SVERIGE: De pekas ut som Erdogans fiender

2022 05 17

Turkiets president Recep Tayyip Erdogan hotar med att säga nej till en svensk-finsk ansökan till Nato.

Samtidigt har Turkiet begärt att ett 30-tal personer med påstådda kopplingar till terrorklassade PKK och den så kallade Gülenrörelsen lämnas ut av Sverige och Finland.

Abdullah Bozkur, en tidigare framgångsrik journalist på den turkiska tidningen Zaman, påstår att han är en av personerna som Erdogan vill att Sverige utvisar.

Han lever i Sverige med flyktingstatus sedan 2016.

Personlig rättprocess

– Presidenten Erdogan har personligen inlett en rättsprocess mot mig. Detta på grund av de kritiska artiklar jag har skrivit om honom och hans kopplingar till våldsamma jihadistgrupper som finns i Turkiet, säger han till DN.

Tidningen som Bozkur arbetade för har nära kopplingar till Gülenrörelsen. En rörelse som leds av den religiösa ledaren och författaren Fetullah Gülen. President Erdogan tidigare vän anklagas för att ha försökt genomföra en statskupp 2016.

Vill skrämma journalister

Enligt Abdullah Bozkur handlar Erdogans utspel om att han vill skrämma kritiker och journalister till tystnad.

– Han skickar ett budskap till mig och andra ur diasporan om att vi inte ska känna oss säkra längre, att de kommer efter oss. Han drar sig inte för att utnyttja internationella samarbetsorgan som Nato och Interpol för att göra detta, säger han till DN.

Debattören pekas ut

En annan som uppges stå på Erdogans ”svarta lista” är debattören och förläggaren Ragip Zarakolu.

Han kom till Sverige 2012. I Turkiet gick karriären bra fram tills att han deltog på ett möte med det förbjudna Demokratiska Samhällspartiet (DTP).

Regeringen i Turkiet har även anklagat honom för kopplingar till PKK.

– I samma stund som jag sätter min fot i Turkiet skulle jag fängslas för en mycket lång tid, säger han till Expressen.

Han berättar att han fruktar att han ska utsättas för tortyr om han tvingas återvända till Turkiet.

Turkiet har krävt utlämning

Redan 2018 krävde Turkiet att Sverige skulle lämna ut Ragip Zarakolu. Landet lämnade över en arresteringsorder till Interpol. I Sverige har Högsta domstolen beslutat att det inte finns något lagligt stöd för att utvisa honom.

– Jag har aldrig gjort de handlingar jag anklagats för. Jag har däremot försvarat mänskliga rättigheter och minoriteters rättigheter, säger han till Expressen.

Foto: Presidency of Turkish Republic

Text: Redaktionen


Pensionsmyndigheten går ut och varnar pensionärer

2025 05 07

Pensionsmyndigheten går ut med en varning till pensionärer.

Ett flertal personer har den senaste tiden slagit larm till Pensionsmyndigheten.

Nu går myndigheten ut med en varning till pensionärer och alla som riskerar att drabbas.

Det handlar om försök till bedrägeri.

Samtal från oroliga personer

Pensionsmyndigheten går ut med varningen på tisdagen.

De meddelar att ett flertal personer har utsatts för bedrägeriförsök via sms.

– Pensionsmyndigheten har tagit emot samtal från oroliga personer. Pensionärer och andra har fått sms med Pensionsmyndigheten som falsk avsändare, varnar myndigheten på sin hemsida.

I sms:et försöker bedragarna få mottagaren att klicka på en länk.

– De sms som skickas innehåller en länk till en falsk webbsajt som uppges efterlikna pensionsmyndigheten.se, förklarar myndigheten.

I själva verket vill bedragarna komma åt mottagarens personuppgifter.

– Sajten fiskar efter personuppgifter, troligtvis i bedrägerisyfte.

Uppmaning: klicka aldrig

Nu uppmanar Pensionsmyndigheten människor att se upp för dessa falska sms.

Man bör absolut inte klicka på länken i sms:et.

– Klicka aldrig på länkar med uppmaning att lämna personuppgifter. All inloggning på pensionsmyndigheten.se kräver BankID med hjälp av så kallad QR-kod, uppger myndigheten.

Pensionsmyndighetens IT-säkerhetschef berättar att ett flertal personer har hört av sig på kort tid och berättat om de falska sms:en.

– Vi har tagit emot ett tiotal samtal på kort tid, men det är antagligen fler som har råkat ut för detta, säger IT-säkerhetschef Dan Holgersson till DN.

Den falska sidan som sms:en länkar till uppges vara väldigt lik myndighetens egen sida.

– De har lagt ned lite extra jobb på det här och kopierat från vår sajt, säger Dan Holgersson till tidningen.

Bedrägerier via telefon

Det är inte första gången som bedragare utnyttjar Pensionsmyndighetens namn för att försöka lura människor.

I december 2024 slog myndigheten larm om att bedragare ringde upp människor och utgav sig för att ringa från Pensionsmyndigheten.

– De påstår att de erbjuder utbildning via en länk. Pensionsmyndigheten kan ringa dig men vi erbjuder inte rådgivning eller utbildning, meddelade Pensionsmyndigheten då, vilket MarcusOscarsson.se tidigare har rapporterat.

– Blir du uppringd av någon som utger sig för att ringa från eller på uppdrag av Pensionsmyndigheten ska du alltid vara försiktig med att lämna ut dina uppgifter, informerade myndigheten.

– Om du är osäker på om personen är vem den utger sig för att vara kan du alltid ringa vår kundservice för att dubbelkolla.

Foto: Anaterate (bilden är AI-genererad)

Text: Redaktionen


Butikskedja öppnar mack i Sverige – rear ut bensin och diesel

2025 05 07

I dagarna konstaterades det lägsta bensinpriset på fyra år.

Efter den senaste sänkningen i måndags ligger literpriset vid pump just nu på strax över 15 kronor hos de flesta bensinkedjor.

På flera håll i landet går det till och med att få tag på 95-oktanig bensin även under den prislappen.

Ingen kommer dock ned i det literpris som den amerikanska butikskedjan Costco för närvarande erbjuder i södra Sverige. 

Öppnar mack: lägst pris i Sverige  

Sedan tidigare står det klart att Costco storsatsar i Sverige. Kedjan har 800 butiker i världen, men har fram tills nu enbart haft en på svensk mark. 

I veckan inviger dock Costco sin andra butik när varuhuset i Burlöv utanför Malmö slår upp portarna 11 maj. Redan nu har kedjan emellertid smygstartat med en obemannad bensinstation.

Och där dumpas priserna, enligt användare på sociala medier. 

I Facebookgruppen “Costco Sweden Malmö Community” med 6 000 medlemmar avslöjar kunder att literpriset för bensin under tisdagen låg på 13,89 kronor. Dieseln går på 13,79 kronor per liter.

Var precis och kollade på bensinstationen, 13,89 kr för en liter 95, framhåller en användare. 

Jämfört med många andra mackar där literpriset fortfarande ligger en bit över 15 kronor per liter kan Costcos literpris därmed motsvara en "rea" på ungefär tio procent för en full tank.

Krävs medlemskap  

Bensinpriset på den nya macken är således det lägsta vid pump i hela Sverige. Den station i landet som kommer närmast är annars 14,39 kronor per liter, enligt den prisinformation som rapporteras på sajten bensinpriser.nu. Även dieseln är billigast på Costco just nu.

Men att tanka på Costco är inte villkorslöst. Det krävs att kunden är medlem, vilket kostar 500 kronor per år. Samma sak gäller för att handla i Costcos butiker.

Konceptet är ifrågasatt, likt upplägget att kunden behöver handla i bulk för att i längden tjäna på kedjans erbjudanden. Dessutom varierar utbudet i butikerna relativt kraftigt.

– Om det kommer att slå och bli stort här är fortfarande rätt oklart, det kräver ett helt annat sätt att tänka kring inköp och de flesta av oss är inte vana vid att köpa i bulk, sade Ulf Johansson från Centrum för handelsforskning vid Lunds universitet, till DN i juni 2024.

LÄS MER: Tung konkurs i bilbranschen – lägger ned efter 40 år

Blir Sveriges största mack

Costco har tidigare gett besked om att bensinmacken på Bernstorp i Malmö ska bli Sveriges största med med hela 24 tankplatser.

Varuhusets storlek har landat på 16 000 kvadratmeter med 700 tillhörande parkeringsplatser.

LÄS MER: Amerikanska jättekedjan bojkottas – “Chock”

Foto: E. Akyurt

Text: Redaktionen