SVERIGE: Bilister rasar – “Det är uselt”

2024 04 13

Hård kritik riktas mot kvaliteten på de svenska vägarna.

Efter en hård vinter har Trafikverket menat att väderförutsättningarna har slitit på vägarna.

Många potthål och andra problem har uppmärksammats under vintern och våren.

Stark kritik riktas mot Trafikverkets hantering av situationen.

“Det är uselt”

På väg 240 mellan Molkom och Väse i Värmland har lagningar som gjordes för bara en månad sedan redan börjat brista.

Det får bilisterna att gå i taket.

– Det här var ju lagat för ett tag sedan, men det gick ju upp ganska fort. Det här är rent ut sagt uselt. Man åker och saxar och åker slalom mellan hålen här, säger Carola Jägerpihl, en bilist som fått punktering på grund av vägunderlaget, till Sveriges Radio.

Blir större och större

Carola är en av många bilister som har varit bekymrade över väglaget i år.

Det har inte hört till ovanligheterna för mekaniker att få besök gällande problem som uppstått på grund av potthål.

– Rätt vad det är så är man ju där i, och hållen blir ju bara större och större, fortsätter Jägerpihl.

Pekar på nonchalans

Riksförbundet M Sverige har märkt av stor frustration.

– Många upprörda bilister har hört av sig till M Sverige efter senvinterns potthålskaos, framhåller riksförbundet.

– Utöver potthålen i sig stör sig bilisterna på vad de upplever vara en nonchalans från Trafikverkets sida. Särskilt efter att en företrädare för Trafikverket yttrade att potthålsproblematiken inte har ”ett dugg med vägunderhåll att göra. Det har med väder, vind och vatten att göra”.

Avvisar beskrivningen

Vidare håller inte M Sverige med Trafikverket i deras analys av situationen.

– M Sverige avvisar Trafikverkets beskrivning. Problemen med potthål och guppiga vägar beror nämligen inte bara på ett mer oförutsägbart vinterklimat. 

– På två sätt hänger de i stället ihop med det bristande vägunderhållet. Det första problemet är att Trafikverket i många fall dröjer för länge med att förnya slitlagret genom så kallad underhållsbeläggning.

– Många av de svenska vägarna har passerat sin tekniska livslängd och skulle för länge sedan ha behövt mer genomgripande åtgärder i vägkroppen.

Foto: O. Augustijn

Text: Redaktionen


JUST NU: Jättebygge planeras i Stockholm – kan kosta 150 miljarder kronor

2025 06 03

Idag presenteras formellt förslaget på vad som skulle kunna bli en av de största satsningarna i Stockholm och Sverige genom tiderna.

Ett av namnen bakom initiativet är den finska företagaren Peter Vesterbacka, mest känd för att ha skapat det populära mobilspelet Angry Birds.

Hans nya plan: en präktig höghastighetsjärnväg på pelare i luften.

– Det finns en stor aptit hos investerare. Sverige är redo för detta, säger Peter Vesterbacka till DN.

Ska gå till Oslo på 90 minuter

Ambitionerna är höga.

Enligt förslaget som läggs fram idag skulle järnvägen gå från Stockholm till Oslo, en sträcka på 46 mil, och gå att åka på en och en halv timme.

Inspiration har tagits från höghastighetsbanor i Kina.

Dessutom föreslås den stå klar redan om åtta år. Och prislappen är uppskattad till 150 miljarder kronor.

Vi tror på tio miljoner resor per år där investeringen betalar sig inom 20 år, säger Kustaa Valtonen, civilingenjör och partner till Vesterbacka, till samma tidning.

Andra förslag ligger före

Sträckan Stockholm-Oslo har varit föremål för fler idéer det senaste året. 

Det projekt som det finska företaget framför allt konkurrerar med är sannolikt det som kallas Oslo-Sthlm 2.55.

Projektet drivs av ett svenskt bolag med samma namn och ägs av flera kommuner och regioner längs järnvägsstråket mellan de två nordiska huvudstäderna.

– Oslo-Sthlm 2.55 är inte bara ett järnvägsprojekt, det är en möjlighet att knyta samman två länder och en investering i säkerhet, hållbarhet och tillväxt. Men det krävs långsiktighet, samverkan och politiskt mod för att vi ska komma vidare, säger Jonas Karlsson, vd Oslo-Sthlm 2.55, i ett uttalande.

Regeringen positiv

Infrastrukturminister Andreas Carlson (KD) kommenterade satsningen så sent som i våras. Han uttryckte sig då i positiva termer.

Det är positivt med engagemang och att man pekar på nyttorna med det hela. Och det är också så att vi behöver stärka infrastrukturen i väst-östlig riktning i och med Natomedlemskapet och det säkerhetspolitiska läge vi befinner oss i nu, säger han utan att binda sig vid några löften om satsningar, sade han till SVT i april.

Kostnaden för Oslo-Sthlm 2.55 beräknas ligga mellan 50 och 75 miljarder kronor.

Foto:

Text: Redaktionen


JUST NU: Uppmaning till alla med bolån – gyllene chans har uppstått

2025 06 03

Nu kan du få samma låga ränta som riksbankschefen Erik Thedéen.

Sedan 2020 har lågpriskedjan ökat sin omsättning med 43 procent. Det senaste verksamhetsåret landade omsättning på nästan 19 miljarder kronor – en ökning med omkring två procent.

Ola Söderlind, hushållsekonom på lånejämförelsetjänsten Zmarta, har granskat räntorna och bolånen hos Sveriges fem riksbankstoppar.

Han konstaterar att de har olika banker och olika räntor. Deras snittränta ligger mellan 2,64 procent och 3,4 procent, rapporterar SvD. Alla har dessutom rörlig ränta.

Enligt Ola Söderlind har Erik Thedéen lägst ränta på ett enskilt lån – 2,5 procent. Det kan jämföras med det nationella snittet på 3,1 procent, enligt Zmartas siffror.

– De har väldigt höga lån jämfört med en genomsnittlig svensk, men då ska man komma ihåg att de har väldigt höga löner och att deras belåningsgrad är låg, säger Ola Söderlind till tidnignen.

Uppmanar alla svenskar

Granskningen tycks ha öppnat dörren för en gyllene möjlighet för alla svenskar med bolån.

I samband med att resultatet presenteras går Ola Söderlind därför ut med en uppmaning till samtliga bolånekunder att förhandla ned sina räntor.

Enligt ekonomen kan många få en ränta på samma låga nivå som Erik Thedéen och övriga toppnamn i Riksbanken.

– Man kanske inte kan få 2,50 procent som Thedéen har på ett av lånen, men 2,75 procent borde inte vara några konstigheter för många som har en bra hushållsekonomi, säger Ola Söderlind. LÄS MER: Finansinspektionen varnar – ta inga lån från dessa företag

FI: Missa inte chansen

Det är inte första gången som bolånekunder aktivt uppmanas att kontakta sin bank för att få en mer fördelaktig ränta.

Finansinspektionen, FI, gick ut med samma budskap i februari. Skälet då var att bankernas bruttomarginal ökat under förra årets sista kvartal vilket innebär en ny situation där det finns mer utrymme att ge kunden en lägre ränta.

Det bör folk inte missa, anser FI.

– Bankernas marginaler ökar och det finns utrymme att förhandla. Så ring din bank och förhandla din ränta om du inte är nöjd, säger Moa Laangemark, konsumentskyddsekonom på FI, i ett uttalande.

Ekonomen: “Thedéen rejält fel”

Riksbanken ska lämna nästa besked om styrräntan den 18 juni.

Efter att det förra veckan stod klart att Sveriges BNP-siffra för årets första kvartal blev oväntat svag har SEB:s seniorekonom Robert Bergqvist uppmanat myndigheten att sänka räntan.

– Ajajaj – sänk räntan. BNP föll 0,2 procent under första kvartalet 2025 (årstakt 0,9 procent) – klart sämre än förväntat. Statistiken är väldigt svajig, framhåller Bergqvist på X och fortsätter:

– Trycket ökar på regeringen att spendera mer men hellre att Riksbanken sänker räntan till 2 procent (idag 2,25 procent). Thedéen ligger rejält fel i BNP-prognosen.

LÄS MER: Riksbanken varnar svenskarna – “är helt falskt”

Foto:

Text: Redaktionen