Svenskt semesterparadis i chock – bebis misstänkt mördad

2023 11 06

Ett misstänkt mord på en nyfödd bebis skakar ett av Europas mest populära resmål.

Innan dess att pandemin tog ett järngrepp om turistnäringen i världen reste drygt 350 000 svenskar till Mallorca ett normalt år.

Den spanska ön är en av de absolut populäraste destinationerna bland svenska reseföretag, men nu har semesterparadiset hamnat i medierna av helt andra anledningar.

Ett misstänkt mord på en liten bebis som dumpats i en soptunna har försatt Mallorca i chock, rapporterar Diaro de Mallorca.

Slängde paket i soporna

Enligt den spanska tidningen gjordes upptäckten av en granne som hade noterat en man som betedde sig märkligt.

Grannen såg mannen lämna ett paket i soporna och åkte snabbt därifrån.

– När personen gick närmare såg grannen att det var en kartong där det låg en nyfödd insvept i tyg, framhåller tidningen.

Mamman gripen

Obduktionen har visat att bebisen var född drygt två månader för tidigt.

Det är ännu oklart om barnet var vid liv när det lämnades i soptunnan.

För närvarande har spansk polis gripit tre personer, samtliga spanjorer och bosatta i området, som är misstänkta för mord.

En av dem ska enligt uppgift vara bebisens mamma.

– Kvinnan har efter gripandet förts till sjukhus för att genomgå en kontroll, erfar den spanska lokaltidningen.

Hypotesen: födde i hemmet

Polisen arbetar för närvarande utifrån hypotesen att kvinnan fött barnet i hemmet.

Hon ska därefter ha bestämt sig för att göra sig av med sin nyfödda bebis.

– För att göra detta samarbetade hon med de andra två gripna, en man och kvinna på cirka 35 år som är nära släktingar till modern, skriver Diaro De Mallorca.

Familjen tiger

När polisen fann bebisen fördes hon till sjukhuset där läkarna dödförklarade barnet.

Två anhöriga till mamman, hennes syster och svåger, har förhörts.

Ingen av dem vill lämna någon information till den spanska polisen.

Upptäckten i soptunnan gjordes i torsdags och redan nu på idag, måndag, ställs de tre misstänkta personerna inför rätta.

Varken mamman eller de två övriga gripna personerna har gjort något officiellt uttalande om händelsen.

Foto: O. Nord

Text: Redaktionen


20 okt 26

Storm på väg mot Sverige – då brakar det loss

2026 10 20

Mildare höstväder präglar Sverige under början av veckan.

Fram till helgen väntas plusgrader i nästan hela landet. I södra och mellersta Sverige letar sig temperaturerna över 10-gradersstrecket.

Framåt helgen slår dock vädret om rejält.

En höststorm rör sig mot Sverige och väntas föra med sig kraftiga vindar under söndagen.  

Det är ännu oklart hur omfattande konsekvenserna blir, men SMHI flaggar för att det kan bli rejält blåsigt i hela landet.

– På söndag ser det ut att bli rejält blåsigt i hela landet i samband med att ett djupt lågtryck som närmar sig ute på Norska havet, framhåller myndigheten i sin senaste prognos.

Stormen Austen

Den brittiska vädertjänsten har döpt stormen till Austen.

Enligt SMHI väntas Austen nå Storbritannien under torsdagen och fredagen för att sedan röra sig österut. På söndag beräknas stormen dra in över Sverige.  

Varningar kan utfärdas

SMHI har än så länge inte utfärdat några varningar inför söndagen.

Varningar kan dock komma senare under veckan. Enligt SMHI publiceras vädervarningar på myndighetens hemsida och väderapp upp till tre dygn innan väderhändelsen beräknas inträffa. 

– Det är viktigt att följa väderutvecklingen eftersom prognoserna uppdateras kontinuerligt dygnet runt, vilket även kan medföra ändringar av varningsnivåer och varningsområden, skriver SMHI på sin hemsida.

Läs också: Bekräftat: Största ökningen sedan pandemin 

FAKTA: SMHI:s varningsnivåer

- Varningar utfärdas som gul, orange och röd, där röd är allvarligast.

- SMHI varnar för många olika typer av väderhändelser som till exempel vind, regn, halka, höga vattenflöden eller höga temperaturer.

- Varningssystemet utgår ifrån vilka konsekvenser eller störningar vädret kan skapa. Exempelvis kan 20 millimeter snö inom 12 timmar ge olika varningsnivåer beroende på var i landet snön faller eller när på året det sker.

Källa: Krisinformation.se

Andra läser: Biljätte kollapsar 

Foto: JD Designs

Text: Redaktionen


20 okt 26

Skatt på ISK höjs kraftigt

2026 10 21

I dag använder över fyra miljoner svenskar investeringssparkontot ISK.

Snart höjs skatten på den populära sparformen.

Skatten på ISK – som räknas ut genom att statslåneräntan plus en procentenhet multipliceras med en schablonskatt på 30 procent – beräknas höjas från 1,065 procent till cirka 1,22 procent, rapporterar Di.

Det motsvarar en ökning på cirka 15 procent.

Då behöver du betala

Den som har ett sammanlagt sparande på högst 300 000 kronor på ISK behöver inte betala någon schablonskatt på sparandet. Det beror på att den skattefria grundnivån uppgår till 300 000 kronor sedan årsskiftet 2025/26.

För sparare med större kapital kan det däremot vara fördelaktigt att placera en del av pengarna i en annan sparform.

– För den som redan utnyttjat den skattefria delen på 300 000 kronor och vill ha ett räntesparande med en stabil men lite lägre avkastning kan en vanlig aktiedepå ge mer. Men om du förväntar dig en avkastning högre än 3,7 procent så ska du ha pengarna på ett investeringssparkonto, säger Länsförsäkringars sparekonom Stefan Westerberg till Di.

Kan tjäna mer 

En aktiedepå är ett konto där du kan köpa och sälja aktier och andra värdepapper. Till skillnad från ISK, där sparandet beskattas med en årlig schablonskatt, betalas skatt på ett depåkonto varje gång ett värdepapper säljs med vinst.

– Med en riktigt lång spartid, omkring 30 år, kan aktiedepån vinna genom att pengarna växer innan vinsten beskattas, säger Stefan Westberg till tidningen.  

Läs mer: 47 000 äger aktien på Avanza – bjässen lyfter på börsen 

Så beräknas ISK-skatten

- Med ett investeringssparkonto betalar du ingen skatt på de vinster du gör när du säljer aktier, fonder och andra tillgångar, och inte heller på räntor och utdelningar.

- Du kan inte heller göra avdrag i deklarationen om du gör förlust när du säljer värdepapper. Istället betalar du en schablonskatt på hela kapitalet varje år.

- Schablonskatten baseras på statslåneräntan och för 2026 är schablonskatten 1,065 procent.

Källa: Skandia 

Andra läser: Kostar nästan en miljard – nu har Ukraina förstört den 

Foto: C. Liverani

Text: Redaktionen