SVENSKT GLÄDJEBESKED: Kan bota flera former av cancer

2023 01 09

En ny behandlingsmetod mot cancer ska för första gången testas i Sverige.

Och det är mycket höga förhoppningar på metoden, som ska kunna bota cancerformerna leukemi, lymfkörtelcancer och myelom, en form av cancer i benmärgen. Det rapporterar SVT.

Skånes universitetssjukhus i Lund blir först ut att använda behandlingen, som beskrivs som “ett helt annat sätt att angripa cancer”.

– Jag ser det här som ett paradigmskifte, säger Mats Jerkeman, professor och överläkare på onkologiska kliniken i Lund, till tv-kanalen.

Kan bota 50 procent

Det handlar om en ny cellterapibehandling som kallas CAR-T.

Till skillnad från andra metoder använder sig behandlingen av kroppens egna immunförsvarsceller för att angripa cancerceller.

Metoden erbjuder möjlighet för tidigare obotliga patienter att nu behandla sin sjukdom, och man räknar med att bota drygt hälften av dem.

– För den patientgruppen så är det här verkligen ett stort genombrott, säger Mats Jerkeman.

Kan finnas biverkningar

Samtidigt lyfter professorn ett varningens finger för vissa biverkningar.

En av dem kan liknas vid blodförgiftning vilket kan leda till intensivvård under ett par dagar. Det handlar dock om övergående och tillfällig vård, betonar Mats Jerkeman.

Än så länge har 20 patienter genomgått den nya cellterapibehandlingen i Lund.

Det finns inga åldersgränser – den enda riktlinjen är att patienter med nedsatt hjärt- eller njurfunktion ska undvika behandlingen.

75 000 tumörer 2021

Under 2021 rapporterades över 75 000 maligna tumörer för mer än 68 000 individer till cancerregistret i Sverige, enligt Socialstyrelsen. 

Det är en uppgång i antalet jämfört med året tidigare.

Kvinnor drabbas huvudsakligen av bröstcancer och för män är det prostatacancer som dominerar.

Stora förhoppningar

När det gäller leukemi, en av de cancerformer som CAR-T ska behandla, upptäcker man ungefär 700 nya fall varje år, uppger Cancerfonden.

– Kronisk leukemi drabbar framför allt äldre personer. Mer än hälften av patienterna är 60 år eller äldre. Akut leukemi förekommer i alla åldrar, framhåller organisationen.

Hos barn står leukemi för ungefär en fjärdedel av de cirka 300 cancerfall som drabbar barn under 15 år varje år.

Förhoppningen är att CAR-T ska kunna användas även för att behandla även andra former av cancer i framtiden, förklarar Mats Jerkeman för SVT.

Foto: J. Alp, Region Uppsala

Text: Redaktionen


24 oktober

Kraftigt regn drar in – kommer ösa ner i tre län

2026 10 24

Stora regnmängder är att vänta i tre län.

Stormen Boelo drar under helgen in över Sverige. I samband med det är kraftiga vindar att vänta på olika håll runt om i landet. Men det är inte bara blåsten som kan ställa till det.

Stora regnmängder kommer också att falla i tre län, meddelar SMHI.

I tre län

Redan på lördagen väntas regn, som sedan kommer att tillta under kvällen och bli allt kraftigare.

På söndagen drar Boelo in över landet – och i och med det kan stormbyar uppnås vid kusterna.

– Det väntas också regn på många håll och i fjälltrakterna inslag av snöfall, uppger vädermyndigheten.

– I västra Götaland, Värmland och Västernorrland kan det totalt komma stora mängder de närmsta dygnen. 

Så blir måndagen

På måndagen försvagas Boelo, men det kommer att vara fortsatt blåsigt i södra Sverige. Någon bättring är heller inte att vänta.

Redan under tisdagen drar nästa lågtryck in över Norska havet och följer i Boelos spår.

Det blir åter blåsigt i stora delar av landet och ännu ett regnområde drar in över södra Sverige.

Läs mer: “Vore ett svek” – sätter press på Centerpartiet

Onsdag och torsdag

På onsdagen klarnar det i viss utsträckning upp över stora delar av landet.

Men i norra Norrland och fjälltrakterna kan det fortsatt förekomma en del regn och skurar. 

Det finns även indikationer på att ett område med skurar passerar över Götaland. 

Nästa helg

Fredagen väntas bli solig på grund av ett högtryck som växer in över helgen. 

– Om det fortsatt blir milt eller mer normalt för årstiden är än så länge svårbedömt, meddelar SMHI.

– Det finns prognoser som visar att mycket mild luft når in över landet i samband med högtrycket, men över Ryssland finns också kalluft och vid nordliga placeringar av högtryckets centrum kan den föras in över södra Sverige med ostliga vindar. 

Läs mer: 88 000 ägare på Avanza – aktien faller 24 procent

Foto: F. Harirak

Text: Redaktionen


24 okt 2026

Sverige har gått om alla – högst i Europa

2026 10 24

Den svenska matkassen ligger i topp.

Sverige är ett av Europas dyraste länder att handla mat i.

Det visar en ny jämförelse av matpriser hos Lidl i europeiska länder.

Stora skillnader

Samma vara från Lidl kan kosta betydligt olika beroende på om den köps i Helsingfors, Aten eller Stockholm.

Finländska Yle har jämfört priserna på en matkorg med 30 produkter från Lidl i europeiska länder som bland annat Finland, Sverige, Tyskland, Spanien och Grekland.

Resultatet visar att matkorgen är dyrast i Stockholm.

Däremot var priserna lägre i Berlin, Warszawa och Aten. Billigast var matkorgen i Barcelona.

Läs också: Kalldusch för svenska resenärer – gäller vart man än åker

Dyrare trots sänkt matmoms

Sverige har under året sänkt momsen på livsmedel från 12 till 6 procent. Sänkningen gäller till slutet av nästa år.

Trots skattesänkningen var matkorgen i Stockholm dyrare än i Helsingfors och Tallinn i Yles jämförelse.

I Stockholm kostar matkassen 132,02 euro (cirka 1 470 kronor), tätt följt av Tallinn på 131,26 euro och Helsingfors på 130,93 euro.

I Barcelona är matkassen betydligt billigare. Där kostar den bara 118,21 euro, motsvarande cirka 1 315 kronor.

Enligt Yle påverkas matpriserna av flera faktorer, bland annat skatter, löner, transportkostnader och konkurrensen mellan butikerna.

I Norden är konkurrensen mellan livsmedelskedjorna mindre än i delar av Centraleuropa. I Tyskland pressar lågpriskedjor som Aldi, Netto, Penny, Norma och Lidl priserna genom hård konkurrens.

I Sverige märks konkurrensen i stället ofta genom olika erbjudanden.

Därför är maten dyr

Även Nordens geografiska läge påverkar priserna uppger Lidls inköpschef Tommi Lehmussaari.

– Finland ligger långt från produktionscentrumen i Central- och Sydeuropa, vilket innebär betydligt längre transportvägar, som dessutom kräver sjötransporter, säger han till Yle.

– Detta gör transporterna dyrare och mer komplicerade än på rutter där man kan köra direkt genom det europeiska fastlandet, säger han.

Även svenska konsumenters preferenser spelar roll. I Finland är efterfrågan på inhemskt kött stark, vilket påverkar butikernas sortiment och inköp.

Enligt Yles genomgång kan kött från länder med lägre produktionskostnader vara billigare.

Läs också: Gör precis som Hitler – stor ilska i USA

Foto: Ryoji-Iwata 

Text: Redaktionen