SVENSKA KYRKAN: Kraftig förändring väntas gällande antalet medlemmar

2025 01 22

Nu kommer en ny prognos gällande antalet medlemmar i Svenska kyrkan.

Under den senaste tiden har svenska ungdomars nyfunna intresse för Gud uppmärksammats.

Samtidigt har Svenska kyrkan gjort en ny prognos för hur många svenskar som kommer att vara medlem år 2051.

Då väntas en kraftig förändring.

Kraftig förändring

År 2023 var antalet medlemmar 5,5 miljoner, eller drygt 52 procent av befolkningen.

År 2051 väntas många ha lämnat kyrkan, ett tapp som förklaras av att fler medlemmar avlider än som ansluter.

– Enligt prognosen beräknas Svenska kyrkan år 2051 ha cirka 3,9 miljoner medlemmar, vilket innebär 34 procent av befolkningen, framhåller Svenska kyrkan via sin webbsida. 

– Det ska jämföras med 2023, det år prognosen tar sin utgångspunkt, då medlemstalet låg på 5,5 miljoner eller drygt 52 procent av befolkningen.

Förklarar minskningen

Svenska kyrkan menar att det fortsatt kommer att vara viktigt att försöka nå ut till unga.

Enligt prognosen är den främsta orsaken till den förväntade medlemsminskningen att det i framtiden kommer att vara fler medlemmar som avlider än som tillkommer genom dop eller aktiva inträden.

– Där vet vi att det i dag pågår många goda arbeten runt om i landet. Vi har exempelvis sett en viss ökning av antalet konfirmander de senaste åren, säger Jonas Bromander, utredare vid Svenska kyrkans enhet för forskning och analys.

“Bra underlag”

Svenska kyrkans generalsekreterare Camilla Asp menar att det nu finns ett stabilt underlag för församlingarna i deras långsiktiga arbete. 

Hon tar fasta på de öppningar som prognosen ger för Svenska kyrkan att själv påverka utvecklingen.

“Positiva signaler”

Asp förklarar att hon trots den väntade minskningen ser positiva signaler som kan gynna kyrkan framgent.

– Där ser vi just nu flera samtidiga positiva signaler kring inte minst ungas ökade intresse för tro och kyrka, säger hon.

– Min förhoppning är att prognosen blir ett incitament att fortsätta och stärka det goda arbetet gentemot dessa grupper.

Foto: Å. Paulsson Svenska kyrkan

Text: Redaktionen


JUST NU: Jättebesked från Ryanair – blir först i hela Europa

2025 07 21

Lågprisbolaget Ryanair slår på stora trumman.

På måndagen redovisar flygbolaget sitt resultat för årets första kvartal.

Det är hisnande läsning.

Ryanair ökar sitt nettoresultat med omkring 127 procent jämfört med samma period förra året, enligt ett pressmeddelande.

Det handlar om en vinst på 820 miljoner euro. Motsvarande summa var ifjol 360 miljoner euro.

Totalt växer intäkterna med 20 procent och landar därmed på 4,34 miljarder euro under det aktuella räkenskapsåret.

– Jag vill tacka hela vårt dedikerade team på 26 000 medarbetare, ledningen och mina styrelsekollegor för deras hårda jobb det senaste året, säger Stan McCarthy, Ryanairs ordförande, i ett uttalande.

Milstolpen: först i hela Europa

Två faktorer beskrivs som avgörande för succén. Biljettpriset, som ökat med 21 procent, och en ökad efterfrågan på flygresor. Framför allt lockade påsken särskilt många resenärer.

Ryanair passar även på att meddela ett historiskt jättebesked utöver det ekonomiska resultatet.

Flygbolaget har nämligen nått milstolpen på 200 miljoner resenärer under ett år.

Det är första gången någonsin ett europeiskt flygbolag når den siffran, framhåller Stan McCarthy.

– Vi ser fram emot att välkomna uppemot 206 miljoner passagerare ombord i år, säger styrelseordföranden.

LÄS MER: Ryanair sätter in direktflyg – till två nya svenskfavoriter

Öppnar för Sverige

Redan nu i sommar kommer Ryanair att erbjuda trafik för över 2 600 rutter. Av dem är 160 helt nya.

Flygbolaget väntas dessutom prioritera flygplatser i länder som sänkt flygskatten eller på andra sätt vidtagit åtgärder för att gynna en tillväxt av passagerare.

Det skulle öppna för Sverige, där just flygskatten sänkts nyligen.

LÄS MER: Ryanair flög till “fel” destination – passagerare i tårar

Redan i juni indikerade Ryanair just ett sådant svenskbesked när bolaget meddelade att man slutar flyga till nederländska Maastricht Airport på grund av stigande kostnader.

– Denna kapacitet kommer att flyttas till mer konkurrenskraftiga europeiska länder som Sverige, Italien och Polen, som sänker flygplatskostnaderna och avskaffar flygskatterna för att stimulera återhämtning och tillväxt i trafiken, framhöll Ryanair då.

LÄS MER: Ryanair backar – tar bort kritiserad regel

Foto: K. Hackert

Text: Redaktionen


JUST NU: Ryssland uppmanas invadera nytt land

2025 07 21

Missnöjet pyr bland Rysslands krigsvänliga befolkning.

Azerbajdzjan har ställt sig på Ukrainas sida.

Landets president Ilham Aliyev säger att ukrainarna “aldrig ska ge upp” eller “gå med på ockupation”.

Det har fått krigshetsande ryssar att gå i taket mot grannlandet.

Så kallade Z-bloggare, ryska militära opinionsdrivare, hotar nu att invadera Azerbajdzjan efter presidentens utspel, rapporterar oberoende The Moscow Times.

– Aliyev har intagit en eskalerande linje och bara den styrka som visats honom kan få honom att ändra den, påstår exempelvis Yuriy Podolyaka, en av de mer uppmärksammade bloggarna, enligt tidningen och fortsätter:

– Azerbajdzjan är inte bara ett ovänligt land för Ryssland idag, utan också en politisk fiende.

Drar Ryssland inför domstol

Exakt vilket inflytande som militärbloggarna har på Kreml är omdiskuterat. Många av dem är tidigare militärer eller personer med koppling till rysk säkerhetsstruktur och följs av hundratusentals. Enligt flera bedömare har deras roll stärkts sedan invasionen av Ukraina.

Azerbajdzjan har en komplicerad historia med Ryssland.

Nyligen meddelade landet att man tänker stämma Moskva på grund av det trafikflyg som kraschade i julas efter att ha lyft från huvudstaden Baku i riktning mot Kazakstan. Det har fått relationen att förvärras ytterligare.

Tidigare i juli uppgav Kyiv Independent att en rysk officer fick order om att skjuta ned flygplanet.

– Baku har snabbt förvandlats till en Natogren och följer medvetet i Ukrainas fotspår. Kaspiska havet kan snart bli ytterligare en skådeplats för militära operationer, skriver Z-bloggaren Alexey Zhivov enligt Moscow Times.

Nära band till försvaret

Även kanalen Rybar, som enligt tidningen står nära det ryska försvarsdepartementet, uttalar sig i hotfulla termer.

– Aliyev fördjupar sin antiryska krus, skriver kanalen. Dess “krigskorrespondent” Dmitirj Stesjin uppmanar också till att öppna en andra front i Kaspiska havet.

Dessutom påstår Vadim Trukhachev, en Kremlvänlig statsvetare, att Azerbajzjan inte utesluter att skicka trupper för att hjälpa Ukrainas väpnade styrkor.

LÄS MER: ”Nye Orbán” tvingas backa – glädjebesked för Ukraina

"Blivit hysteriska"

Abbas Gallyamov, även han rysk statsvetare, menar att den “patriotiska” delen av ryska folket blivit “hysteriska”.

– Vad har Azerbadjzjan gjort för att hotas med vapen? Har de invaderad Ryssland? Beskjutit våra gränsvakter? Skjutit ned ett ryskt flygplan? Nej, de bestämde sig för att gå till en internationell domstol med ett krav mot Ryssland. Dessutom sa de att Ukraina, enligt deras åsikt, inte borde ge upp de territorier som de tagit. Och för detta – boom!  Ryska “patrioter” har förvandlats till hysteriska dårar som man inte kan ta sig förbi, säger han till Moscow Times.

LÄS MER: Kremls missräkning – tung smäll för budgeten

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen