SVERIGE: Biten i ansiktet av hund – ambulans larmad till platsen

2022 11 20

En man och hans hund skadades när de blev anfallna av en våldsam hund i Göteborg.

Händelsen har ägt rum relativt centralt i staden.

Närmare bestämt vid Hålekärrsgatan mellan Majorna och Slottsskogen strax söder om city.

Svårt biten

Det var vid 16-tiden på söndagseftermiddagen som ambulans larmades till platsen.

Man kunde inte utesluta brott och även en polispatrull ryckte ut.

Den aggressiva hunden gick till våldsamt anfall mot mannens hund och den drabbade hunden blev svårt biten vid attacken.

Anföll även husse

Den anfallande hunden nöjde sig dock inte med att skada den drabbade hunden utan gav sig även på hundens husse.

Hundägaren blev biten i ansiktet av den attackerande hunden.

När ambulanspersonalen kom fram till platsen kunde man konstatera att mannen var i behov av begränsad vård.

Transporterades till veterinären

– Hans skador bedömdes inte vara allvarliga, uppger vakthavande polisbefäl vid Polisregion Väst, Sara Lundh, till DN.

– Mannen plåstrades om på plats, säger hon.

Hunden fick dock värre skador och var tvungen att transporteras till veterinären.

Hunden som anföll mannen och hans hund hade inte lämnat platsen utan fanns kvar tillsammans med sin ägare när polisen kom fram.

Två brottsmisstankar

Ärendet klassas som misstänkt vållande till kroppsskada.

Polisanmälan som upprättades efter händelsen har även rubriken skadegörelse.

Göteborgs-Posten rapporterar att det ännu är oklart vad som eventuellt kommer att ske med den våldsamma hunden. Polisen har inga uppgifter om den saken.

Hunden vårdades hos veterinären och det är inte känt hur hundens tillstånd är.

Kvinna avled

Så sent som i slutet av oktober avled en kvinna som attackerades av en hund i Robertsfors i Västerbotten.

Ytterligare en person vårdades på sjukhus efter attacken.

Det befann sig även två hundar i den lägenhet som attacken ägde rum i och en av hundarna avlivades på platsen.

– Om vi skulle ta hunden till en veterinärstation för avlivning kunde vi ha utsatt vår personal för fara. Hunden mådde uppenbarligen inte bra, framhöll polisbefäl Fredrik Nilsson till SVT.

Arkivfoto: Västra Götalandsregionen

Text: Redaktionen


Fiasko för Putin – rysk nationalsymbol kollapsar

2025 07 10

Vodkaproduktionen i Ryssland störtdyker.

Rysslands diktator Vladimir Putin påstår att ryska folket dricker allt mindre alkohol och istället ägnar sig åt sport.

– Sluta dricka och börja åka skidor, sade Putin i maj, enligt Politico.

Nu "kollapsar" produktionen av starksprit i Ryssland, rapporterar samma tidning.

Samtidigt som statistiken också visar att ryssarna dricker mer än någonsin.

Rysk "nationalsymbol"

Skälet till det plötsliga fiaskot bedöms vara sanktioner i väst, något som Putin tidigare påstått inte påverkar Ryssland.

Men den ryska myndigheten för alkoholmarkandsreglering uppgav den här veckan att spritproduktionen minskar med över 16 procent under det första halvåret 2025.

Värst är det för vodkan, som beskrivs som en nationalsymbol i Ryssland.

Drycken användes periodvis på 1990-talet som en nationell valuta och är en både hyllad och central del av den ryska kulturen.

– Officiella uppgifter visar att vodkaproduktionen minskat med 10,9 procent jämfört med föregående år, från 33,40 miljoner dekaliter år 2024 till 31,38 miljoner dekaliter under motsvarande period 2025, skriver Politico.

LÄS MER: Massflykt i Ryssland – pengar flödar ut

Står för 60 procent

I statistiken framgår dessutom att ryska folket drack mer under 2024 än vad som skett under de senaste åtta åren.

Medborgarna har till stor del bytt ut vodkan mot framför allt rom, whiskey, brandy och tequila, enligt den ryska revisionsbyrån Finexpertisa.

Försäljningen för dessa produkter har ökat med 10,2 procent, vilket i flera regioner överträffar vodkaförsäljningen.

– Men vodka är fortfarande den mest populära drycken i hela landet och står för 60 procent av försäljningen årligen, framhåller emellertid den amerikanska tidningen.

Sanktionerna anledningen

Höjda alkoholpriser och förbud mot export av alkohol till EU och USA till följd av sanktioner beskrivs som de utlösande faktorerna till vodkaproduktionens nedgång.

Framför allt har exportförbudet orsakat ett kraftigt fall i intäkterna för ryska vodkaproducenter, enligt en rysk statlig rapport som publicerades i juni.

LÄS MER: EU planerar med USA – vill slå till stenhårt mot Ryssland

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


Ullared börjar med “galen” försäljning – “nej nu har det gått för långt”

2025 07 09

Många suckar högt när de ser att julskyltningen börjar redan i oktober.

På Gekås i Ullared börjades det förra veckan.

Varuhuset lanserar nu “jul i juli” och har börjat sälja tomtar, adventsstjärnor, julstjärnor och allt annat som ligger högtiden till.

– Jag vet att det är lite galet att börja sälja julpynt redan i juli, men vi gör det faktiskt för våra kunders skull, säger Patrik Levin, vd på Gekås Ullared, i ett uttalande.

"Inget emot att tjuvstarta"

På Gekås ser butiken ingen motsägelse i att sälja juldekorationer mitt i sommaren.

Tvärtom anses det finnas flera fördelar.

– Många reser långt och besöker oss kanske bara en gång om året, då vill de kunna shoppa allt, även julsaker, säger Patrik Levin.

Redan nu finns ett välfyllt sortiment. Men den riktiga premiären med jultorget kommer inte förrän 5 september.

Alltså tre månader och 19 dagar före julafton.

– Jag är själv en riktig julälskare, så jag har verkligen inget emot att vi tjuvstartat lite. Och med tanke på vilka volymer vi säljer varje år så är jag nog långt ifrån ensam om att längta lite, säger Patrik Levin.

LÄS MER: Forex uppmanar – kom och ta ut kontanter

"Nu har det gått för långt"

Kundernas gensvar tycks vara av blandad karaktär.

På Gekås Facebooksida är det flera som anser att julförsäljning i juli är att ta i.

– Nä, nu har det gått för långt, skriver en användare.

– Nej fy! Det blir bara tidigare och tidigare varje år, menar en annan.

– Ni skämtar med mig?

– Hade ni haft sommarrea på grejerna hade jag fattat grejen. Men nä, låter det också i kommentarsfältet.

LÄS MER: Konkurrenten knappar in på Ica – “avståndet har aldrig varit mindre”

Gekås: Bara positiv respons

Andra är dock betydligt mer positiva.

– Hos er är det helt OK eftersom många reser långväga men på hemmaplan räcker det med andra delen november, tycker en person.

– Superbra om det finns året runt! Även student, nyårsartiklar osv. Många åker kanske en gång per år då vore det superbra om allt fanns.

Enligt Patrik Levin startar försäljningen för att det finns en efterfrågan. Det handlar inte om att vara “knasiga”, säger han i en intervju med GP.

De första julprylarna åkte till och med fram i juni. Och reaktionen från kunderna var entydig.

– Bara positivt, säger Patrik Levin till tidningen.

Foto: Gekås Ullared

Text: Redaktionen