17okt2025

SVERIGE: Böter införs på Ica

2023 09 15

Nu har Ica fått nog.

Kriminaliteten i Sverige har gått långt över gränsen.

Det anser bland annat Andreas Blyger, en av Icas många handlare.

Han driver en butik strax söder om Stockholm och har tidigare gått ut i medierna och berättat hur hans personal hotats med pistol och hur snatterierna eskalerat.

Till och med dödsskjutningar i området påverkar affärerna. Enligt Andreas Blyger vågar folk inte komma och handla på kvällarna längre, rapporterar Dagens industri.

Och idag är det värre än någonsin, berättar Anders Blyger.

– Det är jätteotryggt. Vi märker ett vikande kundunderlag på kvällarna, säger han till tidningen.

Böter införs

Återkommande slår dessutom stöldligor till mot Ica-butiken.

Ordningsvakter har varit på plats tidigare – men det har man inte längre tillstånd för.

Istället har polisiär närvaro aktualiserats.

Och det ger effekt.

Rent konkret innebär det att polisen bötfäller personer direkt i butiken om de upptäcker lagbrott, vilket brukar benämnas som “snabbare lagföring”.

– Det är positivt. Annars upplever jag att det mesta läggs ned på grund av att stöldgodset är av ringa värde eller på grund av straffrabatt då det finns andra brott, säger Anders Blyger.

"Satt i system"

Anders Blyger är inte den enda Ica-handlaren i Sverige som har haft problem med våld och stölder det senaste året.

Tidigare i år gick exempelvis Ulf Svensson, som driver Ica Aptiten på Södermalm, ut med att man hastigt tvingades stänga snabbkassorna.

Han menar att det går ut “enorma mängder bakvägen”.

– De som har satt det här i system verkar tycka att det är legalt att stjäla i de här kassorna. Man har ju “glömt” en vara och “oj, den registrerades inte”, uppgav Ulf Svensson till Dagens Nyheter i våras.

"Blivit normaliserat"

Andra Ica-handlare har fått plocka bort vissa produkter.

Exempelvis låser man in det dyraste köttet så att kunderna måste kontakta personal om de vill köpa varorna.

– Det har blivit normaliserat i Sverige idag att jag som handlare inte kan ha fint nötkött i mina diskar, säger Cecilia Stanell, Ica-handlare i Västerås, till Sveriges Radio.

Foto: ICA-gruppen

Text: Redaktionen


”Börja räkna åren” – jätteland nära kollaps

2025 12 27

– När ekonomiska berättelser börjar låta så här bekanta är det svårt att inte börja räkna ner åren.

Det skriver den ryska författaren och journalisten Tatjana Rybakova i den oberoende tidningen Moscow Times.

Rybakova drar paralleller mellan Rysslands nuvarande ekonomiska situation och läget i Sovjetunionen under åren före stormaktens kollaps.  

Enligt Rybakova finns det flera tecken som tyder på att Ryssland kommer gå ett liknande öde tillmötes.

Hon pekar bland annat på:

- Svag tillväxt. BNP växte endast med 0,6 procent under tredje kvartalet 2025. Trots det använder den ryska regimen särskilda beräkningssätt för att få siffrorna att se starkare ut. På samma sätt använde Sovjet särskild statistik för att dölja stagnation.

- Tillväxten drivs nästan enbart av statliga utgifter och militärindustrin. Andra typer av investeringar pressas tillbaka samtidigt som konsumtionen minskar. 

- Den ryska regeringens budgetprognoser sträcker sig till 2042. Rybakov framhåller att prognoserna vilar på alltför optimistiska antaganden om oljepriser och skatteintäkter och drar paralleller till Sovjetunionens femårsplaner.

- Dagens låga oljepriser påminner om prisnivån innan Sovjetunionens fall. Liknande nivåer på 1980-talet bidrog till stormaktens kollaps. 

LÄS MER: Kreml: Det är bäst att Sverige ber om ursäkt 

Många frågor kvarstår

Parallellerna är så tydliga att Rybakova vågar fastslå att Ryssland sannolikt står inför en ekonomisk kollaps. Om den sker i närtid eller inte är däremot oklart.  

– Huruvida denna historia avslutas plötsligt och nästan oblodigt, som Sovjetunionens kollaps gjorde, eller drar ut på tiden i en lång och smärtsam process är omöjligt att veta. Historien upprepar sig inte exakt, skriver författaren och tillägger:

– Men när ekonomiska berättelser börjar låta så här bekanta är det svårt att inte börja räkna ner åren.

LÄS OCKSÅ: Swedbank: Gör dessa tre saker 2026

Foto: M. Domnina

Text: Redaktionen


27dec2025

Enorm framgång för Ukraina – återhämtat mer än hälften

2025 12 27

Både den ukrainska och den ryska befolkningen har drabbats hårt av kriget.

Från Ryssland kommer återkommande rapporter om hur tillvaron blir alltmer ansträngd för befolkningen.

Detsamma gäller tillvaron för företagen och industrin i landet.

Men från ukrainskt håll kommer nu besked om en enorm framgång.

Har lyckats vända trenden

Många av Ukrainas företag går starkt, och särskilt de inom teknikområdet.

– Ukrainas IT-sektor har vuxit med över 54 procent på fem år och nådde 6,4 miljarder dollar i export förra året enligt siffror från Ukrainas nationalbank, säger teknikexperten Olga Shapoval till Kyiv Post.

– Ukrainas teknikmarknad återhämtar sig snabbt efter nedgången orsakad av invasionen 2022. Investeringarna ökade från 236 miljoner dollar 2022 och 209 miljoner dollar 2023 till 462 miljoner dollar 2024, vilket är mer än hälften av förkrigstoppen på 832 miljoner dollar 2021.

Säljer mycket utomlands

Den starka utvecklingen bidrar starkt till den ukrainska ekonomin.

– Även mitt i den fullskaliga invasionen fortsätter 4 500 IT-företag och 310 000 yrkesverksamma att verka, vilket genererar cirka 1 miljard dollar i skatter årligen. Totalt säljer 93 procent av företagen sina tjänster utomlands, vilket gör sektorn till en av de mest exportinriktade i Europa, säger Olga Shapoval.

LÄS OCKSÅ: Guldpriset chockerar - inte hänt sedan 1979

Ekonomin har drabbats hårt

Rysslands invasion av Ukraina har slagit hårt mot landet.

Också ekonomin har drabbats hårt, men beskriv ändå som motståndskraftig av den internationella samarbetsorganisationen OECD.

– Ukrainas ekonomi har varit motståndskraftig, stödd av effektiva politiska åtgärder och betydande externt stöd, uppger organisationen i en analys.

Zelenskyj till USA

Imorgon planerar Ukrainas president Zelenskyj att besöka Donald Trump i Florida.

Syftet är att fortsätta diskussionen kring en vapenvila.

– Trump har uttryckt en försiktig optimism om att nå ett fredsavtal under besöket, rapporterar RBC-Ukraine.

LÄS OCKSÅ: Kreml: Det är bäst att Sverige ber om ursäkt

Foto: President of USA office

Text: Redaktionen