SVERIGE: Dieseltjuvar härjar – Morgan Johansson lovar åtgärder

2022 06 21

Regeringen har gett polisen i uppdrag att lösa problemet.

Flera delar av landet har drabbats av omfattande stölder av diesel under de senaste veckorna. 

I exempelvis Kalmar län har det skett en ökning med 150 procent i år, rapporterar Sveriges Radio.

Misstänker internationella ligor

Tanklock plockas bort av tjuvarna och det rapporteras om hur det slabbas på marken.

Enligt regeringen kan det ligga internationella ligor bakom stölderna. Uppdraget har nu gått ut till polisen att sätta stopp för dieselstölderna fortast möjligt. 

Ministern: “Eget ansvar”

Samtidigt menar justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S) att företagarna själva måste se om sitt hus för att förebygga stölderna.

– Man ska komma ihåg att de här företagen tjänar väl ändå en hel del pengar, säger han till SR.

Han tillägger:

– Man har faktiskt ett eget ansvar att skydda sin egendom.

Lovar åtgärder

Morgan Johansson lovar dock åtgärder för att hjälpa alla drabbade att komma till bukt med problemet. Han uppmanar även att fortsätta anmäla stölderna för att hjälpa polisen att sätta fast tjuvarna.

– Polisen har ett specifikt inriktat regeringsuppdrag sedan 2018 att inrikta sig på internationella stöldligor. Där vidtar man en lång rad åtgärder, bland annat i samarbete med tullen för att förhindra att stöldgods kommer ut ur Sverige. Men också bättre underrättelse och samverkan över landet mellan olika polisorganisationer, säger Johansson.

Kritik från KD: “Häpnadsväckande”

Justitieministerns uttalande har dock väckt kritik från oppositionen, i synnerhet det som anspelade på att företagarna själva har ansvar för att skydda sin diesel.

– Det är ett helt häpnadsväckande uttalande från justitieministern. För det första har han ingen aning om vad han pratar om när han lyfter fram att de här företagen tjänar pengar så det får man väl ha råd med. Det här är en bransch i kris med väldigt små marginaler till följd av höga dieselpriser. För det andra lägger han över ansvaret på brottsoffren, säger Andreas Carlsson, riksdagsledamot för Kristdemokraterna, till SR.

“Vad kommer härnäst?”

Han tillägger:

– Har inte företagare och medborgare rätt till skydd oavsett vad man tjänar? Vad kommer härnäst? Ska föräldrar inte kunna utgå från att polisen skyddar deras barn om föräldrarna tjänar pengar?

Höga bränslepriser

De höga bränslepriserna tros vara bakgrunden till varför dieselstölderna skjutit i höjden den senaste tiden. 

Igår låg dieselpriset på 26,86 kronor per liter, rapporter Expressen med hänvisning till Circle K och Preem. Det var en minskning med 35 öre. 

Bensinpriset sänktes samtidigt med 55 öre till 22,78 kronor per liter, skriver tidningen.

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet resp J. Latuperisa-Andresen

Text: Redaktionen


2 augusti 2026

Ryssland hämtar inspiration i Sverige

2026 08 02

Rysk underrättelsetjänst tycks härma metoder som används i Sverige.

Ryssland gör allt för att lyckas med sin hybridkrigföring mot Nato och EU.

Nu kommer larm om att rysk underrättelsetjänst gör precis som svenska gängkriminella.

Gör precis som i Sverige

I Sverige har gängkriminella de senaste åren kontaktat tonåringar via sociala medier och anlitat dem för att begå brott.

Nu kommer uppgifter om att Rysslands underrättelsetjänst FSB arbetar precis likadant.

– Det är inte bara gäng i Sverige och Danmark som anlitar tonåringar via telefon för att begå brott i utbyte mot betalning. Det är också en metod som Ryssland i allt högre grad använder, rapporterar Danmarks Radio.

Tonåringar rekryteras, bland annat via meddelandeappen Telegram, för att utföra mordbränder, sabotage och spionage, i Natoländer och i Ukraina.

Många av dem som rekryteras av Ryssland är unga ukrainare i en utsatt situation.

I sociala medier förekommer prislistor, som visar hur mycket pengar man kan få för olika uppdrag i exempelvis Polen, Baltikum eller Ukraina.

– Det finns faktiskt många som säger att de har fått en sådan prislista över vad man kan tjäna på olika typer av vandalism eller sabotage, säger DR:s Ukraina- och Rysslandskorrespondent Matilde Kimer.

– Det kostar 7 000 dollar om du sätter eld på ett rekryteringskontor i Ukraina, men det ger också mycket pengar om du sätter eld på NATO-utrustning i Polen, förklarar hon.

LÄS OCKSÅ: Ryssland har attackerat amerikansk anläggning

Vill skapa splittring i Natoländer

En 18-årig ukrainare som i polska medier kallas för Ilya K står just nu åtalad för att ha arbetat som sabotör för Ryssland i Polen.

Rysslands syfte med att rekrytera honom tycks ha varit att utföra sabotage som skapar spänningar mellan Polen och Ukraina – bland annat genom att sabotera minnesmärken för polska offer som dödats av ukrainska styrkor under andra världskriget.

Unga ukrainare kan ibland vara lätta för Ryssland att rekrytera, eftersom de befinner sig i en svår situation.

– De har problem att bosätta sig i det polska samhället. Till exempel kan de vara arbetslösa, eller så kan de bara ha tråkigt, säger han och tillägger att det kan verka som enkla pengar, säger Andrzej Kozłowski, underrättelsespecialist på företaget Navirisk och verksam vid universitetet i Łódź, enligt kanalen.

LÄS MER: Putin kan ge efter – USA bekräftar

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


1 augusti 2026

Stort regnoväder drar in över flera län

2026 08 01

Snart drar en kallfront med regn in över flera län.

Den som vill njuta av vackert sommarväder måste passa på nu, då det i delar av Sverige är soligt.

Snart kommer nämligen en rejäl vändning till det sämre.

En hel del nederbörd

Under helgen samt måndag och tisdag blir det relativt fint väder, om än med viss osäkerhet, i stora delar av Sverige.

Men sedan tvärvänder det.

På onsdag drar en kallfront in över Sverige, vilket medför en stor risk för ostadigt väder och rejält med regn på flera håll i landet.

SMHI:s väderkarta visar att det blir regnoväder i Svealand och stora delar av Götaland på onsdagen.

På torsdagen ser regnet ut att sprida sig ytterligare och det kan bli rejält ostadigt.

– Med svalare luft och en hel del nederbördsområden. Det finns inget stabilt högtryck under senare delen av veckan, säger SMHI:s meteorolog Emelie Karlsson till Expressen.

”Kan få en jättekraftig skur”

Den exakta prognosen är svår att fastställa i nuläget, men att det blir regnigt i stora delar av landet tycks vara alldeles klart.

Lokala variationer kan dock förekomma.

– Det kan ju vara så att du befinner dig någonstans och så får du inget regn alls, men bara en mil bort kanske du får en jättekraftig skur, säger Emelie Karlsson till tidningen.

För den som vill ha fint väder gäller det alltså att passa på före onsdagen, även om vädret kan vara ostadigt på sina håll även i helgen och i början av veckan.

Idag lördag förekommer skurar i delar av Norrland.

– I övrigt i landet bjuder lördagen på ganska gott om sol med temperatur mellan 20 och 25 grader i söder och 15-20 grader i norr, enligt SMHI.

Andra läser: “Vi har inte tillräckligt” – krisbesked från Ryssland

Stabilt väder på flera håll – innan det vänder

Så kan det fortsätta även på söndagen och i början av nästa vecka.

– Måndagen ser ut att bjuda på liknande väder som under söndagen med skurar över Norrland och mer stabilt väder i Götaland och Svealand med växlande molnighet och en del sol, rapporterar SMHI.

Men från och med mitten av veckan är det alltså stor risk att nästan hela landet drabbas av regn.

Andra läser: Ryssland har attackerat amerikansk anläggning

Foto: R Iwata

Text: Redaktionen