation.

Även konnektivitet, avancerad tillverkning och försvarsinnovation nämns som exempel.

– Sverige rankas som ett av världens mest innovativa och nyskapande länder tack vare många människors hårda arbete. Vi vill att deras ansträngning ska löna sig och skapa de bästa förutsättningarna för svenska företag att fortsätta leda utvecklingen av framtidens teknik, säger utrikesminister Maria Malmer Stenergard. 

LÄS MER: Del av Nordamerika kan bryta sig loss

Inga ekonomiska åtaganden

Regeringen understryker att det nya teknikavtalet inte innebär några rättsliga eller ekonomiska åtaganden för Sverige eller USA.

Istället ska det betraktas som en “politisk avsiktsförklaring om att fördjupa banden inom strategiska områden som bidrar till vårt gemensamma välstånd och konkurrenskraft. 

Sverige har en långsiktig och bred relation med USA. Tekniksamarbetet är ett kvitto på att Sveriges innovationskraft och tekniska spetskompetens gör oss till en värdefull samarbetspartner, säger Maria Malmer Stenergard.

LÄS MER: Trump ger bort en miljard kronor i gåva till ärkefiende

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen