10 februari 2026

Svenska lån stoppas – handlar om miljonbelopp

2026 02 10

Svenska lånutbetalningar har stoppats.

Polisen och 25 banker har tillsammans blockerat låneutbetalningar värda miljonbelopp.

Detta för att hindra organiserad brottslighet från att utnyttja kreditmarknaden, rapporterar DN.

Stora summor stoppas

Operationen — som kallas Tvättstuga, har lett till att utbetalningar av omkring 670 miljoner kronor i misstänkta lånebedrägerier har avbrutits innan pengarna nått ut till sökande, enligt polisen.

Totalt har cirka 2 800 låneansökningar avbrutits sedan förra året genom att polis och banker delat information om vilka ansökningar som bedömts som misstänkta.

Syftet med insatsen är att försvåra för organiserade brottsnätverk att använda lån som finansiering för kriminell verksamhet.

– När våldet minskar måste vi ta chansen att ge den kriminella ekonomin en rejäl bredsida, säger polischefen Jale Poljarevius, till DN.

LÄS MER: Börsbolag i konkurs

Många aktörer involverade

Operation Tvättstuga involverar polisen och 25 olika banker, som tillsammans utbyter uppgifter om misstänkta kreditansökningar.

Genom att kombinera bankernas rutinmässiga kontroller med polisens kunskap om brottsliga mönster kan fler bedrägeriförsök avslöjas tidigt.

Vad de 670 miljonerna egentligen skulle användas till går bara att spekulera i, enligt Poljarevius.

– En del skulle troligen tvättas genom fastighetsköp, medan resten sannolikt skulle ha finansierat den kriminella verksamheten. Det är pengar som kan användas för att införskaffa vapen eller narkotika, säger Jale.

Mot organiserad brottslighet

Polisen menar att dessa typer av blufflåneansökningar ofta är kopplade till organiserade grupper som använder nätverk för att dölja sina spår, och att stoppa utbetalningar i förväg är ett effektivt sätt att hindra dem från att få tillgång till stora summor pengar.

Tidigare i år avslöjade och stoppade Utbetalningsmyndigheten felaktiga framtida utbetalningar till ett totalt värde av över 103 miljoner kronor efter analyser av data och underrättelser till andra myndigheter, såsom CSN och Försäkringskassan.

Arbetet har lett till tusentals granskningar, där majoriteten avser inkomster som inte stämmer med utbetalda förmåner som sjukpenning eller studiestöd. 

– Det är en milstolpe och det känns fantastiskt att vi kommit så långt på bara lite drygt ett år. Nu växlar vi upp och går mot mer avancerade angrepp, sade Per Eleblad, generaldirektör på Utbetalningsmyndigheten, vid tillfället.

LÄS MER: “Helt galet – kan inte tro på det”: Trumps besked väcker ramaskari

Foto: M Akbarzadegan

Text: Redaktionen


”Förkrossande nederlag” hotar Trump

2026 02 09

En ny rädsla har uppstått inom Donald Trumps republikanska parti.

Sedan valet 2024 har republikanerna haft majoritet i både representanthuset och senaten.

Men inför höstens mellanårsval ser situationen ut att förändras.

– Hittills har representanthuset förväntats tillfalla demokraterna i nästa mellanårsval, men republikanerna har ansetts vara vinnaren av senaten, uppger finska Iltalehti.

På väg att ändras

Men nu ser det ut att förändras.

– Enligt opinionsundersökningar skulle republikanerna inte bara förlora delstater som tidigare ansågs klara, utan också de "röda delstaterna" som de senaste åren lutat åt republikanerna, såsom Alaska, Iowa och Ohio, uppger tidningen med hänvisning till amerikanska Axios.

– USA:s president Donald Trump kan trots allt möta ett verkligt förkrossande nederlag i november.

Andra toner

Inom det republikanska partiet hörs nu andra toner.

Och de är inte lika segervissa som tidigare.

– För ett år sedan skulle jag ha sagt att segern i senaten var nästan säker. Idag måste jag säga att det är mycket mer osäkert, uppger en republikansk tjänsteman till Axios.

LÄS MER: ”Jag har rätt om allt” – Trumps nya superprognos

”Jordbävning”

Det faktum att representanthuset väntas tillfalla det demokratiska partiet har beskrivits som problematiskt för Donald Trump.

Om även senaten skulle få demokratisk majoritet är det betydligt värre.

– Kongressen stiftar lagar, så en demokratkontrollerad kammare kan i praktiken blockera alla förändringar som Trump driver igenom, uppger Iltalehti.

– Ett nederlag i representanthuset skulle vara dåligt för Trump, men Axios beskriver en situation där senaten också skulle falla under demokraternas kontroll som ”en ren jordbävning".

Trumps ord

Donald Trump har själv målat upp ett möjligt nederlag i mellanårsvalet med dystra ord.

– Om vi förlorar mellanårsvalen kommer vi att förlora så många saker vi pratar om, så många medel vi pratar om, så många skattesänkningar som vi pratar om, och det skulle leda till mycket dåliga saker, säger Trump.

Presidenten fruktar också för risken att ställas inför riksrätt om demokraterna får ökat inflytande.

LÄS MER: Lavrovs besked till Europa – ”Vi kommer inte attackera, men…”

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen


09feb26

Mikael försvunnen – polisen går ut med bild

2026 02 09

Mikael från Borås har rapporterats försvunnen.

Mannen har inte setts sedan han lämnade sitt hem i söndags.

Nu går polisen ut med en efterlysning.

– Mikael ska ha lämnat sitt hem i Viskafors under söndagseftermiddagen. Han tros ha lämnat till fots och ska vid tillfället troligen haft med sig campingutrustning, framhåller myndigheten i ett uttalande.

Signalement och bild

Polisen vädjar nu till allmänheten om hjälp. 

Myndigheten har gått ut med flera signalement på Mikael. Det handlar om följande:

- Han tros ha på sig en mossgrön dunjacka i märke J-Lindeberg och gröna sneakers

- Campingutrustningen uppges bestå av ett militärfärgat tält, grönt liggunderlag och en svart campingryggsäck

Polisen har också publicerat en bild på mannen.

Se bilden genom att klicka på en länk längst ner i artikeln

Uppmanas kontakta polisen

Det finns i nuläget ingen misstanke om brott, uppger polisen.

Den som sett Mikael eller har information som kan leda till att han hittas uppmanas att kontakta polisen på numret 114 14.

– Bedöms läget vara akut hör du av dig till 112, skriver polisen.

SE BILDEN GENOM ATT KLICKA HÄR (LÄNK TILL POLISENS HEMSIDA)

Misstänkt brandattack

Under måndagen har polisen också larmats om en brand i en lägenhet i stadsdelen Adolfsberg i Helsingborg.

Polis, räddningstjänst och ambulans har larmats till platsen.

Flera personer har förts till sjukhus, rapporterar Expressen. Enligt uppgift rör det sig om en misstänkt brandattack.

– Någonting har slängts in genom brevinkastet, säger polisens talesperson Leif Fransson till tidningen.

FAKTA: Polisens sökinsatser

- Varje år genomför polisen minst 300 räddningsinsatser för att söka efter personer som försvunnit under sådana omständigheter att det finns farhågor för att deras liv eller hälsa är utsatt för allvarlig fara.

- Under insatsen då polisen söker efter den försvunna personen bedömer en räddningsledare (som alltid är en polis när det gäller försvunna personer) vilka polisiära resurser som behövs vid sökandet, till exempel hundar, hästar, helikoptrar, motorcyklar och båtar.

- Polisen kan vid behov även ta hjälp av polisens insatsresurser eller andra myndigheter och organisationer, exempelvis Försvarsmakten.

- Polisen samlar information om den försvunna personen och tar fram en individuell profil. Den hjälper polisen att söka på rätt sätt och på rätt plats.

Källa: Polisen

LÄS OCKSÅ:

Nordea uppmanar 50-plussare: ”Försök inte konkurrera med yngre” 

Rysk region massevakuerar 

Foto: Polisen

Text: Redaktionen