Svenska kyrkan slår larm – “Det börjar bli allvar”

2024 04 14

Många svenska kyrkor kan behöva stängas framöver.

Det råder stora ekonomiska utmaningar för Svenska kyrkan.

På flera håll räcker inte pengarna till, och arbetet med flera kyrkor sätts på paus på grund av de finansiella besvären.

Det innebär också att svenska kyrkor kan behöva stängas framöver.

Det rapporterar TV4.

“Börjar bli allvar”

I Falkenberg pastorat har arbetet med två olika kyrkor pausats med anledning av läget.

Det menar pastoratets kanslichef är mycket besvärande.

– Det är ju en första indikation på att nu börjar det bli allvar av det som vi har anat under flera års tid, säger kanslichef Håkan Widepalm till TV4.

Behöver höjas

Det årliga statliga stödet bedöms inte räcka till.

Om inte stödet höjs så befaras många svenska kyrkor få slå igen, en situation som regeringen har koll på.

– Vi hör och ser och har också noterat att kyrkan har gjort den här förfrågan, säger kulturminister Parisa Liljestrand (M).

Det är oklart exakt hur mycket pengar Svenska kyrkan ber om, men de slår fast att behovet är stort och att man kan tvingas till drastiska åtgärder om det inte finns tillräckligt med pengar.

Kyrkoavgiften betydande

Svenska kyrkan finansieras som bekant med hjälp av kyrkoavgiften.

– Svenska kyrkans arbete finansieras till största delen av den kyrkoavgift som alla medlemmar betalar. Kyrkoavgiftens storlek bestäms lokalt i varje församling, förklarar Svenska kyrkan.

– Den totala intäkten från kyrkoavgiften 2022 uppgick till 14,5 miljarder kronor. Kyrkoavgiften motsvarar ungefär 60 procent av Svenska kyrkans totala verksamhetsintäkter.

Även kapitalförvaltning

Svenska kyrkan arbetar dock även med kapitalförvaltning på olika sätt.

– Förvaltningen följer en särskild Svenska kyrkans finanspolicy som slår fast att kapitalet ska förvaltas på ett etiskt försvarbart sätt i enlighet med Svenska kyrkans grundläggande värderingar. 

– Detta innebär att kyrkan i sin förvaltning försöker identifiera företag som både bidrar till en hållbar global utveckling och ger bra finansiell avkastning.

Foto: S. Lindberg Svensk kyrkan

Text: Redaktionen


PANIK I KREML: Stora oroligheter hotar regimen

2025 09 09

Putin och Kreml fruktar oroligheter som kan hota regimen.

Kremlregimen börjar bli allt mer panikslagen över ett allvarligt problem som riskerar att ställa till med stora oroligheter i landet.

Man fruktar att ett stort antal soldater som kommer hem från kriget i Ukraina kommer att orsaka stora svårigheter.

Panik i Kreml

Både Vladimir Putin själv och tjänstemän i Kreml är rädda för att krigsveteraner som har återvänt till Ryssland kommer att ställa till med oroligheter och allvarliga störningar i samhället, rapporterar Moscow Times.

Många kommer sannolikt att få en sämre inkomst än de har haft vid fronten, vilket kan leda till stort missnöje. De har lockats till armén med sign-on-bonusar, har Kreml-källor sagt till Reuters.

En stor andel av de ryssar som har skickats till kriget är kriminella som har rekryterats från ryska fängelser.

Kreml oroar sig för att de kommer att fortsätta att begå brott när de kommer hem igen. Många har också redan återvänt till Ryssland.

Problemet märks av redan nu. Ryska soldater som har återvänt hem från kriget har dödat runt 400 människor hemma i Ryssland sedan kriget började, enligt nyhetsbyrån Vyorstka.

LÄS OCKSÅ: Dubbelattack mot Ryssland

Vill säkra veteraners lojalitet

Kreml försöker desperat att vidta åtgärder för att lösa problemet – annars riskerar hemvändande soldater att skapa oroligheter som till och med kan bli ett hot mot regimen.

Många soldater drabbas också av posttraumatisk stress. Minst en av fem ryska soldater tros lida av så kallad krigsrelaterad PTSD. Den ryska regeringen försöker nu se till att fler terapeuter utbildas till att behandla den typen av problem. Det råder dock brist på terapeuter i Ryssland, enligt tidningen.

Samtidigt försöker Kreml att försäkra sig om krigsveteranernas lojalitet gentemot Putinregimen, bland annat genom att skapa nya karriärvägar för soldater som har återvänt hem.

– I ett uppenbart försök att hantera potentiella risker för Rysslands hårt kontrollerade politiska system har Kreml skapat elitträningsprogrammet "Time of Heroes", som ska vara ett snabbspår för krigsveteraner till regeringsroller, enligt tidningen.

Genom programmet har en handfull veteraner fått jobb inom bland annat presidentadministrationen.

LÄS OCKSÅ: "Betydligt värre än väntat" - stort bakslag i USA

Foto: M. Lysenko samt President of Russia – Official Photo

Text: Redaktionen


JUST NU: Trump mycket upprörd – ”får aldrig inträffa igen”

2025 09 09

USA:s president Donald Trump  är mycket missnöjd med Israels attack mot Hamas högkvarter i Qatar.

Attacken, som dödade minst fem Hamasmedlemmar, har lett till irritation i Vita huset.

– Det var en ensidig attack mot en suverän stat som inte främjar Israels eller USA:s mål, säger Vita husets pressekreterare Karoline Leavitt i ett uttalande.

Leavitt berättar att president Trump har satt ned foten efter attacken.

– President Trump har talat med Qatars ledare och försäkrat Qatar att något liknande aldrig kommer att inträffa på deras territorium.

Samtalat med Netanyahu

Trump har pratat med Israels premiärminister Benjamin Netanyahu.

– Han har fört fram sina åsikter och de är mycket tydliga, säger Leavitt på en pressträff.

På frågan om attacken kommer att leda till några konsekvenser för Israel, svarar hon:

– Det är bara presidenten som kan fatta ett sådant beslut.

Anklagar USA för lögn

Vita huset hävdar att USA varnade Qatar innan attacken.

Uppgifterna tillbakavisas dock av den qatariska regimen.

– Samtalet från en amerikansk tjänsteman kom samtidigt som attacken pågick, säger Majed Al-Ansari, talespersonen för Qatars utrikesdepartement, enligt Reuters.

LÄS MER: “Betydligt värre än väntat” – stort bakslag i USA

Israel jublar

Israel har tagit på sig fullt ansvar för attacken.

– Tiden då terroristledare beviljades immunitet på vissa platser är förbi, säger premiärminister Benjamin Netanyahu enligt Reuters.

Oppositionsledaren Yair Lapid stödjer också den militära operationen. Han kallar attacken för en "exceptionell operation".

Qatar har fördömt attacken och emiren Sheikh Tamim bin Hamad Al-Thani har talat med Donald Trump.

– Qatar kommer att vidta alla nödvändiga åtgärder för att skydda sin säkerhet och bevara sin suveränitet, ska han ha sagt till den amerikanske presidenten.  

LÄS MER: Rysk vd hittad död – utan huvud

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen