Sverige drabbat av “världens största bedrägeri” – minst 800 000 personer

2024 05 08

Kriminella gäng från Kina genomför ett globalt bedrägeri mot vanliga konsumenter.

Tiotusentals falska webbutiker har skapats som påstår sig sälja rabatterade varor från kända tillverkare som bland annat Nike, Lacoste, Hugo Boss, Dior, Versace och Prada.

Närmare bestämt handlar det om drygt 76 000 bluffsajter som lurar vanligt folk att dela med sig av kortnummer och andra känsliga personuppgifter.

I själva verket har sajterna ingen koppling till märkesjättarna. Istället kontrolleras de av kriminella nätverk i Kina.

Det avslöjar tidningen The Guardian tillsammans med Le Monde och Die Zeit.

Hemsidor på svenska

Totalt uppges minst 800 000 personer i Europa och USA på ett eller annat sätt ha blivit drabbade.

Sverige är ett av länderna.

– Webbplatserna publiceras på flera språk, från engelska till tyska, franska, spanska, svenska och italienska, framhåller The Guardian och tillägger:

– Och verkar ha skapats för att locka köpare att lämna ifrån sig pengar och känsliga personuppgifter.

LÄS MER: Kunder varnas för tio nätbutiker – här är hela listan

Ett av världens största

Enligt granskningen, som även delgetts it-experter på området, är verksamheten mycket organiserad, tekniskt framgångsrik och i allra högsta grad pågående just nu.

Ett flertal av de 76 000 bluffsajterna har övergetts, men över 22 500 är fortfarande aktiva.

De första hemsidorna verkar ha skapats 2015. Sedan dess har över en miljon falska ordrar behandlats bara under de senaste tre åren.

Katherine Hart, chef vid Chartered Trading Standards Institute, beskriver operationen som “en av de största med falska butiker online jag har sett”.

– Ofta är dessa människor en del av allvarliga och organiserade kriminella gäng som samlar in data och kan använda dem mot människor senare, vilket gör konsumenterna mer mottagliga för nätfiskeförsök, säger hon till The Guardian.

Nätfiske är en form av bedrägeri där en avsändare uppger sig för att vara någon annan, till exempel en bank, för att lura mottagaren på pengar.

590 miljoner kronor

Förekomsten av nätverket avslöjades av det tyska cybersäkerhetsföretaget Security Research Labs. 

Kort förklarat går bedrägerierna ut på att kunden betalar för en vara som aldrig levereras. I vissa fall har en annan produkt än den man beställt anlänt.

Nätverket uppges vara baserat i den kinesiska provinsen Fujian och tros ha lagt beslag på 50 miljoner euro, motsvarande nästan 590 miljoner kronor, sedan starten 2015. 

Av de drygt 800 000 drabbade personerna har omkring 476 000 av dem delat uppgifter från sina betalkort, inklusive CVC-koden, samt namn, telefonnummer och e-post.

Foto: C. Hume

Text: Redaktionen


25 november 2025

Nordkoreansk “mirakelmedicin” strömmar in Ryssland

2025 11 25

Ett nytt läkemedel har fått fart på den ryska marknaden.

Nordkoreanska Neo Viagra har börjat säljas i mängder i Ryssland.

Läkemedlet är ett potenshöjande medel för både män och kvinnor. Enligt tillverkaren hjälper det även mot led- och njurproblem samt smärtor i rygg, axlar och knän.

Den oberoende tidningen The Moscow Times skriver att produkten nu “sköljer över” landet sedan västerländska tillverkare lämnat den ryska marknaden efter invasionen av Ukraina.

Ökänt företag

Det är det nordkoreanska företaget Pupang, ökänt för sina pseudomediciner, som står bakom “mirakelmedicinen”. Pupang är ett dotterbolag till Korea Pupang Trading Corporation som finns på sanktionslistan hos FN, EU och USA.

Enligt företaget själv tycks det knappast finnas några gränser för vad deras läkemedel  kan åstadkomma. Dessutom menar man att det inte finns en enda biverkning.

– Pugang är känt för att ha levererat det injicerbara medlet Kumdang-2 till Ryssland, som tillverkaren påstår är effektivt mot hiv, coronavirus, malaria, bältros, svininfluensa och till och med narkotikaberoende, skriver The Moscow Times.

Preparatet påstås vara odlat i jorden och “berikad med sällsynta jordartsmetaller”. Företaget hävdar också att det innehåller såväl guld som platina. 

LÄS MER: UPPGIFTER: Putin var nära att avgå

Är som vanlig Viagra

När Neo Viagra dök upp i nordkoreanska statliga kataloger 2018 utlovades “sexuellt nöje i 16-24 timmar", uppger den ryska tidningen.

Trots att den marknadsförs som en “örtmedicin” har tester dock kunnat visa att medlet innehåller samma aktiva ingrediens som vanlig Viagra, rapporterade The New Zealand Herald redan 2016.

Men läkemedlet har alltså gått hem i Ryssland. På flera sajter som säljer läkemedlet hyllas medicinen.

– En av köparna skriver att medlet ”fungerar även med vin”. En annan kund beskriver en ”mjuk men stabil effekt” och kallar priset ”trevligt jämfört med Viagra”, framhåller The Moscow Times.

Priset för Neo Viagra ligger på 2 200 – 3 000 rubel, motsvarande strax över 300 svenska kronor.

De västerländska tillverkarna av potensmedel upptog innan kriget enbart 3 procent av marknadsandelarna i Ryssland. Nästan all produktion av läkemedel för ändamålet sker idag i Ryssland.

LÄS MER: Kalldusch för Putin – Kina höjer priserna rejält

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


25 november 2025

JUST NU: Trump ställer ultimatum – då träffar han Zelenskyj

2025 11 25

Donald Trump ställer ett ultimatum.

Ukraina har uttryckt förhoppningar om att president Volodymyr Zelenskyj snart ska kunna träffa president Trump för att diskutera fredsplanen.

Men Trump ställer ett ultimatum.

Trumps ultimatum

Donald Trump uttrycker sig mycket optimistiskt om utsikterna för ett fredsavtal mellan Ryssland och Ukraina.

Samtidigt ställer han ett ultimatum:

Han är bara redo att träffa Zelenskyj – och Putin – när fredsuppgörelsen är klar eller nästan klar.

– Jag ser fram emot att förhoppningsvis träffa president Zelenskyj och president Putin snart, men ENDAST när överenskommelsen om att avsluta detta krig är SLUTGILTIG eller i sitt slutskede, skriver Donald Trump i ett inlägg på Truth Social.

Ukraina har tidigare uppgett att man hoppas på att få till ett möte mellan Zelenskyj och Trump de kommande dagarna – men Trump kräver alltså att fredsuppgörelsen i så fall ska vara klar eller nästan klar.

LÄS OCKSÅ: Flygplan förstörda - enorm prestigeförlust för Putin

”Fåtal punkter återstår”

Trump är emellertid väldigt optimistisk och menar att stora framsteg har gjorts.

– Under den senaste veckan har mitt team gjort enorma framsteg när det gäller att avsluta kriget mellan Ryssland och Ukraina (ett krig som ALDRIG skulle ha börjat om jag vore president!), skriver Trump i inlägget.

Enligt den amerikanska presidenten börjar man närma sig en överenskommelse.

– Den ursprungliga fredsplanen med 28 punkter, som utarbetades av USA, har finjusterats med ytterligare input från båda sidor, och det finns bara ett fåtal återstående punkter där man inte är överens, uppger Donald Trump.

Witkoff träffar Putin

Nästa steg är att Trumps särskilda sändebud, Steve Witkoff, ska resa till Moskva och träffa Rysslands diktator Vladimir Putin, meddelar han.

Samtidigt ska USA:s arméminister Dan Driscoll träffa den ukrainska sidan.

– Jag kommer att informeras om alla framsteg som gjorts, tillsammans med vicepresident JD Vance, utrikesminister Marco Rubio, krigsminister Pete Hegseth och Vita husets stabschef Susie Wiles, skriver Donald Trump.

LÄS OCKSÅ: "Enorma framsteg" i fredsförhandlingarna

Foto: White House official photographer Information: Vita Huset avstår från feb 2025 att uppge fotograf för många av sina bilder

Text: Redaktionen