SVERIGE: Dieseltjuvar härjar – Morgan Johansson lovar åtgärder

2022 06 21

Regeringen har gett polisen i uppdrag att lösa problemet.

Flera delar av landet har drabbats av omfattande stölder av diesel under de senaste veckorna. 

I exempelvis Kalmar län har det skett en ökning med 150 procent i år, rapporterar Sveriges Radio.

Misstänker internationella ligor

Tanklock plockas bort av tjuvarna och det rapporteras om hur det slabbas på marken.

Enligt regeringen kan det ligga internationella ligor bakom stölderna. Uppdraget har nu gått ut till polisen att sätta stopp för dieselstölderna fortast möjligt. 

Ministern: “Eget ansvar”

Samtidigt menar justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S) att företagarna själva måste se om sitt hus för att förebygga stölderna.

– Man ska komma ihåg att de här företagen tjänar väl ändå en hel del pengar, säger han till SR.

Han tillägger:

– Man har faktiskt ett eget ansvar att skydda sin egendom.

Lovar åtgärder

Morgan Johansson lovar dock åtgärder för att hjälpa alla drabbade att komma till bukt med problemet. Han uppmanar även att fortsätta anmäla stölderna för att hjälpa polisen att sätta fast tjuvarna.

– Polisen har ett specifikt inriktat regeringsuppdrag sedan 2018 att inrikta sig på internationella stöldligor. Där vidtar man en lång rad åtgärder, bland annat i samarbete med tullen för att förhindra att stöldgods kommer ut ur Sverige. Men också bättre underrättelse och samverkan över landet mellan olika polisorganisationer, säger Johansson.

Kritik från KD: “Häpnadsväckande”

Justitieministerns uttalande har dock väckt kritik från oppositionen, i synnerhet det som anspelade på att företagarna själva har ansvar för att skydda sin diesel.

– Det är ett helt häpnadsväckande uttalande från justitieministern. För det första har han ingen aning om vad han pratar om när han lyfter fram att de här företagen tjänar pengar så det får man väl ha råd med. Det här är en bransch i kris med väldigt små marginaler till följd av höga dieselpriser. För det andra lägger han över ansvaret på brottsoffren, säger Andreas Carlsson, riksdagsledamot för Kristdemokraterna, till SR.

“Vad kommer härnäst?”

Han tillägger:

– Har inte företagare och medborgare rätt till skydd oavsett vad man tjänar? Vad kommer härnäst? Ska föräldrar inte kunna utgå från att polisen skyddar deras barn om föräldrarna tjänar pengar?

Höga bränslepriser

De höga bränslepriserna tros vara bakgrunden till varför dieselstölderna skjutit i höjden den senaste tiden. 

Igår låg dieselpriset på 26,86 kronor per liter, rapporter Expressen med hänvisning till Circle K och Preem. Det var en minskning med 35 öre. 

Bensinpriset sänktes samtidigt med 55 öre till 22,78 kronor per liter, skriver tidningen.

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet resp J. Latuperisa-Andresen

Text: Redaktionen


Åska på väg – här brakar det loss ikväll

2026 08 10

En kallfront drar in över Sverige under måndagen.

Temperaturerna sjunker runt om i hela landet.

– I södra halvan av landet spricker det upp efteråt och blir gott om plats för sol, men vädret är generellt svalt och blåsigt i början av veckan, framhåller SMHI i sin senaste prognos.

Under måndagskvällen förvärras väderleken. Ett stort nederbördsområde drar in över mellersta och norra Sverige.

SMHI flaggar för åska och kraftiga vindar.

– En baksläng med skurar passerar dessutom under kvällen Svealand och södra Norrland. I samband med dessa väntas åska och byig nordvästvind.

Då vänder det

Det blir en svalare inledning på veckan.

Men redan under onsdagen kommer sommarvärmen tillbaka.

– Varmare luft börjar åter röra sig upp söderifrån över landet under onsdagen, då ett högtryck börjar växa in, uppger SMHI.

Enligt myndigheten blir det upp till 25 grader på sina håll under torsdagen. 

Lagom till helgen blir det ännu varmare. I Götaland och Svealand väntas högsommarvärme under både lördagen och söndagen.

– I söder håller högtrycket i och levererar gott om sol och dagstemperatur uppåt 30 grader på dagarna och ljumma nätter, framhåller SMHI.

Nästa vecka

Högsommarvärmen stannar inte kvar efter helgen.

Högtrycket drar vidare österut och svalare luft drar återigen in över Sverige.

– Nästa vecka börjar därför med allmänt svalt och lågtrycksbetonat väder. Dagstemperaturer från omkring 20 grader i söder till omkring 15 grader i norr, uppger SMHI.

ANDRA LÄSER: Oljepriset stiger 

Åska bildas oftast under sommarmånaderna. Det har flera förklaringar – solen är stark, dagarna är längre och uppvärmningen av marken är som störst.  

–  Dessutom kan varm luft innehålla mer fukt än kall luft. Fukt är en viktig ingrediens när kraftiga moln ska bildas, framhåller vädertjänsten Klarts meteorolog Lasse Rydqvist i ett uttalande.

LÄS OCKSÅ: Ica satsar stort vid norska gränsen

Foto: S. Brito

Text: Redaktionen


10 aug 26

Jättesmäll för stort parti – unik mätning är här

2026 08 10

Inför valet i september har en unik mätning släppts. 

Det handlar om en färsk prognos från SvD/Newsworthy, som är framtagen tillsammans med statistiker från Lunds och Uppsalas universitet.

Prognosen bygger på en modell som analyserar mönster i de senaste opinionsmätningarna och valen. Varje gång en ny opinionsmätning publiceras simulerar den 1 000 val för att ge en bild av partiernas potentiella väljarstöd på valdagen.

Sämsta på 20 år 

Den nya mätningen är en ordentlig kalldusch för Moderaterna och statsminister Ulf Kristersson. Enligt prognosen ser han ut att leda M till det sämsta valresultatet på över 20 år.

Modellen fastslår att Moderaterna sannolikt får omkring 17 procent, vilket är omkring två procentenheter sämre än förra riksdagsvalet.

Det är 85 procents sannolikhet att M gör sitt sämsta val på 20 år, fastslår Jens Finnäs, datajournalist och grundare av Newsworthy.

–  Det är en reell risk att de även kan hamna lägre än 2002-valet som gått till historien som något av ett katastrofval för M, säger han till SvD.

”Skulle ha lite magknip”

I valet 2002 fick Moderaterna 15,3 procent. Sannolikheten för att de hamnar under den siffran i årets val beräknas till omkring 20 procent, enligt modellen.

– Det är ungefär som att kasta en tärning och hoppas på en sexa. Jag skulle ha lite magknip över den siffran om jag var moderat, säger Jens Finnäs till tidningen.

ANDRA LÄSER: Två procent av svenskarna tror på fallande bostadspriser

Varnar för vänstersväng

Ulf Kristersson uttalade sig nyligen om opinionsläget. Han menar att oppositionens överläge beror på att de rödgrönas politik inte har ”synats i sömmarna”.

–Det är alldeles för få som granskar på allvar vad den mest vänstervridna regeringen någonsin i Sverige skulle betyda för ekonomi och säkerhet. Alltså Socialdemokraterna, Vänsterpartiet och Miljöpartiet, en helt unikt vänstervriden regering, sade statsministern i Ekots lördagsintervju.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Tysklands förbundskansler kan avsättas 

Foto: Magnus Liljegren resp Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen