Svenskt vårdbolag går i konkurs

2024 12 01

Det svenska vårdbolaget Elsa Science går i graven.

Konkursbeskeden har vällt in under de senaste åren.

Räntehöjningar, höga kostnader och nedbrutna konsumenter har lett till stora ekonomiska bekymmer för många olika typer av företag.

Det senaste bolaget i raden är Elsa Science - ett svenskt vårdbolag som nu går i konkurs.

Det framgår av information från Alla Bolag och Bolagsfakta.

Det gjorde bolaget

Elsa Science har haft en app för patienter med reumatism och har varit verksamma i Sverige och USA.

– Vi vill att personer som lever med en kronisk sjukdom, såsom en reumatisk diagnos, ska få tillgång till verktyg som kan bidra till en ökad livskvalitet för att kunna leva livet fullt ut, varje dag, framhåller bolaget via sin webbsida.

– Genom ett kraftfullt och vetenskapligt baserat motivations- och utbildningsstöd förenar plattformen individer, familjer, patientorganisationer, vårdgivare, läkemedelsföretag och forskare för att uppnå en större nytta.

Fått stöd

Företaget har bland annat fått stöd från Norrsken Foundation.

Efter en tids besvikelsefyllda resultat och svag utveckling kommer dock nu beskedet om konkurs.

Enligt Alla Bolag har Elsa Science 24 anställda.

“Svagare än vanligt”

Sveriges ekonomi har svårt att komma igång igen efter år av höga räntor och hög inflation.

Räntesänkningarna har ännu inte fått önskad effekt, någonting som framgår i Konjunkturinstitutets senaste rapport.

– Barometerindikatorn steg i november med 3,6 enheter till 97,2, vilket är den högsta nivån sedan augusti 2022, framhåller myndigheten.

– Trots uppgången pekar indikatorn fortsatt på ett svagare stämningsläge än normalt i den svenska ekonomin. 

Fler sänkningar att vänta

Riksbanken har som bekant inlett en räntesänkningscykel och det finns i nuläget inte mycket - förutom den svaga svenska kronan - som pekar på att Riksbanken är redo att pausa.

Ekonomiska bedömare menar att tillståndet som svensk ekonomi befinner sig i just nu är i behov av ytterligare räntesänkningar från Riksbanken.

Foto: D. Franco

Text: Redaktionen


JUST NU: Swedbank ändrar sig – nytt besked om räntan

2025 04 07

Nya och oväntade omständigheter gör att Swedbank svänger.

Räntan skulle ha varit färdigsänkt.

Den bedömningen gjorde Swedbank i sin föregående prognos, samtidigt som banken spådde en tillväxt om cirka två procent i år.

Det var då. Nu svänger storbanken. 

Riksbanken kommer att sänka räntan ytterligare en gång i augusti, hävdar Swedbank på måndagsmorgonen.

Minst.

“Riksbanken kommer behöva agera”

Bakgrunden till det nya beskedet är att den svenska kronan stärkts den senaste tiden samt ett oväntat lågt preliminärt inflationsutfall i mars.

Dessutom har USA:s tullar slagit samtidigt som “svensk ekonomi redan präglas av osäkerhet”.

– Utsikterna för en snar återhämtning i svensk ekonomi grumlas ytterligare av global osäkerhet och tullar som kommer att slå mot svensk export. Därutöver ser vi ett svagare inflationstryck. Sammantaget innebär detta att Riksbanken kommer behöva agera, säger Andreas Wallström, prognoschef på Swedbank, i ett uttalande.

Utesluter inte fler

Den nya prognosen är att Riksbanken sänker styrräntan minst en gång till – ned till två procent.

I samma bedömning görs att BNP-tillväxten når “måttliga 1,5 procent i år”.

– Inflationsutsikterna har också dämpats, bland annat på grund av den senaste tidens kronförstärkning, skriver Swedbank i Räntebladet för april och tillägger:

– De amerikanska tullarna, och de förväntade motåtgärderna från EU, bedöms inte påverka svensk inflation i någon nämnvärd utsträckning. Inflationsutfallet i mars kom därtill in något lägre än väntat. Vi utesluter inte att Riksbanken sänker räntan före augusti eller att det blir fler räntesänkningar. 

Det här sker med bolåneräntorna

Swedbank framhåller också att Riksbankens sänkning får följden att de rörliga bolåneräntorna sjunker till 3,1 procent. Det kan jämföras med den föregående prognosen på 3,3 procent.

– Vår prognos utgår ifrån att skillnaden mellan Riksbankens styrränta och den rörliga boräntan normaliseras till 1,1 procentenhet. De bundna bolåneräntorna förväntas stiga, men något mindre än i föregående prognos, meddelar banken.

Foto: MarcusOscarsson.se

Text: Redaktionen


Expert varnar turister för populära resmål: “Stanna hemma”

2025 04 07

Stanna hemma i sommar.

Det är den senaste uppmaningen från turismforskaren Anne-Mette Hjalager.

Den skarpa rekommendationen kommer efter ökade rapporter om stora demonstrationer i flera europeiska semesterparadis.

I helgen utlöstes exempelvis massiva protester mot överturism i 40 spanska städer med hundratusentals deltagare som uppmanade turister att stanna hemma, rapporterar Reuters.

– De sparkar ut oss för att göra semesterlägenheter, säger en av demonstranterna.

Vädjar: Kom inte hit

Demonstrationerna följer en direkt vädjan från lokalbefolkningen på Mallorca för några veckor sedan.

– Girigheten och girigheten hos hotellägare, politiker, fastighetsinvesterare och ”parasiter” av alla slag” har lett till försämring av öns territorium och ekosystem, infrastrukturproblem, överfulla offentliga tjänster, gentrifiering och försämrad livskvalitet. Allt detta är resultatet av en okontrollerad turism, skriver sju protestgrupper i ett gemensamt brev, enligt Majorca Daily Bulletin.

Uppmaningen var solklar: stanna hemma.

Uppmaningen: Res inom Norden

En direkt åtgärd för att bromsa turismen är höjda skatter och avgifter, bland annat på Mallorca.

Framför allt vill man se en minskning under högsäsong.

– När turister sprids över säsongen handlar det typiskt sett om att öka den totala omsättningen, och att nyttja kapaciteten maximalt. Det är inte säkert att det blir en nedgång i turismen under högsäsong, även om man vädjar till turisterna, säger Anne-Mette Hjalagaer till Danish Finance.

Hon uppmanar även att överväga att tillbringa semestern på hemmaplan istället, alternativt i ett nordiskt grannland.

LÄS MER: Semesterparadis har fått nog – alla turister förbjuds att svära

Hela listan 2025: 

Tidigare i år gick resemagasinet Fodors ut med en längre lista över resmål som bör undvikas under 2025. Skälet var precis som nu massturism på gränsen till lokal kollaps.

Här är hela listan över resmål som Fodors varnar för:

Barcelona (Spanien)
Mallorca (Spanien)
Kanarieöarna (Spanien)
Lissabon (Portugal)
Venedig (Italien)
Scotland North Coast 500 (Skottland)
Tokyo (Japan)
Kyoto (Japan)
Bali (Indonesien)
Koh Samui (Thailand)
Mount Everest
Oaxaca (Mexiko)
Brittiska Jungfruöarna
Kerala (Indien)

Foto: D. Gold resp E. Jong

Text: Redaktionen