SVERIGE: Antalet indragna körkort minskar

2022 07 13

Fler personer i Sverige får behålla sina körkort.

Det visar ny statistik från Transportstyrelsen, som myndigheten publicerat på sin hemsida, rapporterar Sveriges Radio.

Enligt de uppdaterade siffrorna har 20 procent färre fått ett indraget körkort under första halvan av 2022, jämfört med motsvarande siffra förra året.

Siffrorna vänder nedåt

Minskningen beror i huvudsak på att polisen omhändertagit färre körkort än förra året. De senaste åren har de omhändertagna körkorten ökat, men nu har siffrorna vänt nedåt, säger sektionschef Maria Lundberg Ohlsson på Transportstyrelsen i ett pressmeddelande.

17 988 indragna körkort

Konkret visar Transportstyrelsens siffror att myndigheten beslöt att återkalla 17 988 körkort.

Första halvåret 2021 var det 22 476 personer i Sverige som tvingades klippa sitt körkort i två bitar.

I år är också första gången sedan 2017 som antalet indragna körkort minskar jämfört med året innan, enligt Transportstyrelsens statistik.

Gemensamma nämnaren

Det finns dock en gemensam nämnare i statistiken för indragna körkort både från 2021 och 2022.

Nämligen anledningen till varför folk blir av med sina kort från första början.

Vanligaste anledningen

Överlägsen etta på listan är fortkörning eller annan typ av “väsentlig överträdelse”, skriver myndigheten på sin hemsida.

Mer än hälften av de återkallade körkorten kommer från den kategorin, totalt 9 902 stycken.

Fler utandningsprov

Näst vanligast är ratt- eller drogfylleri. 

– Anledningen till att fler körkort återkallats på grund av rattfylleri det första halvåret i år beror sannolikt på att polisen åter börjat utföra rutinmässiga utandningsprov vid trafikkontroller, vilket inte gjordes under pandemin, säger Maria Lundberg Ohlsson till Transportstyrelsens hemsida.

Transportstyrelsen tar beslutet

Det är polisen som omhändertar körkortet, därefter tar Transportmyndigheten beslutet. 

Ofta blir kortet spärrat under en period för att lämnas tillbaka efter ett par månader, skrev SVT i vintras efter att antalet återkallade körkort i Jönköping steg med 30 procent på fem år.

Skälet är främst att polisen omhändertar fler körkort vid trafikkontroller, sade Mikael Andersson, presschef på Transportstyrelsen till SVT.

Vanligaste anledningar till indragna körkort 2022:

Inom parentes anges hur många körkort som återkallats för respektive anledning.

  1. En väsentlig överträdelse, vanligen fortkörning (9902)
  2. Rattfylleri eller drograttfylleri (3200)
  3. Medicinska skäl (2855)
  4. Ej lämnat läkarintyg eller bevis om godkänt förarprov (1677)
  5. Flera mindre överträdelse (856)
  6. Opålitlighet i nykterhetshänseende (521)
  7. Allmän brottslighet (67)
  8. Smitning (56)
  9. Hinder fanns för utfärdande av körkort (11)

Källa: Transportstyrelsen

Foto: W. Kei

Text. Redaktionen


JUST NU: Risk för Åkesson – stor vändning i opinionen

2025 10 17

En vändning i opinionen medför en risk för Jimmie Åkesson (SD).

Med knappt ett år kvar till valet har den politiska debatten i Sverige börjat hetta till.

En som hoppas på att upprepa tidigare valsuccéer är SD-ledaren Jimmie Åkesson.

Men på senare tid har det skett en vändning i opinionen som kan orsaka problem för partiet.

Kärnfrågan minskar i betydelse

Invandringen har varit Sverigedemokraternas kärnfråga sedan partiet grundades.

Partiet har också vuxit rekordsnabbt i takt med att invandringsfrågan har blivit allt viktigare i svensk politik.

Men nu har det skett en vändning, rapporterar DN.

En ny mätning från DN/Ipsos visar att invandringsfrågan, där SD rankas som ”bästa parti” av väljarna, har minskat i betydelse för väljarna på senare tid.

Efter flyktingkrisen 2015 toppade frågan rankingen över de viktigaste politiska frågorna i flera år.

Nu har frågan dock sjunkit ned till plats fyra.

Starka i andra frågor

För Jimmie Åkesson kan det med andra ord bli en utmaning att partiets starkaste fråga inte längre rankas som lika viktig som den var tidigare.

En förklaring till förändringen kan vara att invandringen har minskat och flyktingpolitiken stramats åt.

Det saknas dock inte andra frågor där SD har ett högt förtroende bland väljarna.

Den näst viktigaste frågan, enligt DN/Ipsos mätning, är brottslighet/lag och ordning. Där rankas SD som det bästa partiet, precis som i invandringsfrågan, medan S rankas som näst bäst.

Den viktigaste frågan för väljarna är dock sjukvården, enligt mätningen. Där finns SD inte med bland de tre högst rankade partierna. Istället domineras frågan av S, KD och V.

Starkt opinionsläge

SD har emellertid ett fortsatt starkt opinionsläge. I senaste mätningen från SVT/Verian får partiet 20,1 procent, och är därmed klart större än Moderaterna, som landar på 17,9 procent.

Den rödgröna oppositionen leder dock över Tidöpartierna med 52,8 procent mot 44,8 procent, enligt mätningen.

Jimmie Åkesson och SD har krävt att få plats i regeringen om Tidöpartierna vinner nästa val. Liberalerna motsätter sig dock det – ett beslut som sågas av SD-ledaren.

– Antingen får man ändra sig eller släppa fram Magdalena Andersson. Eller så blir det nyval, men det vill väl ingen ha, säger Åkesson om Liberalernas besked, enligt kanalen.

Foto: Melker Dahlstrand Sveriges Riksdag

Text: Redaktionen


1,8 miljoner svenskar är skadade

2025 10 17

1,8 miljoner svenskar är drabbade av ett allvarligt problem.

En av fem inom Sveriges vuxna befolkning lider av en besvärlig typ av skada.

De är drabbade av nedsatt hörsel, ett problem som blir allt vanligare även bland unga.

Nu föreslås att en stor grupp svenskar ska testas.

Vill ha ”hörtid”

Cirka 1,8 miljoner svenskar har en hörselnedsättning, visar en ny Novus undersökning från Hörselskadades riksförbund.

Nästan hälften av de drabbade är under 65 år.

Antalet och andelen hörselskadade har ökat, vilket tros bero på att allt fler använder hörlurar och utsätter sig för ständig ljudstimuli.

Nu varnar experter för att man måste vidta försiktighetsåtgärder om man vill slippa drabbas, rapporterar SR.

Sten Hellström, professor vid Karolinska Institutet och tidigare specialistläkare vid en hörsel- och balansklinik, menar att vi bör prata om ”hörtid” precis som vi pratar om ”skärmtid”.

- När man nu har pratat så mycket om skärmtid – att det aldrig är någon som har tagit upp aspekter på vårt andra sinnesorgan, att det kanske också behövs någon form av ”hörtid” för att vi ska ha en bra situation även för framtiden, säger han till radiokanalen.

Nu föreslås att en stor grupp svenskar ska testas.

LÄS OCKSÅ: Dubbla hotellkonkurser

Vill införa test för stor grupp

Värst drabbade är dock de äldre, och Hörselskadades Riksförbund föreslår nu ett nationellt screeningprogram där alla från 50 år och uppåt erbjuds att testa hörseln med ett självtest. Testet kan göras hemma i mobil eller dator.

– Det tar bara ett par minuter att göra HRFs självtest horseltestaren.se, Det är ett enkelt, kostnadseffektivt sätt att fånga upp vårdbehov och göra stor skillnad för både individ och samhälle, säger HRF:s förbundsordförande Jonas Sahlberg i ett uttalande.

HRF understryker att hörselskador kan påverka arbetslivet och vardagen på ett påtagligt sätt.

Det är därför viktigt att ta problemet på allvar om man märker att man har problem med hörseln.

– Hörselnedsättning måste tas på större allvar. Att slita med att inte höra innebär en enorm påfrestning, som ofta leder till ihållande huvudvärk, tinnitus, utmattning och annan ohälsa, säger Jonas Sahlberg.

LÄS OCKSÅ: Myndighet har bytt logga - för tre miljoner kronor

Foto: O Marketing

Text: Redaktionen