Svenskars resvanor förändras kraftigt

2024 11 22

Svenska folkets resande har förändrats kraftigt under de senaste två åren.

Våra resvanor påverkades starkt av coronapandemin, och även inflationen har troligtvis påverkat den svenska reslusten.

Men nu har det vänt.

Under 2023 och 2024 har det skett en kraftig ökning i svenskarnas resande, och flera olika typer av resor har blivit mer populära, enligt Reserapporten 2024, som ges ut av Svenska Resebranschföreningen.

Ökning med 43 procent

Försäljningen av resor ökade med hela 43 procent under 2023 jämfört med året innan, och under 2024 har trenden fortsatt, enligt rapporten, som är baserad på reseföretagens årsrapporter för 2023 samt en prognos för hur det har sett ut hittills under 2024.

Researrangörer har sett en ökad försäljning med 44 procent, och resebyråer med 40 procent.

Det visar att den svenska reslusten har kommit tillbaka efter pandemin och reseföretagen har nästan återhämtat sig. Nivån är snart tillbaka där den var före pandemin.

Samtidigt har också priserna ökat.

Snittpriserna har stigit med 20 procent sedan 2019, enligt rapporten.

Trenden har fortsatt 2024

Restrenden har fortsatt under 2024, och nästan alla produktkategorier visar positiva resultat under året.

Bland annat så har försäljningen av paketresor ökat jämfört med 2023. Det visar att många resenärer är beredda att betala mer för bättre reseupplevelser.

Även charterföretagen har haft ett bra 2024 med ökat försäljning och fler resenärer.

Detsamma gäller flygtrafiken, där försäljningen av såväl utrikes- som inrikesflyg samt inrikeståg har ökat. Undantag dock för utrikeståg, som har minskat något under 2024.

Olika generationer – olika resvanor

Tidigare undersökningar visar dock att det finns stora skillnader i vilken typ av resor som föredras, beroende på vilken generation man tillhör.

Exempelvis har Generation Z andra resvanor jämfört med Millennials, enligt en undersökning från Ticket.

Båda åldersgrupperna lockas förvisso av sol och bad.

Men inom Generation Z finns det bland annat ett större intresse för äventyrsresor, medan Millennials prioriterar tid med familjen.

Millennials åker gärna till Spanien eller Thailand, medan Generation Z föredrar Portugal och Grekland.

Foto: D. Gold resp E. Jong

Text: Redaktionen


Svenskarnas p-böter kan bli högre

2025 07 10

Snart kan det bli ännu dyrare att få en p-bot.

En dom i EU-domstolen från 2022 slår fast att p-böter är en typ av tjänst – och därför ska moms läggas på summan.

Det innebär att parkeringsbolag och kollektivtrafik också måste betala moms på tilläggsavgifter, exempelvis när någon parkerar fel eller plankar på bussen.

Tidigare har detta inte ansetts momspliktigt, någonting som nu ändras. Men vem som betalar är fortfarande oklart. Skatteverket har nu gett sin tolkning.

– I vissa fall anser Skatteverket att kontrollavgifter, felparkeringsavgifter och andra tilläggsavgifter ska ingå i ersättningen för det ursprungliga tillhandahållandet såsom parkeringen eller persontransporter, skriver de i ett uttalande.

Vem ska egentligen betala?

Det är dock fortfarande oklart om den nya momsen ska betalas av bilisten – alltså du som får boten, eller av företaget som utfärdar boten.

Skatteverket anser att det i slutändan är upp till kommunerna och parkeringsbolagen att avgöra hur de hanterar den nya momsen.

– Om de vill ta höjd för den tillkommande mervärdesskatten, kommer det totala beloppet i form av höjda avgifter påverka felparkerarna, säger Pia Kjell, momsexpert på Skatteverket till DN.

Men enligt revisionsbyrån Deloitte kan det bli svårt att höja avgifterna, eftersom lagar reglerar hur höga de får vara.

– Som reglerna ser ut nu så ser det inte ut att det går att välta över momskostnader på någon annan om du redan nu tar ut maxbeloppet, förklarar Henrik Karlsson, skatteexpert på Deloitte till samma tidning.

Kritik från branschen

Parkeringsbranschens organisation Svepark är kritisk till hur frågan har hanterats. De anser att de hade varit bättre om både riksdagen och regeringen istället hade ändrat lagen.

De tror att Sveparks medlemmar troligen kommer be om ett förhandsbesked från Skatterättsnämnden.

De nya reglerna träder i kraft den 1 januari 2027.

Foto: S. Strashevskyy

Text: Redaktionen


JUST NU: Historiskt besked – 5 000 robotar på väg till Ukraina

2025 07 10

Storbritannien och Ukraina har enats om ett historiskt försvarsavtal.

Natolandet kommer att leverera 5 000 luftvärnsrobotar till Ukraina från brittiska Thales Air Defence –  ett försvarsbolag som är specialiserade på kortdistans- och luftförsvarsrobotar.

– Storbritannien och Ukraina ingår ett historiskt avtal om Thales Air Defence-robotar. Det kommer att öka brittisk tillväxt och håller kvar Ukraina i kriget, framhåller Storbritanniens regering i ett uttalande.

Vidare bekräftar Downing Street att Storbritannien kommer att ge upp till 283 miljoner pund i bistånd till Ukraina under det kommande året. Summan motsvarar omkring 3,7 miljarder kronor.

”Det hopp de behöver”

Avtalet mellan Storbritannien och Ukraina ska undertecknas vid årets upplaga av konferensen Ukraina Recovery Conference (URC), som inleddes i Rom under torsdagen.

– Detta tillkännagivande understryker vårt fortsatta stöd för Ukraina. Vi stärker deras luftförsvar mot förödande drönar- och robotattacker och bidrar till återuppbyggnaden av landet – och till att ge denna nation det hopp de behöver, säger Storbritanniens vice premiärminister Angela Rayner.

Hon tillägger att avtalet också kommer att skapa hundratals kvalificerade jobb i Storbritannien.  Enligt regeringens beräkningar handlar det om 200 nya arbetstillfällen.

LÄS MER: Elon Musk lanserar ”skrämmande” projekt

Sverige etablerar center i Ukraina

Under torsdagen har även Sverige gett ett nytt besked till Ukraina.

Regeringen har beslutat att ge Myndigheten för samhällsskydd och beredskap (MSB) i uppdrag att etablera ett center för rehabilitering av skadade soldater i Ukraina.

Centret kommer att vara en del av Operation Renovator, ett gemensamt projekt mellan Nato och Ukraina sedan två år tillbaka.

Projektet syftar till att rehabilitera skadade soldater. Målsättningen är att soldaterna ska kunna återgå till aktiv tjänst eller ges förutsättningar att leva ett civilt liv med rimlig livskvalitet.

– När jag förra hösten besökte Ukraina och ett av dessa rehabiliteringscenter så slogs jag av den orubblighet som de ukrainska veteranerna uppvisade. Trots fysiska och psykiska trauman så ville de fortsätta försvara sitt land, säger minister för civilt försvar Carl-Oskar Bohlin (M).

– Ukraina strider inte bara för sitt lands frihet, utan även för vår. Att vi fortsätter stötta dem i den kampen är vår tids viktigaste säkerhetspolitiska uppgift.

LÄS MER: Kreml gör jättebeslag – 50 miljarder dollar

Arkivfoto: Emy Åklundh Försvarsmakten

Text: Redaktionen