REKORDSIFFROR: Svenska folket ger sin syn på EU

2023 05 09

Svenska folkets syn på EU har blivit mer positiv.

Det visar den nya rapporten ”Svensk EU-opinion 1992-2022” från SOM-institutet.

SOM-institutet har mätt svenska medborgares åsikter om EU och ett svenskt medlemskap i unionen redan innan Sverige gick med.

Stödet för EU har ökat stadigt under 2020-talet. 

Enligt den nya mätningen uppvisar svenskarna ett rekordstort stöd för EU och ett svenskt medlemskap. 

Bland alla partier

68 procent av svenskarna stödjer EU-medlemskapet. Endast 12 procent önskar utträde.

De nya siffrorna är slående.

Stödet för EU är rekordhögt. Samtidigt vill färre än någonsin lämna unionen. 

Även bland väljare som röstar på EU-kritiska partier är stödet för unionen stort.

Bland sverigedemokratiska väljare har stödet nästan fördubblats. 2021 stöttade 23 procent av Sverigedemokraternas väljare ett svenskt EU-medlemskap. 

Ett år senare har den siffran ökat till 43 procent.

– Detta går i linje med en allmän ökad tilltro till demokrati på olika nivåer för sverigedemokratiska sympatisörer, i ljuset av valresultatet hösten 2022, framhåller SOM-institutet i ett pressmeddelande.

Opposition till EU

För ungefär en vecka sedan skrev Sverigedemokraternas partiledare Jimmie Åkesson en debattartikel i Aftonbladet där han föreslog att Sverige bör utvärdera EU-medlemskapet.

– Vi behöver utvärdera konsekvenserna av vårt medlemskap i EU och också titta på hur vi kan begränsa den överimplementering av EU-lagstiftning som Sverige hittills ägnat sig åt, skrev Åkesson. 

Senaste rapporten mäter förvisso synen på EU innan Jimmie Åkessons debattartikel, så hur hans åsikter står sig med väljarna i år, är svårare att säga.

Krig i Europa

Anledningen till att mätningen visar att stödet för EU är rekordstort kan enligt SOM-institutet relateras till kriget i Ukraina.

Enligt institutet har svenskarna blivit mycket mer positiva till EU i relation till militär säkerhet.

Militär säkerhet har blivit det EU-område som svenskarna bedömer som mest positivt, före bland annat miljöfrågor. 

– Väldigt tydligt är att Rysslands invasion av Ukraina påverkar synen på andra internationella aktörer, inte minst EU, vilket till stor del kan förklara medvinden i opinionen, skriver SOM-institutet.

Foto: A. Lallemand

Text: Redaktionen


Danmark har läxat upp USA

2025 05 10

Enligt uppgifter till The Wall Street Journal avser USA att öka spionaget mot Grönland, som tillhör det danska kungariket.

Uppgifterna har väckt starka reaktioner i Danmark. Den danska underrättelsetjänsten, PET, har konstaterat att det föreligger ett ökat hot om spionage efter att artikeln publicerats.

Nu har Danmark kontaktat USA.

Det bekräftar statsminister Mette Frederiksen.

– Det här är rykten i en internationell tidning, och som ni vet har vår utrikesminister redan haft ett samtal med USA. Självklart kan man inte spionera på en allierad, säger hon enligt nyhetsbyrån Ritzau.  

Danmarks utrikesminister Lars Løkke Rasmussen betonar att den danska regeringen har varit mycket tydlig i sin kommunikation.

– Det avgörande är att vi signalerat mycket tydligt till amerikanerna att kungarikets interna angelägenheter är kungarikets interna angelägenheter. Vi betraktar oss inte bara som en nära allierad till USA, vi är en nära allierad. Och därför kan vi naturligtvis inte tolerera om folk börjar spionera på varandra, säger han enligt TV2.

Utrikesministern betonar att det danska budskapet förmedlats till  den tillförordnade amerikanska ambassadören i Danmark, Jennifer Hall Godfrey, och att detta budskap nu sprids vidare i Washington.

Hotbild kvarstår

USA:s president Donald Trump har vid flera tillfällen framhållit att han vill se Grönland som en del av USA. Presidenten har dessutom vägrat att utesluta användning av militärt våld för att ta kontroll över världens största ö.

– För den nationella säkerhetens skull och för friheten i hela världen anser USA att ägande och kontroll av Grönland är av största vikt, har Trump utryckt på sin sociala medieplattform Truth Social.

USA har i dag en stor militär närvaro på Grönland. År 1951 ingicks ett försvarsavtal med Danmark som gav USA en betydande roll i försvaret av territoriet, inklusive rätten att bygga och upprätthålla militärbaser.

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet Official White House Photo by Shealah Craighead

Text: Redaktionen


TYSKLAND HÄVDAR: Stort genombrott i Ukraina – inom två dagar

2025 05 09

Tysklands nya förbundskansler Friedrich Merz tror att en vapenvila i Ukraina kan träda i kraft inom två dagar.

Det rapporterar den tyska Bild.  

– Jag har stort hopp om att det kommer att nås en överenskommelse om eldupphör i Ukraina i helgen, säger Merz enligt tidningen.

– Med tanke på den tre dagar långa vapenvilan som Ryssland utlyst finns det stor chans att den kommer att förlängas till 30 dagar och att förhandlingar om ett fredsavtal sedan kan inledas, fortsätter förbundskanslern.

Vidare meddelar Merz att han skrivit under ett förslag om eldupphör tillsammans med Frankrikes president Emmanuel Macron, Polens premiärminister Donald Tusk och den brittiske premiärministern Keir Starmer.

– Det är i stort sett identiskt med det amerikanska förslaget. Vi hoppas verkligen att detta också kommer att accepteras av den ryska sidan, säger förbundskanslern och tillägger:

– Bollen ligger helt och hållet hos Moskva.

Zelenskyj ger besked om toppmötet

Samtidigt meddelar Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj att Ukraina ska anordna ett toppmöte med flera europeiska ledare på lördag.

– Vi förbereder oss för att träffa ledarna i ”Koalitionen av villiga länder”, säger Zelenskyj i ett uttalande.

Koalitionen består av ett 30-tal länder som arbetar för en hållbar fred i Ukraina. Sverige är ett av flera Natoländer i gruppen. USA tillhör inte koalitionen.

Foto: President of Ukraine

Text: Redaktionen