SVERIGE: 85-åring utsatt för åldringsbrott i kväll

2022 10 28

En äldre kvinna i Hagfors i Värmland har blivit bestulen på sina besparingar nu i kväll.

Kvinnan som är i 85-årsåldern drabbades av ett fräckt och mycket utstuderat brott.

Kunde hennes namn

Det hela började med att 85-åringen fick ett telefonsamtal.

– [Hon] blir uppringd av en kvinna som säger sig komma från den utsatta kvinnans bank, uppger polismyndigheten i Polisregion Bergslagen.

85-åringen får klart för sig att kvinnan som ringt upp henne kan namnet på henne. Kvinnan utger sig för att vilja hjälpa 85-åringen.

Ber 85-åringen att swisha

– Kvinnan berättar att någon håller på med ett bedrägeriförsök mot den utsatta kvinnans konto, berättar polisen.

Uppringaren förklarar för 85-åringen att hon behöver legitimera sig med bank-ID samtidigt som uppringaren väntar kvar i telefonen.

– Den utsatta kvinnan blir också ombedd att swisha en summa pengar till ett i samtalet uppgett telefonnummer, framhåller polisen.

Blivit grundlurad

Uppringaren säger till 85-åringen att swishandet av pengar ska hjälpa till att stoppa det pågående

bedrägeriförsöket som den äldre kvinnan påstås ha drabbats av.

Men när uppringaren till slut avslutar telefonsamtalet med 85-åringen så får den äldre kvinnan klart för sig att hon har blivit grundlurad.

Länsat hennes bankkonton

– Samtalet läggs på och därefter har man länsat den utsatta kvinnans bankkonton, förklarar polisen.

Polismyndigheten går ut med en varning och understryker att ingen bank skulle ringa upp en kund och be kunden om att swisha pengar och dylikt på det sätt som 85-åringen lurades att göra.

– Om du blir uppringd av någon som säger att de kommer från din bank, ditt försäkringsbolag, polisen eller någon annan myndighet så ska du aldrig, aldrig gå in på ditt bank-ID.

Lägg på luren

–  Utan du ska lägga på luren och leta reda på ett telefonnummer till uppgedd uppringare och fråga om de har sökt dig.

– Använd alltså inte det telefonnummer som du precis har blivit uppringd av eller har fått av den som ringt upp dig, förklarar polisen.

Polisen betonar att man ska inte bli lurad av att uppringaren vet vad man heter eller vilken bank man använder.

Spärra kontona

– Bedragarna har en väldigt stor förmåga att ta fram information om sina tilltänkta offer.

– Om du tror att du blivit utsatt för ett brott, kontakta din bank omgående för att spärra konton och kontakta därefter polisen för att göra en anmälan, framhäver polisen efter att det står klart att 85-åringen förlorat sina besparingar på de aktuella kontona efter brottet i Värmland i kväll.

Arkivfoto: Polisen

Text: Redaktionen


29 aug 26

Faktura går till inkasso direkt – anmälningar väller in

2026 08 29

En avgift som aldrig når fram kan snabbt få oväntade konsekvenser.

En utebliven faktura har för många svenskar slutat med ett oväntat inkassokrav.

Nu riktas kritik mot ett specifikt bolag som har nästan 60 ärenden hos Allmänna reklamationsnämnden.

Fakturan kom aldrig

Under lång tid fungerade parkeringen smidigt för de boende i Lindas bostadsområde i Årby.

Men efter att parkeringsbolaget APCOA tog över hanteringen av platserna började problemen.

Fakturorna för parkeringen som skulle skickas till de boende uteblev.

I stället fick Linda Astfelt plötsligt ett inkassokrav.

Hon reagerade kraftigt på beskedet.

– Jag ska inte behöva ringa varenda månad för att få en faktura. Inte heller att de skickar mig till inkasso för att de själva inte skickat ut fakturan till mig, säger hon till SR.

Enligt Linda hade hon alltså inte fått den ursprungliga fakturan innan ärendet gick vidare.

LÄS MER: Eldinferno i Ryssland – flera dödsfall

Många ärenden hos ARN

Linda visar sig samtidigt inte vara ensam om att ha problem med parkeringsbolaget.

Sedan 2021 har 57 ärenden mot APCOA registrerats hos Allmänna reklamationsnämnden, ARN.

Även hos Kronofogden finns ett stort antal ärenden kopplade till bolaget.

Enligt uppgifterna har över 780 ärenden registrerats sedan 2023.

För Linda är det framför allt de äldre grannarna som väcker oro.

– Jag tycker synd om alla gamlingar som bor här, de kanske inte har mejl eller någonting, säger hon.

När en faktura går vidare till inkasso kan ytterligare kostnader tillkomma samtidigt som en ny betalningsfrist börjar gälla.

– Ett inkassokrav ger ingen betalningsanmärkning i kreditupplysningsbolagens register. Men om du varken betalar eller bestrider kravet kan det leda till att du får en betalningsanmärkning i ett senare skede, meddelar Finansinspektionen.

Det kan bland annat påverka möjligheten att få lån eller teckna vissa avtal.

APCOA svarar

APCOA har svarat på kritiken i samband med Sveriges Radios granskning.

Bolaget uppger att fakturorna skickas genom flera olika kanaler, bland annat vanlig post, Kivra och e-post.

Parkeringsbolaget framhåller också att ärenden kan pausas, omprövas eller krediteras om det har blivit fel.

Efter Lindas återkommande kontakter med bolaget började fakturorna till slut komma till hennes e-post som de skulle.

LÄS MER: UPPGIFTER: Här kan Sverige slås ihop med grannländerna

Foto: Kronofogden

Text: Redaktionen


29 aug 26

Nytt åskoväder drar in – dessa län drabbas

2026 08 29

Nya åskoväder och stora regnmängder väntar på flera håll.

Ett nytt lågtryck drar in över Sverige med regn, skurar och åska.

Samtidigt varnar SMHI för kraftiga vindbyar på flera håll i landet.

Regn och åska väntar

Helgen bjuder på ostadigt väder när ett lågtrycksområde breder ut sig över Skandinavien.

– Idag sträcker sig ett regnområde från mellersta Norrland och söderut ner över landets östra landskap. I Östersjölandskapen och främst på Gotland kan det tidvis bli kraftigt regn med inslag av åska. Under dagen rör sig regnet sakta åt nordost, meddelar vädermyndigheten.

SMHI varnar även för kraftiga vindbyar i flera delar av landet.

Västkusten , Skåne och Norrland drabbas av vindinslag, som sedan kommer avta under söndagen.

På söndagen ligger regnområdet kvar över norra Norrland och mattas successivt av.

I övriga landet väntas fortsatt skurar och bara kortare glimtar av sol.

LÄS MER: Polen säger nej – ”inte på vårt territorium”

Brakade loss igår

Ovädret började redan under fredagen att märkas på flera håll i landet.

Ett omfattande nederbördsområde drog in från sydväst och förde med sig både kraftigt regn och åska.

Under fredagseftermiddagen nådde frontzonen Västkusten innan den fortsatte vidare över Götaland, Svealand och sydvästra Norrland.

Tiotusentals fick evakuera

Ett kraftigt åskoväder drog in över Göteborgsområdet under fredagskvällen samtidigt som SMHI hade utfärdat en gul varning.

I Göteborg blev situationen så allvarlig att tiotusentals konsertbesökare tvingades evakuera Ullevi när Swedish House Mafia fick ställa in sin spelning.

Konserten får dock en ny chans.

Gruppen meddelar att en gratis spelning kommer hållas på Avenyn under lördagseftermiddagen.

Det är dock inte bara helgen som ser blöt ut.

På måndag drar nästa lågtryck in västerifrån över Götaland och för med sig mer regn.

– Under tisdag och onsdag fortsätter regnet vidare norrut över Svealand och Norrland, medan det i Götaland blir mer skurbetonat. Det ostadiga vädret ser sedan även ut att bestå in över nästa helg, uppger SMHI.

LÄS MER: Eldinferno i Ryssland – flera dödsfall

Foto: T. Mansour

Text: Redaktionen