SVERIGE: Carl Bildt ger sin syn på koranbränningar

2023 04 06

Carl Bildt menar att det finns skäl för att förbjuda koranbränningar.

Efter att Rasmus Paludan bränt koranen utanför den turkiska ambassaden i Stockholm fick ämnet stor uppmärksamhet.

Turkiska politiker riktade stark kritik mot hanteringen av situationen samtidigt som en debatt kring bränningen växte i Sverige.

Nu ger Carl Bildt sin syn på situationen, och menar att det finns starka skäl för förbud av koranbränningar, rapporterar SvD.

– Jag skulle inte alls tycka att det vore orimligt om lagen tolkades som att det är hets mot folkgrupp, men det ligger i domstolarnas händer, säger Bildt.

Finns en gräns

Vidare anser Bildt att det finns “en gräns för vad man får bränna som del av yttrandefriheten”.

Han menar också att det finns starka skäl för polisens beslut att inte tillåta koranbränningar.

– Det är alldeles uppenbart inte yttrandefrihet att bränna ner en moské. Men att bränna en bok, är det yttrandefrihet? Överlåt det till juristerna att dra gränser men någonstans går en gräns för vad man får bränna som del av yttrandefriheten, rimligen, säger Bildt.

Polisen överklagar

Under torsdagseftermiddagen kom beskedet att polisen överklagar förvaltningsrättens dom om att polisen gjort fel när de gett avslag till allmän sammankomst där koraner skulle brännas.

– Polismyndigheten anser att frågan är principiellt viktig och att det därför är angeläget att den prövas av högre instans, framhåller polisen.

Statsministern kommenterade

Efter den uppmärksammade koranbränningen kommenterade statsminister Ulf Kristersson (M) händelsen.

– Det här är lagliga saker som ska vara lagliga, men allt som är lagligt måste man inte uppskatta, sade han då.

I ett vänteläge

Turkiet har fortfarande inte ratificerat Sveriges Natoansökan, ett beslut som påverkats av koranbränningen.

Carl Bildt menar dock att “natoprocessen går i sitt eget spår”, och tror alltjämt att Sverige kommer bli medlem i organisationen utan att veta när.

Han tror inte att ett beslut kommer att tas innan det turkiska valet som hålls den 14 maj.

Foto: Moderaterna

Text: Redaktionen

2 december 2025

Ännu dyrare att skicka brev – från 1 januari

2025 12 02

Postnord höjer priserna på brev från 1 januari 2026.

Från och med den 1 januari 2026 höjer Postnord priserna på flera typer av brev, både inom Sverige och utrikes.

Prishöjningen påverkar både privatpersoner och företag.

Dyrare utrikesbrev

För privatkunder som skickar brev utrikes blir flera tjänster dyrare, framför allt för de som köper frakten via Postnord.se.

Exempelvis höjs portot för ett utrikesbrev på 250 gram från 85 till 92 kronor, och för ett brev på 2 kilo från 210 till 220 kronor.

Även den spårbara tjänsten Postnord Tracked Letter blir dyrare.

För ett brev på 1 kilo inom EU ökar priset från 215 till 218 kronor, och utanför EU från 172 till 174,40 kronor.

– Vilken typ av försändelser som delas ut till hushållen har förändrats dramatiskt. Från att handla mest om direktreklam, brev och räkningar har nu en stor del av posten ersatts av paketleveranser, meddelar Postnord och understryker förändringarna i postflödet som motiverar prisjusteringarna.

LÄS MER: Dryckesbolag på väg att kastas ut från börsen

Flera brevtyper blir dyrare

Rekommenderade brev, både inrikes och utrikes, ökar i pris med mellan 13 och 22 kronor beroende på vikt.

Ett rek-brev på 50 gram som skickas utrikes kommer kosta 156 kronor istället för 144, medan ett 2-kilos brev via Rek Extra hos ombud går upp från 296 till 320 kronor.

Även expressbrev inrikes påverkas.

Ett 500-grams brev via ombud ökar från 177 till 190 kronor, och ett 1-kilos brev via Postnord.se från 170 till 185 kronor.

– Priserna justeras för att motsvara kostnaderna för distribution och säkerställa att vi kan fortsätta leverera till hushållen på ett pålitligt sätt, uppger Postnord.

Så påverkas du

För den som skickar brev till vänner, släktingar eller affärspartner utomlands innebär höjningarna att små försändelser kan kosta upp till tio procent mer.

Även inrikes skickade expressbrev och rekommenderade försändelser blir märkbar dyrare, medan vanliga brev utan spårning ligger kvar på samma pris.

Sammanfattningsvis innebär prisjusteringen att svenska folket behöver räkna med högre kostnader för brev och paket, särskilt för spårbara och rekommenderade försändelser både inom Sverige och internationellt.

LÄS MER: UPPGIFTER: Jätteförändring väntas för oljepriset

Foto: Postnord resp Mediamodifier

Text: Redaktionen


JUST NU: Botemedel mot IBS på gång – första gången någonsin

2025 12 02

Uppemot en miljon svenskar tros lida av irritable bowel syndrome, ofta kallat IBS.

Sjukdomen innebär magproblem såsom smärta i magen och kan ta sig uttryck genom exempelvis förstoppning eller diarréer.

Det är också vanligt att inte känna sig “tömd” efter ett toalettbesök eller att magen känns uppblåst eller gasig.

Men nu har ett viktigt steg tagits för att hitta ett botemedel mot den förrädiska sjukdomen, uppger forskare vid Örebro universitet.

För första gången har nämligen en studie kunnat visa att smörsyra kan stärka tarmen.

– Förhoppningsvis gör denna studie att medicinforskningen kommer längre och hittar ett botemedel mot tarmsjukdomen IBS, som försämrar så många människors liv, säger Rebecca Wall, forskare vid mikrobiologi vid Örebro universitet, i ett uttalande.

Svår studie att göra

Att de som lider av IBS har lägre produktion av smörsyra, som bildas naturligt av tarmbakterier vid fiberrik kost, har varit någonting som forskare misstänkt under en längre tid.

Det har dock saknats konkret kunskap om hur smörsyran påverkar tarmens funktion “inne i människans tarm i realtid”, skriver Örebro universitet.

Nu har en komplicerad studie, som utförts genom att isolera en del av tjocktarmen med uppblåsbara ballonger, kunnat ge de första svaren.

– Det var en väldigt svår studie att genomföra. Vi är tacksamma för att frivilliga ställde upp och låg still i många timmar medan de blev undersökta. Tillgången till sjukhusets utrustning har också varit helt avgörande för den här studien, säger Tatiana Marques, forskare i mikrobiologi vid Örebro universitet. 

LÄS MER: Populär julmat rusar i pris – 1 200 procent dyrare

"Lovande framtida behandling"

Idag saknas ofta effektiv behandling mot IBS. 

Studien vid Örebro universitet kan leda till att det förändras. Forskarna kunde, förenklat förklarat, visa att smörsyra gjorde tjocktarmen mer motståndskraftig vid stresspåslag. 

Därmed minskades genomsläppligheten i tarmen hos personer med IBS. Resultaten tyder på att smörsyra kan stärka tjocktarmens barriär och ger stöd för att smörsyra kan vara en lovande framtida behandling mot IBS, skriver universitetet.

LÄS MER: Tog godis med händerna i butik – så mycket tvingas han betala

Foto: Derneuemann resp A. Shvets

Text: Redaktionen