SVERIGE: Dödsolycka på jobbet – person har förlorat livet

2023 11 24

I tisdags inträffade en misstänkt arbetsplatsolycka med dödlig utgång.

På kvällen igår, torsdag, gick lokaltidningen Norran ut med att en man har omkommit som en följd av händelsen.

Olyckan inträffade i närheten av Kristinebergsgruvan i Lycksele kommun, väster om Skellefteå.

Jobbade för en entreprenör

Det är inte på själva gruvområdet som olyckan ska ha ägt rum, utan strax utanför.

För närvarande utreder entreprenören exakt vad det är som har hänt, uppger gruvchefen Erik Fjellström som också bekräftar att ett fall är inblandat.

Gruvpersonalen har också delgetts informationen om att deras kollega förlorat livet.

– Vi har informerat om det vi har kunnat informera om, säger Erik Fjellström till Norran.

Personen som avlidit jobbade för en entreprenör som ofta tilldelas arbetsuppdrag i den aktuella gruvan.

Har anmälts

Händelsen är nu anmäld till Arbetsmiljöverket.

Entreprenadchefen vill inte kommentera ärendet i media, som nu alltså är under utredning.

På onsdagen, dagen efter olyckan, fick polisen kännedom om olyckan.

Efter att myndigheten informerats har en anmälan upprättats och olyckan ska nu också utredas av åklagare vid Riksenheten för miljö och arbetsmiljömål.

– Vi fick inte vet som olyckan i det akuta skedet och var inte på plats på tisdag, säger polisens presstalesperson Åsa Mjörndal till Norran.

Andra på två veckor

Fallet från i tisdags är den andra misstänkta gruvrelaterade dödsolyckan inom loppet av två veckor.

Nyligen avled en 18-årig kvinna efter en olycka på gruv- och mineralkoncernen LKAB i Kiruna.

Kvinnan blev påkörd av en dumper inne på industriområdet och dog senare på sjukhuset.

– Ett olycksfallsärende kommer att registreras av LKAB som bistår polisen vid utredningen, skriver LKAB på sin hemsida.

Rapporter om arbetsmiljöfaror

Olyckan i Kiruna skedde på en parkering, har LKAB:s presschef Anders Lindberg berättat för Expressen.

Det statliga gruvbolaget hade tidigare haft många rapporter om arbetsmiljöfaror på sin anläggning.

– Många har trott att även den här olyckan skedde i gruvan. Men nej, det var på en parkering, säger Anders Lindberg till tidningen.

Foto: P. Nicolello

Text: Redaktionen


Ny avgift har införts: nu slutar svenskarna handla

2026 08 28

Svenskarnas handel från de kinesiska jättarna faller.

Den första juli infördes en ny avgift.

Det rör sig om en tullavgift på 3 euro – lite drygt 33 kronor – när man beställer en vara värd upp till 150 euro, alltså 1 662 kronor. 

Avgiften gäller när man handlar på nätet och varan skickas från ett land utanför EU.

Nu framgår att svenskarnas handel från de kinesiska jättarna Temu och Shein faller.

Ny tullavgift

Den nya tullavgiften gäller för alla länder utanför EU. 

Tullavgiften betalas per vara och hur stor tullavgiften blir beror på om man köper olika eller likadana varor.

Tullverket anger tre offentliga skäl till EU:s nya regler:

- Företag inom EU ska konkurrera på rättvisa villkor med företag utanför EU. 

- Minska risken att privatpersoner får hem produkter som kan vara brandfarliga, giftiga, felmärkta eller osäkra. 

- Minska mängden småpaket till EU och Sverige vilka ger fler transporter, mer förpackningar och mer avfall. 

Slutar handla

Branschorganisationen Svensk Handel har märkt av förändringar i svenskarnas handelsmönster.

– Effekten blev att betydligt färre konsumenter e-handlade från Temu & Shein i juli, 8 procent jämfört med 18 procent i juli förra året, förklarar branschorganisationen i en ny rapport.

Läs mer: Finansministern utlovar 50 miljarder kronor

“För tidigt”

Svensk Handels E-handelsindikator skattar e-handelns omsättning för juni månad till 14,7 miljarder kronor och för juli månad till 14,9 miljarder kronor. 

– Det är tydligt att den nya tullavgiften påverkat köpen från Temu och Shein. Med det sagt så är det fortfarande för tidigt att prata om en permanent nedgång, säger Svensk Handels innovationschef Per Ljungberg.

Vill baka in

Ljungberg understryker att företagen satsar på kreativa lösningar, men att man fortsatt kommer att hålla koll på utvecklingen.

– Vi vet med oss att dessa företag i skrivande stund arbetar för att effektivisera sin check-out, och på så vis baka in avgiften i köpet. Vi kommer att fortsätta att följa upp tullavgiftens effekt under höst- och vinter, säger han.

Läs mer: Här kan Sverige slås ihop med grannländerna

Foto: SumUp

Text: Redaktionen


28 aug 26

Kraftigt regn och åska – här brakar det loss i dag

2026 08 28

Vädret slår om i stora delar av landet under fredagen.

Detta i samband med att ett stort nederbördsområde drar in över Sverige.

Stora delar av landet bör stålsätta sig för ordentligt ruskväder.

– Omfattande regn och åska drar in från sydväst, framhåller vädertjänsten Klarts meteorolog Lasse Rydqvist.

Här slår det till först

Nederbördsområdet når västra Sverige under eftermiddagen innan det breder ut sig över andra delar av landet.

– I eftermiddag rör sig dess frontzon in över Västkusten med regn och åska. Under den andra halvan av dagen breder det ut sig över Götaland, Svealand och sydvästra Norrland, uppger SMHI i sin prognos.

I Västsverige kan det dundra på ordentligt.

– Det kan bli kraftig åska under fredagen och lördagen i Västsverige, säger TV4:s meteorolog Ulrika Elvgren till kanalen.

– Hela landet får en släng av sleven, och sedan blir det väldigt svajigt väder in mot nästa vecka, fortsätter hon.

Drar vidare

Ruskvädret håller i sig under helgen.

– Lokalt med åska i Svealand och södra Norrland, framhåller Klarts Lasse Rydqvist

Störst nederbördsmängder väntas över de norra delarna av landet.

– I morgon ligger fronten över de östra landskapen och Norrland och således är det där vi finner det mest ihållande regnet. I landets sydvästra delar väntas mer skurbetonat regn med perioder av uppehåll, uppger SMHI.

ANDRA LÄSER: Eldinferno i Ryssland – flera dödsfall

Plocka fram paraplyet

Nästa vecka väntas fortsatt ostadigt väder.

Redan under måndagen drar nästa lågtryck in över Sverige.

Stora regnmängder faller över Götaland under måndagen, medan skurar väntas på flera håll i resten av landet.

– Under tisdag och onsdag fortsätter regnet vidare norrut över Svealand och Norrland, medan det i Götaland blir mer skurbetonat. Det ostadiga vädret ser sedan även ut att bestå in över nästa helg, uppger SMHI.

LÄS OCKSÅ: Fler svenskar väljer bort elbilar 

Foto: F. Mittermeier

Text: Redaktionen