SVERIGE: Bilister får gratis elcykel – på ett villkor

2023 10 18

Bilister i en svensk kommun kommer att få låna en elcykel – helt utan kostnad.

I gengäld måste de cykla minst tre dagar i veckan.

Det uppger trafikföretaget Västtrafik i ett pressmeddelandet.

Tillsammans med Skövde kommun ligger Västtrafik bakom den nya satsningen.

Måste cykla tre dagar 

Ambitionen är att få bilister från Skövde att testa en ny ”hållbar vana” när de pendlar till jobbet.

Med start från den 19 oktober kommer därför 90 utvalda Skövdebor att få låna en elcykel helt utan kostnad. 

Villkoret för erbjudande är att de utvalda måste cykla minst tre dagar i veckan under hela testperioden på sex veckor.

Elcyklisterna ska också svara på enkäter om sitt resande för att man ska kunna mäta resultatet av satsningen.

”Upptäcka ett mer hållbart sätt”

– Vi gör det här i flera kommuner varje år och nu är det Skövdes tur. Målet är att få vanebilister att pröva en ny vana och upptäcka ett mer hållbart sätt att ta sig till jobbet.

–  Förhoppningsvis fortsätter de även efter den här perioden, säger Marie Ringfeldt-Jensen, projektledare på Västtrafik.

Stort tryck

Enligt Västtrafik har erbjudandet väckt ett stort intresse. 

Totalt sökte 130 personer de 90 tillgängliga platserna.

Hoppas att fler ska trampa till jobbet

Undersökningar från 2023 visar att Skövde är den kommun med högst andel cyklister i Västra Götalandsregionen.

Mer än var tredje Skövdebor, 34 procent, svarar att de cyklar minst två dagar i veckan. Hela 48 procent av Skövdeborna svarar även att de tror att de kommer cykla mer framöver.

– Det är glädjande siffror att så många i Skövde cyklar till jobbet. Nu hoppas vi att fler som annars skulle ha valt bilen också väljer att trampa sig fram till jobbet framöver.

– Det känns väldigt roligt att kunna erbjuda detta till våra medborgare, säger Viktor Bood Rijal, energi- och klimatstrateg på Skövde kommun.

Fakta elcykel Skövde:

  • Deltagare: 45 stycken i varje omgång, totalt 90.
  • Första perioden: 19 oktober-29 november
  • Andra perioden: 30 november-9 januari 2024
  • Kommuner som deltagit hittills i år: Kungsbacka, Lysekil, Mellerud och Uddevalla

Foto: KBO Bike

Text: Redaktionen


14 aug 26

Farkost nedskjuten – Finland blixtagerar

2026 08 14

Ett Natostridsflyg har skjutit ned en drönare.

Händelsen inträffade ovanför Lettland under natten mot fredag, uppger den lettiska militären.

– Sök skydd och stanna inomhus. Om du ser ett lågt flygande och misstänkt föremål, håll avstånd och ring polisen, skriver militären i ett inlägg på X.

Samtidigt ljuder flyglarm i flera lettiska regioner längs gränsen mot Ryssland.

Finland blixtagerar

Försvarsmakten i Finland har agerat efter hotet i lettiskt luftrum.

Sjö- och flygtrafiken har tillfälligt begränsats över delar av östra Finska viken, rapporterar Yle.

– Detta är en försiktighetsåtgärd som syftar till att säkerställa medborgares säkerhet och myndigheternas operativa förmåga att bekämpa potentiella drönare, framhåller den finska försvarsmakten i ett uttalande.

Nedskjuten

Senare uppger Lettlands militär att drönaren har bekämpats.

– Allierade stridsflygplan har framgångsrikt skjutit ner den obemannade farkosten som flög in i luftrummet!

LÄS MER: Stridsflyg i luften – trippla varningar i Natoland

Varnat för iscensatt attack

Det är oklart varifrån drönaren har avfyrats.

Ryska myndigheter hävdar att Leningradregionen i västra delen av landet har attackerats under natten. Femton drönare uppges ha skjutits ned över regionen, där Rysslands näst största stad Sankt Petersburg är belägen.

Samtidigt har flera Natoländer varnat för att Ryssland planerar en falsk flagg-attack mot baltstaterna eller Polen.

–  Vi har information om att Ryssland överväger att utföra icke-konventionella kinetiska attacker mot kritisk infrastruktur i Östersjöregionen. Det är troligt att Ryssland kommer att använda ukrainsktillverkade drönare för detta, sade Litauens försvarsminister Robertas Kaunas till den litauiska nyhetskanalen 15min.

En falsk flagg-attack innebär en dold operation vars syfte är att lura allmänheten att en annan aktör bär ansvaret än den som faktiskt planerade och utförde operationen.

LÄS OCKSÅ: Amerikanska soldater ”krossade” av Ukraina 

Foto: J. Torcasio

Text: Redaktionen


Säger ja till Vänsterpartiet – nytt regeringsbesked

2026 08 14

Vänsterpartiet har skakats av skandaler inför höstens val.

Senast avslöjade Expressen att flera V-ledamöter har skickat solidaritetsbrev till dömda palestinska fångar. Bara några veckor tidigare uppdagades det att ett 20-tal kandidater på Vänsterpartiets vallistor har spridit antisemitism, terrorhyllningar och lögner om Förintelsen.

Socialdemokraternas partiledare Magdalena Andersson ser allvarligt på uppgifterna.

Samtidigt stänger hon inte dörren för ett regeringssamarbete med V.

– Jag sitter inte och delar ut ministerposter före valet till något parti, för vi behöver ha ett valresultat. Men jag är väldigt bekymrad över uppgifterna vad gäller Vänsterpartiet, sade hon i Ekots partiledarutfrågning.

Nytt regeringsbesked: Ja till V

Nu kommer dock ett tydligt besked från ett annat parti på den rödgröna sidan.

Miljöpartiet säger ja till att släppa in Vänsterpartiet i en regering.

– Ja. Vi ser det som ett regeringsdugligt parti, säger MP:s språkrör Daniel Helldén till SvD.

– Sen har de aldrig suttit i regering. Men vi ser inte att det skulle vara ett problem, fortsätter han.

”Rejäl resa”

Magdalena Andersson har framhållit att Socialdemokraterna går till val som enskilt parti och är öppna för samarbete med samtliga riksdagspartier utom Sverigedemokraterna.

Hon utesluter inte att bilda regering med V, men anser att partiet först måste bli regeringsdugligt.

– Det är en rejäl resa för Vänsterpartiet till någonting sådant, konstaterade Andersson i Ekots partiledarutfrågning.  

ANDRA LÄSER: Ryssland hotar Japan med ”monstruösa konsekvenser” 

Ultimatum

Vänsterpartiet har fastslagit att man kommer att fälla varje regering som de själva inte ingår i efter valet 2026. Beslutet fattades på partiets kongress i Örebro i april.

– Vänsterpartiet vill inte bara byta regering utan också byta politik. Vi går till val för ett tryggt Sverige där vardagen fungerar och ekonomin går ihop för vanligt folk. Vi vill trygga välfärden, bygga Sverige starkt och genomföra den gröna omställningen, säger vice partiordförande  Ida Gabrielsson i ett uttalande.

LÄS OCKSÅ: Arbetslösheten minskar

Foto: Agnes Stuber Vänsterpartiet

Text: Redaktionen