SVERIGE: Dieseltjuvar härjar – Morgan Johansson lovar åtgärder

2022 06 21

Regeringen har gett polisen i uppdrag att lösa problemet.

Flera delar av landet har drabbats av omfattande stölder av diesel under de senaste veckorna. 

I exempelvis Kalmar län har det skett en ökning med 150 procent i år, rapporterar Sveriges Radio.

Misstänker internationella ligor

Tanklock plockas bort av tjuvarna och det rapporteras om hur det slabbas på marken.

Enligt regeringen kan det ligga internationella ligor bakom stölderna. Uppdraget har nu gått ut till polisen att sätta stopp för dieselstölderna fortast möjligt. 

Ministern: “Eget ansvar”

Samtidigt menar justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S) att företagarna själva måste se om sitt hus för att förebygga stölderna.

– Man ska komma ihåg att de här företagen tjänar väl ändå en hel del pengar, säger han till SR.

Han tillägger:

– Man har faktiskt ett eget ansvar att skydda sin egendom.

Lovar åtgärder

Morgan Johansson lovar dock åtgärder för att hjälpa alla drabbade att komma till bukt med problemet. Han uppmanar även att fortsätta anmäla stölderna för att hjälpa polisen att sätta fast tjuvarna.

– Polisen har ett specifikt inriktat regeringsuppdrag sedan 2018 att inrikta sig på internationella stöldligor. Där vidtar man en lång rad åtgärder, bland annat i samarbete med tullen för att förhindra att stöldgods kommer ut ur Sverige. Men också bättre underrättelse och samverkan över landet mellan olika polisorganisationer, säger Johansson.

Kritik från KD: “Häpnadsväckande”

Justitieministerns uttalande har dock väckt kritik från oppositionen, i synnerhet det som anspelade på att företagarna själva har ansvar för att skydda sin diesel.

– Det är ett helt häpnadsväckande uttalande från justitieministern. För det första har han ingen aning om vad han pratar om när han lyfter fram att de här företagen tjänar pengar så det får man väl ha råd med. Det här är en bransch i kris med väldigt små marginaler till följd av höga dieselpriser. För det andra lägger han över ansvaret på brottsoffren, säger Andreas Carlsson, riksdagsledamot för Kristdemokraterna, till SR.

“Vad kommer härnäst?”

Han tillägger:

– Har inte företagare och medborgare rätt till skydd oavsett vad man tjänar? Vad kommer härnäst? Ska föräldrar inte kunna utgå från att polisen skyddar deras barn om föräldrarna tjänar pengar?

Höga bränslepriser

De höga bränslepriserna tros vara bakgrunden till varför dieselstölderna skjutit i höjden den senaste tiden. 

Igår låg dieselpriset på 26,86 kronor per liter, rapporter Expressen med hänvisning till Circle K och Preem. Det var en minskning med 35 öre. 

Bensinpriset sänktes samtidigt med 55 öre till 22,78 kronor per liter, skriver tidningen.

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet resp J. Latuperisa-Andresen

Text: Redaktionen


20 jul 26

VÄDER: Kallaste sedan 1987

2026 07 21

En svensk stad har uppmätt den kallaste julinatten sedan 1987.

Sommaren har tagit en ovanligt kall vändning i norra Sverige.

Kiruna fick uppleva den kallaste julinatten på nästan 40 år.

Kallaste på decennier

Semesterfirare i norra Sverige fick möta ett ovanligt kyligt juliväder när temperaturerna sjönk under nollstrecket på flera håll.

Kiruna hade under natten en temperatur på endast 0,5 grader.

– Kiruna hade den kallaste julinatten sedan 1987. Det är ett bevis på att det verkligen är kylig luft som kommer ner över landet, säger TV4:s meteorolog Johan Wiksten, till kanalen.

Meteorologen beskriver läget som långt ifrån den sommarvärme många hoppats på och konstaterar att någon större värme inte är i sikte för den närmaste tiden.

I stället väntas fortsatt ostadigt och svalt väder dominera delar av landet.

Även Vilhelmina fick minusgrader

Kylan har inte bara märkts längst upp i norr.

Även i inlandet har nattemperaturerna fallit kraftigt, och i Vilhelmina rapporterades minusgrader under natten, samt nattfrost.

SMHI:s meteorolog Sandra Fyrstedt beskriver det som ovanligt kallt för juli månad.

– Det var ju rejält kallt den gångna natten och Vilhelmina som det varit kallast i länet var nere på minus 0,5 grader. Det sticker verkligen ut för att vara här i juli, säger Sandra Fyrstedt till SR.

Senaste gången det hände Vilhelmina var 2020.

Den kalla luften har framför allt påverkat inlandet där klara nätter gjort att temperaturen kunnat sjunka snabbt.

Under kommande natt ser läget inte lika illa ut.

– Det kommer inte bli lika kallt och det beror på att det är ett väderomslag på gång, säger Sandra.

Ingen sommarvärme i sikte

För den som väntar på högsommarvärme ser prognoserna fortsatt svala ut.

Enligt meteorologerna kan de kommande dagarna fortsätta präglas av kyligare luftmassor, även om temperaturen kan variera mellan olika delar av landet.

De kommande nätterna väntas fortfarande kunna bli kalla lokalt, särskilt där himlen klarnar upp och värmen snabbt strålar ut från marken.

Samtidigt är väderläget osäkert längre fram.

En eventuell värmeuppgång kan komma senare, men enligt prognoserna finns det ännu inga tydliga tecken på en längre period av stabil sommarvärme.

Foto: A Wong

Text: Redaktionen


22 maj 26

USA vädjar – ber omvärlden om hjälp

2026 07 20

USA behöver hjälp.

För knappt två veckor sedan framhöll president Donald Trump att vapenvillan mellan USA och Iran var över. Länderna drabbade då samman efter det ramavtal som slöts den 17 juni.

Under natten till måndagen bröt attacker ut för nionde dagen i rad.

Och då kräver Vita huset hjälp med att hantera situationen i Hormuzsundet. Enligt USA:s utrikesminister Marco Rubio används sundet som en hävstång gentemot resten av världen.

– USA gör vad som krävs för att skydda den globala sjöfarten, men andra länder måste träda fram och erbjuda hjälp för att dela denna börda, säger Rubio enligt CNN och fortsätter:

– Oavsett om det gäller utrustning eller ekonomiskt stöd.

Ministern upprörd

Marco Rubio säger i samma veva att USA “alltid är öppet” för en diplomatisk lösning så att attackerna kan upphöra.

– Vi har försökt flera gånger med Iran, och vi kommer att fortsätta försöka. Om den dörren öppnas, ser vi gärna det.

Samtidigt är utrikesministern mycket upprörd över att Iran både attackerar och blockerar fartyg i Hormuzsundet. Det avtal som slöts i juni ämnade att få trafiken att flyta på, understryker Rubio.

– De kan inte ha ett giltigt samförståndsavtal om de bryter mot dess villkor. De fortsätter att skicka signaler om att de vill prata, att de vill förhandla, men deras beteende är vad vi reagerar på, och deras beteende är att de avfyrar missiler och drönare mot fartyg, även i natt.

Trump: ”Behöver ingen hjälp”

USA har även vid tidigare tillfällen begärt hjälp från allierade när det gäller Irankriget. I våras fick Vita huset kalla handen efter att Trump begärt minsvepare och hangarfartyg. 

Därefter uppgav Trump att USA inte behöver någon hjälp alls.

– Faktum är, jag talar som USA:s president, det överlägset mäktigaste landet i hela världen, VI BEHÖVER INTE HJÄLP FRÅN NÅGON, underströk presidenten i versaler på Truth Social i mars.

Foto: Official White House Photo by Molly Riley

Text: Redaktionen