13 aug 26

Svenskar kan stoppas när de ska tanka bilen

2026 03 09

Om krisen i Mellanöstern fortsätter kan oljeransonsering bli verklighet.

Kriget i Iran har nu pågått i över en vecka och det råder fortsatt stora oklarheter kring hur länge Israel och USA kommer att fortsätta med attackerna.

Samtidigt har Iran träffat Förenade arabemiraten, Bahrain och andra länder med drönare och missiler.

Tidigare på måndagen kom uppgifter om att Natos luftförsvar har skjutit ner en iransk missil i turkiskt luftrum.

Det kan du läsa mer om genom att klicka här.

Svenskar kan stoppas

Oljepriserna har rusat till de högsta nivåerna sedan 2022 mot bakgrund av instabiliteten i Mellanöstern.

Många fat olja går förlorade på grund av situationen runt det så viktiga Hormuz-sundet, någonting som – om det fortsätter – kan leda till oljeransonsering i Sverige.

Det berättar råvaruanalytikern Christian Kopfer för TV4.

“Då får du inte ens tanka bilen”

Priset på oljan är inte avgörande för världsekonomin – men tillgången är det.

– Om kriget fortsätter så kommer vi ha en energikris där man måste ransonera oljan. Då får du inte ens tanka bilen, säger Kopfer till kanalen.

– Så länge som Hormuzsundet är stängt så kommer det bara att bli värre, det är som att tappa en patient på blod.

Läs mer: UPPGIFTER: Svenskt jätteföretag har lurat alla

“Ett litet pris att betala”

Högre priser vid pump, ökad instabilitet och risk för ransonering är några av de saker som stressar människor runt om i världen.

Men Donald Trump tar situationen med lugn.

– Kortsiktiga oljepriser, som kommer att sjunka snabbt när förstörelsen av Irans kärnvapenhot är över, är ett mycket litet pris att betala för USA:s och världens säkerhet och fred, skriver presidenten på Truth Social.

– ENDAST DÅRAR SKULLE TYCKA ANNORLUNDA!

Inga tecken

Kriget i Mellanöstern har nu pågått i över en vecka.

Donald Trump har inte signalerat någonting som pekar på att det skulle vara över inom kort.

Istället har han och försvarsminister Pete Hegseth varnat för att fler och tyngre attacker kan vara att vänta.

Läs mer: UPPGIFTER: USA har gjort ett enormt misstag

Foto: Circle K

Text: Redaktionen


11 augusti 2026

Ica stoppar ost – ”Lämna tillbaka om du köpt den”

2026 08 12

Ica återkallar hamburgerost.

Under tisdagskvällen meddelar dagligvarukedjan att de stoppar hamburgerost.

Det handlar om Icas egen hamburgerost med smak av cheddar.

Produkten återkallas som en försiktighetsåtgärd då den kan innehålla metallbitar – och alla som har köpt den berörda produkten uppmanas att lämna tillbaka den till Ica.

Återkallar ost

Återkallelsen berör endast produkter med bäst före datum 03-05-2027 och batch nr B6 131 LAP V. 

– I samband med planerat underhåll av den berörda produktionslinjen uppstod en avvikelse vid återmonteringen som kan ha lett till förekomst av metallpartiklar i produkten, säger kvalitetschef Niklas Larsson i ett pressmeddelande.

– Nödvändiga åtgärder har vidtagits och händelsen är begränsad till den aktuella produktionsdagen och den berörda batchen. 

“Ser allvarligt på det”

Larsson förklarar vidare att Ica kommer att undersöka exakt vad det är som har hänt, och vad som behöver göras för att det inte ska upprepas.

– Vi ser allvarligt på det inträffade och utreder nu tillsammans med leverantören hur detta kunnat ske och hur vi säkerställer att det inte händer igen, säger han.

Läs mer: Ica Maxi-butik når drömgränsen – tredje i hela landet

“Lämna tillbaka”

I och med att Ica nu har återkallat produkten är den inte längre möjliga att köpa i butik.

Ica uppmanar kunder som har köpt deras hamburgerost med smak av cheddar, med bäst före datum 03-05-2027 och batch nr B6 131 LAP V, att lämna tillbaka den.

Den ska lämnas tillbaka i den butik där den köptes, reklameras via deras hemsida eller så uppmanas kunder att ta kontakt med kundtjänst.

Så lyder reglerna

Ett återkallande ska alltid göras av ett livsmedelsföretag om de livsmedel de säljer kan vara hälsorisk och har nått konsumenter. 

Livsmedelsverket förklarar att företaget måste i det fallet informera konsumenter om vilka livsmedel som berörs. 

Läs mer: Putin jublar – EU-land importerar bara från Ryssland

Foto: Icagruppen

Text: Redaktionen


Nya regler för plastpåsar

2026 08 12

Nu skärps reglerna för plastanvändning i hela EU, inklusive Sverige.

Under onsdagen träder EU:s nya förpackningsförordning Packaging and Packaging Waste Regulation (PPWR) i kraft.

I korthet innefattar lagändringen skärpta krav på att minska förpackningsavfall samt öka återvinning och återanvändning.

I Sverige kommer bland annat plastpåsar för frukt och grönt att förbjudas i matbutiker. Förbud kommer även att införas för engångsplast för frukt och grönt som säljs i samlade förpackningar under 1,5 kilo.

Organisationen Håll Sverige Rent beskriver lagändringarna som betydande och konstaterar att svenska konsumenter kommer att märka stor skillnad.

– Färre engångsförpackningar kommer att finnas tillgängliga, och fler produkter kan komma att säljas i återanvändbara förpackningar. Mataffärer, restauranger och hotell kan behöva anpassa sig genom att erbjuda flergångsalternativ, uppger organisationen.

Hela listan: Förbuden i matbutiker

De skärpta kraven kommer att införas successivt. Men redan nu väntas matbutiker runt om i landet börja anpassa sig till de nya reglerna.

När det gäller förbud mot plastförpackningar i matbutiker gäller följande:

- Plastpåsar för frukt och grönt förbjuds senast 2030. Motiveringen är bland annat risken för att plastpåsarna blir skräp och hamnar i havet. 

- Omslagsplast som används för att bunta varor förbjuds senast 2030. Exempelvis kommer majs- och ölburkar inte längre att buntas ihop med omslagsplast.

- Nät och plastpåsar för frukt och grönt förbjuds senast 2030. Förbudet omfattar förpackningar med en vikt under 1,5 kilo.

LÄS MER: Ica Maxi-butik når drömgränsen – tredje i hela landet

Övergripande syftet 

Det övergripande syftet med lagändringar är att uppnå en minskning av plastanvändningen inom EU. Målet är att varje medlemsstat ska minska sitt förpackningsavfall med 5 procent till 2030 jämfört med 2018.

– Vi välkomnar att EU nu ställer tydligare krav på producenterna och samtidigt gör det lättare för konsumenter att välja återanvändbara och mer hållbara förpackningar till sin mat och dryck. Det är nödvändigt om vi ska minska berget av engångsplast, säger Joakim Brodahl, vice vd på Håll Sverige Rent. 

LÄS OCKSÅ: Europeisk gigant i konkurs – har 2 000 anställda

Foto: Hans resp cocoparisienne

Text: Redaktionen