SVERIGES NATOANSÖKAN: USA hjälper Sverige i slutspurten

2022 06 24

Det finns fortfarande chans för Sverige att få ett ja av Turkiet inför det stora Natomötet på tisdag.

Det uppger källor i regeringskansliet.

Erdogans hätska utfall

Till att börja med sågs det nästan självklart att Sverige och Finland skulle få så kallad inbjudanstatus till världens mäktigaste försvarsallians Nato i samband med Natotoppmötet som hålls i spanska huvudstaden Madrid på tisdag, onsdag och torsdag kommande vecka.

Men sedan gick plötsligt Turkiets auktoritära ledare Erdogan ut med diverse hätska utfall och anklagelser mot Sverige och Finland och sade att han skulle blockera möjligheten att få Natomedlemskap.

USA och Storbritannien hjälper

Men det finns ännu förhoppningar om att Turkiet ska ge med sig och säga ja inför toppmötet uppger källor i regeringskansliet till marcusoscarsson.se.

Regeringen Joe Biden i USA och Regeringen Boris Johnson i Storbritannien är två av de aktörer som nu uppges  pressa Turkiet för att få Erdoganregimen att ändra sig och godta att Sverige och Finland får grönt ljus.

Källor i regeringskansliet

– Det råder ingen tvekan om att Sverige och Finland får ett ja av Turkiet. Frågan är bara när, säger en källa i regeringskansliet.

Erdoğan tros egentligen inte vilja stoppa Sverige och Finland utan kan istället använda frågan för att pressa i första hand USA att sälja avancerade vapen till Erdoganregimen.

Storbritannien har hävt sitt stopp mot vapenförsäljning till Turkiet och det är möjligt att Erdoğan får ytterligare delsegrar för att säga ja inför Natotoppmötet.

Men det är också mycket möjligt att man inte lyckas övertyga Erdogan och att det kan dröja betydligt längre innan landet säger ja till Sveriges ansökan om Natomedlemskap. Ovissheten är stor.

Putins brutala anfallskrig

Till TT framhåller Magdalena Andersson vikten av de säkerhetsgarantier som USA, Storbritannien, Tyskland och Frankrike med flera länder har givit Sverige nyligen.

Orsaken till att Sverige och Finland vill gå med i Nato är den ryska diktatorn Vladimir Putins brutala anfallskrig mot det självständiga europeiska landet Ukraina vars statsledning han anklagar för att vara knarkare och nazister.

Våldtäkter och tortyr

Den ryska diktatorns krig har även inkluderat en våg av bombningar, våldtäkter, tortyr och folkmord mot Ukraina i Putingregimens försök att invadera landet och förvandla det till en rysk lydstat.

Tack vare betydande stöd från USA, Storbritannien, Finland, Sverige och övriga västvärlden har Ukraina bjudit Ryssland oväntat hårt motstånd. Och framförallt har Ukrainas Väpnade Styrkor gjort hjältedåd för att försvara sitt land och sitt folk.

Brist på vapen

Stridsmoralen bedöms vara mycket hög i Ukraina jämfört med de ryska soldaterna.

Samtidigt har Ukrainas armé de senaste dagarna pressats allt hårdare och lidit stora förluster bland annat på grund av brist på vapen.

Foto: The White House

Text: Redaktionen


25 augusti 2026

Kraftigt oväder på väg – då brakar det loss

2026 08 25

Regn och rusk är på väg i riktning mot Sverige.

Veckan inleds med fint väder på de flesta håll i landet.

Ett högtryck dominerar väderläget och så väntas det fortsätta några dagar till.

Samtidigt är ett nytt kraftigt regnoväder på väg in västerifrån.

I danska medier varnas nu för ett häftigt väderomslag.

– Det är viktigt att njuta av det soliga och sommarvarma vädret på onsdag och torsdag, eftersom prognoserna på fredag förutspår en kraftig väderförändring, uppger TV2.

– En kallfront är på väg över Nordsjön, och redan från fredagsmorgonen kommer den att orsaka temperatursänkningar och perioder med kraftig nederbörd och lokal åska.

Lågtryck drar in över Sverige

Lågtrycket väntas under fredagen också dra in över Sverige. Även om prognosen ännu inte är helt säker, får flera delar av landet räkna med betydligt blötare väder den kommande helgen.

– På fredag närmar sig ett lågtryck på Nordsjön. Troligen rör sig tillhörande frontsystem med regn upp över Götaland under fredagens andra halva, uppger SMHI.

– Under helgen parkerar lågtrycket över Skandinavien med regn och skurar. Dock är detaljerna kring detta ännu osäkra.

LÄS OCKSÅ: Stor brand härjar i Ryssland

Stora regnmängder väntar

I Danmark visar prognosen på stora mängder regn under helgen.

Det är dags att ersätta parasollerna med regnkläder och paraplyer, skriver TV2.

– Resten av helgen kommer också att bjuda på stora mängder regn, och lokalt kan vi få upp till 60 millimeter. Som jämförelse ligger genomsnittet på cirka 80 millimeter i hela landet under augusti, rapporterar kanalen.

Orange varning ligger kvar

De stora regnmängderna i norra Sverige har ställt till stora bekymmer den senaste tiden.

Den orangea varning som legat sedan förra veckan, ligger kvar. I nuläget sträcker den sig till och med fredag.

– Stora regnmängder har lett till höga vattenstånd och risk för översvämning som drabbar byggnader och vägar runt Buddbyträsket, Bodträsket och Svartbyträsket i Boden, samt Ljusån, framhåller SMHI.

LÄS MER: Ryssland hotar Finland – ”är ett legitimt mål”

Foto: R. Sanner

Text: Redaktionen


26 augusti 2026

Många får samma sms just nu – radera direkt

2026 08 26

Bedrägliga sms cirkulerar just nu i Sverige.

Bedragare hittar konstant nya nischer och metoder för att försöka lura folk på pengar.

Nu kommer uppgifter om att många svenskar får liknande sms som ser ut att komma från olika parkeringsappar.

Men det rör sig i själva verket om bedrägerier, och den som får den här typen av meddelanden bör radera dem direkt, eller anmäla.

Så kan det se ut

Bedragarna använder loggor som ser ut som de riktiga parkeringsapparna för att försöka lura tilltänkta offer, uppger Råd & Rön.

Sms skickas ut som exempelvis kan se ut så här:

– Hej (mottagarens nummer, reds, anm.). Parkeringsfaktura (påhittat nummer, reds, anm.) på 954 kronor är obetald.

I sms:et finns en uppmaning om att betala innan ett visst datum och en länk som bedragaren hoppas att det tilltänkta offret ska klicka på.

Klicka inte

Den som klickar på länken riskerar att dras in i bedragarens fälla.

Den som vill undvika att bli bedragen bör radera meddelandet direkt, och inte följa några uppmaningar.

Det går också att anmäla meddelandet.

Läs mer: Ryssland attackerat – kraftiga explosioner

Easypark varnar

Ett varumärke som har kapats av bedragarna är Easypark, som går ut och varnar för bedrägeriförsöken.

– Varning: Bluffmejl och SMS cirkulerar i vårt namn. Var extra vaksam och klicka inte på misstänkta länkar, framhåller Easypark.

Och Parkster

Även Parkster har märkt av den besvärande trenden.

De understryker att de aldrig kommer att skicka ut uppmaningar till att uppge känsliga uppgifter som kortuppgifter eller lösenord.

– Det blir allt vanligare med bedrägeriförsök kopplat till felaktiga QR-koder på skyltar, SMS-utskick som utger sig för att vara ett annat företag samt utskick via e-post med diverse uppmaningar. Dessvärre framkommer detta även i parkeringsvärlden. 

Läs mer: Fler arbetslösa får lägre ersättning

Foto: B. Tromp

Text: Redaktionen