SVERIGE: 61 renar dödade – beskrivs som en massaker

2022 07 02

En tragedi som slutade med att hela 61 renar dödades har inträffat i Lappland.

Händelsen ägde rum nära Europaväg 45 mellan Arvidsjaur och Jokkmokk i Lappland och närmare bestämt vid Sikån utanför Kåbdalis.

Förlorade livet

Tragedin inträffade när ett tåg närmade sig en stor samling renar som befann sig på rälsens banvall.

Tåget kom i betydande hastighet och renarna lyckades inte komma undan i tid.

Inte mindre än 61 renar förlorade livet vid kollisionen, rapporterar Sameradion.

Är en massaker

Rune Stokke är ordförande för Udtja Sameby och är inte överraskad över den svåra olyckan eftersom det har inträffar olyckor på samma plats tidigare.

– Trots att vi meddelat en renvarning så händer det här, säger Rune Stokke till Sameradion.

Han är mycket bedrövad efter olyckan som inträffade på lördagen.

– Det känns så ledsamt. Det är en massaker, säger Rune Stokke till radion.

Otäcka bilder på Sveriges Radios webbsida för Sameradion visar hur mängder av renar ligger utspridda nära rälsen.

Flera renar är även till stor del krossade på rälsen. Rune Stokka har tagit bilderna och därmed dokumenterat effekterna av olyckan.

Skidmetropol
Kåbdalis som heter Goabddális på lulesamiska ligger intill sjön Kåbdalisjaure och ligger i en bygd som tappat många invånare genom åren.

Orten hade tidigare närmare 300 invånare men är nu nere på under 50 invånare.

Vintertid är orten dock välbesökt tack vare skidåkningen. Det geografiska läget gör att snön ligger kvar länge och 2018 rapporterade SVT att hela 18 landslag var inbokade på orten samt en mängd nationella och internationella lag på klubbnivå.

Inlandsbanans slut

Samhället är utöver sin status som skidmetropol även historiskt känd för att vara slutpunkten för SJ:s stora satsning på Inlandsbanan som avslutades i Kåbdalis 1936.

Kåbdalis är även känd för sitt kapell – och tyvärr även för de tragiska tågolyckorna där många renar dödats vid kollisionerna.

Arkivfoto: T. Malréchauffe

Text: Redaktionen

Se bilderna från olycksplatsen här.


Skarp uppmaning utfärdas: Till alla som köper ved

2025 10 28

Flera falska vedannonser cirkulerar just nu i Sverige.

I synnerhet dyker annonserna upp på den populära köp- och säljsajten Facebook Marketplace, rapporterar GP.

En av dem som har nåtts av bluffannonserna är Lars från Göteborg. När han skulle köpa björkved till sin kamin dök flera annonser upp på Facebook.

Lars valde en annons med ett bra pris och meddelade säljaren att han var intresserad av att köpa ved. Svaret kom omedelbart. Han ombads att swisha pengarna i förskott till ett angivet nummer och därefter skicka en skärmdump av betalningen till den person som ansvarade för kontot.

– Då blinkade varningslamporna. Jag blev misstänksam, det var lite för billigt och de ville ha betalt i förväg, säger han till tidningen.

Uppmaning till allmänheten

När Lars bad om att få betala efter leveransen möttes han av tystnad. Han misstänker nu att det är samma bedragare som ligger bakom vedannonserna som översvämmar Facebook Marketplace.

Göteborgsbon uppmanar allmänheten att vara på sin vakt.

– Det är precis samma text, samma träslag och priserna ligger på ungefär samma. Det kan vara lätt att bli lurad om man inte tänker till.

LÄS MER: Polisen uppmanar allmänheten: Köp inte rosorna

Skapar fejksidor

Bedrägerier kring vedförsäljning har ökat i Sverige under de senaste åren.

Utöver falska annonser använder sig bedragarna av falska hemsidor.

Tamme Tigchelaar, som driver ett bolag som bygger rundtimmerhus, är en av flera som drabbats. Förra hösten skapade bedragare en falsk kopia av hans bolags hemsida, där de ”sålde” ved till dyrt pris.

"Hej beställde ved från er som ska levereras imorgon. Ville bara stämma av så vi säkert är på plats" var ett av flera sms som företagaren fick under bedrägerikuppen, rapporterar SVT.

Tamme Tigchelaar valde att polisanmäla händelsen.

– Kunder ringer hit och gråter för att de lagt dyra pengar på ved från fejk-sidan, säger han till tv-kanalen. 

LÄS OCKSÅ: Polismeddelande till bilister – ”Det ger faktiskt böter”

Foto: A. Pajuvirta

Text: Redaktionen


JUST NU: ”Ser väldigt illa ut” – jättelarm från Ukraina

2025 10 28

– Det ser väldigt, väldigt illa ut för ukrainarna i Pokrovsk.

Det säger TV2:s Ukrainakorrespondent Claus Borg Reinholdt till kanalen.

Ryska trupper har i över ett år försökt inta den strategiskt viktiga staden i östra Donetsk.

Nu ser de ut att kunna lyckas, uppger Borg Reinholdt. Enligt korrespondentens uppgifter har ryssarna lyckats bryta igenom flera ukrainska försvarsställningar.

– Det vi måste anta nu är att ryssarna sakta men säkert får fotfäste i själva staden, säger han.

Strider i staden

Ukrainas försvarare har lyckats hålla ryssarna utanför centrala Pokrovsk under hela 2025.

Fram tills nu.

Hårda strider pågår i staden, uppger Claus Borg Reinholdt.

– Det vi hör från soldater i och runt Pokrovsk är att det pågår stadsstrider just nu. Huruvida ukrainarna kommer att lyckas driva ut de ryska soldaterna ur staden är fortfarande okänt. Men faktum är att situationen i Pokrovsk ser väldigt, väldigt negativ ut för ukrainarna, säger han till TV2.

LÄS MER: Rysk drönare har träffat tyskt nyhetsteam

Experten: Skräckscenario om staden faller

Om Pokrovsk faller kan Ukraina stå inför ett skräckscenario.

Det varnar experten Palle Ydstebø för.

Ydstebø, som är överstelöjtnant och chef vid Norska Militärhögskolan, konstaterar att Pokrovsk är av stor strategisk betydelse, både för Ryssland och Ukraina.

Experten befarar att hela Donetskregionen kan falla om ryska styrkor intar staden.

– Om Pokrovsk faller får ryssarna tillgång till strategiskt viktiga vägar och ett logistiknav som de kommer att behöva för att tränga fram till gränsen av Donetskregionen, säger han till VG och förklarar att det kommer underlätta för ryssarnas ambition att erövra hela regionen.   

– Om ryssarna tar Pokrovsk kommer de dela Donetsk i två delar. Sedan kan de koncentrera sig på att ta de två halvorna var för sig.

 LÄS OCKSÅ: Lukasjenko fullständigt rasande: “Sinnessjukt” 

Foto: Nato

Text: Redaktionen