29 juli 2026

Svenskparadis totalförbjuder vandrarhem – måttet rågat

2025 10 17

Under flera år har Mallorca kämpat mot massturismen.

Turistskatten har höjts, alkoholförbud har införts i flera stadsdelar och böter för avvikande beteenden är några åtgärder som svenskparadiset redan har infört.

Det har inte varit tillräckligt.

Nu är det dags för nästa åtgärdspaket.

Från och med nu införs ett totalförbud mot att öppna nya vandrarhem, så kallade youth hostels, i Palma, rapporterar Majorca Daily Bulletin.

De som redan finns ska omvandlas till antingen hotell eller bostäder, lyder uppmaningen från borgmästaren Jaime Martínez.

Förbjuder även uthyrning

Utöver vandrarhemmen slår Palma även mot partybåtar och semesterbostäder. När det gäller det senare ska det inte vara tillåtet “i någon form överhuvudtaget”.

Fram till nu har semesteruthyrning enbart varit förbjuden i flerfamiljshus. Framöver ska förbudet även omfatta andra bostäder samt rumsuthyrning, vilket bland annat annonseras flitigt på Airbnb.

– Det finns bara 639 lagliga uthyrningslicenser för turister i kommunen. De är giltiga och kommer att förbli det, men om de återkallas kommer inga nya tillstånd att utfärdas, säger Jaime Martínez enligt den spanska tidningen.

Lokala klagomål

Syftet med de nya förbuden är att skapa incitament för att öka utbudet av bostäder för långtidsuthyrning istället.

När det gäller de populära partybåtarna införs de nya reglerna från och med nästa säsong. Den lokala hamnmyndigheten kommer att aktiveras för att se till att restriktionerna upprätthålls

Bakgrunden till beslutet är ett "betydande antal” klagomål från lokala invånare.

LÄS MER: Larmet: 600 000 bilister är en trafikfara – ”Politikerna gör inget”

Svenskarnas favorit

Mallorca, och Spanien i allmänhet, är ett av de mest populära resmålen för svenska folket. Så sent som igår meddelade researrangören Apollo att man sätter in en spansk storsatsning från och med i år.

Totalt erbjuder bolaget nu resor till 35 spanska resmål.

– Om det finns ett land som kan kallas en semesterklassiker för svenskar, så är det Spanien. Med undantag för Grekland under sommarmånaderna finns det få länder som kan konkurrera med vår kärlek till spanska stränder, tapas och sangria, säger Martina Krantz, pressansvarig på Apollo. 

LÄS MER: Stupar efter 35 år – tung konkurs i byggbranschen

Foto: M. Rosselló Calafell

Text: Redaktionen


Glatt besked för alla som handlar på Coop

2026 09 04

Majoriteten av Sveriges livsmedelskedjor sänkte matpriserna i augusti.

Det visar en färsk kartläggning från jämförelsesajten Matpriskollen.

De största prisnedgångarna noteras hos Coop och Hemköp, där matpriserna sjönk med 0,2 procent i augusti jämfört med föregående månad.

Hos Ica minskade priserna med i genomsnitt 0,1 procent, medan priserna i City Gross butiker förblev oförändrade.

Willys var den enda kedjan som höjde priserna. Det rör sig dock om en mindre uppgång – matpriserna steg med 0,1 procent.

Coop i täten                            

Coop sticker ut i statistiken.

På årsbasis har livsmedelspriserna hos kedjan sjunkit med 1,4 procent exklusive moms. Det är hela 0,6 procentenheter mer än hos Ica, som är tvåa på listan.

Samtidigt har det blivit dyrare hos Willys.

– Efter en juli där Willys sänkte kraftigare än marknaden är kedjan tillbaka i linje med sitt tolvmånadersmönster – sett över ett år är det Coop som sänkt mest och Willys minst, rapporterar Matpriskollen

Orosmoln på himlen

Det har blivit billigare att handla mat i Sverige sedan halveringen av matmomsen.

Prissänkningarna riskeras dock att ätas upp av ökade energikostnader till följd av krisen i Mellanöstern.

Regeringens krisstöd på 1,6 miljarder kronor till lantbruket har mildrat konsekvenserna, men på sikt kan energikrisen i Mellanöstern leda till omfattande prisökningar.

– Livsmedelsföretagen har pekat på att en betydande del av världens råmaterial till konstgödsel passerar Hormuzsundet, och varnar för att effekten av momssänkningen kan klinga av tidigare än väntat om energipriserna håller i sig, rapporterar Matpriskollen.

LÄS MER: 870 kronor extra i månaden – svenska hushåll uppmanas

”Ersätter inte behovet”

Lantbrukarnas riksförbunds ordförande Palle Borgström delar prognosen.

– Krisstödet är viktigt här och nu, men det ersätter inte behovet av långsiktiga åtgärder för lönsamhet och konkurrenskraft. Alla politiska beslut behöver väga in hur de påverkar svensk matproduktion och Sveriges försörjningsförmåga, säger han i ett uttalande.

LÄS OCKSÅ: Två nya skattesatsningar från regeringen

Foto: Coop Sverige

Text: Redaktionen


3 sep 2026

Kan snart smälla i Danmark – Ryssland taget på bar gärning

2026 09 03

Ryssland har tagits på bar gärning i att planera konkreta försök till sabotage i Danmark.

Det uppger den danska säkerhets- och underrättelsetjänsten PET.

Planerna är så tydliga och allvarliga att det är nödvändigt att varna allmänheten, menar Emil Græsholm, chef för kontraspionage på just PET.

– Det är inte bara en varning om att det kan komma till Danmark en dag. Vi ser redan planeringen nu. Väldigt konkret, säger han till Berlingske.

Uppmanar allmänheten

Det är första gången som PET ska ha avslöjat konkreta förberedelser för sabotage på dansk mark. I synnerhet är det företag inom försvarsindustrin med kopplingar till militärt bistånd i Ukraina som bedöms utgöra måltavlor.

Enligt PET är det den ryska säkerhetstjänsten som ligger bakom planeringen. Vanliga danskar uppges rekryteras via Telegram för att användas till dåden. Bland annat kan personer bli ombedda att fotografera känsliga platser och föremål, till exempel specifika företag.

Nu uppmanas därför allmänheten att kontakta polisen om de stöter på den här typen av uppmaningar.

– Budskapet är inte att man ska vara rädd, varken som granne till ett företag eller som vanlig medborgare. Vårt budskap är att vi kan se att man omedvetet kan bli en del av Rysslands sabotageplanering, säger Emil Græsholm.

Andra läser: Putins planer i papperskorgen – nattsvart för Ryssland

Högsta prioritet

Enligt PET är arbetet med detta specifika ryska hot högsta prioritet för den danska underrättelsetjänsten. Hur många fall som avslöjats vill Emil Græsholm inte berätta.

I december förra året uppgav företaget FIre Point att en ukrainsk vapenfabrik ska byggas på dansk mark, vilket fick Kreml att gå i taket. Danmark har tidigare varnat för att det är “90 procents risk” att Ryssland kommer att utföra attentat mot mål på dansk mark.

Tidigare i augusti sattes en anläggning tillhörandes försvarsföretaget Milrem Robotics i brand i Estland. Enligt den estniske premiärministern Kristen Michal kopplas Ryssland till det misstänkta sabotaget.

Igår uppgav Polens premiärminister Donald Tusk att den brand som uppstod i en drönarfabrik i landet tidigare i veckan sannolikt planerades av Ryssland.

Andra läser: Hotar med direktanfall – Ryssland kan slå till i Europa

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen